Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

9 ευρώ είναι η έκδοση νέας ταυτότητας. Η ααδε εφορία κοκ αλλάζουν μόνα τους, οι τράπεζες εάν έχεις internet banking τα αλλάζεις απο τον υπολογιστή σου.

Όταν εννοούμε νέα ταυτότητα εννοούμε την κλασική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες και τυπωμένη σε υπολογιστή.

άσε το κόστος...είπαμε δεν αλλάζει τώρα αφού θα την αλλάξει η παρούσα κυβέρνηση

εκτός αν από τώρα βγαίνει η νέου τύπου ταυτότητα

αλλά είσαι σίγουρος για αυτό που λες ότι στην ΑΑΔΕ (ΕΦΟΡΙΑ)/ΕΦΚΑ αλλάζουν μόνα τους...γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται αυτό ακόμα

άσε τις τράπεζες τα κάνεις ηλεκτρονικά (αυτό το γνωρίζω)

άσε το ρεύμα/νερό/τηλέφωνο/φυσικό αέριο τα κάνεις ηλεκτρονικά ή έστω στον γκισέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

άσε το κόστος...είπαμε δεν αλλάζει τώρα αφού θα την αλλάξει η παρούσα κυβέρνηση

εκτός αν από τώρα βγαίνει η νέου τύπου ταυτότητα

αλλά είσαι σίγουρος για αυτό που λες ότι στην ΑΑΔΕ (ΕΦΟΡΙΑ)/ΕΦΚΑ αλλάζουν μόνα τους...γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται αυτό ακόμα

άσε τις τράπεζες τα κάνεις ηλεκτρονικά (αυτό το γνωρίζω)

άσε το ρεύμα/νερό/τηλέφωνο/φυσικό αέριο τα κάνεις ηλεκτρονικά ή έστω στον γκισέ.

Άσε αυτά που λες και διάβασε το link που παρέθεσα, τα περάσαμε τον Οκτ. 2019. Όλες οι απαντήσεις είναι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Η ταυτότητα σου έχει λήξει προ πολλού. Εκτός Ελλάδος αλλα πιθανά και εντός αυτής είναι κουρελόχαρτο.

Για να βγάλεις διαβατήριο θα χρειαστείς λατινική ταυτότητα.

Οπότε δεν είναι λάθος η Ρεβολούτ αλλα εσυ που αμέλησες να αλλάξεις την ταυτότητα σου.

Ακόμα και τις λατινικές στο εξωτερικό τις κοιτάνε στραβά, πρέπει κάποια στιγμή να εξευρωπαϊστούμε και εμείς.

Την ταυτότητα μου την έβγαλα όταν ήμουν μαθητής (τώρα είμαι 48 ετών) επίσης μια χαρά ισχύει εντός ελλάδος (ας είναι παλιά και δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες) φίλε μου

περνάω κανονικά σε οποιοδήποτε έλεγχο ταυτοποίησης

είτε είναι το κοινοβούλιο (βουλή) , είτε είναι το προεδρικό μέγαρο , είτε είναι υπουργείο , είτε είναι πρεσβεία , είτε είναι οργανισμός/τράπεζα/εφορία/ασφαλιστικό ταμείο , οπουδήποτε αλλού χρειαστεί αν επιδείξω ταυτότητα.

για να βγάλω διαβατήριο πρέπει να βγάλω ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες που σε λίγο θα την καταργήσουν για να βγάλουν σε μορφή πιστωτικής κάρτας (αυτό θα είναι πολύ καλό ανέκδοτο και θα γελάσω πολύ στην αστυνομία όταν μου το πουν δεν ξέρω αν θα γελάσει και ο υπουργός Προ.Πο μετά που θα κάνω παράπονο.) γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες που είναι ίδια με αυτή που έχω , να μπω στην διαδικασία να την αλλάζω όπου χρειάζεται και μετά να την αλλάξει η παρούσα κυβέρνηση και ξανά πάλι από την αρχή.

αν δεν μπορώ να βγάλω διαβατήριο και νέου τύπου άδεια οδήγησης με την παρούσα ταυτότητα απλά θα περιμένω να βγάλει τις νέες ταυτότητες η παρούσα κυβέρνηση και μετά θα προχωρήσω.

χρήματα δεν έχω μέσα στην Revolut και στις υπόλοιπες τα έχω πάρει

δεν ξέρω αν έχουν κλειδώσει τους λογαριασμούς και τις κάρτες τους - δεν με ενδιαφέρει άλλωστε.

