Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Pavlos79_ said:

ΝΑΙ! Είναι Eurobank Business. Παίζει ρόλο αυτό; 

Ναι αυτό είναι.

Οι commercial κάρτες έχουν μεγαλύτερη προμήθεια στις συναλλαγές και η revolut την χρεώνει στον πελάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Ναι αυτό είναι.

Οι commercial κάρτες έχουν μεγαλύτερη προμήθεια στις συναλλαγές και η revolut την χρεώνει στον πελάτη. 

Τέλεια, έβγαλα άκρη γιατί άρχισα να θεωρώ ότι από την περίπτωση μου ξεκινάει η αρχή του κακού να αρχίζουν να χρεώνουν τα top up μέσω κάρτας. Ευχαριστώ πολύ! 

Επεξ/σία από Pavlos79_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vagstef είπε

Αν αλλάξεις χώρα/διεύθυνση στη Revolut αλλάζουν και ο κωδικός χώρας στον αριθμός κάρτας και ο τύπος κάρτας, visa, mastercard maestro. Τα σχήματα καρτών αλλάζουν κατά καιρούς. 

Η διεύθυνση αποστολής δεν παίζει κανένα ρόλο για την έκδοση της κάρτας, απλά είναι η shipping address.  Η κάρτα δημιουργείται με βάση την χώρα που έχεις εκείνη τη στιγμή.

Πολλοί αλλάζουν χώρα για να δημιουργήσουν κάρτες άλλων χωρών, κάποιους τους μπλοκάρουν για λίγο, αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι απαγορεύεται. Αν αλλάξεις όντως χώρα την αλλάζεις στο app. Σε αντίθεση με άλλες που πρέπει να επικοινωνήσεις  πχ Ν26. Η Bunq πάλι κοιτάει το GPS. Η καθεμιά κάνει τα δικά της.

Τέλος, το τι θα απογίνουν οι κάρτες σου εσύ αποφασίζεις. Τις διαγράφεις, τις δηλώνεις χαμένες και τις ξανασυνδέεις όποτε θες, δεν τους νοιάζει. Δεν καταργείται καμία από αυτούς ότι αλλαγή και να κάνεις.

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω.

Δυο περιπτώσεις.

1 Αλλάζω μέσα σε μια 2 εβδομάδες από την παραλαβή τα στοιχεία.

2 Αλλάζω υποχρεωτικά το νούμερο του εξωτερικού μετά απο 4 μήνες που θα λήξει.

 

Τι λες συνήθως οτι συμβαίνει η οτι μπορεί να συμβεί σε αυτές τις περιπτώσεις?

Υπενθυμίζω οτι πλαστικό έδωσε maestro και virtual Visa.

 

 

Ακόμα θελω να ρωτήσω  "αν θα δουλέψει" και πόσο στοιχίζει η κατάργηση της virtual visa σε αλλο ελληνικό λογαριασμό και να αλλάξει το τηλέφωνο σε νούμερο εξωτερικού μπας και μου δώσει την maestro και σε εμένα που την χρειάζομαι.

21 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επειδή άλλαξα πρόσφατα διεύθυνση, αντί για τη Mastercard που δίνει στην Ελλάδα, αν πάω να βγάλω νέα κάρτα μου προτείνει Visa (είτε virtual είτε πλαστικό) και Maestro (μόνο πλαστικό). Καμία ενημέρωση περί αντικατάστασης της κάρτας μου ή κάτι παρόμοιο. Δε βρίσκω και λόγο κιόλας αφού οι κάρτες Visa/Mastercard έχουν ίδια αποδοχή. Φαντάζομαι βέβαια πως όταν αντικατασταθεί η κάρτα μου (αργεί βέβαια ακόμα) θα μου έρθει αντίστοιχη της χώρας όπου διαμένω

Άλλαξες διεύθυνση από ποια χώρα σε ποια?

Άλλαξες και νούμερο?

16 ώρες πριν, glamor είπε

το περασμένο Δεκέμβριο που ήμουνα Πολωνία έκανα top up μέσο κάρτα eurobank και δεν με χρέωσε προμήθεια

Πολωνία (η και Λιθουανία αν πήγες) βγάζω από atm χωρίς προμήθεια?

