Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/6/2020 στις 10:13 ΠΜ, gvard είπε

To 0.50% αφορά τις καθημερινές εφόσον έχεις περάσει το όριο των 1000 ευρώ τις τελευταίες 30 ημέρες. Για ΣΚ θα σε χρεώσει 1% καθώς το Σ/Κ ούτως η άλλως χρεώνει επιπλέον. Να αναφέρω πως η τράπεζα σου θα σε χρεώνε ούτως η άλλως 2-2.5% για την ίδια μετατροπή σε νόμισμα εκτός Ευρώ. Σαφώς και συμφέρει να κάνεις την μετατροπή από την Παρασκευή όπου δεν θα έχεις προμήθεια, να κάνεις χρήση κανονικά και τη Δευτέρα να μετατρέψεις πίσω σε Ευρώ ο,τι ψιλά σου έμειναν.

Οι αλλαγές έχουν ως εξής:

Το όριο των 1.000EUR αφορά όλες τις συναλλαγές και είναι τις τελευταίες 30 ημέρες

-Δεν αφορά πελάτες Premium/Metal
-Δεν αφορά αγορές που γίνονται με την χρήση Revolut (εκτός για τα παραπάνω)

Η αύξηση προμήθειας 0.5%-1.0% αφορά ανταλλαγή φυσικών νομισμάτων το Σ/Κ (εκτός THB και UAH όπου έχουν άλλη προμήθεια)

-Δεν αφορά πελάτες Premium/Metal όπου παραμένει 0.5% το Σ/Κ
-Δεν αφορά συναλλαγές τις καθημερινές όπου παραμένει 0.0%
-Προτείνω την διατήρηση ενός μικρού ποσού σε USD το οποίο θα ανταλάσσετε τις καθημερινές (για τυχόν πάγιες εντολές που θα τρέξουν το Σ/Κ)

-Βάζει όριο στο cashback των metal 13.99 ευρώ τον μήνα (το όριο της συνδρομής), κάτι το οποίο είναι μεγάλο μείον για έναν metal χρήστη που την χρησιμοποιεί για αγορές εκτός Ε.Ε. (αν η αγορά γίνει πχ σε δολλάριο αλλά χρεωθεί στην Αγγλία, το cashback ήταν 0.1% λόγω χώρας χρέωσης).

Τα 1000€ το μήνα αφορούν και τις φορτίσεις; Δηλαδή π.χ. αν την φορτίσεις μέσω κάρτας συνολικά πάνω από 1000€ θα σε χρεώσει 0,50% τις καθημερινές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, alhtakos είπε

Τα 1000€ το μήνα αφορούν και τις φορτίσεις; Δηλαδή π.χ. αν την φορτίσεις μέσω κάρτας συνολικά πάνω από 1000€ θα σε χρεώσει 0,50% τις καθημερινές;

Για μετατροπή συναλλάγματος είναι τα 1.000 ευρώ και ισχύει από τον Αύγουστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα μείον, πλέον καταργούν το 1 δωρεάν πάσο για lounge αεροδρομίου που έδιναν κάθε έτος στους metal συνδρομητές. Η απάντηση "σιγά ποιος ταξιδεύει αυτή την εποχή" δεν είναι αποδεκτή, κάποιοι συνεχίζουν να ταξιδεύουν και εξάλλου αυτό αφορά και τα επόμενα έτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, gvard said:

Άλλο ένα μείον, πλέον καταργούν το 1 δωρεάν πάσο για lounge αεροδρομίου που έδιναν κάθε έτος στους metal συνδρομητές. Η απάντηση "σιγά ποιος ταξιδεύει αυτή την εποχή" δεν είναι αποδεκτή, κάποιοι συνεχίζουν να ταξιδεύουν και εξάλλου αυτό αφορά και τα επόμενα έτη.

Βασικά δεν έχει πλέον τίποτα το αξιόλογο το metal πακέτο. Οπότε έχεις 150ευρώ/ 28= 5 πάσα αεροδρομίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Βασικά δεν έχει πλέον τίποτα το αξιόλογο το metal πακέτο. Οπότε έχεις 150ευρώ/ 28= 5 πάσα αεροδρομίου. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν κάποιος κάνει πολλές συναλλαγές σε δολλάρια η συνδρομή του ερχόταν και φθηνότερα ή έβγαζε και κέρδος (τώρα η επιστροφή είναι όσο η μηνιαία συνδρομή), επίσης τα πάσα δεν είναι προς αγορά από το απλό πακέτο (θέλει τουλάχιστον Premium).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Θα θέλαμε απλώς να σας ενημερώσουμε για δύο αλλαγές στους όρους και τις προϋποθέσεις μας για τα κρυπτονομίσματα - δείτε τις εδώ.