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ikorolis είπε

επειδή είχα πρόσφατα επικοινωνία

απαιτούν ή νέου τύπου ελληνική ταυτότητα (μορφή πλαστικής κάρτας) ή ελληνικό διαβατήριο (νέου τύπου)

δεν ξέρω αν δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες...

αυτά λέει τα ορίζουν οι κανονισμοί...

βίντεο κλήση με εκπρόσωπο τους

αλλά το πόσο κοστίζουν αυτά που ζητάνε...ούτε λόγος

δεν πειράζει όμως κατάργησα την Ν26 για τους παραπάνω λόγους αλλά και για κάτι που συνέβηκε.

στην Revolut εκκρεμεί η ταυτοποίηση

στην Leupay.eu/icard.com εκκρεμεί η ταυτοποίηση

δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ με την monese...

προς το παρών δεν έχω τα χρήματα για νέου τύπου ελληνική ταυτότητα ούτε για διαβατήριο ούτε τον χρόνο να ασχοληθώ (αν βρω κάποιο γραφείο να τρέξει και να ασχοληθεί με αυτά θα τα βγάλω αλλιώς...)

προς το παρών κάνω την δουλειά μου με την εγγύηση του PAYPAL και βλέπουμε...

Έχεις σχολιάσει  σε όλα τα topic που αφορούν τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια...  Και γιατί έχεις μια ταυτότητα που έβγαλες οπως λες πριν απο 20+ χρόνια ενω υπάρχει Νόμος που αναφέρει οτι μετά απο 15 χρόνια πρεπει να γίνεται αλλαγή της ταυτότητας http://www.ypes-dt.gr/index.php?option=ozo_content&lang=GR&perform=view&id=2367&Itemid=365 
και γκρινιάζεις γιατί δεν στην δέχονται σε ηλεκτρονικά πορτοφόλια. Η αντικατασταση της ταυτότητας όπως αναφερεις δεν κοστίζει 50 ευρώ. Μονο 9 ευρώ το παράβολο . 
Τώρα είναι επιλογή σου αμα δεν θέλεις να βγάλεις καινούργια άλλα μην γκρινιάζεις που δεν στην δέχονται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Είναι και κομμένη  η ταυτότητα;

αρνητικό

αν και κάμποσων χρονών

είναι σαν να την έβγαλα χτες ολοκαίνουργια

απλά δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες (αυτό είναι το μειονέκτημα της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τη χώρα έχεις βγει;

Διαβατήριο αποκλείεται να έχεις βγάλει γιατι απαιτεί πρώτα το όνομα σου να μετατραπεί σε λατινικό.

Επειδή είμαστε κωλοχανείο στη δέχονται, οι λατινικές έχουν απο πίσω κάποια βάση δεδομένων η δική σου το αποκλείω να είναι ηλεκτρονικά καταχωρημένη αλλα μόνο σε κάποιο πιθανά πλέον πεταμένο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Έχεις σχολιάσει  σε όλα τα topic που αφορούν τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια...  Και γιατί έχεις μια ταυτότητα που έβγαλες οπως λες πριν απο 20+ χρόνια ενω υπάρχει Νόμος που αναφέρει οτι μετά απο 15 χρόνια πρεπει να γίνεται αλλαγή της ταυτότητας http://www.ypes-dt.gr/index.php?option=ozo_content&lang=GR&perform=view&id=2367&Itemid=365 
και γκρινιάζεις γιατί δεν στην δέχονται σε ηλεκτρονικά πορτοφόλια. Η αντικατασταση της ταυτότητας όπως αναφερεις δεν κοστίζει 50 ευρώ. Μονο 9 ευρώ το παράβολο . 
Τώρα είναι επιλογή σου αμα δεν θέλεις να βγάλεις καινούργια άλλα μην γκρινιάζεις που δεν στην δέχονται! 

ναι γκρινιάζω φίλε μου γιατί δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξω ταυτότητα σε νέα με λατινικούς χαρακτήρες

δεν υπάρχει κανένας νόμος που να με υποχρεώνει σε αυτό (ταυτότητα βγάζεις καινούργια μόνο αν υπάρχει απώλεια (που την δηλώνεις) ή καταστροφή της υπάρχουσας)

η ταυτότητα μου είναι σε παρά πολύ καλή κατάσταση μια χαρά περνάει την ταυτοποίηση μου όπου χρειάζεται (λόγω εργασίας θα μου επιτρέψεις να το γνωρίζω πάρα πολύ καλά αυτό) μιας και έχω συναλλαγή και με την κυβέρνηση και με υπουργεία και με πρεσβείες κτλ άρα για να μπαίνω μέσα και να κάνω τις δουλειές μου μια χαρά περνάει.

