Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα σας.

Για να λυσω την απορια των περισσοτερων , οσο αφορα τη ταυτοποιηση της παλαιου τυπου ταυτοτητας . Πλεον η revolut ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ τις παλιες χειρογραφες ταυτοτητες .Επικοινωνησα με το τσατ της revolut για αυτο το θεμα , και απο τα λιγα αγγλικα που γνωριζω , ειναι κατι σαν ευρωπαικη οδηγια να μη τις δεχονται . Ετσι αναγκαστικα μαζι με αυτη την αφορμη να κλεισω ραντεβου και να βγαλω νεα ταυτοτητα. Και το προβλημα μου λυθηκε με το verification που ζητανε . (για τους παλιους της υπηρεσιας τη 3ετια 2015-2018 τουλαχιστο δε χρειαζοταν επιβεβαιωση )

Επεξ/σία από KoulisR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεφύγουμε (επιτέλους) από τις ταυτότητες...

Όσοι έχετε κάνει λογαριασμό trading κι έχετε χρήματα μέσα χωρίς απαραίτητα να έχετε αγοράσει μετοχές, βλέπετε αλλαγή στο διαθέσιμο ποσό σε πραγματικό χρόνο;;

Αυτό σημαίνει πως τα χρήματα επενδύονται κι αυτά με κάποιο τρόπο;; και η μεταβολή είναι πάντα θετική ή έχει και αρνητική κάποιες μέρες;;

Ξέρει κανείς με ποιο τρόπο γίνεται η επένδυση των μετρητών;; με απλά λόγια για εμάς που δεν είμαστε του χρηματοοικονομικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Doubt said:

Για να ξεφύγουμε (επιτέλους) από τις ταυτότητες...

Όσοι έχετε κάνει λογαριασμό trading κι έχετε χρήματα μέσα χωρίς απαραίτητα να έχετε αγοράσει μετοχές, βλέπετε αλλαγή στο διαθέσιμο ποσό σε πραγματικό χρόνο;;

Αυτό σημαίνει πως τα χρήματα επενδύονται κι αυτά με κάποιο τρόπο;; και η μεταβολή είναι πάντα θετική ή έχει και αρνητική κάποιες μέρες;;

Ξέρει κανείς με ποιο τρόπο γίνεται η επένδυση των μετρητών;; με απλά λόγια για εμάς που δεν είμαστε του χρηματοοικονομικού.

Εάν εννοείς τα χρήματα που έχεις και κάθονται στον επενδυτικό λογαριασμό αλλάζουν με βάση την ισοτιμία του δολαρίου, μιας και σου τα δείχνει σε ευρώ στο dashboard. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hapatingo είπε

Εάν εννοείς τα χρήματα που έχεις και κάθονται στον επενδυτικό λογαριασμό αλλάζουν με βάση την ισοτιμία του δολαρίου, μιας και σου τα δείχνει σε ευρώ στο dashboard. 

Σωστά, αυτό πρέπει να είναι. Για να βάλεις χρήματα στον trading πρέπει να τα κάνεις δολάρια ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερω τα παρακατω για γενικοτερη ενημέρωση...

διαβασα πριν λιγες μερες εδω, οτι πλεον μπορουσες να βγαλεις δωρεαν dispossable virtual card και οντως το δοκιμασα και λειτουργησε...

εκανα την 1η μου αγορα πριν μια βδομάδα και μαλιστα μου ηρθε ειδοποιηση οτι επειδη χρησιμοποιησα την dispossable virtual ο αριθμος της αλλαξε αμεσως μετα την αγορά μου..

χθες εκανα την 2η αγορα και αμεσως μετα την αγορα η καρτα εξαφανιστηκε. Προσοχη, δεν άλλαξε ο αριθμος οπως εγινε μια βδομαδα πριν, αλλα χάθηκε η καρτα, δηλαδη μπαινοντας στις καρτες μου πλεον δεν ειχα dispossable virtual card!

σκεφτηκα οτι ισως ηταν μαρκετιστικο κολπο, σε αφηνε να τη χρησιμοποιησεις 2 φορες για να γλυκαθεις και μετα αν ηθελες την αγοραζες... 

ξαναμπηκα στο μενου και δοκιμασα να ξανα-εκδοσω dispossable και με άφησε να το κανω δωρεαν.

εστειλα στο chat για να το διευκρινίσω, σκεφτομενος οτι μαλλον ειναι bug του συστηματος, και νομιζω οτι εξηγησα αρκετα απλα και κατανοητα τι ειχε συμβει και ο live agent μου φανηκε πολυ ακαταλληλος (νομιζω πως δεν υπερβαλλω). Δεν καταλαβαινε τι του ελεγα και μου απαντουσε διαφορα που δεν εβγαζαν νόημα! Προσπαθουσε να μου εξηγησει τη διαφορα της dispossable virtual απο την κανονικη virtual, ενω δεν τον ρωτησα κατι τετοιο! Μάλιστα σε καποια φαση, μου επανέφερε την dispossable virtual card που ειχε εξαφανιστεί, αυτή που λιγα λεπτα πριν ειχα χρησιμοποιησει για πραγματοποιηση αγορας και υποτιθεται οτι είναι μιας χρήσης για λογους ασφαλειας και μολις τη χρησιμοποιησεις καταργείται. 

