Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Ποιας τραπεζας είναι η κάρτα; Τι είδους κάρτα, prepaid Κλπ;

Πόσο καιρό έχεις το λογαριασμό;

 

20 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Η παραπάνω ερωτήσεις + έχεις κάνει ξανά top-up με αυτήν την κάρτα στην Revolut?

Η κάρτα είναι Κυπριακή (Τράπεζα Κύπρου - Bank of Cyprus) χρεωστική (debit). Είναι καινούργια (σήμερα την ενεργοποίησα) - το ίδιο και ο λογαριασμός της τράπεζας. Δεν έχω κάνει top up ποτέ ξανά με τη συγκεκριμένη.

Το λογαριασμό της Revolut τον έχω αρκετούς μήνες, και έχω κάνει top up με κάρτα της Alpha Bank στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, Wildrek είπε

Η κάρτα είναι Κυπριακή (Τράπεζα Κύπρου - Bank of Cyprus) χρεωστική (debit). Είναι καινούργια (σήμερα την ενεργοποίησα) - το ίδιο και ο λογαριασμός της τράπεζας. Δεν έχω κάνει top up ποτέ ξανά με τη συγκεκριμένη.

Το λογαριασμό της Revolut τον έχω αρκετούς μήνες, και έχω κάνει top up με κάρτα της Alpha Bank στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα.

Αν είναι καινούρια τσεκαρε ότι επιτρέπονται Online συναλλαγές. Και δοκίμασε ξανά άλλη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wildrek είπε

Η κάρτα είναι Κυπριακή (Τράπεζα Κύπρου - Bank of Cyprus) χρεωστική (debit). Είναι καινούργια (σήμερα την ενεργοποίησα) - το ίδιο και ο λογαριασμός της τράπεζας. Δεν έχω κάνει top up ποτέ ξανά με τη συγκεκριμένη.

Το λογαριασμό της Revolut τον έχω αρκετούς μήνες, και έχω κάνει top up με κάρτα της Alpha Bank στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα.

Επίσης κοίταξε αν υποστηρίζει και αν είναι ενεργοποιημένο το OTP Στην κάρτα γιατί χρειάζεται για την Revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Αν είναι καινούρια τσεκαρε ότι επιτρέπονται Online συναλλαγές. Και δοκίμασε ξανά άλλη μέρα.

 

55 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Επίσης κοίταξε αν υποστηρίζει και αν είναι ενεργοποιημένο το OTP Στην κάρτα γιατί χρειάζεται για την Revolut

Το ΟΤΡ και οι online συναλλαγές είναι ενεργοποιημένα κανονικά. 

ΤΟ αρχικό προβλημα το εμφάνισε όταν έκανα top up 200E στην κάρτα, όμως πρίν λιγο δοκίμασα να κάνω με 15Ε και το εμφανίζει στο διαθέσιμο ποσό του Revolut. Έπειτα ξαναέκανα τοπ απ με 100Ε επιπλέον και πέρασε πάλι κανονικά. Τα ποσά βέβαια είναι δεσμευμένα στις χρεώσεις ebanking, αλλα εμφανίζονται κανονικά στο πορτοφόλι της ρεβολουτ - υποθέτω είναι φυσιολογικό αυτό.

Οπότε το πρόβλημα ήταν είτε κάποιος περιορισμός στο ποσό της που μπορεί να χρεωθεί η τραπεζική μου κάρτα (που δεν το νομίζω), είτε κάποιο κόλλημα στο σύστημα της ρέβολουτ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια όπως και να χει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έννοεις ότι φορτώθηκαν τα χρήματα στην Revolut αλλά δεν φαίνεται να ακόμη η χρέωση στην Τράπεζα Κύπρου ; Αν εννοείς αυτό, είναι φυσιολογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alfeios είπε

Δηλαδή έννοεις ότι φορτώθηκαν τα χρήματα στην Revolut αλλά δεν φαίνεται να ακόμη η χρέωση στην Τράπεζα Κύπρου ; Αν εννοείς αυτό, είναι φυσιολογικο

Ναι ακριβώς, το διαθέσιμο ποσό στη ρέβολουτ έχει ανανεωθεί, αλλά στην τράπεζα είναι ακόμα δεσμευμένο και δέν έχει αφαιρεθεί απο το συνολικό. 

Με αφορμή αυτο, μια άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε είναι αν μπορώ να πληρώσω για μια αγορά με ρέβολουτ (αφού το νέο ποσό είναι διαθέσιμο) ενώ η χρέωση στον τραπεζικό λογαριασμό είναι ακόμα σε εκκρεμμότητα. Ή θα πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί η εκκρεμότητα της τραπεζικής χρέωσης και μόνο τότε να κάνω την αγορά μέσω ρεβολουτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Wildrek είπε

Ναι ακριβώς, το διαθέσιμο ποσό στη ρέβολουτ έχει ανανεωθεί, αλλά στην τράπεζα είναι ακόμα δεσμευμένο και δέν έχει αφαιρεθεί απο το συνολικό. 