Είναι γενικά αποδεκτή η revolut σε καταστήματα και δημόσια μέσα μεταφοράς?

 

(Πλήρωσα στην wizz air διάφορα και είχε η σελίδα να πληρώσω 50 και κάτι ψιλά σε ευρώ η σε άλλο νόμισμα.

Προτίμησα τα πολωνικά που ήταν από default και τελικά χρεώθηκε 45 κάτι ευρώ από την Revolut.

Η σκατοwizz μάλλον έχει την συμπεριφορά που είχαν παλιά τα κινεζομαγαζα και σε δάγκωνα άσχημα αν επέλεγες να γίνει η μετατροπή από αυτούς.

Τρομερή διαφορά τα 45 με τα 50 ευρώ.

 

Off topic.. ξέρει κάποιος τι συμφέρει σε καρτοκινητο για data στις χώρες αυτές?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, drdedus είπε

Δυο περιπτώσεις.

1 Αλλάζω μέσα σε μια 2 εβδομάδες από την παραλαβή τα στοιχεία.

2 Αλλάζω υποχρεωτικά το νούμερο του εξωτερικού μετά απο 4 μήνες που θα λήξει.

Τι λες συνήθως οτι συμβαίνει η οτι μπορεί να συμβεί σε αυτές τις περιπτώσεις?

Υπενθυμίζω οτι πλαστικό έδωσε maestro και virtual Visa.

Ακόμα θελω να ρωτήσω  "αν θα δουλέψει" και πόσο στοιχίζει η κατάργηση της virtual visa σε αλλο ελληνικό λογαριασμό και να αλλάξει το τηλέφωνο σε νούμερο εξωτερικού μπας και μου δώσει την maestro και σε εμένα που την χρειάζομαι.

Τα προσωπικά στοιχεία, διεύθυνση/χώρα, τηλέφωνο, email τα αλλάζεις όποτε θες. Με τις αλλαγές αυτές δεν συμβαίνει τιποτα στις κάρτες που ήδη έχεις και τις χρησιμοποιείς κανονικά μέχρι να λήξουν. Ειδικά το τηλέφωνο έχει να κάνει μόνο με την ταυτοποίηση.

Για να δημιουργήσεις δωρεάν μια νέα virtual πρέπει να διαγράψεις την προηγούμενη που ήδη έχεις, αν έχεις (standard plan). Κάθε επόμενη extra virtual χρεώνεται. Η διαγραφή μιας κάρτας δεν έχει κάποια χρέωση.

Στην περίπτωση που είχες Maestro και θες μια Visa για τους Χ Ψ λόγους δημιουργείς νέα κάρτα και σου δίνει ό,τι εκδίδει εκείνη την περίοδο, Visa ή Mastercard. Κατα καιρούς αυτό αλλάζει. Πριν μερικούς μήνες στην Ελλάδα έδινε Mastercard, τώρα δίνει Visa. Στην Ολλανδία λογικό να δίνει πάντα Maestro αφού είναι χώρα Maestro.

Οπότε αν είχες Maestro την κρατάς και παραγγέλνεις άλλη ελληνική αφού αλλάξεις τη διεύθυνση σε ελληνική.

Το μόνο στοιχείο που παίζει ρόλο για το ποιας χώρας κάρτα θα σου δώσει είναι η χώρα που έχεις καταχωρημένη την ώρα της παραγγελίας αφού η κάρτα δημιουργείται αμέσως. Η διεύθυνση που βάζεις στην παραγγελία είναι απλά για το που θα πάει η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

έχω δημιουργήσει μια virtual visa.

Αν τη διαγράψω και αργότερα δημιουργήσω μια άλλη θα με χρεώσει;

Όχι. Η κάθε extra χρεώνεται. Υπάρχει όριο στο πόσες φτιάχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vagstef είπε

Όχι. Η κάθε extra χρεώνεται. Υπάρχει όριο στο πόσες φτιάχνεις

κατάλαβα.

