Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

To brexit είναι μια γελοία δικαιολογία. Εχω λογαριασμό στη Monese(Αγγλική). Εκανα verify Με Ελληνική ταυτότητα. Λογω brexit δημιουργησαν νεα iban στο Βέλγιο και ενημέρωσαν ότι εκεί πλέον μπορούν να στέλνονται τα sepa εμβάσματα, όταν γίνει το Brexit. Ούτε ξαναεπιβεβαίωσε την ταυτότητα σου, ούτε τίποτα. Οι τύποι στη revolut είναι απαράδεκτοι. Και φυσικά όλα αυτα έγιναν Παρασκευή απόγευμα, λες και αυτή τη Δευτέρα βγαίνει η Αγγλία εκτός.

Συμφωνω 100%. Κινησεις πανικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 
Revolut
Back in March we sent out some emails asking you to upload some ID to your account, in the form of a passport or national identity card. This was so that we can keep your account open in the event of a No Deal Brexit. There have of course been some developments on the Brexit front, and while nobody is quite sure what’s going to happen next, we still have to prepare for the possible eventuality of the UK leaving the EU without a deal. If that happens, and you don’t have the correct type of ID uploaded to your account, we won’t be able to continue offering you our services. At this point we would have to restrict your account, and reopen it once you’ve submitted a new piece of ID.
Note: You cannot use a driving licence as ID, unfortunately.
Why are we asking for this?
 
Right now, all of our EU customers’ accounts are made possible under our UK Electronic Money Licence. This licence is transferred (or “passported”) across Europe, but if the UK leaves the EU without a transitional deal, we would no longer be able to do this. We may, therefore, need to transfer you to our licenced Electronic Money Institution in the EU. However, for regulatory reasons, our European entity cannot accept a driving licence as ID verification. Team Revolut
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Doubt

Το ξέρω, απλά απ' τις απαντήσεις κάποιων γύρω απ' την δικαιολογία/επιχείρημα από πλευράς revolut σχετικά με το brexit το παρέθεσα.

update: μιας και το email με το σχετικό μύνημα υπάρχει και πιο πίσω στα ελληνικά στην σελίδα 229, αν θέλει κάποιος mod μπορεί να το σβήσει αυτό που έβαλα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2019 στις 7:56 ΜΜ, stefanidisg είπε

Part 1  πρώτο post ; Είναι ανανεωμένα όλα τα καινούρια; Ρωτάω γιατί θέλω και εγώ πληροφορίες.

Τα πρώτα δύο ποστ δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν. Σε κάθε περίπτωση, τα πράγματα έχουν απλοποιηθεί πολύ μετά την άρση των CC. Η εφαρμογή θα σε οδηγήσει μόνη της. Η φόρτιση μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής είναι πια αστεία υπόθεση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν χασει και επισημα τη μπαλα. Ειχα ανοιξει το λογαριασμο με ταυτοτητα, ανεβαζω χθες διαβατηριο και μετα απο μια ωρα μου ξαναερχεται το ιδιο μηνυμα στην εφαρμογη οτι we need some new id και οτι το διπλωμα δεν το δεχονται πια. υποψιν δεν ηρθε μειλ. Τελικα δεν ξερω σε τι φαση ειναι ο λογαριασμος μου. Δεν ειναι κλειδωμενος παντως. Οχι τιποτα αλλο τεταρτη φευγω εξωτερικο. Monese και N26 θα τσιμπησουν τις προμηθειες γιατι η Revolut δεν εμπνεει σιγουρια αυτη την περιοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετα απο 40λεπτά αναμονής/κουβεντας με τον agent πέρασα το validation χρησιμοποιώντας την ιδια ταυτότητα με οταν άνοιξα τον λογαριασμο (πριν απο χρόνια).
Όσο ήμουν pending δεν μου ειχαν κλειδώσει οι κάρτες. Περίεργο.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Τελικά μετα απο 40λεπτά αναμονής/κουβεντας με τον agent πέρασα το validation χρησιμοποιώντας την ιδια ταυτότητα με οταν άνοιξα τον λογαριασμο (πριν απο χρόνια).
Όσο ήμουν pending δεν μου ειχαν κλειδώσει οι κάρτες. Περίεργο.

