Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά στο μενού της κάρτας, στις επιλογές που λέει για ανέπαφες συναλλαγές και για πληρωμές με κάρτα που διέρχεται μέσω μηχανήματος όταν είναι ενεργοποιημενες σημαίνει ότι λειτουργούν ή οχι? Δλδ εαν ενεργοποιήσω τις ανέπαφες σημαίνει ότι μπορώ να κάνω ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Είχα κάνει και εγώ εγγραφή από το 2015 με χειρόγραφη και νεο δίπλωμα, αλλά τον Μάρτιο άρχισε να μου χτυπά οτι θέλει επικαιροποίηση. Ρώτησα 2-3 φορές στο support γιατί, μόνο στην τελευταία μου απάντησε κάποιος οτι οι χειρόγραφες Ελληνικές δεν θεωρούνται αξιόπιστο έγγραφο ταυτοποίησης σύμφωνα με κάποια financial πρότυπα (δεν θυμάμαι τι ανέφερε). Αυτόματα μετέφερα το υπόλοιπο στης συζύγου και άφησα 20 ευρώ μέσα. Είπα θα το πάω παραλία να δω τι θα κάνουν.

Την ίδια περίοδο πήγα να βγάλω διαβατήριο στον 10χρονο γιό μου, και η αστυνομικίνα πολύ ευγενικά μου ανέφερε οτι οι χειρόγραφες ταυτότητες δεν θεωρούνται έγκυρες (καλά η δική μου είχε και μια 15ετία ηλικία) και οτι θα έπρεπε να βγάλω νέα. Της απάντησα οτι από τη στιγμή που το κράτος δεν φροντιζει να ενημερώνονται αυτόματα εφορία. ικα  κτλ, δεν προτίθεμαι να χάνω και απο μια εργάσιμη για να ενημερώσω για τον νέο αριθμό.... αλλά με αποστόμωσε λέγοντας οτι αν σε κάποιο μπλοκ της αστυνομίας παρουσιάσω την χειρόγραφη, θα πρέπει να κρατηθώ για επαλήθευση στοιχείων. Και εννοείται οτι δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω με το γιό μου με αυτή την ταυτότητα (βέβαια θα μπορούσα με το δίπλωμα οδήγησης)

Να μην στα πολυλέω, έβγαλα καινούργια και τέλος και τα προβλήματα με τη revolut. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις και εσύ ταυτότητα?

Εκτός θέματος αλλά από πότε μπορείς να ταξιδέψεις με δίπλωμα οδήγησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Είχα κάνει και εγώ εγγραφή από το 2015 με χειρόγραφη και νεο δίπλωμα, αλλά τον Μάρτιο άρχισε να μου χτυπά οτι θέλει επικαιροποίηση. Ρώτησα 2-3 φορές στο support γιατί, μόνο στην τελευταία μου απάντησε κάποιος οτι οι χειρόγραφες Ελληνικές δεν θεωρούνται αξιόπιστο έγγραφο ταυτοποίησης σύμφωνα με κάποια financial πρότυπα (δεν θυμάμαι τι ανέφερε). Αυτόματα μετέφερα το υπόλοιπο στης συζύγου και άφησα 20 ευρώ μέσα. Είπα θα το πάω παραλία να δω τι θα κάνουν.

Την ίδια περίοδο πήγα να βγάλω διαβατήριο στον 10χρονο γιό μου, και η αστυνομικίνα πολύ ευγενικά μου ανέφερε οτι οι χειρόγραφες ταυτότητες δεν θεωρούνται έγκυρες (καλά η δική μου είχε και μια 15ετία ηλικία) και οτι θα έπρεπε να βγάλω νέα. Της απάντησα οτι από τη στιγμή που το κράτος δεν φροντιζει να ενημερώνονται αυτόματα εφορία. ικα  κτλ, δεν προτίθεμαι να χάνω και απο μια εργάσιμη για να ενημερώσω για τον νέο αριθμό.... αλλά με αποστόμωσε λέγοντας οτι αν σε κάποιο μπλοκ της αστυνομίας παρουσιάσω την χειρόγραφη, θα πρέπει να κρατηθώ για επαλήθευση στοιχείων. Και εννοείται οτι δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω με το γιό μου με αυτή την ταυτότητα (βέβαια θα μπορούσα με το δίπλωμα οδήγησης)

Να μην στα πολυλέω, έβγαλα καινούργια και τέλος και τα προβλήματα με τη revolut. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις και εσύ ταυτότητα?

