Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, nick_gr said:

Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τις πληρωμές τους Netflix με χρήση καρτών Revolut;

Το Revolut λέει ότι σκόπιμα μπλοκάρουν τις κάρτες τους ενώ το Netflix δηλώνει άγνοια και προτείνει χρήση άλλης κάρτας ή αγορά προπληρωμένης κάρτας Netflix.

Υποψιάζομαι ότι μπλοκάρουν τις κάρτες που δεν έχουν εκδοθεί στη χώρα που δημιουργήθηκε ο λογαριασμός..

Έχει αναφερθεί ότι πολλοί χρησιμοποιούσαν τις disposable κάρτες για να έχουν δωρεάν μήνες. Το κατάλαβε το Netflix και μπλόκαρε τα bin. Ίσως με έκδοση νέας revolut περάσει η συναλλαγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, koinos123 είπε

Χρησιμοποίησα την κάρτα με το νέο μου ρολόι, Garmin Fenix 6x pro, έτσι ώστε να πληρώνω χωρίς να έχω μαζί μου την κάρτα. Σύμφωνα με την Garmin, όλες οι κάρτες της Revolut είναι συμβατές με την λειτουργία.

Ολοκλήρωσα την εγκατάσταση και έγινε η επιβεβαίωση από την Revolut.

Σε τερματικό της Εθνικής, αφού γίνει η επιλογή του νομίσματος, εμφανίζει τον κωδικό σφάλματος 069 και διακόπτεται η συναλλαγή.

Κάποια βοήθεια;

Στα pos εθνικής υπάρχει ένα θεματακι το οποίο ακόμα δεν έχει διαπιστωθεί. Έχω δοκιμάσει την ίδια διαδικασία στα pos της Πειραιώς και λειτουργεί κανονικά. 

Καλό είναι να πας σε ένα υποκατάστημα της εθνικής και να ρωτήσεις τι ακριβώς έχει αλλάξει το τελευταίο διάστημα. 

Επεξ/σία από V3NDETTA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει αρκετά από τα δύο νήματα αλλά δεν το βρήκα κάπου:

Είδα ότι έχει τρόπο φόρτωσης-μεταφοράς χρημάτων με χρέωση κάρτας. Αυτό είναι πιο οικονομικό από το έμβασμα; Πόσο γρήγορα πιστώνονται στο revolut; 

Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες στα πρώτα ποστ δεν φαίνονται πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Έχω διαβάσει αρκετά από τα δύο νήματα αλλά δεν το βρήκα κάπου:

Είδα ότι έχει τρόπο φόρτωσης-μεταφοράς χρημάτων με χρέωση κάρτας. Αυτό είναι πιο οικονομικό από το έμβασμα; Πόσο γρήγορα πιστώνονται στο revolut; 

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες στα πρώτα ποστ δεν φαίνονται πλέον.

 Δεν έχει έξοδα και είναι άμεση η μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πληρωσω δωματιο στη ρουμανια μεσω booking μονο που λεει οτι τα λεφτα θα τα τραβηξει σε ron αναλογα την ισοτιμια της ημερας και ερωτω,παιζει να πληρωσω με ρεβο και να τα εχω μετατρεψει ηδη σε ron??η εστω να πληρωθει με ρεβο και ας ειναι σε ευρω και να τα μετατρεψει μετα??ή δε δεχετε η booking revo??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, maroulini91 είπε

Θελω να πληρωσω δωματιο στη ρουμανια μεσω booking μονο που λεει οτι τα λεφτα θα τα τραβηξει σε ron αναλογα την ισοτιμια της ημερας και ερωτω,παιζει να πληρωσω με ρεβο και να τα εχω μετατρεψει ηδη σε ron??η εστω να πληρωθει με ρεβο και ας ειναι σε ευρω και να τα μετατρεψει μετα??ή δε δεχετε η booking revo??