άρα κάθε στιγμή πρέπει να έχεις μόνο 1 virtual για να μην έχεις χρέωση.

Όταν λες όριο εννοείς τις 5 ή ότι δε μπορεί κάποιος να δημιουργεί και να διαγράφει κάρτες για όσο θέλει;

Καλά δεν έχω σκοπό να δημιουργώ και να σβήνω, ενημερωτικά ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vagstef είπε

Τα προσωπικά στοιχεία, διεύθυνση/χώρα, τηλέφωνο, email τα αλλάζεις όποτε θες. Με τις αλλαγές αυτές δεν συμβαίνει τιποτα στις κάρτες που ήδη έχεις και τις χρησιμοποιείς κανονικά μέχρι να λήξουν. Ειδικά το τηλέφωνο έχει να κάνει μόνο με την ταυτοποίηση.

Για να δημιουργήσεις δωρεάν μια νέα virtual πρέπει να διαγράψεις την προηγούμενη που ήδη έχεις, αν έχεις (standard plan). Κάθε επόμενη extra virtual χρεώνεται. Η διαγραφή μιας κάρτας δεν έχει κάποια χρέωση.

Στην περίπτωση που είχες Maestro και θες μια Visa για τους Χ Ψ λόγους δημιουργείς νέα κάρτα και σου δίνει ό,τι εκδίδει εκείνη την περίοδο, Visa ή Mastercard. Κατα καιρούς αυτό αλλάζει. Πριν μερικούς μήνες στην Ελλάδα έδινε Mastercard, τώρα δίνει Visa. Στην Ολλανδία λογικό να δίνει πάντα Maestro αφού είναι χώρα Maestro.

Οπότε αν είχες Maestro την κρατάς και παραγγέλνεις άλλη ελληνική αφού αλλάξεις τη διεύθυνση σε ελληνική.

Το μόνο στοιχείο που παίζει ρόλο για το ποιας χώρας κάρτα θα σου δώσει είναι η χώρα που έχεις καταχωρημένη την ώρα της παραγγελίας αφού η κάρτα δημιουργείται αμέσως. Η διεύθυνση που βάζεις στην παραγγελία είναι απλά για το που θα πάει η κάρτα.

Δεδομένου πως η revolut έχει πάει Αμερική, μπορούμε να αλλάξουμε την διεύθυνση σε Αμερική ώστε η κάρτα να κουμπώσει σε αμερικάνικη διεύθυνση με στόχο να περνάει σε υπηρεσίες που δεν είναι διαθέσιμες για Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, drdedus είπε

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω.

Δυο περιπτώσεις.

1 Αλλάζω μέσα σε μια 2 εβδομάδες από την παραλαβή τα στοιχεία.

2 Αλλάζω υποχρεωτικά το νούμερο του εξωτερικού μετά απο 4 μήνες που θα λήξει.

Τι λες συνήθως οτι συμβαίνει η οτι μπορεί να συμβεί σε αυτές τις περιπτώσεις?

Υπενθυμίζω οτι πλαστικό έδωσε maestro και virtual Visa.

Ακόμα θελω να ρωτήσω  "αν θα δουλέψει" και πόσο στοιχίζει η κατάργηση της virtual visa σε αλλο ελληνικό λογαριασμό και να αλλάξει το τηλέφωνο σε νούμερο εξωτερικού μπας και μου δώσει την maestro και σε εμένα που την χρειάζομαι.

Άλλαξες διεύθυνση από ποια χώρα σε ποια?

Άλλαξες και νούμερο?

Πολωνία (η και Λιθουανία αν πήγες) βγάζω από atm χωρίς προμήθεια?

Είναι γενικά αποδεκτή η revolut σε καταστήματα και δημόσια μέσα μεταφοράς?

(Πλήρωσα στην wizz air διάφορα και είχε η σελίδα να πληρώσω 50 και κάτι ψιλά σε ευρώ η σε άλλο νόμισμα.

Προτίμησα τα πολωνικά που ήταν από default και τελικά χρεώθηκε 45 κάτι ευρώ από την Revolut.

