Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

Να κάνω και μια ερώτηση - αν μεταφέρω τα χρήματα από τη revolut σε ελληνική τράπεζα, τι fees θα πληρώσω, ξέρει κανείς; Είναι ανάλογα το ποσό, ή είναι fix το fee που πληρώνεις; (μιλάω πάντα για τα fees των ελληνικών τραπεζών, ξέρω ότι η revolut, μέχρι κάποιο όριο τουλάχιστον, δε σε χρεώνει)

Πριν κάτι βδομάδες που είχα μεταφέρει €200 κάτι στην Πειραιώς, μου πήρε €4 εισερχόμενο έμβασμα.

Εμένα από εχθές βράδυ που μου ήρθε και το email και ειδοποίηση στην εφαρμογή, έχω στείλει την ταυτότητα (με λατινικούς, που είχα κάνει και την εγγραφή τον περασμένο Νοέμβριο) και περιμένω... Στο chat δε λέει να συνδεθεί. Πολύ κίνηση μου γράφει..
Πάω τώρα σε ένα ΑΤΜ να σηκώσω, αν μπορέσω, αυτά που έχω μέσα.

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Εμένα τον Ιούνιο έκλεισε η ταυτότητα 15 χρόνια , θα το δούνε λέτε ;; Περιμένω επιβεβαίωση 

Σιγά μην το δούνε! Την τύφλα τους δε βλέπουν. Ούτε ξέρουν τι τους γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για οποί@ ενδιαφέρεται!
Μόλις έδωσα το €3 μου (στην Πειραιώς) και σήκωσα όσα είχα μέσα χωρίς θέμα. Άρα ο λογαριασμός δεν είναι (ακόμα;) μπλοκαρισμένος.

Αν μου δεχτούν την ταυτότητα που έχω στείλει από εχθές, έχει καλώς... Αλλιώς κρίμα, γιατί εξωτερικό με βόλεψε πάρα πολύ η Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, soiramk said:

Λοιπόν για οποί@ ενδιαφέρεται!
Μόλις έδωσα το €3 μου (στην Πειραιώς) και σήκωσα όσα είχα μέσα χωρίς θέμα. Άρα ο λογαριασμός δεν είναι (ακόμα;) μπλοκαρισμένος.

Αν μου δεχτούν την ταυτότητα που έχω στείλει από εχθές, έχει καλώς... Αλλιώς κρίμα, γιατί εξωτερικό με βόλεψε πάρα πολύ η Revolut.

Γιατί να μην στη δεχτούν ; Είναι παλιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Γιατί να μην στη δεχτούν ; Είναι παλιά ;

Του 2009, η ίδια που είχα ανοίξει λογαριασμό τον περασμένο Νοέμβριο. Δεν ξέρω... Έχουν γραφτεί διάφορα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, runner69 είπε

Τα ίδια και σε εμένα. Είχα κανει ταυτοποιήση πέρσι με την ταυτότητα (λατινικά-όχι χειρόγραφη) και σήμερα μου ξαναζήτησαν ταυτοποίηση. Ανέβασα πάλι την ίδια ταυτότητα και φωτογραφια και θα περιμενω,γράφουν, έως 72ωρες για τον ελεγχο. Ωστοσο μέχρι τότε μου εχουν ανενεργες τις κάρτες, φυσική και άυλη!!! Από ότι φαίνεται θα το λάβουν όλοι αυτο το μήνυμα γιατί δεν έχουν την ικανότητα να ελέγξουν ποιος είχε ταυτοποιήσει πρόσφατα το λογαριασμό του. Όσοι δεν το έχουν λάβει, λογικά θα το λάβουν στις επόμενες μέρες. Απλά το email τους θα βρίσκεται σε άλλο batch αρχείο. (Δεν μπορούν να σταλούν σε όλους ταυτόχρονα). Πάντως δεν δείχνει και πολλή σοβαρότητα η όλη κατάσταση. Αν ήμουν εξωτερικό και είχα ανάγκη την κάρτα, τι θα έκανα;

