Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, txcellas είπε

Παιδια μια γρήγορη ερώτηση. Έχω 20 λίρες αγγλικές. Μπορω να παω σε  ΑΤΜ  να τα φορτώσω στην καρτα; Ελλάδα μενω

Όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Παιδια μια γρήγορη ερώτηση. Έχω 20 λίρες αγγλικές. Μπορω να παω σε  ΑΤΜ  να τα φορτώσω στην καρτα; Ελλάδα μενω

Εφόσον δεν μπορείς ακόμα να κάνεις κατάθεση σε ΑΤΜ eurobank για λογαριασμό εθνικής πώς περιμένεις να κάνεις κατάθεση σε τραπεζικό ίδρυμα εξωτερικού?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Greg9 είπε

Υπάρχει μήπως άλλη αξιόπιστη και αντίστοιχη υπηρεσία με virtual cards? Ήξερα για icard, αλλά θέλει διαβατήριο για ταυτοποίηση,  εφόσον δεν δέχονται τις τωρινές ελληνικές ταυτότητες. 

Πλέον κάνω πληρωμές μόνο με virtual για extra ασφάλεια και στο Netflix για παράδειγμα σταμάτησαν να δέχονται κάποια bin της ( αν όχι όλα).

η icard.gr δεχεται και ελληνικες ταυτοτητες αλλα μετα θα σου ζητησουν και το νεο διπλωμα οδηγησης (ροζ πλαστικη καρτα) για να ολοκληρωθει η ταυτοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πληρωνα το Netflix με revolut μεσο αργεντινής και πηγα να ανανεώσω την συνδρομη εχτές και δεν με αφήνει...και επίσης μου επεστρεψε το netflix ολα τα λεφτα απο τις συνδρομές που είχα κάνει. 

Τι φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια καλησπερα,

Ξερετε με τις μετοχες σε revolut και την εφορια τι παιζει απο φορο? Δηλαδη αν αγορασω μια μετοχη 100 και τη πουλησω 120 θα με φορολογησει η εφορια αυτοματα στο τελος του χρονου στα 20 ευρω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο όφελος της revolut για μεταφορές χρημάτων απο ευρωπαϊκές χώρες που έχουν ευρώ (στην περίπτωσή μου απο Κύπρο σε Ελλάδα) αντί του τυπικού εμβάσματος?

Έχει δηλαδή νόημα να χρησιμοποιήσω τη revolut ως ενδιάμεση τράπεζα αν θέλω να μεταφέρω χρήματα απο Κυπριακή σε Ελληνική τράπεζα? 

Ο συλλογισμός μου πάει κάπως έτσι:

  • Η Κυπριακή τράπεζα βλέπει μια μεταφορά χρημάτων προς την Revolut --> άρα χρεώνει κάποια προμήθεια. 
  • Όταν τα χρήματα περάσουν στην Revolut και θέλω να τα μεταφέρω στην ελληνική τράπεζα, τότε η ελληνική τράπεζα θα δεί τη μεταφορά των χρημάτων ώς εισερχόμενο έμβασμα και θα χρεώσει προμήθεια αντίστοιχα.

Άρα συνολικά θα ήταν ίδιο το κόστος με αυτό του απλού εμβάσματος μεταξύ των δύο αρχικών τραπεζών. Που κάνω λάθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Wildrek είπε

Υπάρχει κάποιο όφελος της revolut για μεταφορές χρημάτων απο ευρωπαϊκές χώρες που έχουν ευρώ (στην περίπτωσή μου απο Κύπρο σε Ελλάδα) αντί του τυπικού εμβάσματος?

Έχει δηλαδή νόημα να χρησιμοποιήσω τη revolut ως ενδιάμεση τράπεζα αν θέλω να μεταφέρω χρήματα απο Κυπριακή σε Ελληνική τράπεζα? 

Ο συλλογισμός μου πάει κάπως έτσι:

  • Η Κυπριακή τράπεζα βλέπει μια μεταφορά χρημάτων προς την Revolut --> άρα χρεώνει κάποια προμήθεια. 
  • Όταν τα χρήματα περάσουν στην Revolut και θέλω να τα μεταφέρω στην ελληνική τράπεζα, τότε η ελληνική τράπεζα θα δεί τη μεταφορά των χρημάτων ώς εισερχόμενο έμβασμα και θα χρεώσει προμήθεια αντίστοιχα.

Άρα συνολικά θα ήταν ίδιο το κόστος με αυτό του απλού εμβάσματος μεταξύ των δύο αρχικών τραπεζών. Που κάνω λάθος?