Μια χαρά δέχεται την revo η booking. Όπως το είπες μετέτρεψε τα σε Ron να στα τραβήξει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά

χθες δοκίμασα να φορτίσω 20€ τη revolut από τη χρεωστική εθνικής που έχω όπως κάνω πάντα
μου στελνει κωδικο με sms για επιβεβαιωση και όταν τον πέρασα μου πεταξε στο κινητο ένα error, μου εγραψε μετα ότι η συναλλαγή θα γίνει revert .
Τώρα αυτό το top-up φαίνεται reverted, όπως ένα ακόμα που έκανα αμέσως μετα αλλά τα 20€ από τη κάθε μια απο αυτες τις δυο συναλλαγές δεν γύρισαν στη κάρτα,
Στο i-bank της εθνικής λείπουν αυτά τα 40€ (μηπως επειδη χθες ήταν Σάββατο;)  αλλά δεν φαίνεται κάποια κίνηση ούτε προς revolut ούτε κίνηση επιστροφής τους στην εθνικη.
Περιμένω απλά (και πόσο;) ή πρέπει να κάνω άλλη ενέργεια;

Επεξ/σία από myst77
διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, myst77 είπε

ρε παιδιά

χθες δοκίμασα να φορτίσω 20€ τη revolut από τη χρεωστική εθνικής που έχω όπως κάνω πάντα
μου στελνει κωδικο με sms για επιβεβαιωση και όταν τον πέρασα μου πεταξε στο κινητο ένα error, μου εγραψε μετα ότι η συναλλαγή θα γίνει revert .
Τώρα αυτό το top-up φαίνεται reverted, όπως ένα ακόμα που έκανα αμέσως μετα αλλά τα 20€ από τη κάθε μια απο αυτες τις δυο συναλλαγές δεν γύρισαν στη κάρτα,
Στο i-bank της εθνικής λείπουν αυτά τα 40€ (μηπως επειδη χθες ήταν Σάββατο;)  αλλά δεν φαίνεται κάποια κίνηση ούτε προς revolut ούτε κίνηση επιστροφής τους στην εθνικη.
Περιμένω απλά (και πόσο;) ή πρέπει να κάνω άλλη ενέργεια;

Περιμένεις απλά το ποσό προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 9:54 ΜΜ, john5757 είπε

οοοοοοο ναι....

......το οποίο έχει 230 $ και free shipping. Οι τρόποι αποστολής έιναι οι παρακάτω .Υπαρχει καμια πιθανοτητα να με κάποιον απο τους  τρόπους πληρωμής να μη πληρώσω τελωνείο?

 

 

Δεν γλυτώνεις το τελωνείο..Και θα είναι πολλά τα λεφτά.. Ειδικά με τη Fedex.. Μόνο από  Gearbest και  Banggood  με priority.

Στις 7/1/2020 στις 10:36 ΜΜ, Hapatingo είπε

Γερμανική είναι μέσω της θυγατρικής της στη Βουλγαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Κυριακή σε POS της εθνικής μου έβγαλε να διαλέξω αν θα χρεωθώ σε EUR ή USD (καινούργιο αυτό) και η συναλλαγή απορρίφθηκε όταν την έκανα ανέπαφα. Όταν την πέρασα με το chip, ξανάβγαλε την ίδια επιλογή, αλλά αυτή τη φορά η συναλλαγή ολοκληρώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους
Θέλω να μεταφέρω μικροποσό (κάτω από 10 ευρώ) από την Revolut στην ελληνική μου κάρτα. 
Το έψαξα λίγο και (από όσο κατάλαβα), η πειραιώς δεν έχει χρέωση για εισερχόμενο εμβασμα αλλά η alpha έχει
Κάνω λάθος?
Το έχει δοκιμάσει κανεις αυτό ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, t-shock είπε

Καλησπέρα σε όλους
Θέλω να μεταφέρω μικροποσό (κάτω από 10 ευρώ) από την Revolut στην ελληνική μου κάρτα. 
Το έψαξα λίγο και (από όσο κατάλαβα), η πειραιώς δεν έχει χρέωση για εισερχόμενο εμβασμα αλλά η alpha έχει
Κάνω λάθος?
Το έχει δοκιμάσει κανεις αυτό ?
 

Η Alpha δεν χρεώνει για εισερχόμενο έμβασμα μέχρι 5€

Η Eurobank δεν χρεώνει για εισερχόμενο έμβασμα μέχρι 15€

Για την Πειραιώς δεν ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alfeios είπε

Η Alpha δεν χρεώνει για εισερχόμενο έμβασμα μέχρι 5€

Η Eurobank δεν χρεώνει για εισερχόμενο έμβασμα μέχρι 15€

Για την Πειραιώς δεν ξερω

ok ευχαριστώ
με βολευουν και οι αλλες 2 τράπεζες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Και η Πειραιώς μέχρι 15 ευρω χωρίς εξοδα.

Απο 15.01 χρέωση 4 ευρώ.

πολύ ωραία
επειδή έχω την revolut λίγες μέρες τώρα και στο site δεν έχει κατι πολύ συγκεκριμένο, δεν χρεώνει τίποτα η revolut στο εμβασμα, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...