Η σκατοwizz μάλλον έχει την συμπεριφορά που είχαν παλιά τα κινεζομαγαζα και σε δάγκωνα άσχημα αν επέλεγες να γίνει η μετατροπή από αυτούς.

Τρομερή διαφορά τα 45 με τα 50 ευρώ.

Off topic.. ξέρει κάποιος τι συμφέρει σε καρτοκινητο για data στις χώρες αυτές?

Απο ελληνική διεύθυνση έβαλα γερμανική. 

Στην Πολωνία περνάει κανονικά. Παντού κάρτα είχα χρησιμοποιήσει. Και ανάληψη δωρεάν απο ΑΤΜ τράπεζας (όχι μάρκας ΑΤΜ :P). Data έχεις αυτά που έχεις και στην Ελλάδα. Κανένα θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagstef είπε

Τα προσωπικά στοιχεία, διεύθυνση/χώρα, τηλέφωνο, email τα αλλάζεις όποτε θες. Με τις αλλαγές αυτές δεν συμβαίνει τιποτα στις κάρτες που ήδη έχεις και τις χρησιμοποιείς κανονικά μέχρι να λήξουν. Ειδικά το τηλέφωνο έχει να κάνει μόνο με την ταυτοποίηση.

Για να δημιουργήσεις δωρεάν μια νέα virtual πρέπει να διαγράψεις την προηγούμενη που ήδη έχεις, αν έχεις (standard plan). Κάθε επόμενη extra virtual χρεώνεται. Η διαγραφή μιας κάρτας δεν έχει κάποια χρέωση.

Στην περίπτωση που είχες Maestro και θες μια Visa για τους Χ Ψ λόγους δημιουργείς νέα κάρτα και σου δίνει ό,τι εκδίδει εκείνη την περίοδο, Visa ή Mastercard. Κατα καιρούς αυτό αλλάζει. Πριν μερικούς μήνες στην Ελλάδα έδινε Mastercard, τώρα δίνει Visa. Στην Ολλανδία λογικό να δίνει πάντα Maestro αφού είναι χώρα Maestro.

Οπότε αν είχες Maestro την κρατάς και παραγγέλνεις άλλη ελληνική αφού αλλάξεις τη διεύθυνση σε ελληνική.

Το μόνο στοιχείο που παίζει ρόλο για το ποιας χώρας κάρτα θα σου δώσει είναι η χώρα που έχεις καταχωρημένη την ώρα της παραγγελίας αφού η κάρτα δημιουργείται αμέσως. Η διεύθυνση που βάζεις στην παραγγελία είναι απλά για το που θα πάει η κάρτα.

Έχω ελληνική διεύθυνση και τηλέφωνο.

Μου έχει δώσει δύο visa που είναι και αυτές οι debit οι καινούργιες που λέτε οι infinite αλλά χωρίς να περνάνε στο visaconcierge.eu

Θέλω την μια να την κάνω maestro.

Έστω ότι θέλω την virtual.

Την διαγράφω και αλλάζω και τα 2 στοιχεία σε χώρα του maestro η μόνο την διεύθυνση?

 

 

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Απο ελληνική διεύθυνση έβαλα γερμανική. 

Στην Πολωνία περνάει κανονικά. Παντού κάρτα είχα χρησιμοποιήσει. Και ανάληψη δωρεάν απο ΑΤΜ τράπεζας (όχι μάρκας ΑΤΜ :P). Data έχεις αυτά που έχεις και στην Ελλάδα. Κανένα θέμα...

Άλλαξες σε γερμανική την διεύθυνση και άφησες το ελληνικό τηλέφωνο?

 

Επειδή δεν κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ τι κάρτες είχες πριν την αλλαγή και τι έχεις και σου δίνει τώρα?

 

Data θα πάρω μάλλον μια τοπική για να μην τρώω τα "πάρε να έχεις κλπ" αλλά και μιας είναι τζάμπα . Νομίζω με 1.5 ευρώ 6 γιγα. Απλά θέλει ταυτοποίηση κλπ αν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, drdedus είπε

Έχω ελληνική διεύθυνση και τηλέφωνο.

