Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kon1to είπε

δεν καταλαβαινω γιατι τοση υπερβολη... έστειλαν μια ειδοποιηση εν οψη brexit λόγω ψήφισης της συμφωνιας αυτό το σ/κ (δεν ξερω αν ειναι δικαιολογια απο τη μερια τους αλλα και να ειναι τι σημασια εχει;) Το email ηταν ξεκαθαρο... θελουμε να εχουμε επικαιροποιημενα στοιχεια σας σε περιπτωση brexit... δεν ελεγε πουθενα οτι θα κλειδωθει ο λογαριασμος ή κατι παρομοιο...

Παρασκευη βραδυ εστειλα στοιχεια ταυτοτητας, Σαββατο μεσημερι μου ηρθε ειδοποιηση οτι η διασταυρωση ηταν επιτυχης, χωρις να χρειαστει να μιλησω με κανεναν στο chat... 

απο εκει και περα, σου λεει μπορει να παρει εως 72 ωρες, γιατι να χασει κανεις χρονο απο τη ζωη του, στελνοντας στο chat πριν περασει το διαστημα αυτο;

Την ίδια ειδοποίηση την ξαναέστειλαν φέτος πριν μερικούς μήνες και την ξανακάναμε τη διαδικασία (με ταυτότητα τυπωμένη καινούρια) εν όψει Brexit (υποτίθεται). Τωρα γιατί μας τα ξαναζητάνε;

Και γιατί δεν τα ξαναζητάνε άλλες αντίστοιχες Αγγλικές εταιρίες; Και γιατί σε κάποιους μπλοκάρουν τους λογαριασμούς με δικαιολογία αυτό;

Σαν πολλές συμπτώσεις μαζεύτηκαν δε νομίζεις;

Ακόμα και αν ψηφιστεί έξοδος αυτό το ΣΚ αυτη δε θα γίνει από Δευτέρα αλλά από 1/11/19.  Αρα προς τι η βιασύνη και το μπλοκάρισμα των λογαριασμών;

Η απάντηση είναι απλή: Δεν ξέρουν τι τους γίνεται και δεν έχουν προσωπικό να διαχειριστούν τους πελάτες τους
 

Επεξ/σία από spartak1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παίδες επειδή κουράζει για άλλη μια φορά αυτή η κουβέντα. Ας μην σπαμαρουμε άλλο το θέμα λέγοντας τα ίδια κ τα ίδια.

Η revo μπορεί να ζητήσει όσες φορές θέλει τα στοιχεία μας, σε όποιον δεν αρέσει, ενοχλείται ας κλείσει τον λογαριασμό κ προχωρήσει σε άλλη υπηρεσία. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bilya είπε

παίδες επειδή κουράζει για άλλη μια φορά αυτή η κουβέντα. Ας μην σπαμαρουμε άλλο το θέμα λέγοντας τα ίδια κ τα ίδια.

Η revo μπορεί να ζητήσει όσες φορές θέλει τα στοιχεία μας, σε όποιον δεν αρέσει, ενοχλείται ας κλείσει τον λογαριασμό κ προχωρήσει σε άλλη υπηρεσία. 

Οχι βεβαια δεν είναι έτσι. Κάποιοι μπορεί να αποδέχονται να τους ζητάνε ξανά και ξανά αδιαμαρτύρητα τα στοιχεία τους (την ίδια ταυτότητα δηλαδή). Κάποιοι μπορεί να μη νοιάζονται για το μπλοκάρισμα των λογαριασμών των άλλων (γιατί αν ήταν ο δικός τους πιθανόν να αντιδρούσαν διαφορετικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέμε.

Όποιος δεν αποδέχεται την τακτική της revolut (και δικαίως), απλά χαιρετάει και τέλος.

