Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, teodorzaf είπε

Γιατί θέλω να αγοράσω κάτι στα 150 ευρώ.

Τώρα χωρίς το verified τι γίνεται;

Αν εισαι στρατιωτικός τους το εξηγήσες στο chat, τους ειπες οτι δεν μπορεις να έχεις πολιτική ταυτότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μίλα στο chat με άνθρωπο και πες τους ότι έχεις military id. Θα σου πει δε γίνεται κτλ. Θα πεις ότι είναι valid national ID. Λογικά θα σου πει 2-3 φορές ότι δε γίνεται και μετά θα σε συνδέσει με το τμήμα που ασχολείται και εκεί θα στην περάσουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Μίλα στο chat με άνθρωπο και πες τους ότι έχεις military id. Θα σου πει δε γίνεται κτλ. Θα πεις ότι είναι valid national ID. Λογικά θα σου πει 2-3 φορές ότι δε γίνεται και μετά θα σε συνδέσει με το τμήμα που ασχολείται και εκεί θα στην περάσουν κανονικά.

Μόλις μίλησα με στο live chat  με κάποιο Κωνσταντίνο,πιθανότατα Έλληνα του είπα πολύ απλά ότι έχω στρατιωτική ταυτότητα μου είπε θα το κοιτάξω και μέσα σε πέντε λεπτά μου έκανε το verify χωρίς καμία άλλη ερώτηση.

Σχετικά με το verify της ταυτότητάς μου έχω να πω ένα μπράβο στη revolut για την άμεση εξυπηρέτηση του θέματος μου.

Σε παρόμοιες καταστάσεις σε ελληνικές τράπεζες και με τη φυσική μου παρουσία, μου πρήζουν τα συκώτια να τους φέρω έγγραφα ΔΕΚΟ τηλέφωνα ΔΕΗ,κλπ. μόνο πιστοποιητικό του νηπιαγωγείου δεν μου ζητήσανε για να μου δώσουν μία κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση για την ανάληψη από ATM, ξέρω ότι αναλύψεις μέχρι 200€ είναι free με το βασικό πακέτο, αλλα είχαν αναφερθεί κάποιες προμηθειες ATM(2.5€).

Σε ποια ATM είναι αυτές και είναι σταθερές;

Επίσης σε ένα ταξίδι που είχα κάνει Σερβία χρησιμοποιούσα της Εθνικής για αγορές και έπαιρνε μια μικρή προμήθεια(1-2%), η Revo έχει προμήθεια σε αγορές με κάρτα(POS);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι ποιο ποσό μπορώ να στείλω από τη Revolut στην Alpha Bank χωρίς να μου κρατήσει κάποια προμήθεια η τράπεζα;

 

 

Επεξ/σία από gp13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Μια διευκρίνιση για την ανάληψη από ATM, ξέρω ότι αναλύψεις μέχρι 200€ είναι free με το βασικό πακέτο, αλλα είχαν αναφερθεί κάποιες προμηθειες ATM(2.5€).

Σε ποια ATM είναι αυτές και είναι σταθερές;

Επίσης σε ένα ταξίδι που είχα κάνει Σερβία χρησιμοποιούσα της Εθνικής για αγορές και έπαιρνε μια μικρή προμήθεια(1-2%), η Revo έχει προμήθεια σε αγορές με κάρτα(POS);

Τα έξοδα ανάληψης είναι του ΑΤΜ.Οχι δεν έχει προμήθεια σε αγορές ,τα 200€ τον μήνα είναι δωρεάν ,απο εκεί και πάνω πληρώνεις προμήθεια (εκτος αν έχει άλλο προγραμμα) στην Revolut.

1 ώρα πριν, gp13 είπε

Μέχρι ποιο ποσό μπορώ να στείλω από τη Revolut στην Alpha Bank χωρίς να μου κρατήσει κάποια προμήθεια η τράπεζα;

ΘΑ κοιτάξεις στον τιμοκατάλογο της Αλφα ,το πόλύ να είναι μέχρι 15€ την φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2020 στις 2:38 ΜΜ, Demetris77 είπε

Σε ελληνικη τραπεζα μπορεις να μεταφερεις ????  οχι.

Φυσικά και μπορεις να μεταφερεις, πανευκολα

Αλλα θα χρεωθεις για το εισερχομενο εμβασμα απο την Ελληνικη τραπεζα

Η Alpha Bank δεν χρεωνει για εμβασμα κατω απο 5€ και η Eurobank δεν χρεωνει για εμβασμα κατω απο 15€

Σπαω το ποσό σε μικροτερα, κατω απο το οριο, κανω πολλα εμβασματα και δεν χρεωνομαι.

7 ώρες πριν, gp13 είπε

Μέχρι ποιο ποσό μπορώ να στείλω από τη Revolut στην Alpha Bank χωρίς να μου κρατήσει κάποια προμήθεια η τράπεζα;

μεχρι 4,99€

Αν ειναι μεγαλύτερο το ποσό σπαστο σε πολλα μικρα εμβασματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα θέμα με την εφαρμογή, δε ξέρω αν συνέβη σε άλλον. Έχω rootαρισμένο το realme x2 pro και στο magisk hide δεν μου εμφανίζει καθόλου τo app για να το ενεργοποιήσω. Δοκίμασα να φαίνονται ακόμα και τα system apps αλλά τίποτα. Θέλω να ενεργοποιήσω το δαχτυλικό και δε μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα την κάρτα μου και μου λέει πως για να ενεργοποιηθούν οι ανέπαφες συναλλαγές,να μην πέσω θύμα απάτης κλπ πρέπει η πρώτη συναλλαγή μου να γίνει με τον τρόπο chip & pin.Πρέπει αυστήρα να είναι η πρώτη συναλλαγή με αυτόν τον τρόπο ή μπορώ να ψωνίζω κανονικά online για παράδειγμα και απλά κάποια στιγμή να το κάνω με αυτόν τρόπο ώστε να ενεργοποιηθεί και η ανέπαφη λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gp13 said:

Παρέλαβα την κάρτα μου και μου λέει πως για να ενεργοποιηθούν οι ανέπαφες συναλλαγές,να μην πέσω θύμα απάτης κλπ πρέπει η πρώτη συναλλαγή μου να γίνει με τον τρόπο chip & pin.Πρέπει αυστήρα να είναι η πρώτη συναλλαγή με αυτόν τον τρόπο ή μπορώ να ψωνίζω κανονικά online για παράδειγμα και απλά κάποια στιγμή να το κάνω με αυτόν τρόπο ώστε να ενεργοποιηθεί και η ανέπαφη λειτουργία;

Το δεύτερο, η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε αλλά το nfc ενεργοποιείται μόνο με chip&pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Shijune said:

Παιδιά έχω ένα θέμα με την εφαρμογή, δε ξέρω αν συνέβη σε άλλον. Έχω rootαρισμένο το realme x2 pro και στο magisk hide δεν μου εμφανίζει καθόλου τo app για να το ενεργοποιήσω. Δοκίμασα να φαίνονται ακόμα και τα system apps αλλά τίποτα. Θέλω να ενεργοποιήσω το δαχτυλικό και δε μπορώ.

Ποντάρω στο οτι δεν δουλευει σε rooted συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Ποντάρω στο οτι δεν δουλευει σε rooted συσκευές.

Δουλεύει το app απλά δε δίνει την επιλογή για ξεκλείδωμα με δαχτυλικό λόγω root. Κανονικά το κρύβεις με magisk hide αλλά για κάποιο λόγο δε μου το εμφανίζει καθόλου στη λίστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2020 στις 4:54 ΜΜ, asdfnikos είπε

1) Ναι
2)Ναι
3)Μονο τα στοιχειά της κάρτας για να κάνεις το Top-Up
4)Δεν μετραει 
5)Δεν μετραει
6)Οχι
7)Οχι
8 ) Ή κάρτα είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό. Δεν υπάρχει ξεχωριστό balance για την κάρτα και ξεχωριστό για τον λογαριασμό.

  3. A δηλαδή η κάρτα revolut  μπορεί να "φορτιστεί"   κατευθείαν με πιστωτική μου κι όχι απο λογαριασμό  ΙΒΑΝ ?   Άλλο και τούτο παλι...  Εννοώ οτι είχα την εντύπωση οτι όλες οι προπληρωμένες κάρτες (άρα και η revolut)   "φορτίζονται" απο καποιο λογαριασμό μας της Τράπεζας , και οτι οι πιστωτικές κάρτες είναι για αγορές αγαθών ή το πολύ υπηρεσιών.  Τώρα μαθαίνω κι αυτό το νέο.

  Και δηλαδή η φόριση απο την πιστωτική μου πώς θα φανεί στο λογαριασμό του μήνα της πιστωτικής,   μεταξύ της αγοράς απο πρατήριο  βενζίνης  και σουπερ μαρκετ,   θα γράφει και " Πληρωμή Revolut" ή κατι παρόμοιο ?

 

8. Δηλαδή τα χρήματα που θα με πληρώσει καποιος πάνε υποχρεωτικά στην κάρτα ,  οπότε είναι και έτοιμα με τη σειρά τους να ξοδευτούν.  Το ρώτησα όμως και για το λόγο οτι είδα παραπάνω οτι δεν είναι υποχρεωτική η έκδοση φυσικής κάρτας revolut,  ότι μπορεί καποιος να έχει μόνο την "ηλεκτρονική" για e-αγορές  μέσα στην εφαρμογή.  Δεν ισχύει αυτό ?

 

9. Και κατι άλλο :   Ισχύει  ακόμη το πρόβλημα όσων έχουμε "παλιά" ταυτότητα ?   Δεν δέχονται κάποιο άλλο έγγραφο συνοδευτικά που να είναι έντυπο,  πχ λογαριασμό ΔΕΗ ?  (διαβατήριο γιοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νέος χρήστης revolut, έχω μερικές απορίες σχετικά με την χρήση της.

Σε περίπτωση που θέλω να τραβήξω χρήματα μετρητά απο τη revolut, ποιος είναι ο ποιο συμφέρον τρόπος σήμερα και με τι κόστος;

Σε περίπτωση που θέλω να βάλω χρήματα στη revolut από μετρητά, τι επιλογές έχω και με τι κόστος πάλι; Για να κάνω top up την revolut από ελληνική κάρτα, έχει κάποια χρέωση;

Σε ταξίδι εξωτερικό με νόμισμα εκτός ευρώ, αν πληρώνω με κάρτα revolut, έχω προμήθεια ανα συναλλαγή όπως στις ελληνικές κάρτες; πως με συμφέρει να πληρώνω σε ξένο νόμισμα και με ποιον τρόπο το κάνω; χάνω χρήματα από την ισοτιμία αμα γυρνάω την revolut από ευρώ σε άλλο νόμισμα και το αντίθετο;

σχετικά με κάποιους που λενε οτι κάνουν πληρωμές με revolut, τι προνόμιο σου δίνει αυτό και πως κάνουμε πληρωμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...