Μου έχει δώσει δύο visa που είναι και αυτές οι debit οι καινούργιες που λέτε οι infinite αλλά χωρίς να περνάνε στο visaconcierge.eu

Θέλω την μια να την κάνω maestro.

Έστω ότι θέλω την virtual.

Την διαγράφω και αλλάζω και τα 2 στοιχεία σε χώρα του maestro η μόνο την διεύθυνση?

Άλλαξες σε γερμανική την διεύθυνση και άφησες το ελληνικό τηλέφωνο?

Επειδή δεν κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ τι κάρτες είχες πριν την αλλαγή και τι έχεις και σου δίνει τώρα?

Data θα πάρω μάλλον μια τοπική για να μην τρώω τα "πάρε να έχεις κλπ" αλλά και μιας είναι τζάμπα . Νομίζω με 1.5 ευρώ 6 γιγα. Απλά θέλει ταυτοποίηση κλπ αν κατάλαβα καλά.

Είχα ελληνική διεύθυνση, ελληνικό κινητό και κάρτα Mastercard. Τώρα έχω γερμανική διεύθυνση, ελληνικό κινητό και μου προτείνει σε πλαστικό Visa και Maestro. Σε μεταλλική προτείνει ακόμα Mastercard...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

θα ταξιδέψω 1 Φεβρουαρία Πράγα η οποία έχει Τσέχικες Κορώνες , εγώ έχω Πειραιώς χρεωστική και η κοπέλα μου Eurobank ,

1)μπορούμε και οι δυο να στείλουμε λεφτά στην ίδια κάρτα της Revolut? φαντάζομαι δε θα έχει χρέωση σωστά?
2) τα ευρώ που θα έχει μέσα φαντάζομαι οτι τα κάνει σε τσέχικες κορώνες στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία χωρίς κάποια προμήθεια
3) πόσες μέρες θέλει για να έρθει η φυσική καρτα?
4) αν προλάβει και έρθει η φυσική κάρτα και πληρώνω με αυτή στην Πράγα τι προμήθεια έχει σε κάθε αγορα? ή ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ τράπεζας της πράγας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήθελα να βάλω χρήματα στην Revolut, προσωπικά ακολουθούσα τη διαδικασία εμβάσματος μέσω μεταφοράς από ελληνική τράπεζα προς τράπεζα εξωτερικού με προμήθεια του 1,00€ κανονική προτεραιότητα μία εργάσιμη με συναλλαγή πριν το απόγευμα.

Σε συζήτηση με γνωστό μου ενημερώθηκα πως δεν υπάρχει χρέωση αλλά και αναμονή μέσω της Revolut όταν ακολουθείς τη διαδικασία μέσω της εφαρμογής της και πιο συγκεκριμένα με το "add money" όπου και σου μεταφέρει απευθείας τα χρήματα και δεν σου χρεώνει τίποτα απολύτως.

Είναι κάποια πρόσφατη αλλαγή ή εγώ δεν είχα ιδέα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, d4mage είπε

Όταν ήθελα να βάλω χρήματα στην Revolut, προσωπικά ακολουθούσα τη διαδικασία εμβάσματος μέσω μεταφοράς από ελληνική τράπεζα προς τράπεζα εξωτερικού με προμήθεια του 1,00€ κανονική προτεραιότητα μία εργάσιμη με συναλλαγή πριν το απόγευμα.

Σε συζήτηση με γνωστό μου ενημερώθηκα πως δεν υπάρχει χρέωση αλλά και αναμονή μέσω της Revolut όταν ακολουθείς τη διαδικασία μέσω της εφαρμογής της και πιο συγκεκριμένα με το "add money" όπου και σου μεταφέρει απευθείας τα χρήματα και δεν σου χρεώνει τίποτα απολύτως.

Είναι κάποια πρόσφατη αλλαγή ή εγώ δεν είχα ιδέα;

Αυτό γίνεται αν προσθέσεις χρήματα μέσω κάρτας, όχι με τραπεζικό έμβασμα. Αυτό δεν ίσχυε για Ελληνικές κάρτες πριν την 1/9/19. Από τότε ξεκίνησε η φόρτιση με Ελληνικές κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...