δεν γκρινιάζω για τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια αυτά κάνουν την δουλειά τους

αυτά είπαν δεν δέχονται την παρούσα ταυτότητα γιατί δεν έχει λατινικά αλλά δέχονται διαβατήριο

για αυτό και εγώ πήρα τα χρήματα που είχα από την εποχή των CC και δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν στους λογαριασμούς μου (αν υπάρχουν ακόμα)

αν τώρα που θα πάω για το διαβατήριο και την νέου τύπου άδεια οδήγησης μου πουν ότι θέλουμε ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες...απλά θα περιμένω την στιγμή που θα καταργήσουν όλες τις υπάρχουσες ταυτότητες η παρούσα κυβέρνηση και θα βγάλει τις νέου τύπου σε μορφή κάρτας και τότε θα κάνω τις δουλειές μου πολύ απλά και με λιγότερο κόπο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Aπο τη χώρα έχεις βγει;

Διαβατήριο αποκλείεται να έχεις βγάλει γιατι απαιτεί πρώτα το όνομα σου να μετατραπεί σε λατινικό.

Επειδή είμαστε κωλοχανείο στη δέχονται, οι λατινικές έχουν απο πίσω κάποια βάση δεδομένων η δική σου το αποκλείω να είναι ηλεκτρονικά καταχωρημένη αλλα μόνο σε κάποιο πιθανά πλέον πεταμένο βιβλίο.

όχι δεν έχω βγει από την χώρα

δεν έχω διαβατήριο φίλε μου

γνωρίζω τι χρειάζεται για το διαβατήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

ναι γκρινιάζω φίλε μου γιατί δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξω ταυτότητα σε νέα με λατινικούς χαρακτήρες

δεν υπάρχει κανένας νόμος που να με υποχρεώνει σε αυτό (ταυτότητα βγάζεις καινούργια μόνο αν υπάρχει απώλεια (που την δηλώνεις) ή καταστροφή της υπάρχουσας)

η ταυτότητα μου είναι σε παρά πολύ καλή κατάσταση μια χαρά περνάει την ταυτοποίηση μου όπου χρειάζεται (λόγω εργασίας θα μου επιτρέψεις να το γνωρίζω πάρα πολύ καλά αυτό) μιας και έχω συναλλαγή και με την κυβέρνηση και με υπουργεία και με πρεσβείες κτλ άρα για να μπαίνω μέσα και να κάνω τις δουλειές μου μια χαρά περνάει.

δεν γκρινιάζω για τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια αυτά κάνουν την δουλειά τους

αυτά είπαν δεν δέχονται την παρούσα ταυτότητα γιατί δεν έχει λατινικά αλλά δέχονται διαβατήριο

για αυτό και εγώ πήρα τα χρήματα που είχα από την εποχή των CC και δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν στους λογαριασμούς μου (αν υπάρχουν ακόμα)

αν τώρα που θα πάω για το διαβατήριο και την νέου τύπου άδεια οδήγησης μου πουν ότι θέλουμε ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες...απλά θα περιμένω την στιγμή που θα καταργήσουν όλες τις υπάρχουσες ταυτότητες η παρούσα κυβέρνηση και θα βγάλει τις νέου τύπου σε μορφή κάρτας και τότε θα κάνω τις δουλειές μου πολύ απλά και με λιγότερο κόπο

Ούτε και ρεβο είναι υποχρεωτικό να φτιάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasallinone είπε

Νομίζω οτι το θέμα παίρνει πολιτικές εκτάσεις μιας και σε κάθε μήνυμα σου αναφέρεται η φράση παρούσα κυβέρνηση.

αφού αυτή η κυβέρνηση θα αλλάξει τις ταυτότητες φίλε μου

να μην το πω

αφού μου λέτε να ακυρώσω την παλιά μου ταυτότητα

για να βγάλω μια ακριβώς ίδια με λατινικούς χαρακτήρες (άσε τις διαδικασίες)

και μετά μόλις τις καταργήσουν όλες να ξανά βγάλω νέα ταυτότητα (άσε τις διαδικασίες)

σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή να καταλάβω την σκέψη σου

και σε παρακαλώ βγάλε εκτός την πολιτική

δεν υποστηρίζω κανέναν παρά μόνο τον εαυτό μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου παρέθεσαν απο πάνω οτι ειναι υποχρεωτικό να αλλάξεις την ταυτότητα με νόμο. Οχι οτι οι δικές μας δεν ειναι πλέον ληγμένες αλλα τουλάχιστον είναι στο τελευταίο πρότυπο.

Ξαναλέω αν η χώρα ήταν σωστή δεν θα αγόραζες ουτε τσίχλες με αυτή την ταυτότητα.

