Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει την κλασσική κάρτα της Revolut και υποτίθεται έπρεπε να παραδοθεί τη Δευτέρα, να περιμένω κι άλλο ή να παραγγείλω ξανά την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείγμα ταυτότητας από το internet. Η ταυτότητα έχει την έγκριση δημοσιοποίησης της ΕΛΑΣ (οπότε δεν τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων) και είναι από το https://mycitynet.gr/archives/22603

 

sofron.jpg

Επεξ/σία από gvard
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gvard είπε

Δείγμα ταυτότητας από το internet. Η ταυτότητα έχει την έγκριση δημοσιοποίησης της ΕΛΑΣ (οπότε δεν τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων) και είναι από το https://mycitynet.gr/archives/22603

sofron.jpg

SOFRONIΣ GEORGIOΣ

12 ώρες πριν, ppetr είπε

Είχαμε.

Και είχαμε και δεν είχαμε.

😁

12 ώρες πριν, C__Kalo είπε

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει την κλασσική κάρτα της Revolut και υποτίθεται έπρεπε να παραδοθεί τη Δευτέρα, να περιμένω κι άλλο ή να παραγγείλω ξανά την κάρτα;

Να περιμένεις γιατί τα ΕΛΤΑ είναι υπό διάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα μπορω να κανω verify και μετα να βαλω λεφτα;;Στο verify η φωτο της ταυτοτητας ειμαι με μακρια μαλλια υπαρχει περιπτωση να μη περασει;Διαγραφη γινεται κατευθειαν εφοσον δε περασω το verify?Στη εφορια δε χρειαζεται να τη δηλωσω γιατι δε δινει τοκους και δε ειναι τραπεζα σωστα;;ποσες ωρες χρειαζεται για να σε κανει verify??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν από εσάς αλλά πριν καιρό πλήρωσα σε μαγαζί με την κάρτα (7 EUR) και ο καταστηματάρχης αφού πήρε την κάρτα μου να κάνει την χρέωση μου την γύρισε πίσω και είπε ότι "δεν την δέχτηκε ανέπαφα" και την βάζει από την κάτω μεριά με pin. Βάζω το pin και η συναλλαγή ολοκληρώνεται κανονικά. Παρατηρώ όμως στο app ότι μου ήρθε η παρακάτω χρέωση (7.28 EUR). Όπως βλέπετε, τα 7 EUR έγιναν για κάποιο λόγο 8.02 USD και επειδή δεν είχα δολάρια στον λογαριασμό μου, έγιναν πάλι 7.28 EUR. Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο? Να σημειώσω ότι μου έχει γίνει πάλι κάτι παρόμοιο (ανέπαφη συναλλαγή αυτή τη φορά) όπου τότε με ρώτησαν "τι πατάω?" και το τερματικό είχε βγάλει επιλογή να διαλέξω σε ποιο από τα 2 νομίσματα θα ήθελα να χρεωθώ (EUR ή USD). Πάτησα EUR, αλλά η συναλλαγή απέτυχε. 

 

 

revolut.jpg

Επεξ/σία από steliosshady
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, steliosshady είπε

Να σημειώσω ότι μου έχει γίνει πάλι κάτι παρόμοιο (ανέπαφη συναλλαγή αυτή τη φορά) όπου τότε με ρώτησαν "τι πατάω?" και το τερματικό είχε βγάλει επιλογή να διαλέξω σε ποιο από τα 2 νομίσματα θα ήθελα να χρεωθώ (EUR ή USD). Πάτησα EUR, αλλά η συναλλαγή απέτυχε. 

POS Εθνικής Τράπεζας;;

22 λεπτά πριν, steliosshady είπε

"δεν την δέχτηκε ανέπαφα" και την βάζει από την κάτω μεριά με pin. Βάζω το pin και η συναλλαγή ολοκληρώνεται κανονικά. Παρατηρώ όμως στο app ότι μου ήρθε η παρακάτω χρέωση (7.28 EUR). Όπως βλέπετε, τα 7 EUR έγιναν για κάποιο λόγο 8.02 USD και επειδή δεν είχα δολάρια στον λογαριασμό μου, έγιναν πάλι 7.28 EUR.

Όπως παραπάνω, απλά δεν πρόσεξε την επιλογή και σε χρέωσε στο άλλο νόμισμα.

Το μόνο παράξενο είναι το $, θα περίμενε κανείς να βγάλει λίρες Αγγλίας (GBP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 minutes ago, Doubt said:

POS Εθνικής Τράπεζας;;

Όπως παραπάνω, απλά δεν πρόσεξε την επιλογή και σε χρέωσε στο άλλο νόμισμα.

Το μόνο παράξενο είναι το $, θα περίμενε κανείς να βγάλει λίρες Αγγλίας (GBP)

Νομίζω Eurobank αλλά θα σε γελάσω δεν θυμάμαι ακριβώς. 

