Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, sybrien26 είπε

Γίνεται να βάλεις την κάρτα σε  atm και να την φορτώσεις έτσι , ή θέλει πρώτα να φορτώσεις ελληνική χρεωστική και  από εκεί  μετά την γεμίζεις  ; 

Επίσης  έχει κάποιο όριο στο ποσό που μπορεί να στείλει ένας τρίτος στον revolut λογαριασμό σου ? 

Τέλος , κινδυνεύεις να έχεις μπλεξίματα με την εφορία αν φορτώνεις  την ρεβολουτ μέσω χρεωστικής , με πόσα που συνολικά πλησιάζουν το εισόδημα σου ; 

Ευχαριστώ !

Οχι δε γίνεται να τη φορτώσεις σε ΑΤΜ για προφανείς λόγους. Τη φορτωνεις απο την Ελληνική χρεωστική ή με εμβασμα απο τραπεζικό λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Οχι δε γίνεται να τη φορτώσεις σε ΑΤΜ για προφανείς λόγους. Τη φορτωνεις απο την Ελληνική χρεωστική ή με εμβασμα απο τραπεζικό λογαριασμό

Από χρεωστική και από πιστωτική κάρτα και με έμβασμα από τραπεζικό λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Δηλαδή κάνεις αγορές 40.800 ευρώ το χρόνο σε Αμερική? Νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να σου κλειδώσουν τον λογαριασμό. 

Χμμ, για δώσε περισσότερες πληροφορίες. Γιατί να κλειδωθεί ο λογαριασμός; Στο live chat δεν μου ανέφεραν πως υπάρχει κάποιος περιορισμός όσον αφορά την κίνηση. Είχαν περιορισμό στο δωρεάν πακέτο 6000 ευρώ το μήνα για μετατροπή σε δολλάρια (και μετά χρέωση 0.5%), εγώ εκτός του ότι έχω την metal μιλάω για μικρότερο ποσό από αυτό το μήνα.

Αν έχεις διαβάσει κάτι να έχει τύχει πες μου σε παρακαλώ, θα με γλιτώσεις από ταλαιπωρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gvard είπε

Χμμ, για δώσε περισσότερες πληροφορίες. Γιατί να κλειδωθεί ο λογαριασμός; Στο live chat δεν μου ανέφεραν πως υπάρχει κάποιος περιορισμός όσον αφορά την κίνηση. Είχαν περιορισμό στο δωρεάν πακέτο 6000 ευρώ το μήνα για μετατροπή σε δολλάρια (και μετά χρέωση 0.5%), εγώ εκτός του ότι έχω την metal μιλάω για μικρότερο ποσό από αυτό το μήνα.

Αν έχεις διαβάσει κάτι να έχει τύχει πες μου σε παρακαλώ, θα με γλιτώσεις από ταλαιπωρία!

Το θέμα είναι τι χρήση κάνεις την κάρτα και τον λογαριασμό. Εάν δουν ότι οι συναλλαγές που κάνεις είναι εμπορικού περιεχομένου ίσως έχεις πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ppetr είπε

Εγω δεν ειδα πουθενα αγγλικα μεσα στην εφαρμογη,  ελληνικα εχει παντου

Παρε την απλη που δινουν

Και εμένα Ελληνικά είναι η εφαρμογή αλλά όταν πατάω όροι και προϋποθέσεις για την metal εμφανίζει μόνο αγγλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα οταν λεει ελληνικη ταυτοτητα ποια ακριβως εννοει οτι περναει;;Εμενα εκδοθηκε το 2007.Υπαρχει αλλη version απο τοτε η οχι;;

Αυτη που είναι τυπωμένη (όχι χειρόγραφη)και έχει και λατινικούς χαρακτήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Έχω Revolut και είμαι στην Αγγλία. Αν θέλω να στείλω λεφτά στην Ελλάδα( ή παντού με παρόμοιο σκεπτικό) έχει διαφορά αν τα στείλω κατευθείαν στο λογαριασμό με το αν δημιουργήσω λογαριασμό για το νόμισμα της χώρας που με ενδιαφέρει?

