Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτισω 2 πραγματα 

1) τα λευτα τα χανω ή θα με βοηθήσει η εθνική να τα παρω πίσω με καποιον τρόπο που δεν ξερω και γω πως

2) η εθνικη δεν επρεπε να με προστατεύσει πως πηγε αρνητικό υπόλοιπο δλδ αμα μου χρεωναν 1000€ 

Τι θα ηταν μετα : λογαριασμός εθνικής -1000€

 

Επειδη δεν ξερω απο αυτα και αυριι μου ειπαν στης 8 να ξανα επικοινωνίσω με την Εθνική, υπάρχει κατι που να λεει οτι η τραπεζα μας προστατεύει απο απατες 

Σας παρακαλω οποίος ξέρει ας βοηθεισει γιατί δεν ξερω απο αυτά

Επεξ/σία από tanagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, tanagra είπε

Να ρωτισω 2 πραγματα 

1) τα λευτα τα χανω ή θα με βοηθήσει η εθνική να τα παρω πίσω με καποιον τρόπο που δεν ξερω και γω πως

2) η εθνικη δεν επρεπε να με προστατεύσει πως πηγε αρνητικό υπόλοιπο δλδ αμα μου χρεωναν 1000€ 

Τι θα ηταν μετα : λογαριασμός εθνικής -1000€

Επειδη δεν ξερω απο αυτα και αυριι μου ειπαν στης 8 να ξανα επικοινωνίσω με την Εθνική, υπάρχει κατι που να λεει οτι η τραπεζα μας προστατεύει απο απατες 

Σας παρακαλω οποίος ξέρει ας βοηθεισει γιατί δεν ξερω απο αυτά

Θα μιλήσεις με την τράπεζα και θα κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής/ων. Μετά θα περιμένεις. Τίποτα αλλο δε μπορείς να κάνεις (αφού μπλόκαρες την κάρτα ήδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Θέλει προσοχή, ακόμα και αν γίνει για όλη την ευρώπη καλό είναι να μην επαναπαυθούμε.

Η Λιθουανία έχει 3 εκατομμύρια πληθυσμό, είναι αδύνατων να εξυπηρετήσει 7-8 εκατομμύρια κόσμο σε περίπτωση χρεωκοπίας.

Δεν θα εξυπηρετήσει η Λιθουανία. Η ΕΚΤ. Πιστεύεις ότι μπορεί αντίστοιχα η Ελλάδα να εξυπηρετήσει τους Έλληνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, george1807 είπε

Δεν θα εξυπηρετήσει η Λιθουανία. Η ΕΚΤ. Πιστεύεις ότι μπορεί αντίστοιχα η Ελλάδα να εξυπηρετήσει τους Έλληνες;

To ταμείο εγγύησης καταθέσεων της Λιθουανίας θα εξυπηρετήσει, όχι η ΕΚΤ

Η Λιθουανία επελέγε γιατί είναι χαλαρή σε τετοιου είδους δραστηριότητες. Στο παρελθόν έχουμε δει πολλά προβλήματα με καταρευσεις εταιρίων , σαν τη ρεβολουτ στη Μάλτα. Εκεί πράγματι μια πιο ισχυρη οικονομικά χώρα θα ήταν επιθυμητή.

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα παιδιά. είχα και εγώ κάτι παρόμοιο.  απώλεια 30 € από την κάρτα προς ρεβολουτ revolut**** όπου αστεράκια ένας 4ψηφιος κωδικός. Έτυχε να έγινε όταν τράβηξα λεφτά από τη ρεβολουτ πίσω στην κάρτα μου και δεν έδωσα σημασία. είναι πιθανή η χρέωση μεταφοράς 30€ η να το κοιτάξω όπως το παιδί πιο πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, spartak1 είπε

To ταμείο εγγύησης καταθέσεων της Λιθουανίας θα εξυπηρετήσει, όχι η ΕΚΤ

Η Λιθουανία επελέγε γιατί είναι χαλαρή σε τετοιου είδους δραστηριότητες. Στο παρελθόν έχουμε δει πολλά προβλήματα με καταρευσεις εταιρίων , σαν τη ρεβολουτ στη Μάλτα. Εκεί πράγματι μια πιο ισχυρη οικονομικά χώρα θα ήταν επιθυμητή.

