Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Δεν θα έφτιαχνα λογαριασμό ούτε θα είχα κάρτες τους φίλε μου σε καμία από αυτές

Αν λειτουργούσε το PAYPAL και δεν υπήρχαν τα γνωστά CAPITAL CONTROL

έτσι αναγκάστηκα για να κάνω την δουλειά μου να φτιάξω λογαριασμούς σε όλες αυτές τις υπηρεσίες που με βοήθησαν

μέχρι την άρση των CAPITAL CONTROL

τώρα δουλεύει μια χαρά το PAYPAL και οι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

έτσι αυτές οι υπηρεσίες από μένα δεν έχουν κέρδος για αυτό πιέζουν να κάνω την ταυτοποίηση μήπως τις προτιμήσω να βάζω χρήματα ή να κάνω συναλλαγές με αυτές

δεν αντιλέγω είναι χρήσιμες σε αυτούς που ταξιδεύουν έλληνες/ξένους

όχι σε εμένα που δεν ταξιδεύω ούτε πρόκειται να το κάνω.

Ναι,ξέρεις αυτά που γράφεις είναι για συνωμοσιολογικά sites ,ψεκασμους ,επίπεδη γη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ναι,ξέρεις αυτά που γράφεις είναι για συνωμοσιολογικά sites ,ψεκασμους ,επίπεδη γη.

για εξήγησε μου το λίγο αυτό που λες γιατί δεν καταλαβαίνω τι λέω και λες αυτά τα πράγματα?

αν δεν υπήρχαν τα capital control και λειτουργούσε το paypal και οι ελληνικές τράπεζες

θα είχε φτιάξει τόσος κόσμος λογαριασμό στην N26/REVOLUT/LEOPAY/ICARD και παρόμοιες?

δεν νομίζω

γιατί αυτές τις γνώριζαν μόνο οι ξένοι και όσοι είχαν ταξιδέψει εξωτερικό φίλε μου

αυτές οι υπηρεσίες εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός των capital control που μάντεψε τότε δεχόντουσαν τις ελληνικές (παλιές ταυτότητες) όλες τους (έχω παλιό λογαριασμό σε όλες αυτές τις υπηρεσίες που ανάφερα πιο πάνω και είναι σε ισχύ εκτός της Ν26 που καταργήθηκε παντελώς).

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν είναι σωστοί που δέχονται μια ταυτότητα (σε άψογη κατάσταση) ενός πολίτη και πρέπει να με πετάξουν έξω επειδή δεν έχω σωστά έγγραφα ταυτοποίησης

μακάρι να το κάνουν αυτό και τότε να είσαι σίγουρος ότι θα γελάσω γιατί μετά θα ζητάνε από την εργασία μου χρήματα αλλά μάντεψε εγώ που δίνω την  έγκριση για να πληρωθούν όλα τα παραπάνω τι θα δώσω ...

Σύμφωνα με τον Νόμο 3585 (ΦΕΚ 148-Α΄) που ψηφίστηκετην 5-7-2007, ο χρόνος ισχύος των δελτίων ταυτότητας των Ελλήνων πολιτών ορίζεται σε δεκαπέντε (15) έτη από την ημερομηνία έκδοσής τους (άρθρο 55               παρ. 3 εδ. α τουΝ. 3585/2007).
 
Καταργείται επομένως, η δεκαετής (10) διάρκεια ισχύος των δελτίων ταυτότητας που προέβλεπε το άρθρο 4 του Ν.Δ. 127/1969 και ορίζεται ως υποχρεωτικός λόγος αντικατάστασης του δελτίου ταυτότητας η παρέλευση δεκαπέντε (15) και όχι δέκα (10) ετών από την ημερομηνία έκδοσής του.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Vagosman είπε
Σύμφωνα με τον Νόμο 3585 (ΦΕΚ 148-Α΄) που ψηφίστηκετην 5-7-2007, ο χρόνος ισχύος των δελτίων ταυτότητας των Ελλήνων πολιτών ορίζεται σε δεκαπέντε (15) έτη από την ημερομηνία έκδοσής τους (άρθρο 55               παρ. 3 εδ. α τουΝ. 3585/2007).
 