Δηλαδή 1ο σενάριο: Από τον αγγλικό λογαριασμό απευθείας στον ελληνικό ( άρα έχουμε λίρες σε ευρώ )
2ο σενάριο: Εντός της Revolut δημιουργώ λογαριασμό σε ευρώ και τα στέλνω από αυτόν το λογαριασμό στον ελληνικό ( άρα ευρώ σε ευρώ )

Το καταλαβαίνω πως το 2ο έχει να κάνει και με την ισοτιμία τη στιγμή που τα έχω αλλάξει, αλλά επειδή διαβάζοντας το θέμα αναφέρθηκε αρκετές φορές το Αγγλικός--->Ελληνικός λογαριασμός, ο λογαριασμός σε ευρώ που έχεις στη Revolut θεωρείται πάλι αγγλικός απλά είναι σε ευρώ και δεν έχει άλλη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Αυτη που είναι τυπωμένη (όχι χειρόγραφη)και έχει και λατινικούς χαρακτήρες

Εμενα εχει λατινικους χαρακτηρες και απ οτι βλεπω τυπωμενα φαινονται τα στοιχεια.Αρα αυτη περναει σωστα;;Απο τοτε που αναγραφονται οι λατινικοι χαρακτηρες δεν αλλαξαμε version σωστα;;Αρα σε οποιον αναγραφονται τα λατινικα ειναι τελευταια version σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, johnmayson said:

Εμενα εχει λατινικους χαρακτηρες και απ οτι βλεπω τυπωμενα φαινονται τα στοιχεια.Αρα αυτη περναει σωστα;;Απο τοτε που αναγραφονται οι λατινικοι χαρακτηρες δεν αλλαξαμε version σωστα;;Αρα σε οποιον αναγραφονται τα λατινικα ειναι τελευταια version σωστα;;

Και σε εμένα ήταν λατινικά αλλά με χειρόγραφα τα στοιχεία, έκδοση 2006-07. Άλλαξα σε μηχανογραφημένη και πέρασε κανονικά.

Το σωστό θα ήταν να λέγαμε οτι η παρούσα έκδοση είναι v1.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Ερώτηση: Έχω Revolut και είμαι στην Αγγλία. Αν θέλω να στείλω λεφτά στην Ελλάδα( ή παντού με παρόμοιο σκεπτικό) έχει διαφορά αν τα στείλω κατευθείαν στο λογαριασμό με το αν δημιουργήσω λογαριασμό για το νόμισμα της χώρας που με ενδιαφέρει?

Δηλαδή 1ο σενάριο: Από τον αγγλικό λογαριασμό απευθείας στον ελληνικό ( άρα έχουμε λίρες σε ευρώ )
2ο σενάριο: Εντός της Revolut δημιουργώ λογαριασμό σε ευρώ και τα στέλνω από αυτόν το λογαριασμό στον ελληνικό ( άρα ευρώ σε ευρώ )

Το καταλαβαίνω πως το 2ο έχει να κάνει και με την ισοτιμία τη στιγμή που τα έχω αλλάξει, αλλά επειδή διαβάζοντας το θέμα αναφέρθηκε αρκετές φορές το Αγγλικός--->Ελληνικός λογαριασμός, ο λογαριασμός σε ευρώ που έχεις στη Revolut θεωρείται πάλι αγγλικός απλά είναι σε ευρώ και δεν έχει άλλη διαφορα?

Tζαμπα είναι να ανοίξεις και άλλο νόμισμα μέσα απο την εφαρμογή ωστε να στείλεις € σε ελληνική τράπεζα.Αν στείλεις λίρες την μετατροπή την κάνει η ελληνική τράπεζα οπότε.........

Δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι τόσο πολύ.

τα έξοδα απο το έμβασμα δεν τα γλυτώνεις.Ακόμα καλύτερα βέβαια να βγάλει και ο παραλήπτης revolut ωστε να πηγαίνουν άμεσα χωρίς έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να βαλει ενα παραδειγμα με 2 τυπους ελληνικης ταυτοτητας με λατινικους χαρακτηρες και στις 2 που η μια ειναι χειρογραφη και η αλλη εκτυπωμενη;Οταν λες χειρογραφη και λατινικους δηλαδη ηταν γραμμενα με στυλο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Μπορει καποιος να βαλει ενα παραδειγμα με 2 τυπους ελληνικης ταυτοτητας με λατινικους χαρακτηρες και στις 2 που η μια ειναι χειρογραφη και η αλλη εκτυπωμενη;Οταν λες χειρογραφη και λατινικους δηλαδη ηταν γραμμενα με στυλο;;

 

Δηλαδή δεν  μπορεις να καταλάβεις αν η ταυτοτητα σου είναι χειρόγραφη ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται λιγο δυσκολο να ειχαμε ταυτοτητα χειρογραφη που να ειχε και λατινικους χαρακτηρες.

Μηπως εχουμε ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες με διαφορετικη εκτυπωση ως προς το μελανι ποιο αχνο και ποιο σκουρο;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...