Το οποίο ταμείο της Λιθουανίας θα υποστηριχθεί από την ΕΚΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

To ταμείο εγγύησης καταθέσεων της Λιθουανίας θα εξυπηρετήσει, όχι η ΕΚΤ

Η Λιθουανία επελέγε γιατί είναι χαλαρή σε τετοιου είδους δραστηριότητες. Στο παρελθόν έχουμε δει πολλά προβλήματα με καταρευσεις εταιρίων , σαν τη ρεβολουτ στη Μάλτα. Εκεί πράγματι μια πιο ισχυρη οικονομικά χώρα θα ήταν επιθυμητή.

 

4 λεπτά πριν, george1807 είπε

Το οποίο ταμείο της Λιθουανίας θα υποστηριχθεί από την ΕΚΤ

Ότι και να γίνει αφορά τους 300000 πελάτες της Λιθουανίας, για τους υπόλοιπους δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση.

Επίσης η revolut δεν ήταν στη Μάλτα, μήπως η πάλαι ποτέ leopay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, george1807 said:

Το οποίο ταμείο της Λιθουανίας θα υποστηριχθεί από την ΕΚΤ

Όχι καμία σχέση! Μάλλον δεν έχεις διαβάσει παλαιότερα άρθρα που έβγαλαν για την revolut όταν πρώτο πήγε στην Λιθουανία πριν 3-4 χρόνια. Μέχρι και στην Βουλή τους έκαναν επερωτήσεις για την revolut. 

Οπως με τα χρήματα του λαού διασώθηκαν οι ελληνικές τράπεζες 2-3 φορές έτσι θα γίνει και στην Λιθουανία. Μόνο που το ΑΕΠ της Λιθουανίας δεν μπορεί να εξυπηρετήσει 7-8 εκατομμύρια ανθρώπων. Η ΕΚΤ είναι ρυθμιστική αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ότι και να γίνει αφορά τους 300000 πελάτες της Λιθουανίας, για τους υπόλοιπους δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση.

Επίσης η revolut δεν ήταν στη Μάλτα, μήπως η πάλαι ποτέ leopay?

Εγραψα: σαν τη ρεβολουτ

Δεν είπα ότι ήταν η ρεβολουτ αλλα παρόμοιες εταιρίες ηλεκτρονικού χρήματος που ήταν στη Μάλτα (αντίστοιχη περίπτωση με Λιθουανία, αρχικά χαλαρό ρυθμιστικό πλαίσιο) και κατέρευσαν

1 ώρα πριν, george1807 είπε

Το οποίο ταμείο της Λιθουανίας θα υποστηριχθεί από την ΕΚΤ

Aυτο το λές εσυ. Απο που προκύπτει όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ακούστε τι έγινε:

- Μετεφερα αρχές Μαρτίου τα ποσά αυτα απο εθνική στην revolut

- Κατευθείαν η εθνική δέσμευσε τα χρήματα οπότε ολα καλά μέχρι εκει

- Περασαν όμως 20 μερες και η Revolut δεν ζήτησε τα χρήματα και η εθνική μου τα αποδέσμευσε

- Οποτε ξαφνικά ειχα παραπάνω λεφτά χωρίς να το γνωρίζω ( γιατι δεν το ειχα προσέξει, αλλιώς αν το είχα δει θα το γνώριζα οτι προσθεθηκαν απο κάπου χρήματα ) ετσι νόμιζα οτι αυτο ειναι το ποσο που έχω και τα ξόδεψα τα χρήματα

- Μετα απο 2 μηνες όμως ηρθε έμπνευση στην Revolut οτι δεν μου εχει παρει τα χρήματα ( εχουν 12 μηνες περιθώριο να τα ζητήσουν ) και ετσι χθες άρχισα να χρεωνομαι για της μεταφορες του μαρτιου και σαν αιτιολογία η Revolut επειδή πέρασε καιρος και δεν μπορούσε να το έχει σαν μεταφορά όπως τόσο καιρό πρίν το δήλωσε σαν ψώνια και γενικά

. αυτά λοιπόν .