Τί νόημα έχει να παίρνουμε συνεχώς ειδοποιήσεις και να διαβάζουμε τα ίδια?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βρε παιδιά μας πριζουν τα φουσκωτά οι κανονικές τράπεζες φέρτε μας ταυτότητα αφμ εκκαθαριστικό ε3 και λογαριασμό της ΔΕΗ για επικαιροποιηση στοιχείων καλή ώρα Πειραιώς γιουρομπανκ εθνική που πρέπει να τρέξουμε να τους τα πάμε και όλας και χαλιομαστε τόσο για αυτό;

Αν δεν κρύβει κάτι ύποπτο από πίσω ποιός νοιάζεται για 5 λεπτα υπόθεση απο τον καναπέ,και εγώ θορυβηθηκα γιατί με ερχόταν μαζί και ενα άκυρο μέιλ αυτοματοποιημένο για αποτυχημένο τοπ απ που ποτέ δεν έκανα αλλα ως εκεί, όταν κατάλαβα οτι είναι απλά αυτόματες διαδικασίες ελειξε το θέμα

Τώρα αν κάτι στραβωσει οκ το ξανα συζητάμε lol

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι Αγγλία αυτό διάστημα για κάποιους μήνες και επειδή ήθελα ένα UK account γρήγορα για payroll account χωρίς να τρέχω σε κατάστημα να ανοίξω, έφτιαξα ένα στη revolut. Πολύ πρακτικό συν ότι είναι δωρεάν οι μεταφορές στους άλλους euro λογαριασμούς μου και με maximum exchange rate. Παράγγειλα και μια physical card αν και κυρίως την έχω περάσει στο Apple Pay και την χρησιμοποιώ μέσω αυτού.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@revyien Όντως, ισχύει αυτό. Ωστόσο έχουν γίνει βήματα προς τα εμπρός αναφορικά με την επικαιροποίηση στοιχείων στις ελληνικές τράπεζες. Και στο Web banking της ΕΤΕ αλλά και στης Alpha (ή Πειραιώς, δεν θυμάμαι ακριβώς για να είμαι ειλικρινής) υπάρχει section όπου σκανναρει κανείς τα δικαιολογητικά και τα ανεβάζει στο σύστημα, χωρίς να χρειάζεται δια ζώσης επίσκεψη/εις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HateMe είπε

Εγώ έστειλα απλά ταυτότητα και μόλις μου ήρθε μήνυμα πως όλα πήγαν οκ.

Screenshot_20191020-170016_One UI Home.jpg

Χειρόγραφη ή τυπωμένη σε υπολογιστή?

26 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα αν δεν  στειλεις τα εγγραφα που ζητανε, αν δεν υπαρχει λογος να τα στειλεις;

Σε εμένα δεν αφήνουν να στείλω χρήματα σε άλλους που έχουν revolut και υποθέτω και εμβάσματα. Μετοχές και χρήση κάρτας δουλεύουν κανονικά. Μάλλον ούτε top up αφήνουν.

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, HateMe είπε

Εγώ έστειλα απλά ταυτότητα και μόλις μου ήρθε μήνυμα πως όλα πήγαν οκ.

Screenshot_20191020-170016_One UI Home.jpg

Κ σε εμένα ήρθε το μήνυμα αυτό, κ μετά μου ήρθε ξανά το αρχικο μήνυμα ότι πρέπει να κάνω ξανά submit το ID μου. Ρώτησα στο chat της revolut τι γίνεται, κ ακόμα το ψάχνουν εδώ κ κάτι ώρες. Στο μεσοδιάστημα, τράβηξα ότι λεφτά είχα μέσα, κ έκανα κ λογαριασμό στην Ν26. Έτσι κι αλλιώς, για κάνα ταξίδι την χρησιμοποιώ, όχι κ τόσα συχνά πλέον, οπότε οκ, καλά ήταν μέχρι τώρα με τη revolut για μένα, αλλά πλέον θα δοκιμάσω και την Ν26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορούμε να κλείσουμε το τσατ και να ξανασυνδεθουμε σε άλλον μήπως μας λύσει το πρόβλημα πιο γρήγορα; 

Ή δεν γίνεται και πρέπει να περιμένουμε για πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θελετε το υπολοιπο του Revolut να το στειλετε σε ελληνικο λογαριασμο ποια τραπεζα χρησιμοποιειτε? Διοτι εγω πριν κανα 2 χρονια ειχα ενα πολυ μικρο υπολοιπο και το εστειλα σε δικο μου λογαριασμο στην Εθνικη, πιο πολυ για test. Οι υποψιες μου επιβεβαιωθηκαν διοτι το ποσο ναι μεν εφτασε αλλα δεν πιστωθηκε, εμεινε σαν προβλεψη.