Χαζομάρες σου είπε, με χειρόγραφη έχω πάει Ευρώπη και Τουρκία πολλές φορές, κανένας δεν μου είπε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εκτός θέματος αλλά από πότε μπορείς να ταξιδέψεις με δίπλωμα οδήγησης;

Στο αεροδρόμιο περνάει μόνο σε πτήση εσωτερικού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εκτός θέματος αλλά από πότε μπορείς να ταξιδέψεις με δίπλωμα οδήγησης;

Χρόνια τώρα 

1 ώρα πριν, pp6210 είπε

Είχα κάνει και εγώ εγγραφή από το 2015 με χειρόγραφη και νεο δίπλωμα, αλλά τον Μάρτιο άρχισε να μου χτυπά οτι θέλει επικαιροποίηση. Ρώτησα 2-3 φορές στο support γιατί, μόνο στην τελευταία μου απάντησε κάποιος οτι οι χειρόγραφες Ελληνικές δεν θεωρούνται αξιόπιστο έγγραφο ταυτοποίησης σύμφωνα με κάποια financial πρότυπα (δεν θυμάμαι τι ανέφερε). Αυτόματα μετέφερα το υπόλοιπο στης συζύγου και άφησα 20 ευρώ μέσα. Είπα θα το πάω παραλία να δω τι θα κάνουν.

Την ίδια περίοδο πήγα να βγάλω διαβατήριο στον 10χρονο γιό μου, και η αστυνομικίνα πολύ ευγενικά μου ανέφερε οτι οι χειρόγραφες ταυτότητες δεν θεωρούνται έγκυρες (καλά η δική μου είχε και μια 15ετία ηλικία) και οτι θα έπρεπε να βγάλω νέα. Της απάντησα οτι από τη στιγμή που το κράτος δεν φροντιζει να ενημερώνονται αυτόματα εφορία. ικα  κτλ, δεν προτίθεμαι να χάνω και απο μια εργάσιμη για να ενημερώσω για τον νέο αριθμό.... αλλά με αποστόμωσε λέγοντας οτι αν σε κάποιο μπλοκ της αστυνομίας παρουσιάσω την χειρόγραφη, θα πρέπει να κρατηθώ για επαλήθευση στοιχείων. Και εννοείται οτι δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω με το γιό μου με αυτή την ταυτότητα (βέβαια θα μπορούσα με το δίπλωμα οδήγησης)

Να μην στα πολυλέω, έβγαλα καινούργια και τέλος και τα προβλήματα με τη revolut. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις και εσύ ταυτότητα?

Αρλούμπες σου είπε. Έχω τα τελευταία 3 χρόνια 60-65 πτήσεις Μετ επιστροφής σε Ελλάδα και Ευρώπη και σε χώρες τόσο εντός όσο και εκτός Σένγκεν. Δε βγάζω νέα ταυτότητα γίνουν απλούστατο λόγο που ήδη ανέφερες (1 μέρα και λίγο λες σε δημόσιες υπηρεσίες και τράπεζες). Επίσης δε βρίσκω λόγο να πληρώνω κερατιατικα. Όταν και αν ποτέ βγάλουν τις νέες βλέπουμε. Όσο για την εξακρίβωση είναι επίσης μπούρδα - μου έτυχε 3 φορές το τελευταίο εξάμηνο να με σταματήσουν και κανένας ποτέ δε μου είπε τίποτα ούτε φυσικά έκαναν εξακρίβωση

18 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Χαζομάρες σου είπε, με χειρόγραφη έχω πάει Ευρώπη και Τουρκία πολλές φορές, κανένας δεν μου είπε τίποτα.

Ισχύει 

4 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Στο αεροδρόμιο περνάει μόνο σε πτήση εσωτερικού. 

Παντού εντός ΕΕ και ιδίως σε χώρες Σένγκεν. Όπως έγραψα ταξίδεψα και εκτός Σένγκεν με την ίδια και μάλιστα μπήκα και βγήκα πολύ πρόσφατα στο ηνωμενο βασίλειο. Απλά τώρα την είδαν κάπως στη revolut και σήκωσαν μπαϊράκι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά στο μενού της κάρτας, στις επιλογές που λέει για ανέπαφες συναλλαγές και για πληρωμές με κάρτα που διέρχεται μέσω μηχανήματος όταν είναι ενεργοποιημενες σημαίνει ότι λειτουργούν ή οχι? Δλδ εαν ενεργοποιήσω τις ανέπαφες σημαίνει ότι μπορώ να κάνω ή όχι?

Αν τις ενεργοποιήσεις σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις. Εμένα στην πρώτη αγορά με τη φυσική κάρτα σε POS με τη χρήση PIN ενεργοποιήθηκαν αυτόματα οι επιλογές αυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άδειες οδήγησης, οι ταχυδρομικές και τραπεζικές κάρτες καθώς και οι φορολογικές κάρτες δεν γίνονται δεκτές ως έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα ή ως αποδεικτικά στοιχεία ταυτότητας.

