Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Λοιπόν η πληρωμή στα νορβηγικά λεωφορεία ruter δεν πέρναγε και την έκανα μέσω PayPal. Χρέωσε λίρες και διπλή μετατροπή καθώς δεν είδα κάπου να μου βγάζει επιλογές μετατροπής.

 

Επίσης δεν πέρασε και σε Φιλανδία σε αντίστοιχο φορέα αν θυμάμαι καλά στα τρένα vr.

 

Παρατήρησα ότι και στις 2 περιπτώσεις όταν έβαλα την κάρτα πρώτη φορά για το verification δεν τράβηξε το 1 ευρώ.

Η προσπάθεια δείχνει 0 ευρώ.

Ξέρει κανείς κάποιο workaround για αυτό?

 

2) φίλος έβγαλε κάρτα με τηλέφωνο και διεύθυνση στις κάτω χώρες και διαβατήριο από Σκανδιναβία και του έδωσε Maestro από μόνο του το σύστημα, όπως και επιθυμούσε βέβαια.

Στην διεύθυνση αποστολής της καρτας μπορούσε να ζητήσει παράδοση σε άλλη χώρα αλλά δεν ξέρω πόσο θα επιδράσει σε μελλοντικές (σχέσεις με την κάρτα).

Αναρωτιέμαι αν στο μέλλον αλλάξει τηλέφωνο η και διεύθυνση σε ελληνική η κάποιας άλλης χώρας αν η επόμενη κάρτα που θα του αποσταλεί από το σύστημα είναι πχ Visa αντί για Maestro.

Η ακόμα μήπως ακυρωθεί η maestro αυτόματα και του στείλουν Visa..?

Έχει κανείς εμπειρία σε αυτό?

 

Να σημειώσω ότι η virtual που του έδωσε δεν είναι Maestro.

Μια χαρά αν μπορούσε την μια από τις δύο να την δώσει maestro και σε εμάς.

 

 

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή άλλαξα πρόσφατα διεύθυνση, αντί για τη Mastercard που δίνει στην Ελλάδα, αν πάω να βγάλω νέα κάρτα μου προτείνει Visa (είτε virtual είτε πλαστικό) και Maestro (μόνο πλαστικό). Καμία ενημέρωση περί αντικατάστασης της κάρτας μου ή κάτι παρόμοιο. Δε βρίσκω και λόγο κιόλας αφού οι κάρτες Visa/Mastercard έχουν ίδια αποδοχή. Φαντάζομαι βέβαια πως όταν αντικατασταθεί η κάρτα μου (αργεί βέβαια ακόμα) θα μου έρθει αντίστοιχη της χώρας όπου διαμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επειδή άλλαξα πρόσφατα διεύθυνση, αντί για τη Mastercard που δίνει στην Ελλάδα, αν πάω να βγάλω νέα κάρτα μου προτείνει Visa (είτε virtual είτε πλαστικό) και Maestro (μόνο πλαστικό). Καμία ενημέρωση περί αντικατάστασης της κάρτας μου ή κάτι παρόμοιο. Δε βρίσκω και λόγο κιόλας αφού οι κάρτες Visa/Mastercard έχουν ίδια αποδοχή. Φαντάζομαι βέβαια πως όταν αντικατασταθεί η κάρτα μου (αργεί βέβαια ακόμα) θα μου έρθει αντίστοιχη της χώρας όπου διαμένω

Απο περιέργεια δοκίμασα να παραγγείλω άλλη κάρτα και η νέα θα ηταν   visa,φαντάζομαι αφορά τις εμπορικές συμφωνίες που κλείνουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρεται οτι οι κάρτες visa είναι χρεωστικές. Θα καταργήσω και εγώ την πλαστική prepaid mastercard για μια χρεωστική.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν έχει μεγάλη διαφορά (όπως λέτε) η VISA με τη MasterCard γιατί ασχολείστε; Από περιέργεια ρωτάω διότι δεν γνωρίζω. 

Επεξ/σία από Sherlock_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Αναφέρεται οτι οι κάρτες visa είναι χρεωστικές. Θα καταργήσω και εγώ την πλαστική prepaid mastercard για μια χρεωστική.