Δεν τις κλειδώνουν σε όλους. Ούτε σε μένα τις έχουν κλειδώσει (ακόμα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekboy είπε

εχουν χασει και επισημα τη μπαλα. Ειχα ανοιξει το λογαριασμο με ταυτοτητα, ανεβαζω χθες διαβατηριο και μετα απο μια ωρα μου ξαναερχεται το ιδιο μηνυμα στην εφαρμογη οτι we need some new id και οτι το διπλωμα δεν το δεχονται πια. υποψιν δεν ηρθε μειλ. Τελικα δεν ξερω σε τι φαση ειναι ο λογαριασμος μου. Δεν ειναι κλειδωμενος παντως. Οχι τιποτα αλλο τεταρτη φευγω εξωτερικο. Monese και N26 θα τσιμπησουν τις προμηθειες γιατι η Revolut δεν εμπνεει σιγουρια αυτη την περιοδο.

Και εγώ μια από τα ίδια. Ανέβασα διαβατήριο για να ξεμπερδεύω και έκτοτε δεν είχα ενημέρωση. Το ίδιο και άλλοι γνωστοί μου. Βασικά δεν ασχολούμαι ξανά, ας στείλουν ενημέρωση, αρκετό χρόνο έχασα χτες. Σκέφτομαι να βγάλω και μια Ν26 γιατί με με τη revolut δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, zananiro είπε

Και εγώ μια από τα ίδια. Ανέβασα διαβατήριο για να ξεμπερδεύω και έκτοτε δεν είχα ενημέρωση. Το ίδιο και άλλοι γνωστοί μου. Βασικά δεν ασχολούμαι ξανά, ας στείλουν ενημέρωση, αρκετό χρόνο έχασα χτες. Σκέφτομαι να βγάλω και μια Ν26 γιατί με με τη revolut δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. 

 

49 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Τελικά μετα απο 40λεπτά αναμονής/κουβεντας με τον agent πέρασα το validation χρησιμοποιώντας την ιδια ταυτότητα με οταν άνοιξα τον λογαριασμο (πριν απο χρόνια).
Όσο ήμουν pending δεν μου ειχαν κλειδώσει οι κάρτες. Περίεργο.

 

24 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δεν τις κλειδώνουν σε όλους. Ούτε σε μένα τις έχουν κλειδώσει (ακόμα!)

 

20 λεπτά πριν, zananiro είπε

Και εγώ μια από τα ίδια. Ανέβασα διαβατήριο για να ξεμπερδεύω και έκτοτε δεν είχα ενημέρωση. Το ίδιο και άλλοι γνωστοί μου. Βασικά δεν ασχολούμαι ξανά, ας στείλουν ενημέρωση, αρκετό χρόνο έχασα χτες. Σκέφτομαι να βγάλω και μια Ν26 γιατί με με τη revolut δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. 

Ούτε που ξέρω πόσες ώρες ήμουν σε αναμονή στο chat...
Εν τέλει, σήμερα το πρωί και αφού μου είχε έρθει 2 φορές notification για "need some new ID from you" (είχα στείλει από την Παρασκευή το βράδυ που το είχαν ζητήσει, την ίδια ταυτότητα, με λατινικούς και τυπωμένη που είχα κάνει εγγραφή κάνα χρόνο πριν), είδα στο chat που είχα ανοίξει:

 

IMG_0083.JPG.1616897ca67fc831810ed6b3d2d3f5d6.JPG

Είχα ήδη βγάλει όσα λεφτά είχα μέσα, καθώς δεν μου είχαν κλειδώσει το λογαριασμό..