 

(Αν είστε υπήκοος χώρας της ΕΕ(ή υπήκοος της Ισλανδίας, του Λιχτενστάιν ή της Νορβηγίας) , δεν χρειάζεται να επιδείξετε την εθνική σας ταυτότητα ή το διαβατήριο όταν ταξιδεύετε μεταξύ κρατών της ΕΕ που ανήκουν στον άνευ συνόρων χώρο Σένγκεν.

Έστω κι αν δεν γίνεται έλεγχος διαβατηρίων στα σύνορα εντός του χώρου Σένγκενen , συνιστάται να έχετε πάντα μαζί σας διαβατήριο ή ταυτότητα,, ώστε, αν χρειαστεί, να μπορείτε να αποδείξετε ποιος είστε (π.χ. αν σας το ζητήσει η αστυνομία, όταν επιβιβάζεστε σε αεροπλάνο κ.λπ.). Οι χώρες Σένγκεν της ΕΕ έχουν τη δυνατότητα να θεσπίζουν εθνικούς κανόνες που απαιτούν να έχετε μαζί σας έγγραφα ταυτοποίησης όταν βρίσκεστε στην επικράτειά τους.)

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα μια δοκιμαστικη φορτιση revo με εθνικη καρτα,και στα 10 ευρω ειδα οτι μπηκε και ενα ακομα ευρω...Επειδη σκοπευω να εχω ενα μεγαλο ποσο για επερχομενο ταξιδι μου γνωριζουμε ποια ειναι η προμηθεια και αν ειναι μονο 1 ευρω για οποιαδηποτε καταθεση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TheTourist098 είπε

Παιδια εκανα μια δοκιμαστικη φορτιση revo με εθνικη καρτα,και στα 10 ευρω ειδα οτι μπηκε και ενα ακομα ευρω...Επειδη σκοπευω να εχω ενα μεγαλο ποσο για επερχομενο ταξιδι μου γνωριζουμε ποια ειναι η προμηθεια και αν ειναι μονο 1 ευρω για οποιαδηποτε καταθεση ?

Εγω εχω κανει 10 φορτίσεις με εθνικη και δεν υπάρχει καμία προμήθεια

...αααα κατάλαβα, μάλλον ειναι η πρώτη που έκανες, θα σου επιστραφεί αυτό το ευρω, είναι επιβεβαίωση της σύνδεσης, και μαλλον σου εχει ηδη επιστραφεί, γιατί η ρεβο το κρατάει μολις κάτι δευτερόλεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

...αααα κατάλαβα, μάλλον ειναι η πρώτη που έκανες, θα σου επιστραφεί αυτό το ευρω, είναι επιβεβαίωση της σύνδεσης, και μαλλον σου εχει ηδη επιστραφεί, γιατί η ρεβο το κρατάει μολις κάτι δευτερόλεπτα

Ωπα οντως?Γιατι ειδα στην εθνικη 10 ευρω και 1 ευρω στις ειδοποιησεις...Και στη ρεβολουτ λεει 10+ και δν εχει πουθενα το 1 ευρω που χρεωθηκε εξτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Γνωρίζει κανείς αν η revolut προτίθεται να χορηγήσει νέα Iban εν όψει πιθανότητας Brexit;

ΙΒΑΝ δεν έχουν στην Αγγλία,έχουν account number και sort code .

edit μαλλον κάνω λάθος https://www.iban.com/country/united-kingdom

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ukforthemoment said:

ΙΒΑΝ δεν έχουν στην Αγγλία,έχουν account number και sort code .

Εννοεί στην Λιθουανία ή όπου αλλού που θα εξυπηρετεί την ΕΕ μετά το Brexit. Καλή ερώτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εννοεί στην Λιθουανία ή όπου αλλού που θα εξυπηρετεί την ΕΕ μετά το Brexit. Καλή ερώτηση!

Mου κάνει εντύπωση που δεν έχουν αναφέρει κάτι. Υποτίθεται μας ζήτησαν εκ νέου ταυτοποίηση γιαυτο το λόγο, αλλά έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spartak1 είπε

Mου κάνει εντύπωση που δεν έχουν αναφέρει κάτι. Υποτίθεται μας ζήτησαν εκ νέου ταυτοποίηση γιαυτο το λόγο, αλλά έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Η "καβάτζα" είναι η Λιθουανία.
Νομίζω κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι κάτι ετοίμαζαν από Ιρλανδία μεριά τελευταία.
Ιρλανδία πήγε/θα πάει και η paysafe group (skrill, neteller).
Άρα μάλλον στην Ιρλανδία είναι πιο "safe" και εύκολη η μετάβαση για αυτές τις εταιρείες.
Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...