Σύμφωνα με τον εκπροσωπο λοιπον, αν χρησιμοποιησεις disposable εξαφανιζεται και αν χρησιμοποιησεις κανονικη virtual αλλαζει ο αριθμος της (παραθέτω και το σχετικο screenshot). Δηλαδή εγω που πληρώνω το netflix με απλη virtual πρεπει οταν χρεωνομαι να αλλαξει η καρτα και τον επομενο μηνα που θα παει να με χρεωσει να μην την "βρισκει" και να μου παγωσει τη συνδεση.

Ενδεχομενως εχουν συνηθισει να μιλανε με ατομα που δεν καταλαβαινουν ουτε τα αυτονοητα και μπλοκαρουν οταν καποιος τους ρωταει κατι συγκεκριμένο.

92199654_215097436378913_200261491650199

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να αλλάζει αριθμό η virtual κάθε φορά.
Αλλιώς δεν είναι virtual.
Την disposable την χρησιμοποιείς και "την πετάς".
Πιθανόν είναι αυτό που λες, συστημικό λάθος αφού δεν φαίνεται να είναι κάποιο promotion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτό για τη virtual. Δοκιμασμένο. Μακάρι να ίσχυε γιατί ξέχασα να ακυρώσω ενα free-month trial πριν την λήξη και χρέωσαν ξανά την κάρτα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε προσφορα να προσκαλεσω ενα φιλο απο τις επαφες μου, και θα παρει δωρεαν την καρτα.

Εκανα κλικ στο ονομα της επαφης οπως με οδηγησε η εφαρμογη αλλα σε αυτον δεν εχει παει κατι (υποθετω ενα λινγκ) .

Στις οδηγιες αναφερει οτι ο φιλος σου θα κανει verify κλπ κλπ. Πως ομως θα ταυτοποηθει σαν επαφη μου για να ισχυει η προσφορα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Evaggelos1 είπε

Μου ηρθε προσφορα να προσκαλεσω ενα φιλο απο τις επαφες μου, και θα παρει δωρεαν την καρτα.

Εκανα κλικ στο ονομα της επαφης οπως με οδηγησε η εφαρμογη αλλα σε αυτον δεν εχει παει κατι (υποθετω ενα λινγκ) .

Στις οδηγιες αναφερει οτι ο φιλος σου θα κανει verify κλπ κλπ. Πως ομως θα ταυτοποηθει σαν επαφη μου για να ισχυει η προσφορα? 

πριν το σημειο που κανεις κλικ στο ονομα της Επαφής σου δείχνει τον προσωπικο σου σύνδεσμο και γραφει κοινοποιήστε σύνδεσμο, οποτε ειτε απο εκει ειτε με copy paste μπορεις να τον προωθησεις στον/στους φιλους με όποιο τρόπο θες (messenger, viber, email etc)

απο τη στιγμη που θα κανει εγγραφη με τον μοναδικο-προσωπικο σου συνδεσμο θα "αντιστοιχηθεί" σε σενα...

Επεξ/σία από kon1to
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ σήμερα να κάνω Top-Up με την Debit Mastercard της Εθνικής που έχω περάσει στην εφαρμογή και έχω χρησιμοποιήσει τόσες φορές χωρίς πρόβλημα και μου βγάζει "Your Bank has declined the transaction" Εχεί κανείς θέμα με το top-up με Εθνική;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, απ'ότι έχω καταλάβει οι αγορές στο εξωτερικό με χρήση της revolut δεν μετράνε στο χτίσιμο του αφορολόγητου, το top up όμως του λογαριασμού δεν μετράει ούτε αυτό?

(Άσχετο με revolut) Η χρήση ελληνικής κάρτας στο εξωτερικό χτίζει αφορολόγητο ή όλες οι αγορές όταν βρισκόμαστε στο εξωτερικό δεν το χτίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, JcD είπε

Ερώτηση, απ'ότι έχω καταλάβει οι αγορές στο εξωτερικό με χρήση της revolut δεν μετράνε στο χτίσιμο του αφορολόγητου, το top up όμως του λογαριασμού δεν μετράει ούτε αυτό?

(Άσχετο με revolut) Η χρήση ελληνικής κάρτας στο εξωτερικό χτίζει αφορολόγητο ή όλες οι αγορές όταν βρισκόμαστε στο εξωτερικό δεν το χτίζουν.

Η χρήση στις χώρες της ΕΕ με Ελληνική κάρτα χτίζει. Η φόρτιση της revolut δε χτιζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...