Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, emperor4her είπε

παταω εκει που λεει add money, και επειτα μου εχει 3 τροπους:

1. transfer to your revolut accoun->το Iban Που μου δινει ειναι της μορφης gb25 revo xxxx xxxx xxxx xx -> υο οποιο δεν μπορω να το χρησιμοποιησω απο αλλη τραπεζα να περασω λεφτα

2. google pay -> δεν δουλευει..

3. add visa/mastercard -> δοκιμασα 4 καρτες δεν παιρνει καμια!

που κανω λαθος? 

Δωρεάν & άμεση φόρτιση Revolut

Δημιουργία DiPocket (virtual κάρτα) και προσθήκη στο pay.google.com ή στο GPay app 

Φόρτιση DiPocket με ελληνική κάρτα 

Φόρτιση Revolut με Di Pocket κάρτα

* επίσης το IBAN γενικά το παίρνει όποιος θέλει και βάζει χρήματα απ όπου θέλει, αυτός είναι ο σκοπός της δημιουργίας του αριθμού IBAN !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vagstef είπε

Δωρεάν & άμεση φόρτιση Revolut

Δημιουργία DiPocket (virtual κάρτα) και προσθήκη στο pay.google.com ή στο GPay app 

Φόρτιση DiPocket με ελληνική κάρτα 

Φόρτιση Revolut με Di Pocket κάρτα

* επίσης το IBAN γενικά το παίρνει όποιος θέλει και βάζει χρήματα απ όπου θέλει, αυτός είναι ο σκοπός της δημιουργίας του αριθμού IBAN !

Το έκανα αυτό που περιγράφεις και μου β΄γάζει όταν πάω να κάνω topup revolut μέσω googlepay: Δεν υπάρχουν δεκτες διαθεσιμες κάρτες ηια χρήση με αυτό τον έμπορο, ενώ έχω προσθέσει την dipocket και άλλες υπηρεσίες τη βλέπουν κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Δεν γινεται.

Μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο στην ιδια τραπεζα με τον εργοδότη και να πληρωνεσε εκει ωστε να μην πληρωνεις τα εξοδα εμβασματος της τραπεζας σου.

Για ποιο λογο δε γίνεται εφοσον εχουμε iban?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 γιατι δεν ειναι ελληνική τράπεζα;

Υπάρχει καποιος μόνος που ορίζει ότι η μισθοδοσία μας θα πρέπει να είναι σε ελληνική τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dks13 είπε

Υπάρχει καποιος μόνος που ορίζει ότι η μισθοδοσία μας θα πρέπει να είναι σε ελληνική τράπεζα;

Σαφως και υπαρχει, ρωτα τον λογιστή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2019 στις 1:17 ΠΜ, dks13 είπε

Υπάρχει καποιος μόνος που ορίζει ότι η μισθοδοσία μας θα πρέπει να είναι σε ελληνική τράπεζα;

για δες το 25.

https://www.kathimerini.gr/987501/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/ti-isxyei-apo-shmera-meta-th-nea-xalarwsh-twn-capital-controls

επίσης πρέπει να διαβάσεις αυτό

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_el.htm

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2019 στις 1:23 ΠΜ, VICKR είπε

αυτα δεν εχουν καμια σχεση. 

α) το αφορολογητο χτιζεται με τη χρηση των καρτων και οχι σε ποιο POS εγινε η συναλλαγη.

β) οπως δηλωνεται ο επαγγελματικος λογ/μος της Ελληνικης τραπεζας, ετσι θα μπορει να δηλωθει και της ξενης.

δεν απαγορευεται στις επιχειρησεις να εχουν επαγγελματικο τραπεζικο λογ/μο σε χωρα του ΕΟΧ.

Προς το παρόν (;) απαγορεύεται όμως ξεκάθαρα και κατηγορηματικά. Δεν το λέω τυχαία, επαγγελματίας είμαι και όταν δοκίμασα προ 4-5 μηνών να καταχωρήσω ΙΒΑΝ που δεν ξεκινούσε με GR με σταμάτησε με ανάλογο μήνυμα. Κατ' επέκταση έχω αμφιβολίες και για το α (ότι δηλαδή προσμετρούνται οι συναλλαγές με το εξωτερικό στο αφορολόγητο). Τώρα αν αυτά αλλάξουν με την επικείμενη πλήρη άρση των cc δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, theopan είπε

Κατ' επέκταση έχω αμφιβολίες και για το α (ότι δηλαδή προσμετρούνται οι συναλλαγές με το εξωτερικό στο αφορολόγητο). 

Ποιες πληρωμές «χτίζουν» το αφορολόγητο; 

  • Όλες τις συναλλαγές με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες, με εξαίρεση τις προπληρωμένες κάρτες στις οποίες πιστώνεται το Κοινωνικό Επίδομα Αλληλεγγύης (ΚΕΑ), για αγορά αγαθών και λήψη υπηρεσιών που πραγματοποιήθηκαν προς επαγγελματικούς λογαριασμούς στην Ελλάδα και στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Στις περιπτώσεις των πιστωτικών καρτών εάν η συναλλαγή έχει γίνει σε δόσεις, λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία εκκαθάρισης του ποσού της κάθε δόσης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, theopan είπε

Τώρα αν αυτά αλλάξουν με την επικείμενη πλήρη άρση των cc δεν το ξέρω.

θα αλλαξουν πολλα πραγματα με την αρση των cc

https://m.naftemporiki.gr/story/1503693 

και φυσικα το αρθρο δεν τα γραφει ολα 😉

6 ώρες πριν, theopan είπε

Τώρα αν αυτά αλλάξουν με την επικείμενη πλήρη άρση των cc δεν το ξέρω.

άνοιξα ενα νεο topic σχετικα με την αρση των CC: https://www.insomnia.gr/forums/topic/714442-αρση-capital-controls-τι-ερχεται/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2019 στις 11:34 ΜΜ, spartak1 είπε

Το έκανα αυτό που περιγράφεις και μου β΄γάζει όταν πάω να κάνω topup revolut μέσω googlepay: Δεν υπάρχουν δεκτες διαθεσιμες κάρτες ηια χρήση με αυτό τον έμπορο, ενώ έχω προσθέσει την dipocket και άλλες υπηρεσίες τη βλέπουν κανονικά

Επειδή μου δίνει το ίδιο μήνυμα, μπορεί κάποιος να βοηθησει; thx

 

Αφορά την φόρτιση Revolut μέσω dipocket και gpay.

Επεξ/σία από esofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...