Έχει κάποια πρακτική διαφορά; Τουλάχιστον αρκετή ώστε να αξίζει τα 6€ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έχει κάποια πρακτική διαφορά; Τουλάχιστον αρκετή ώστε να αξίζει τα 6€ :P 

Σε κάποιες περιπτωσεις οι prepaid δεν περνάνε ενώ οι χρεωστικές περνάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ProponitisTouKanape said:

Έχει κάποια πρακτική διαφορά; Τουλάχιστον αρκετή ώστε να αξίζει τα 6€ :P 

 

33 minutes ago, spartak1 said:

Σε κάποιες περιπτωσεις οι prepaid δεν περνάνε ενώ οι χρεωστικές περνάνε

Αυτή που μου έδωσαν δείχνει οτι είναι η visa infinite, μακάρι να έρχεται και με τα προνόμια της visa. 

Στην curve δεν κατάλαβε οτι είναι της revolut και βγάζει οτι είναι πιστωτική.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, drdedus είπε

στο μέλλον αλλάξει τηλέφωνο η και διεύθυνση σε ελληνική η κάποιας άλλης χώρας αν η επόμενη κάρτα που θα του αποσταλεί από το σύστημα είναι πχ Visa αντί για Maestro.

Αν αλλάξεις χώρα/διεύθυνση στη Revolut αλλάζουν και ο κωδικός χώρας στον αριθμός κάρτας και ο τύπος κάρτας, visa, mastercard maestro. Τα σχήματα καρτών αλλάζουν κατά καιρούς. 

Η διεύθυνση αποστολής δεν παίζει κανένα ρόλο για την έκδοση της κάρτας, απλά είναι η shipping address.  Η κάρτα δημιουργείται με βάση την χώρα που έχεις εκείνη τη στιγμή.

Πολλοί αλλάζουν χώρα για να δημιουργήσουν κάρτες άλλων χωρών, κάποιους τους μπλοκάρουν για λίγο, αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι απαγορεύεται. Αν αλλάξεις όντως χώρα την αλλάζεις στο app. Σε αντίθεση με άλλες που πρέπει να επικοινωνήσεις  πχ Ν26. Η Bunq πάλι κοιτάει το GPS. Η καθεμιά κάνει τα δικά της.

Τέλος, το τι θα απογίνουν οι κάρτες σου εσύ αποφασίζεις. Τις διαγράφεις, τις δηλώνεις χαμένες και τις ξανασυνδέεις όποτε θες, δεν τους νοιάζει. Δεν καταργείται καμία από αυτούς ότι αλλαγή και να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Πατά επάνω στο (i) για να δεις τι γράφει και πως δικαιολογείται η χρέωση.

Το πάτησα και έβγαλε αυτό:

 

 

20200109_000027.jpg

Όσοι δοκιμάσατε, το κάνατε με κάρτες της Eurobank; Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό επειδή είμαι ήδη στο εξωτερικό; 

Η προμήθεια που μου ζητάει είναι ποσοστιαία. Στα 1000€ πάει περίπου 12€. Στα 10€ είναι 0,13€

Επεξ/σία από Pavlos79_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pavlos79_ είπε

Το πάτησα και έβγαλε αυτό:

20200109_000027.jpg

Όσοι δοκιμάσατε, το κάνατε με κάρτες της Eurobank; Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό επειδή είμαι ήδη στο εξωτερικό; 

Η προμήθεια που μου ζητάει είναι ποσοστιαία. Στα 1000€ πάει περίπου 12€. Στα 10€ είναι 0,13€

Ναι με την κάρτα Yes της Eurobank έκανα εγώ top up και δεν μου ζήτησε προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Pavlos79_ said:

Υπάρχει μήπως κάποιος που να βρίσκεται στο εξωτερικό και να κάνει top up από κάρτα της Eurobank; 

Μήπως είναι commercial κάρτα? Κάρτα εταιρίας ή ελ. επαγγελματία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το περασμένο Δεκέμβριο που ήμουνα Πολωνία έκανα top up μέσο κάρτα eurobank και δεν με χρέωσε προμήθεια

Επεξ/σία από glamor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...