Καταργείται επομένως, η δεκαετής (10) διάρκεια ισχύος των δελτίων ταυτότητας που προέβλεπε το άρθρο 4 του Ν.Δ. 127/1969 και ορίζεται ως υποχρεωτικός λόγος αντικατάστασης του δελτίου ταυτότητας η παρέλευση δεκαπέντε (15) και όχι δέκα (10) ετών από την ημερομηνία έκδοσής του.

μην κουράζεσαι φίλε μου τσάμπα

τα γνωρίζω αυτά που λες

ακριβώς τα ίδια μου είχε πει και ένας αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ στο υπουργείο Προ.Πο και όταν έφερα τις αντιρρήσεις μου ο ανώτερος αξιωματικός από αυτόν που ήταν στην είσοδο απλά τον "ακύρωσε" και μου επέτρεψε την είσοδο στο υπουργείο αφού συμπλήρωσα τα στοιχεία μου

πάντως σε ευχαριστώ και εσένα και τους υπολοίπους που μου ξεκαθαρίσατε μερικά πράγματα που δεν γνώριζα

* για την ταυτότητα θα περιμένω να βγουν οι καινούργιες ταυτότητες και τότε θα βγάλω διαβατήριο (για πρώτη φορά) και θα ανανεώσω την κλασική (ροζ) άδεια οδήγησης με νέου τύπου σε μορφή κάρτας

* μέχρι τότε απλά παγώνουν οι λογαριασμοί σε αυτές τις υπηρεσίες και όταν έχω τα απαραίτητα έγγραφα ταυτοποίησης που θέλουν να τις ξεπαγώσω.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι αυτές οι υπηρεσίες από μένα δεν έχουν κέρδος για αυτό πιέζουν να κάνω την ταυτοποίηση μήπως τις προτιμήσω να βάζω χρήματα ή να κάνω συναλλαγές με αυτές

Το απο πάνω εσύ το λες .Κανένας δεν σε πιέζει ,ούτε έχει άλλο σκοπό.Ουτε τα cc μπήκαν για να βάλεις εσύ τα λεφτά σου εκεί.Και οι ελληνικές τράπεζες ζητάνε επικαιροποίηση στοιχείων καθώς όλοι ακολουθουν τους κανόνες τις ΕΚΤ .

Και στο κάτω κάτω έχεις μια ταυτότητα 30+ ετών.Απορώ που σου την δέχονται  παντού όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

έτσι αυτές οι υπηρεσίες από μένα δεν έχουν κέρδος για αυτό πιέζουν να κάνω την ταυτοποίηση μήπως τις προτιμήσω να βάζω χρήματα ή να κάνω συναλλαγές με αυτές

Το απο πάνω εσύ το λες .Κανένας δεν σε πιέζει ,ούτε έχει άλλο σκοπό.Ουτε τα cc μπήκαν για να βάλεις εσύ τα λεφτά σου εκεί.Και οι ελληνικές τράπεζες ζητάνε επικαιροποίηση στοιχείων καθώς όλοι ακολουθουν τους κανόνες τις ΕΚΤ .

Και στο κάτω κάτω έχεις μια ταυτότητα 30+ ετών.Απορώ που σου την δέχονται  παντού όπως λες.

να σε συμπληρώσω λέγοντας ότι οι ελληνικές τράπεζες που ακολουθούν τις εντολές της ΕΚΤ (τα τραπεζικά/οικονομικά/λογιστικά είναι το αντικείμενο μου εκεί που εργάζομαι)

κάνουν σωστά επικαιροποίηση στοιχείων φυσικών προσώπων και νομικών προσώπων

και μάντεψε...με αυτή την παλιά ταυτότητα που συζητάμε εδώ (και ότι άλλα στοιχεία απαιτούνται...)