μου ειπαν απο την τραπεζα μετά απο 1 ωρα που τα ψάχναμε και τελικα καταλήξαμε πως αυτό συμβαίνει παρα παρα πολυ με τις τράπεζες του εξωτερικού δηλαδή παν οι Έλληνες διακοπές ή ψωνίζουν απο ξένα σάιτ ή μεταφορές σε ξένες τράπεζες πχ Αγγλία καλη ωρα ψωνίζουν, τρώνε, βόλτες και άλλα πράγματα και η χρέωση για ολα αυτα που έκαναν τότε μπορεί να τα πληρώσουν μετα απο μήνες και μόλις τα βλέπουν πηγαίνουν κατευθείαν στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγής

Βρήκα αυτο που έλεγα να απο 2 καταστήματα το ενα φαρμακειο ηλεκτρονικα και το αλλο ζαχαροπλαστείο μου έκανε επιστροφή και τα χρήματα μου αφερεθηκαν μετα απο μερες 

 

 

88FF7B07-24B3-4928-A1EE-948EF5F4F4A0.jpeg

46E0D3F5-55AB-44EE-8163-6C7ED889E468.jpeg

Επεξ/σία από tanagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Εγραψα: σαν τη ρεβολουτ

Δεν είπα ότι ήταν η ρεβολουτ αλλα παρόμοιες εταιρίες ηλεκτρονικού χρήματος που ήταν στη Μάλτα (αντίστοιχη περίπτωση με Λιθουανία, αρχικά χαλαρό ρυθμιστικό πλαίσιο) και κατέρευσαν

Aυτο το λές εσυ. Απο που προκύπτει όμως;

η leopay δεν κατέρρευσε

 

7 λεπτά πριν, tanagra είπε

Λοιπόν ακούστε τι έγινε:

- Μετεφερα αρχές Μαρτίου τα ποσά αυτα απο εθνική στην revolut

- Κατευθείαν η εθνική δέσμευσε τα χρήματα οπότε ολα καλά μέχρι εκει

- Περασαν όμως 20 μερες και η Revolut δεν ζήτησε τα χρήματα και η εθνική μου τα αποδέσμευσε

- Οποτε ξαφνικά ειχα παραπάνω λεφτά χωρίς να το γνωρίζω ( γιατι δεν το ειχα προσέξει, αλλιώς αν το είχα δει θα το γνώριζα οτι προσθεθηκαν απο κάπου χρήματα ) ετσι νόμιζα οτι αυτο ειναι το ποσο που έχω και τα ξόδεψα τα χρήματα

- Μετα απο 2 μηνες όμως ηρθε έμπνευση στην Revolut οτι δεν μου εχει παρει τα χρήματα ( εχουν 12 μηνες περιθώριο να τα ζητήσουν ) και ετσι χθες άρχισα να χρεωνομαι για της μεταφορες του μαρτιου και σαν αιτιολογία η Revolut επειδή πέρασε καιρος και δεν μπορούσε να το έχει σαν μεταφορά όπως τόσο καιρό πρίν το δήλωσε σαν ψώνια και γενικά

. αυτά λοιπόν .

μου ειπαν απο την τραπεζα μετά απο 1 ωρα που τα ψάχναμε και τελικα καταλήξαμε πως αυτό συμβαίνει παρα παρα πολυ με τις τράπεζες του εξωτερικού δηλαδή παν οι Έλληνες διακοπές ή ψωνίζουν απο ξένα σάιτ ή μεταφορές σε ξένες τράπεζες πχ Αγγλία καλη ωρα ψωνίζουν, τρώνε, βόλτες και άλλα πράγματα και η χρέωση για ολα αυτα που έκαναν τότε μπορεί να τα πληρώσουν μετα απο μήνες και μόλις τα βλέπουν πηγαίνουν κατευθείαν στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγής

88FF7B07-24B3-4928-A1EE-948EF5F4F4A0.jpeg

μπαρουφες σου ειπαν. οταν γινονται συναλλαγες με καρτες το αργοτερο μετα απο μερικες μερες φαινονται οι αυτες οι συναλλαγες γιατι πρεπει να παρουν και τις προμηθειες τους απο τις συναλλαγες αυτες οι κατωθι τρεις:

1. η τραπεζα που εχεις την καρτα (πχ alpha, eurobank, κλπ) - issuer

2. το σχημα καρτων (visa, mastercard κλπ)

3. η τραπεζα που εχει το pos ή το web checkout - acquirer

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Εγραψα: σαν τη ρεβολουτ

Δεν είπα ότι ήταν η ρεβολουτ αλλα παρόμοιες εταιρίες ηλεκτρονικού χρήματος που ήταν στη Μάλτα (αντίστοιχη περίπτωση με Λιθουανία, αρχικά χαλαρό ρυθμιστικό πλαίσιο) και κατέρευσαν

Έγραψες

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

Στο παρελθόν έχουμε δει πολλά προβλήματα με καταρευσεις εταιρίων , σαν τη ρεβολουτ στη Μάλτα.

Αντί "Στο παρελθόν έχουμε δει πολλά προβλήματα με καταρευσεις εταιρίων σαν τη ρεβολουτ, στη Μάλτα."

Τέλος πάντων.. δευτερεύον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, POS είπε

η leopay δεν κατέρρευσε

μπαρουφες σου ειπαν. οταν γινονται συναλλαγες με καρτες το αργοτερο μετα απο μερικες μερες φαινονται οι αυτες οι συναλλαγες γιατι πρεπει να παρουν και τις προμηθειες τους απο τις συναλλαγες αυτες οι κατωθι τρεις:

1. η τραπεζα που εχεις την καρτα (πχ alpha, eurobank, κλπ) - issuer

2. το σχημα καρτων (visa, mastercard κλπ)

3. η τραπεζα που εχει το pos ή το web checkout - acquirer

Τα λεφτά όντως τα ειχα στείλει τον Μάρτιο απλα η revolut δεν ηθελε να μου τα πάρει τώρα ηθελς μετα απο 2 μηνες 

 

Ενα παρόμοιο περιστατικό μου ειχε συμβεί με κάρτα Ν26 που πηγα να παρω μια βαφλα 5€ πόσο εκανε και μετα απο μερες μου φάνηκε στο ιστορικό οτι τα χρήματα απο αυτο το κατάστημα μου επιστράφηκαν! Εντομεταξει εγω τοτε δεν ηξερα τι μου γίνεται λέω αύριο να πάω να αγοράσω καμία Ferrari 200Κ€ και μετα να μου τα επιστρέψουν 🤣🤣🤣🤣🤣

Τα ξόδεψαν μετα  τα 5€ που μου είχαν επιστροφή αλλα σε λιγες μέρες τα ζήτησε ο έμπορος και μου πήγε αρνητικό υπόλοιπο. Βέβαια δεν γνωρίζω αν το κατάστημα αυτο ειχε pos της εθνικής γιατι και με ολα αυτα που έγιναν αλλα και σε ολο το forum για την revolut εχω δει πολλούς με θεματα pos Εθνικής και ανέπαφες συναλλαγές

 

 

Αλλα τότε ηταν το θεμα καπου στα 5€ και ολα έγιναν μεσα σε ενα μηνα αλλα ταυτόχρονα κατάλαβα την επιστροφή, οχι σαν τωρα που μπλεξαμε με μηνών ιστορικά κινήσεων

Επεξ/σία από tanagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και ένα μήνα έχω ένα συνεχόμενο πρόβλημα με την revolut...

Μου ζητάει να στείλω έγγραφο ταυτοποίησης και φωτογράφιζω την ταυτοτητα μου και την ανεβάζω...

Συνεχώς μου την απορρίπτει και ξαναζηταει το ίδιο σκηνικό. 

Το έχω κάνει περίπου δέκα φορές και το πρόβλημα δεν λύνεται... 

Τι άλλο να κάνω?

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη φορά να λέγεται όλη η ιστορία και όχι η μισή. Δηλαδή να λέμε ότι είδαμε το λογαριασμό μας πρίν ξεφουσκώσει ότι είχε παραφουσκωσει 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...