Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Μια γρήγορη ερώτηση. 

Μόλις έγινα ελεύθερος επαγγελματίας και θέλω να ανοίξω έναν απλό επαγγελματικό λογαριασμό για να δέχομαι και να κάνω πληρωμές όχι μεγάλα ποσά. 

Στη eurobank μου είπαν 3€ το μήνα πάγιο και σκέφτηκα να κάνω revolut. 

Ξέρει κάποιος να μου πει εάν με επαγγ. λογ. Revolut στείλω τιμολόγιο σε έναν πελάτη εάν θα του ζητήσει έξοδα εμβασματος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, alex ch είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μια γρήγορη ερώτηση. 

Μόλις έγινα ελεύθερος επαγγελματίας και θέλω να ανοίξω έναν απλό επαγγελματικό λογαριασμό για να δέχομαι και να κάνω πληρωμές όχι μεγάλα ποσά. 

Στη eurobank μου είπαν 3€ το μήνα πάγιο και σκέφτηκα να κάνω revolut. 

Ξέρει κάποιος να μου πει εάν με επαγγ. λογ. Revolut στείλω τιμολόγιο σε έναν πελάτη εάν θα του ζητήσει έξοδα εμβασματος? 

Ο επαγγελματικός λογαριασμός πρέπει να ειναι σε ελληνική τράπεζα και συνδεμένος με το επαγγελματικό αφμ σου, τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση γιατί δεν μπόρεσα να βρω μια συγκεκριμένη απάντηση μέσα στο site της Revolut

Η δεύτερη εικονική κάρτα σε έναν free λογαριασμό, χρεώνεται? Δεν θέλω να σβήσω την πρώτη εικονική που έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, t-shock είπε

Ερώτηση γιατί δεν μπόρεσα να βρω μια συγκεκριμένη απάντηση μέσα στο site της Revolut

Η δεύτερη εικονική κάρτα σε έναν free λογαριασμό, χρεώνεται? Δεν θέλω να σβήσω την πρώτη εικονική που έχω

Χρεώνεται.

Μπορεις να βγαλεις αναλωσιμη χωρις χρεωση

Επεξ/σία από alfeios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε mail για αλλαγές που θα τεθούν σε ισχύ από τις 12 Αυγούστου. Οι αλλαγές συνοψίζονται παρακάτω:

 

  • To give you more peace of mind, we’re adding more detail in our terms about how we “safeguard” your money

 

  • You know that sinking feeling you get when you pay someone and moments later realise you put the wrong account details in? We’re addressing this by introducing an ability for our support teams to reverse some mistaken payments made into Revolut accounts.

 

  • As you probably know, if you exchange more than our free exchange limit in a month, you pay a fee. This limit is decreasing to £1,000 each month (which, our research shows, most of you won’t hit anyway). Above that limit, our fee will stay the same at just 0.5%, and we’ll let you know if an exchange will be subject to a fee. Our Premium and Metal plans still have unlimited exchange, as they always have.

 

  • You will continue to enjoy the same interbank exchange rates on weekdays. For exchanges at the weekend, we’re slightly increasing our mark-up for major currencies from 0.5% to 1%, to cover our risks when the market moves (as it has a bit recently). The mark-up for other currencies is staying the same – see the full list here. (Remember, you can avoid this fee completely by making an exchange on weekdays.)

 

  • Our most popular payment types, such as payments to Revolut users, domestic transfers and Euro transfers within the Single Euro Payments Area are remaining free. If you make any other transfer to an account outside of your country, your first payment each month is also remaining free, but after that there will be a fee of 50p per payment.

 

  • If you make a transfer to a country that is not in its national currency, there will be a fee of £3 for USD transfers (like US Dollars to Brazil) or £5 for non-USD transfers (like GB Pounds to Brazil.) We’ll always let you know beforehand if a transfer you are about to make will incur a fee.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Μήπως τυχαίνει να ασχολείται κάποιος με αγοραπωλησίες μετοχών στη revo?

Έχει εισπράξει ποτέ μέρισμα? Πού κατατέθηκε?

Έχω εισπράξει. Μπήκε μέσα στο invest section της εφαρμογής. Εκεί που αγοράζεις και πουλάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, george1807 είπε

Έχω εισπράξει. Μπήκε μέσα στο invest section της εφαρμογής. Εκεί που αγοράζεις και πουλάς. 

Εννοείς ότι πιστώθηκε στο λογαριασμό "διαθέσιμα για επένδυση" (έτσι το αναφέρει στην ελληνική version) ή κατάλαβα λάθος?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εννοείς ότι πιστώθηκε στο λογαριασμό "διαθέσιμα για επένδυση" (έτσι το αναφέρει στην ελληνική version) ή κατάλαβα λάθος?

Σωστά εκεί πιστώνεται αφού έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Από ότι έχω καταλάβει, οι αγορές μέσω revolut δεν υπολογίζονται για το αφορολόγητο κάτι το οποίο με βολεύει.