έχει γίνει η επικαιροποίηση των στοιχείων μου ως φυσικό πρόσωπο αλλά και ως νομικό πρόσωπο καθώς εκπροσωπώ την εταιρεία όπου εργάζομαι

στοιχεία που επίσης γνωρίζει και η ΤτΕ και η ΕΚΤ καθώς έχουμε συναλλαγές με το εξωτερικό

άρα...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

να σε συμπληρώσω λέγοντας ότι οι ελληνικές τράπεζες που ακολουθούν τις εντολές της ΕΚΤ (τα τραπεζικά/οικονομικά/λογιστικά είναι το αντικείμενο μου εκεί που εργάζομαι)

κάνουν σωστά επικαιροποίηση στοιχείων φυσικών προσώπων και νομικών προσώπων

και μάντεψε...με αυτή την παλιά ταυτότητα που συζητάμε εδώ (και ότι άλλα στοιχεία απαιτούνται...)

έχει γίνει η επικαιροποίηση των στοιχείων μου ως φυσικό πρόσωπο αλλά και ως νομικό πρόσωπο καθώς εκπροσωπώ την εταιρεία όπου εργάζομαι

στοιχεία που επίσης γνωρίζει και η ΤτΕ και η ΕΚΤ καθώς έχουμε συναλλαγές με το εξωτερικό

άρα...

αρα παρανομούν γιατί η ταυτότητά σου έχει λήξει 3 φορές ήδη.Επίσης οι αλλοδαπές τράπεζες δεν είναι υποχρεωμένες να ξέρουν ελληνικά ,όπως και αν πας πχ στην Ελβετία/Ιταλια/Νήσους Κάυμαν  να ανοίξεις λογαριασμό θα σου ζητήσουν διαβατήριο για να έχουν στοιχεία σου στα λατινικά,στην Ελλάδα μετράνε τα ελληνικά .Αλλά τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό.Ουτε να ανοίξεις λογαριασμό στην ρεβολουτ,ούτε και να δεχτούν να σου ανοίξουν.

Το όλο θέμα μοιάζει να είναι γκρίνια για την γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού ο άνθρωπος δεν θέλει να κάνει ταυτοποίηση, όλοι τον πιέζετε. Τόσα άσκοπα posts , και εκτος θεματος

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

ακριβώς τα ίδια μου είχε πει και ένας αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ στο υπουργείο Προ.Πο και όταν έφερα τις αντιρρήσεις μου ο ανώτερος αξιωματικός από αυτόν που ήταν στην είσοδο απλά τον "ακύρωσε" και μου επέτρεψε την είσοδο στο υπουργείο αφού συμπλήρωσα τα στοιχεία μου

Άρα εννοείς οτι ο βολεψάκιας αξιωματικός στο υπουργείο ΠροΠο είναι ανώτερος από τον νόμο, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikorolis είπε

τυπωμένοι είναι και στην δική μου ταυτότητα οι χαρακτήρες (μόνο η υπογραφή είναι χειρόγραφη)

υπάρχει αυτό που λέει για το θρήσκευμα επίσης

απλά δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες

οι νέου τύπου έχουν λατινικούς χαρακτήρες

ότι αφορά την νέου τύπου ταυτότητα σε μορφή πλαστικής κάρτας

μπερδεύτηκα με του νέου τύπου τις άδειες οδήγησης

να με συγχωρείτε για το τραγικό λάθος που έκανα αλλά με έχουν νευριάσει.

δεν ενημερώνει κανέναν η αστυνομία

ο πολίτης πρέπει να το κάνει

εκτός αν η παρούσα κυβέρνηση που θα μας αλλάξει τις ταυτότητες το κάνει με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση

εγώ βρήκα την λύση για το θέμα της Revolut και κάθε (Revolut/leopay/icard κτλ)

έκδοση διαβατηρίου (κοστίζει κάτι παραπάνω)

και απλά ανανέωση την άδεια οδήγησης σε νέου τύπου

αλλά και για τα δύο δεν θα ασχοληθώ εγώ υπάρχουν γραφεία για αυτή την δουλειά που τα αναλαμβάνουν όλα

ταυτότητα προς το παρών κρατάω την παλιά μέχρι η παρούσα κυβέρνηση να μας τις αλλάξει και τότε θα μπω στην διαδικασία του τρεξίματος για αλλαγή του αριθμού ταυτότητας όπου χρειάζεται να γίνει υποχρεωτικά...

