Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Συνήθως Παρασκευή βράδυ είναι καλό να κάνεις μετατροπή για να γλυτώσεις τις χρεώσεις του ΣΚ. Φυσικά αυτό εξαρτάται εάν ο άλλος θα ξοδέψει πολλά μέσα στο ΣΚ κοκ, ιδίως στα ταξίδια που προ γνωρίζεις οτι θα ξοδέψεις, συμφέρει πολύ. 

δεν διαφωνώ αλλά μιλάμε για 0,5% -1%. δλδ στο κατοστάρικο θα χρεωθείς 1Ε παραπάνω. 

οπως είπα θεωρώ πως είσαι πολύ παραπάνω κερδισμένος λόγω ισοτιμίας κτλπ κ δεν αξίζει τον χρόνο να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Εν ολίγοις, η μετατροπή νομίσματος, σε ευρωπαίους κατόχους καρτών revolut είναι παντελώς άχρηστη λοιπόν και σύμφωνα με αυτό, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν ως επιλογή. Σωστά; 

η μετατροπη νομισματος προκαταβολικά έχει νόημα αν θεωρείς οτι έχεις βρει καλή ισοτιμία, ή αν έχεις λόγους να πιστευεις οτι θα γίνει χειρότερη στο επόμενο διάστημα... και για να γλυτώσεις το καπέλο 1,5% των Σ/Κ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, bilya said:

δεν διαφωνώ αλλά μιλάμε για 0,5% -1%. δλδ στο κατοστάρικο θα χρεωθείς 1Ε παραπάνω. 

οπως είπα θεωρώ πως είσαι πολύ παραπάνω κερδισμένος λόγω ισοτιμίας κτλπ κ δεν αξίζει τον χρόνο να ασχοληθείς.

Σε ενα ταξίδι πάντως που ξοδεύεις εκατοστάρικα αβέρτα, αξίζει. Το να πεταχτεί μια αγορά που θες να κάνεις μέσα στην αργία σαφώς και δεν θα σκάσεις για το +0.5%, που μπορεί να φτάσει και τα 2% αναλόγως του νομίσματος.

Παλιά που έκανα μετατροπές καθαρά για κέρδος είχα βγάλει 50ρικο με τις ισοτιμίες.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Σε ενα ταξίδι πάντως που ξοδεύεις εκατοστάρικα αβέρτα, αξίζει. Το να πεταχτεί μια αγορά που θες να κάνεις μέσα στην αργία σαφώς και δεν θα σκάσεις για το +0.5%, που μπορεί να φτάσει και τα 2% αναλόγως του νομίσματος.

Παλιά που έκανα μετατροπές καθαρά για κέρδος είχα βγάλει 50ρικο με τις ισοτιμίες.

προσωπικα δεν ασχολουμαι καν. στα 10.000€ αντε να κερδισεις 100-150€, απλα στα pos επιλεγω παντα οι χρεωσεις να γινονται στο τοπικο παντα νομισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, VICKR said:

προσωπικα δεν ασχολουμαι καν. στα 10.000€ αντε να κερδισεις 100-150€, απλα στα pos επιλεγω παντα οι χρεωσεις να γινονται στο τοπικο παντα νομισμα.

Εγώ ασχολούμαι, μιας και έτσι άρχισε η revolut με μηδενικά fees και αυτό είναι που καυτηριάζουμε και στις ελληνικες τράπεζες η προμήθεια στην μετατροπή συναλλάγματος +το ελάχιστο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok παιδιά δεν ήξερα πως οι συναλλαγές το ΣΚ έχουν κάποιο "καπέλο" παραπάνω.
Αναλόγως τα ποσά που είναι να ξοδέψει ο καθένας, κρίνει. Χρήσιμη πληροφορία για τα ταξίδια!

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.: Να αναφέρω απλά πως για μετατροπή $200 για να έχω μαζί λίγα μετρητά (...for any reason), η Πειραιώς μου πήρε προμήθεια €6... Τραγικό.

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, soiramk said:

Όχι, κανονικά Ελλάδα σε κατάστημα της τράπεζας...

Έβγαλες απο ελληνική τράπεζα 200 δολάρια? Εκτός και αν εννοείς απο το πορτοφόλι δολαρίων της revolut, το οποίο ειναι ωραίο στατιστικό μιας και δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος.

Είναι γνωστό πως η τράπεζα Πειραιώς χρεώνει 3 ευρώ για ανάληψη απο το ευρωπαικό πορτοφόλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και ποιος ο λόγος που το έκανες;

Αν έκανες ανάληψη απο την Revolut όταν έφτανες αμερική;

Για να έχω μετρητό πάνω μου για οποιοδήποτε λόγο μπορεί να προκύψει κάτι...
Πιθανότατα αυτό που λες να μου κόστιζε λιγότερο 😉

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...