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω γιατι τοση υπερβολη... έστειλαν μια ειδοποιηση εν οψη brexit λόγω ψήφισης της συμφωνιας αυτό το σ/κ (δεν ξερω αν ειναι δικαιολογια απο τη μερια τους αλλα και να ειναι τι σημασια εχει;) Το email ηταν ξεκαθαρο... θελουμε να εχουμε επικαιροποιημενα στοιχεια σας σε περιπτωση brexit... δεν ελεγε πουθενα οτι θα κλειδωθει ο λογαριασμος ή κατι παρομοιο...

Παρασκευη βραδυ εστειλα στοιχεια ταυτοτητας, Σαββατο μεσημερι μου ηρθε ειδοποιηση οτι η διασταυρωση ηταν επιτυχης, χωρις να χρειαστει να μιλησω με κανεναν στο chat... 

απο εκει και περα, σου λεει μπορει να παρει εως 72 ωρες, γιατι να χασει κανεις χρονο απο τη ζωη του, στελνοντας στο chat πριν περασει το διαστημα αυτο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το δίπλωμα δεν μετράει ως αποδεικτικό μήπως είναι αυτοματοποιημένο ;Δλδ το γράφουν σε όλους;Σε εμενα πάντως που έκανα ταυτοποίηση  με διαβατήριο δεν έχει έρθει κάτι ,ακόμα.

Μόνο αυτο ήρθε πριν λίγο

We’re always making improvements to the way our app works, tweaking things here and there to make your experience, as we say, buttery smooth. 

This process is known in the trade as User Experience design (UX for short). It applies to the way things look on screen, but also to menu navigation, and how easy it is for you to find whatever you intend to find.

With this in mind, we’d love your input into how well we’re doing. After all, it is user experience, not ‘Revolut does what it wants and hopes for the best’ experience. 

Click or tap the button below to take an almost laughably short survey. Thank you for your valuable input.

σε email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ότι το δίπλωμα δεν μετράει ως αποδεικτικό μήπως είναι αυτοματοποιημένο ;Δλδ το γράφουν σε όλους;Σε εμενα πάντως που έκανα ταυτοποίηση  με διαβατήριο δεν έχει έρθει κάτι ,ακόμα.

ναι, το λενε εκ των προτερων για να μην προσπαθησει καποιος να στειλει διπλωμα και μετα στελνει στην υποστηριξη να ρωταει γιατι δεν γινεται αποδεκτο το διπλωμα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ότι το δίπλωμα δεν μετράει ως αποδεικτικό μήπως είναι αυτοματοποιημένο ;Δλδ το γράφουν σε όλους;Σε εμενα πάντως που έκανα ταυτοποίηση  με διαβατήριο δεν έχει έρθει κάτι ,ακόμα.

Μόνο αυτο ήρθε πριν λίγο

We’re always making improvements to the way our app works, tweaking things here and there to make your experience, as we say, buttery smooth. 

This process is known in the trade as User Experience design (UX for short). It applies to the way things look on screen, but also to menu navigation, and how easy it is for you to find whatever you intend to find.

With this in mind, we’d love your input into how well we’re doing. After all, it is user experience, not ‘Revolut does what it wants and hopes for the best’ experience. 

Click or tap the button below to take an almost laughably short survey. Thank you for your valuable input.

σε email

λογικά το στέλνουν μόνο σε όσους ζουν εκτός UK. Γιατί εγώ το 2015 έχω ανοίξει λογαριασμό με δίπλωμα κ η γυναίκα πέρσι με χειρόγραφη ταυτότητα κ δεν μας έχουν στείλει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

Τελικά μετα απο 40λεπτά αναμονής/κουβεντας με τον agent πέρασα το validation χρησιμοποιώντας την ιδια ταυτότητα με οταν άνοιξα τον λογαριασμο (πριν απο χρόνια).
Όσο ήμουν pending δεν μου ειχαν κλειδώσει οι κάρτες. Περίεργο.

και σε μενα με ιδια ταυτοτιτα εγινε απλα με κλασσικο τρωπο (φωτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...