Αν φορτώσω την κάρτα revolut  μέσω λογαριασμού εθνικής τράπεζας πχ 500 ευρώ, η εθνική θα με χρεώσει 1 ευρω προμήθεια ενώ δεν θα υπολογίσει αυτά τα 500 ως αφορολόγητο.  Σωστά;

Αν φορτώσω την κάρτα revolut μέσω χρεωστικής κάρτας εθνικής, τότε η εθνική δεν θα με χρεώσει καμια προμήθεια, γιατί διάβασα ότι αυτό το ποσό φαίνεται ως αγορά. Σε αυτήν την περίπτωση όμως, η εθνική θα το υπολογίσει ως αφορoλόγητο;

Επίσης, μπορώ να έχω 2 κάρτες revolut συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό revolut;

Δηλαδή τα χρήματα που έχει μέσα να χρησιμοποιούνται από 2 χρήστες.

 

Επεξ/σία από sothoms
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sothoms είπε

Καλησπέρα

Από ότι έχω καταλάβει, οι αγορές μέσω revolut δεν υπολογίζονται για το αφορολόγητο κάτι το οποίο με βολεύει.

Αν φορτώσω την κάρτα revolut  μέσω λογαριασμού εθνικής τράπεζας πχ 500 ευρώ, η εθνική θα με χρεώσει 1 ευρω προμήθεια ενώ δεν θα υπολογίσει αυτά τα 500 ως αφορολόγητο.  Σωστά;

Αν φορτώσω την κάρτα revolut μέσω χρεωστικής κάρτας εθνικής, τότε η εθνική δεν θα με χρεώσει καμια προμήθεια, γιατί διάβασα ότι αυτό το ποσό φαίνεται ως αγορά. Σε αυτήν την περίπτωση όμως, η εθνική θα το υπολογίσει ως αφορoλόγητο;

Επίσης, μπορώ να έχω 2 κάρτες revolut συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό revolut;

Δηλαδή τα χρήματα που έχει μέσα να χρησιμοποιούνται από 2 χρήστες.

1-2.  Όχι Δεν μετράει σε καμία από της δύο περιπτώσεις.

3. Ναι μπορεις να εχεις μεχρι 3 φυσικές κάρτες Στον ίδιο λογαριασμό συνδεδεμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sothoms είπε

Καλησπέρα

Από ότι έχω καταλάβει, οι αγορές μέσω revolut δεν υπολογίζονται για το αφορολόγητο κάτι το οποίο με βολεύει.

Αν φορτώσω την κάρτα revolut  μέσω λογαριασμού εθνικής τράπεζας πχ 500 ευρώ, η εθνική θα με χρεώσει 1 ευρω προμήθεια ενώ δεν θα υπολογίσει αυτά τα 500 ως αφορολόγητο.  Σωστά;

Αν φορτώσω την κάρτα revolut μέσω χρεωστικής κάρτας εθνικής, τότε η εθνική δεν θα με χρεώσει καμια προμήθεια, γιατί διάβασα ότι αυτό το ποσό φαίνεται ως αγορά. Σε αυτήν την περίπτωση όμως, η εθνική θα το υπολογίσει ως αφορoλόγητο;

Επίσης, μπορώ να έχω 2 κάρτες revolut συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό revolut;

Δηλαδή τα χρήματα που έχει μέσα να χρησιμοποιούνται από 2 χρήστες

Με οποιο τροπο και να φορτισεις ΔΕΝ μετρανε στο αφορολογητο. 

Αν εχεις δυο καρτες Revolut, ναι απο τον ιδιο λογαριασμό revolut θα τραβανε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για την αμεση απάντηση.

Ισχύει πάντως ότι η εθνική δεν παίρνει καμία προμήθεια αν χρησιμοποιήσω την χρεωστική κάρτα για φόρτιση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sothoms είπε

Ευχαριστώ παιδιά για την αμεση απάντηση.

Ισχύει πάντως ότι η εθνική δεν παίρνει καμία προμήθεια αν χρησιμοποιήσω την χρεωγορα;στική κάρτα για φόρτιση;

Μα αφου ειπες οτι ειναι αγορα. Εχει προμηθεια στην αγορά; Η φορτιση ειναι αμεση και δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά, έχεις δίκιο, απλά επειδή το διάβασα σε κάποιο site, δεν ήξερα κατά πόσο είναι αληθές ή όχι.

Άρα οι αγορές με ελληνική κάρτα χρεωστική που κάνουμε από εξωτερικό (bangood, aliexpress, ebay) και στην περίπτωση μας οι αγορές που γίνονται από Αγγλία, δεν μετράνε στο αφορολόγητο;

Δεν το γνώριζα αυτό και σε ευχαριστώ που μου το έκανες ξεκάθαρο

 

Επεξ/σία από sothoms
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...