Με αφορμή αυτο, μια άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε είναι αν μπορώ να πληρώσω για μια αγορά με ρέβολουτ (αφού το νέο ποσό είναι διαθέσιμο) ενώ η χρέωση στον τραπεζικό λογαριασμό είναι ακόμα σε εκκρεμμότητα. Ή θα πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί η εκκρεμότητα της τραπεζικής χρέωσης και μόνο τότε να κάνω την αγορά μέσω ρεβολουτ?

Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις με την Revolut. Άμεσα   

Η οριστικοποίηση στην Τράπεζα Κύπρου θα γίνει μετά από 2-3 μερες

 

Επεξ/σία από alfeios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά , είμαι χρήστης revolut σχεδόν από την δημιουργία του νήματος όπου και παρακολουθώ αραιά και που ,την χρησιμοποιώ για αγορές από AliExpress ,bangood , eBay , κτλ τελευταία έκανα επανα ταυτοποίηση στοιχείων με διαβατήριο , μου ήρθε ανανέωση κάρτας εδώ και αρκετό καιρό αλλά δεν την είχα ενεργοποιήσει

Την ενεργοποίησα με αφορμή όταν δοκίμασα να φτιάξω σύνδεσμο πληρωμής για να λάβω χρήματα από αγοραπωλησία αλλά μου ζητάει να χρησιμοποιηθεί η κάρτα , χρειάζεται κάτι να κάνω έτσι ώστε να μπορώ να λάβω χρήματα στον λογαριασμό μου από τρίτους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chrismarine είπε

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά , είμαι χρήστης revolut σχεδόν από την δημιουργία του νήματος όπου και παρακολουθώ αραιά και που ,την χρησιμοποιώ για αγορές από AliExpress ,bangood , eBay , κτλ τελευταία έκανα επανα ταυτοποίηση στοιχείων με διαβατήριο , μου ήρθε ανανέωση κάρτας εδώ και αρκετό καιρό αλλά δεν την είχα ενεργοποιήσει

Την ενεργοποίησα με αφορμή όταν δοκίμασα να φτιάξω σύνδεσμο πληρωμής για να λάβω χρήματα από αγοραπωλησία αλλά μου ζητάει να χρησιμοποιηθεί η κάρτα , χρειάζεται κάτι να κάνω έτσι ώστε να μπορώ να λάβω χρήματα στον λογαριασμό μου από τρίτους ;

Έχεις κάνει κάποια συναλλαγή με χρήση πιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση μου αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Με ενδιαφέρει να ανοίξω λογαριασμό revolut και έχω μιλήσει με την μέταλ κάρτα που έτυχε να πίσω στο χέρι μου καθαρά λόγο εμφάνισης.

η χρήση της κάρτας αν εξαιρέσω τα ταξίδια, θα είναι να της βαζω κάποια χρήματα και από εκεί να κάνω ότι αγορά από διαδύκτιο μάρκετ κλπ χρειαζομαι. Ωστόσο δε βρίσκω τον λόγο να πληρώνω τη μηνιαία συνδρομή. Και την βρίσκω και λίγο ακριβή.

εχει πάρει κανείς την metal κάρτα και μετά να ακυρώσει τη συνδρομή; Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Λειτουργεί σαν κανονική η κατά ή ακυρώνεται εντελώς; Έχει κοινού είδους πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση μου αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Με ενδιαφέρει να ανοίξω λογαριασμό revolut και έχω μιλήσει με την μέταλ κάρτα που έτυχε να πίσω στο χέρι μου καθαρά λόγο εμφάνισης.

η χρήση της κάρτας αν εξαιρέσω τα ταξίδια, θα είναι να της βαζω κάποια χρήματα και από εκεί να κάνω ότι αγορά από διαδύκτιο μάρκετ κλπ χρειαζομαι. Ωστόσο δε βρίσκω τον λόγο να πληρώνω τη μηνιαία συνδρομή. Και την βρίσκω και λίγο ακριβή.

εχει πάρει κανείς την metal κάρτα και μετά να ακυρώσει τη συνδρομή; Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Λειτουργεί σαν κανονική η κατά ή ακυρώνεται εντελώς; Έχει κοινού είδους πρόστιμο;

Κάνε το ,δεν το έχει σκεφτεί κανείς και θα τους ξεγελάσεις.Προχώρα το!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, nikomania-- είπε

Έχεις κάνει κάποια συναλλαγή με χρήση πιν?

Έκανα σήμερα για την ενεργοποίηση χρήση ψώνια σε supermarket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον που πρέπει να κάνουμε ηλεκτρονικές συναλλαγές ενός Χ ποσού κάθε χρόνο, αυτές μετράνε ακόμα και αν γίνουν από revolut? 
Μετράει δηλαδή σαν έξοδο η μεταφορά χρημάτων από eurobank πχ σε revolut ή εάν χρησιμοποιώ μόνο revolut θα έχω θέμα στο τέλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...