Η αστυνομία ενημερώνει την εφορία.

10 λεπτά πριν, loyros13 είπε

δεν υπάρχει κάποιος να μπαναρει τα μηνύματα, έγινε το νήμα aerosol.

Εδω και πολύ καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους χθες πήγα να κάνω μια παραγγελία απο ενα σαιτ στην πορεία είδα οτι δεν εμπιστευόμουν τόσο οπότε λέω γιατί να το ρισκάρω ας κανω μια εικονικη κάρτα revolut να πληρωσω και μετά να την διαγράψω. ( εδω να πω οτι το σαιτ μια χαρα ηταν τελικα) απλά εγω ακυρωσα αμεσα την παραγγελία γιατί βρήκα αλλου το προϊόν πιο φθηνά δεν ειχε προλάβει να γίνει και η πληρωμή οπότε διεγραψα την κάρτα και ολα καλά. Ετσι μου δημιουργήθηκε η απορία αν παω να κανω μια παραγγελία με εικονικη καρτα το ποσό μου χρεωθει κανονικα και μετα για κάποιο λόγο είτε εγω θέλω να ακυρωσω την παραγγελία είτε το κατάστημα έχει κάποια έλλειψη και πρέπει να μου επιστραφη το ποσό και εγώ εχω σβήσει την κάρτα τότε πως γίνετε η αποδεσμευση του ποσου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tanagra said:

Καλησπέρα σε όλους χθες πήγα να κάνω μια παραγγελία απο ενα σαιτ στην πορεία είδα οτι δεν εμπιστευόμουν τόσο οπότε λέω γιατί να το ρισκάρω ας κανω μια εικονικη κάρτα revolut να πληρωσω και μετά να την διαγράψω. ( εδω να πω οτι το σαιτ μια χαρα ηταν τελικα) απλά εγω ακυρωσα αμεσα την παραγγελία γιατί βρήκα αλλου το προϊόν πιο φθηνά δεν ειχε προλάβει να γίνει και η πληρωμή οπότε διεγραψα την κάρτα και ολα καλά. Ετσι μου δημιουργήθηκε η απορία αν παω να κανω μια παραγγελία με εικονικη καρτα το ποσό μου χρεωθει κανονικα και μετα για κάποιο λόγο είτε εγω θέλω να ακυρωσω την παραγγελία είτε το κατάστημα έχει κάποια έλλειψη και πρέπει να μου επιστραφη το ποσό και εγώ εχω σβήσει την κάρτα τότε πως γίνετε η αποδεσμευση του ποσου ;

Η επιστροφή θα γίνει κανονικά. 
Εάν ανοίξεις την εφαρμογή της revolut και πας στις ρυθμίσεις, επέλεξε documents και μετά card confirmation. 
Εκεί θα δεις όλες τις κάρτες σου, όσες έληξαν ή διαγράφηκαν και όσες είναι ενεργές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίταξα λίγο αλλά δε το βρήκα ενώ νομίζω σε παλαιότερη έκδοση υπήρχε.

Μπορούμε κάπου στο app να δούμε την κίνηση του λογαριασμού;  Αν θυμάμαι καλά παλαιότερα εμφάνιζε ένα ποσό που ήταν τα χρήματα που είχαν διακινηθεί, αλλά δε θυμάμαι τι γινόταν αν το έφτανες. Το μπερδεύω με κάτι άλλο;

Επίσης, έχει "ενοχληθεί" κανείς από τη revolut για να δικαιολογήσει χρήματα που μπαίνουν στο λογαριασμό του όπως γράφτηκε στο θέμα με την N26?

 

Επεξ/σία από Muhammad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...