Αν η φόρτιση της Revolut γινει απο κάρτα, χρεωστική ή πιστωτική γινεται άμεσα και δεν υπαρχει καμια προμήθεια

Αν το ποσό του εμβασματος προς την Ελληνική τραπεζα ειναι μικρότερο απο ενα ποσό ή το έμβασμα το σπασεις σε πολλα μικρα, δεν πληρωνεις προμηθεια εισερχομενου εμβασματος. (Ή αν ο λογαριασμός της ελληνικης τραπεζας δεν εχει προμηθεια εισερχομενου)

Αρα τοτε εχουμε μηδενικη προμηθεια για αποστολή απο Κυπριακη τραπεζα σε Ελληνικη τραπεζα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, jimd6776 said:

Παιδια καλησπερα,

Ξερετε με τις μετοχες σε revolut και την εφορια τι παιζει απο φορο? Δηλαδη αν αγορασω μια μετοχη 100 και τη πουλησω 120 θα με φορολογησει η εφορια αυτοματα στο τελος του χρονου στα 20 ευρω?

Για τόσο μικρό ποσά δεν υπάρχει φορολογία.

Οι κάτοχοι μετοχών επιβαρύνονται με φόρο υπεραξίας 15% από τη στιγμή που ρευστοποιήσουν με κέρδη τίτλους τους και κατέχουν πάνω από το 0,5% μιας εταιρείας. Προσοχή! Η φορολογία αυτή δεν παρακρατείται «στην πηγή», οπότε είναι ευθύνη του επενδυτή να δηλώσει την υπεραξία στην ετήσια φορολογική του δήλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοίγετε ένα θεματάκι ειδικά για τις μετοχές και τα (κρυπτο) νομίσματα μέσω Ρεβο; και ενδιαφέρον έχει και η εποχή είναι κατάλληλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Για τόσο μικρό ποσά δεν υπάρχει φορολογία.

Οι κάτοχοι μετοχών επιβαρύνονται με φόρο υπεραξίας 15% από τη στιγμή που ρευστοποιήσουν με κέρδη τίτλους τους και κατέχουν πάνω από το 0,5% μιας εταιρείας. Προσοχή! Η φορολογία αυτή δεν παρακρατείται «στην πηγή», οπότε είναι ευθύνη του επενδυτή να δηλώσει την υπεραξία στην ετήσια φορολογική του δήλωση.

Οποτε το δηλωνω αν εχω πανω απο 0,5% μια ξενης εταιριας (δηλαδη ποτέ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimd6776 είπε

Οποτε το δηλωνω αν εχω πανω απο 0,5% μια ξενης εταιριας (δηλαδη ποτέ) ?

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το δηλώνεις και για κάτω από 0,5% γιατί πρέπει να σου κρατήσουν εισφορά αλληλεγγύης.

Οι μετοχές στη Revolut είναι όντως μετοχές ή είναι cfds;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το δηλώνεις και για κάτω από 0,5% γιατί πρέπει να σου κρατήσουν εισφορά αλληλεγγύης.

Οι μετοχές στη Revolut είναι όντως μετοχές ή είναι cfds;

Αν πουλησω μια μετοχη φορολογουμαι την ιδια στιγμη απο ΗΠΑ και ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω top up μέσω κάρτας VISA στο λογαριασμό της Revolut και μου βγάζει μήνυμα "we are unable to authorise this card, please try again or use an alternative card."

Απο την τράπεζα μου λένε οτι δεν φαίνεται να είναι μπλοκαρισμένη κάπως η κάρτα, οπότε το πρόβλημα είναι της Revolut.

Η υποστήριξη της Revo είναι αυτή που είναι 🤣, οπότε ρωτάω εδώ αν έχει τύχει σε κάποιον να του επιτρέψει top up με κάρτα, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αναμονής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Wildrek είπε

Κάνω top up μέσω κάρτας VISA στο λογαριασμό της Revolut και μου βγάζει μήνυμα "we are unable to authorise this card, please try again or use an alternative card."

Απο την τράπεζα μου λένε οτι δεν φαίνεται να είναι μπλοκαρισμένη κάπως η κάρτα, οπότε το πρόβλημα είναι της Revolut.

Η υποστήριξη της Revo είναι αυτή που είναι 🤣, οπότε ρωτάω εδώ αν έχει τύχει σε κάποιον να του επιτρέψει top up με κάρτα, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αναμονής?

Ποιας τραπεζας είναι η κάρτα; Τι είδους κάρτα, prepaid Κλπ;

Πόσο καιρό έχεις το λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Wildrek είπε

Κάνω top up μέσω κάρτας VISA στο λογαριασμό της Revolut και μου βγάζει μήνυμα "we are unable to authorise this card, please try again or use an alternative card."

Απο την τράπεζα μου λένε οτι δεν φαίνεται να είναι μπλοκαρισμένη κάπως η κάρτα, οπότε το πρόβλημα είναι της Revolut.

Η υποστήριξη της Revo είναι αυτή που είναι 🤣, οπότε ρωτάω εδώ αν έχει τύχει σε κάποιον να του επιτρέψει top up με κάρτα, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αναμονής?

Η παραπάνω ερωτήσεις + έχεις κάνει ξανά top-up με αυτήν την κάρτα στην Revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...