Επίσης είναι οδηγία της EE να γίνει η μετάβαση εδω και πολλά χρόνια.

Απαντάς σαν να μην εισαι μέρος ενος κοινωνικού συνόλου. Θα πρότεινα ενα ταξιδάκι στο εξωτερικό να ανοίξει λίγο το μυαλό. Είναι φτηνά τα εισιτήρια. Αρκετά πιο φτηνά απο τα ελληνικά καράβια.

 

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

αφού αυτή η κυβέρνηση θα αλλάξει τις ταυτότητες φίλε μου

να μην το πω

αφού μου λέτε να ακυρώσω την παλιά μου ταυτότητα

για να βγάλω μια ακριβώς ίδια με λατινικούς χαρακτήρες (άσε τις διαδικασίες)

και μετά μόλις τις καταργήσουν όλες να ξανά βγάλω νέα ταυτότητα (άσε τις διαδικασίες)

σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή να καταλάβω την σκέψη σου

και σε παρακαλώ βγάλε εκτός την πολιτική

δεν υποστηρίζω κανέναν παρά μόνο τον εαυτό μου

Και αν δεν βγει ποτέ? 2 δεκαετίες αυτά ακούμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ούτε και ρεβο είναι υποχρεωτικό να φτιάξεις.

Δεν θα έφτιαχνα λογαριασμό ούτε θα είχα κάρτες τους φίλε μου σε καμία από αυτές

Αν λειτουργούσε το PAYPAL και δεν υπήρχαν τα γνωστά CAPITAL CONTROL

έτσι αναγκάστηκα για να κάνω την δουλειά μου να φτιάξω λογαριασμούς σε όλες αυτές τις υπηρεσίες που με βοήθησαν

μέχρι την άρση των CAPITAL CONTROL

τώρα δουλεύει μια χαρά το PAYPAL και οι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

έτσι αυτές οι υπηρεσίες από μένα δεν έχουν κέρδος για αυτό πιέζουν να κάνω την ταυτοποίηση μήπως τις προτιμήσω να βάζω χρήματα ή να κάνω συναλλαγές με αυτές

δεν αντιλέγω είναι χρήσιμες σε αυτούς που ταξιδεύουν έλληνες/ξένους

όχι σε εμένα που δεν ταξιδεύω ούτε πρόκειται να το κάνω.

10 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Σου παρέθεσαν απο πάνω οτι ειναι υποχρεωτικό να αλλάξεις την ταυτότητα με νόμο. Οχι οτι οι δικές μας δεν ειναι πλέον ληγμένες αλλα τουλάχιστον είναι στο τελευταίο πρότυπο.

Ξαναλέω αν η χώρα ήταν σωστή δεν θα αγόραζες ουτε τσίχλες με αυτή την ταυτότητα.

Επίσης είναι οδηγία της EE να γίνει η μετάβαση εδω και πολλά χρόνια.

Απαντάς σαν να μην εισαι μέρος ενος κοινωνικού συνόλου. Θα πρότεινα ενα ταξιδάκι στο εξωτερικό να ανοίξει λίγο το μυαλό. Είναι φτηνά τα εισιτήρια. Αρκετά πιο φτηνά απο τα ελληνικά καράβια.

αυτά μου έλεγε και ένας αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ στο υπουργείο Προ.Πο και τα άκουσε από τον ανώτερο του όταν διαμαρτυρήθηκα καθώς δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου

η ταυτότητα αλλάζει μόνο σε απώλεια ή καταστροφή

εκτός αν η εκάστοτε κυβέρνηση αποφασίσει την κατάργηση τους π.χ για έκδοση νέων ταυτοτήτων που να ισχύουν νέα πρότυπα (όπως θα συμβεί σύντομα)

πάμε σε αυτό που σχολιάζεις τώρα

δηλαδή για να καταλάβω

η αμερικάνικη πρεσβεία η βρετανική πρεσβεία και άλλες πρεσβείες που τυχαίνει να πηγαίνω συχνά λόγω της εργασίας μου

κυβερνητικά κτίρια - οργανισμοί - φορείς

κτλ

δεν είναι σωστοί που δέχονται μια ταυτότητα (σε άψογη κατάσταση) ενός πολίτη και πρέπει να με πετάξουν έξω επειδή δεν έχω σωστά έγγραφα ταυτοποίησης

μακάρι να το κάνουν αυτό και τότε να είσαι σίγουρος ότι θα γελάσω γιατί μετά θα ζητάνε από την εργασία μου χρήματα αλλά μάντεψε εγώ που δίνω την  έγκριση για να πληρωθούν όλα τα παραπάνω τι θα δώσω ...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...