Οταν πηγα στην τραπεζα μου ειπε εκει ενας... περιεργος υπαλληλος οτι δεν το περασαν διοτι ελειπαν κατι στοιχεια. Του εξηγησα απο που ειναι και οτι ειναι δικος μου λογαριασμος αλλα μου ειπε να του παω την αποδειξη της μεταφορας. Παω λοιπον σπιτι μου και εκτυπωνω το statement της συγκεκριμενης μεταφορας απο την εφαρμογη. Του παω το χαρτι αλλα και παλι δεν ηθελε να με εξυπηρετησει. Δεν το εψαξα παραπανω γιατι ειχα εκνευριστει και το ποσο ηταν εξαιρετικα μικρο, αμελητεο. Απο τοτε τα χρηματα βρισκονται σε προβλεψη 😁

Να σημειωσω οτι ολα τα στοιχεια τα ειχα συμπληρωσει σωστα κατα την μεταφορα απο την εφαρμογη. Θα μου πεις τωρα το σκεφτηκες? Οχι, απλα για να μου λυθει η απορια, αν λυθει ποτε.

Αν ξαναθελησω μεταφορα ποσου θα χρησιμοποιησω την Alpha μπας και κανω την δουλεια μου.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Αν θελετε το υπολοιπο του Revolut να το στειλετε σε ελληνικο λογαριασμο ποια τραπεζα χρησιμοποιειτε? Διοτι εγω πριν κανα 2 χρονια ειχα ενα πολυ μικρο υπολοιπο και το εστειλα σε δικο μου λογαριασμο στην Εθνικη, πιο πολυ για test. Οι υποψιες μου επιβεβαιωθηκαν διοτι το ποσο ναι μεν εφτασε αλλα δεν πιστωθηκε, εμεινε σαν προβλεψη.

Οταν πηγα στην τραπεζα μου ειπε εκει ενας... περιεργος υπαλληλος οτι δεν το περασαν διοτι ελειπαν κατι στοιχεια. Του εξηγησα απο που ειναι και οτι ειναι δικος μου λογαριασμος αλλα μου ειπε να του παω την αποδειξη της μεταφορας. Παω λοιπον σπιτι μου και εκτυπωνω το statement της συγκεκριμενης μεταφορας απο την εφαρμογη. Του παω το χαρτι αλλα και παλι δεν ηθελε να με εξυπηρετησει. Δεν το εψαξα παραπανω γιατι ειχα εκνευριστει και το ποσο ηταν εξαιρετικα μικρο, αμελητεο. Απο τοτε τα χρηματα βρισκονται σε προβλεψη 😁

Να σημειωσω οτι ολα τα στοιχεια τα ειχα συμπληρωσει σωστα κατα την μεταφορα απο την εφαρμογη. Θα μου πεις τωρα το σκεφτηκες? Οχι, απλα για να μου λυθει η απορια, αν λυθει ποτε.

Αν ξαναθελησω μεταφορα ποσου θα χρησιμοποιησω την Alpha μπας και κανω την δουλεια μου.

έχω μεταφέρει ποσά απο 200-2000Ε σε τρ. λογαριασμούς ακομα κ 3των χωρίς θέμα. 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα λεφτά σε φιλανθρωπικό ίδρυμα μεσω Paypal Και πληρωσα με την revolut. Τα λεφτα αφαιρέθηκαν απο τον revolut λογαριασμο αλλα στο paypal η πληρωμη φαινεται pending. Τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...