Σε εμένα τελικά σήμερα το πρωι , δεχτηκαν πάλι την ταυτοποιηση και μου ενεργοποιησαν ξανα τις καρτες. Ηταν κακη η αποφαση οτι μεχρι το approved της ταυτοποιησης (οταν είναι σε εξέλιξη) να σου μπλοκάρουν τις κάρτες! Εστω και για 10-12 ώρες. Θα έπρεπε κατι τετοιο να γίνεται μόνο μετα το rejected. Για να πιασεις 1-2 τυπους, δημιουργείς πρόβλημα σε όλους τους υπόλοιπους.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στείλει ξανά την ταυτότητα χθες το βράδυ στις 11 και ακομα δεν μου ηρθε καποιο μνμ επιβεβαίωσης. Λέτε να γίνεται τπτ; Την προηγουμενη φορά είχαν απαντήσει στο μισάωρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αναφέρω και εγώ την ιστορία μου μιας και διακρίνω έναν πανικό εδώ μέσα.

Revolut έκανα τον περασμένο Δεκέμβριο, ταυτοποίηση με δίπλωμα. Εχθές μου ήρθε απλά μια ειδοποίηση που έλεγε "We need some new ID from you."

Την άνοιξα και επειδή δεν είχα την ταυτότητα εύκαιρη, πάτησα να την στείλω αργότερα. Τελικά, 15 ώρες αργότερα και ακόμα δεν μου ζήτησαν τίποτα και μέσα στην εφαρμογή δεν γράφει πουθενά ότι πρέπει να στείλω νέο ID. Οι κάρτες μου είναι πλήρως λειτουργικές όπως και ο λογαριασμός. 

Τώρα για να είμαι σίγουρος θα έχω την ταυτότητα μαζί μου έτσι ώστε να μην ξαναπατήσω "later" και ίσως, με το δίκιο τους μου freezάρουν τις κάρτες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα σταματήσω να χρησιμοποιώ την υπηρεσία, επειδή μου ζητάν κάτι τόσο βασικό και απαιτείται από τον νόμο. Τώρα, αν σας το ζητάει κάθε μήνα και έχει buggάρει, κοιτάξτε να το επιλύσετε στο chat τους.

 

8 λεπτά πριν, zananiro είπε

Ρε παιδες από το live chat πως βγάλατε άκρη? Εμένα μου απαντάει τυποποιημένα μάλλον ένα robot με το όνομα Rita. 

Γράψε /human ή real agent και θα συνδεθείς με άνθρωπο. Στο αναφέρει και το botάκι στην αρχή.

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Γράψε /human ή real agent και θα συνδεθείς με άνθρωπο. Στο αναφέρει και το botάκι στην αρχή.

Thanks. Για κάποιο λόγο δεν μου το έβγαλε το μήνυμα αυτό. Μίλησα τελικά και μου είπαν θέλουν διαβατήριο. Η ταυτότητά μου δεν ήταν χειρόγραφη, ήταν από τις καινούργιες οπότε δεν ξέρω γιατί θέλουν διαβατήριο. Anyway, θα το κάνω με διαβατήριο αλλά αρχίζω και τα ψιλό παίρνω με τη revolut. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zananiro είπε

Thanks. Για κάποιο λόγο δεν μου το έβγαλε το μήνυμα αυτό. Μίλησα τελικά και μου είπαν θέλουν διαβατήριο. Η ταυτότητά μου δεν ήταν χειρόγραφη, ήταν από τις καινούργιες οπότε δεν ξέρω γιατί θέλουν διαβατήριο. Anyway, θα το κάνω με διαβατήριο αλλά αρχίζω και τα ψιλό παίρνω με τη revolut. 

Εγώ που δεν έχω διαβατήριο, και να μου ζητήσουν δεν έχω λύση. Αν όμως και μέχρι να γίνει κάτι τέτοιο, θα συνεχίσω κανονικά να την χρησιμοποιώ. Δεν βρήκα αντίστοιχη τράπεζα που να προσφέρει το σύνολο υπηρεσιών της revo. Ελπίζω να προσπεράσουν τα θεματάκια αυτά σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, georkouk είπε

Πόσες ωρες κανει η ταυτοποίηση; Έχουν περάσει 15 ωρες και τπτ ακομα

72 ώρες μου γράφει εμένα... Προσπαθώ να μιλήσω στο τσατ, απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχουν ιδέα τι έχει γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...