Δηλαδή όπως καταλαβαίνω απλά του έβγαλε επιλογή να διαλέξει και αυτός δεν διάλεξε το EUR. Μάλιστα. Θα το σκεφτώ αν δώσω πάλι την κάρτα μου. Νομίζω πως αυτή η επιλογή ανήκει στον πελάτη και όχι στον καταστηματάρχη. Γιατί όμως να μου τύχει μόνο σε αυτό το κατάστημα ενώ σε άλλα πληρώνω κανονικά και η χρέωση γίνεται σε ευρώ? Είναι συγκεκριμένα POS που έχουν αυτήν την επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που πληρώνω τελευταία με το GPay και την virtual German Visa, δεν έχω θέμα σε POS Πειραιώς και Eurobank. Δεν κάνει dcc όπως η παλιά μου virtual mastercard που ήταν ιταλική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, steliosshady είπε

Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν από εσάς αλλά πριν καιρό πλήρωσα σε μαγαζί με την κάρτα (7 EUR) και ο καταστηματάρχης αφού πήρε την κάρτα μου να κάνει την χρέωση μου την γύρισε πίσω και είπε ότι "δεν την δέχτηκε ανέπαφα" και την βάζει από την κάτω μεριά με pin. Βάζω το pin και η συναλλαγή ολοκληρώνεται κανονικά. Παρατηρώ όμως στο app ότι μου ήρθε η παρακάτω χρέωση (7.28 EUR). Όπως βλέπετε, τα 7 EUR έγιναν για κάποιο λόγο 8.02 USD και επειδή δεν είχα δολάρια στον λογαριασμό μου, έγιναν πάλι 7.28 EUR. Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο? Να σημειώσω ότι μου έχει γίνει πάλι κάτι παρόμοιο (ανέπαφη συναλλαγή αυτή τη φορά) όπου τότε με ρώτησαν "τι πατάω?" και το τερματικό είχε βγάλει επιλογή να διαλέξω σε ποιο από τα 2 νομίσματα θα ήθελα να χρεωθώ (EUR ή USD). Πάτησα EUR, αλλά η συναλλαγή απέτυχε. 

revolut.jpg

Το BIN της κάρτας (τα πρώτα 8 ψηφία στην περίπτωση της Revolut) τι χώρα σου δείχνει στο https://binlist.net/ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 minutes ago, gvard said:

Το BIN της κάρτας (τα πρώτα 8 ψηφία στην περίπτωση της Revolut) τι χώρα σου δείχνει στο https://binlist.net/ ;

GB United Kingdom απ ότι φαίνεται

binlist.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παλαιά κάρτα από ότι καταλαβαίνω. Πιστεύω ότι αν πάρεις νέα, όπου το BIN δείχνει Ελλάδα, δεν θα έχεις τέτοια θέματα με μετατροπές συναλλάγματος. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό; Υπάρχει κάποιος με BIN Ελλάδας και να έχει παρόμοιο θέμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, steliosshady είπε

 ο καταστηματάρχης αφού πήρε την κάρτα μου να κάνει την χρέωση μου την γύρισε πίσω 

 

Απλά να σημειώσω πως κάρτες πιστωτικές , χρεωστικές, με CVV/CVC, ποτέ δεν τις δίνεται σε άλλο άτομο.

Είτε θα πρέπει να φέρει το POS σε εσάς , είτε να τον ακολουθήσετε μέχρι εκεί που βρίσκεται το μηχάνημα.

Άνετα μπορεί να σας υποκλέψει όλες τις πληροφορίες σας με φωτογραφία από το κινητό του, σε δευτερόλεπτα και να κάνει αγορές μέσω internet χωρίς καν να γνωρίζει το PIN.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 minutes ago, unameit said:

Απλά να σημειώσω πως κάρτες πιστωτικές , χρεωστικές, με CVV/CVC, ποτέ δεν τις δίνεται σε άλλο άτομο.

Είτε θα πρέπει να φέρει το POS σε εσάς , είτε να τον ακολουθήσετε μέχρι εκεί που βρίσκεται το μηχάνημα.

Άνετα μπορεί να σας υποκλέψει όλες τις πληροφορίες σας με φωτογραφία από το κινητό του, σε δευτερόλεπτα και να κάνει αγορές μέσω internet χωρίς καν να γνωρίζει το PIN.

Το γνωρίζω αυτό και είναι λάθος μου και όλων όσων το κάνουν. Δυστυχώς ήταν πάνω στην στιγμή γι αυτό και έγινε. Γενικά στο εξωτερικό (και συγκεκριμένα Σουηδία που μένω) ο πωλητής δεν αγγίζει καν την κάρτα του πελάτη. 

15 minutes ago, gvard said:

Έχεις παλαιά κάρτα από ότι καταλαβαίνω. Πιστεύω ότι αν πάρεις νέα, όπου το BIN δείχνει Ελλάδα, δεν θα έχεις τέτοια θέματα με μετατροπές συναλλάγματος. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό; Υπάρχει κάποιος με BIN Ελλάδας και να έχει παρόμοιο θέμα;

Ναι την έχω από το 2018. Θα δοκιμάσω να εκδόσω μια καινούρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχω 5-6 μήνες να βγάλω λεφτά από ATM αν υπάρχει κάποια τράπεζα που να μην ζητάει λεφτά; Πέρασα από ΑΤΜ Πειραιώς και ζητάει 3€ για την συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...