Τι έχει αλλάξει;

  • Από τις 27 Ιουλίου 2020, δεν θα μπορείτε πλέον να πραγματοποιείτε πληρωμές με κάρτα χρησιμοποιώντας κρυπτονομίσματα. Συνεπώς, εάν έχετε μόνο κρυπτονομίσματα στον λογαριασμό σας στη Revolut, δεν θα τα μετατρέψουμε αυτόματα για να πραγματοποιήσουμε πληρωμή. Αντ' αυτού, η συναλλαγή θα απορριφθεί.
  • Επί του παρόντος, η Revolut είναι ο νόμιμος κάτοχος των κρυπτονομισμάτων που αγοράζετε και σας παρέχουμε «έκθεση» στις μεταβολές των τιμών. Ωστόσο, από 27 Ιουλίου 2020, θα έχετε τα δικαιώματα στην οικονομική αξία του κρυπτονομίσματος. Ουσιαστικά, αυτό σημαίνει ότι θα πλέον θα κατέχετε οποιοδήποτε κρυπτονόμισμα αγοράζετε χρησιμοποιώντας τη Revolut!
  • Η Revolut θα ενεργεί ως εντεταλμένος εκπρόσωπος, θα φυλάει τα κρυπτονομίσματά σας και θα πραγματοποιεί συναλλαγές για λογαριασμό σας.

 

Θα αλλάξει αυτό το πώς αγοράζω κρυπτονομίσματα;

Όχι! Οι αλλαγές αυτές δεν θα επηρεάσουν την εμπειρία σας - η αγορά και πώληση κρυπτονομισμάτων θα εξακολουθεί να είναι τόσο εύκολη στη Revolut. Στην πραγματικότητα, η αλλαγή αυτή σημαίνει ότι μπορούμε να αρχίσουμε να προσθέτουμε μερικές υπέροχες νέες λειτουργίες...παρακολουθήστε εδώ!


Μπορείτε να βρείτε όλες τις λεπτομέρειες των νέων Όρων & Προϋποθέσεων εδώ.

Ευχαριστούμε που επιλέξατε τη Revolut για τη διαχείριση των κρυπτονομισμάτων σας. Θα επικοινωνήσουμε ξανά σύντομα!

Η ομάδα της Revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν έχει νόημα να μεταφέρουμε στο νήμα αυτούσια τα email από τη revo.

Όλοι τα λαμβάνουν.

Η πραγματική βοήθεια θα έρθει αν κάποιος αφιερώσει χρόνο και αποκρυπτογραφήσει τα κατεβατά σε 2-3 αράδες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση

η καρτα της revolut ,μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να την γεμισεις και να στειλεις?Η προπληρωμενη καρτα πχ που βλεπω στην ελλαδα λενε φορτιση μεχρι 2500 ευρω ,υπαρχει καρτα προπληρωμενη να μπορεις να στειλεις πανω απο 5000 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

να κανω μια ερωτηση

η καρτα της revolut ,μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να την γεμισεις και να στειλεις?Η προπληρωμενη καρτα πχ που βλεπω στην ελλαδα λενε φορτιση μεχρι 2500 ευρω ,υπαρχει καρτα προπληρωμενη να μπορεις να στειλεις πανω απο 5000 ευρω?

εχω φορτισει με 7Κ λιρες την καρτα. Δεν νομζιω να εχει οριο η revo

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση παιδια γιατι δεν εχω καταλαβει εγω που εχω netflix οχι ελληνικο και το πληρωνω μεσω revolut(αλλο νομισμα οχι ευρω)θα εχω καμια extra επιβαρυνση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilya είπε

εχω φορτισει με 7Κ λιρες την καρτα. Δεν νομζιω να εχει οριο η revo

Μονο οι ελληνικες δηλαδη εχουν?Τις δεχονται ομως για αγορες [ειναι βισα master δηλαδη] η θα εχω θεμα στις πληρωμες εξωτερικου?Μου ειπαν οτι οι πληρωμες εξωτερικο με προπκληρωμενη καρτα δεν φαινονται πουθενα,καμια σχεση δηλαδη με χρεωστικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Μονο οι ελληνικες δηλαδη εχουν?Τις δεχονται ομως για αγορες [ειναι βισα master δηλαδη] η θα εχω θεμα στις πληρωμες εξωτερικου?Μου ειπαν οτι οι πληρωμες εξωτερικο με προπκληρωμενη καρτα δεν φαινονται πουθενα,καμια σχεση δηλαδη με χρεωστικη

Που θες να φαίνονται ή να μην φαίνονται ακριβώς οι κινήσεις; Θα φαίνονται οι κινήσεις που θα κάνεις από την Ελληνική τράπεζα ή την Ελληνική κάρτα σου προς την Revolut. Από εκεί και πέρα, ότι κινήσεις κάνεις από την Revolut αυτή καθεαυτή, δεν θα φαίνονται κάπου όπως πχ στην εφορία ή στις Ελληνικές τράπεζες. Το τι ποσά μπορείς να μεταφέρεις από την τράπεζά σου στην Ελλάδα ή την Ελληνική κάρτα, εξαρτάται από τα όρια που έχει η ελληνική τράπεζα ανα ημέρα ή ανα μήνα, οπότε αν θες να μεταφέρεις μεγαλύτερα ποσά τότε τα σπας σε κομμάτια και τα στέλνεις ανα μερικές μέρες. Οι ελληνικές κάρτες ανεξαρτήτως αν είναι χρεωστικές, προπληρωμένες ή πιστωτικές, είναι συνδεδεμένες με το ΑΦΜ σου, και οι κινήσεις καταγράφονται από τις Ελληνικές τράπεζες.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Μονο οι ελληνικες δηλαδη εχουν?Τις δεχονται ομως για αγορες [ειναι βισα master δηλαδη] η θα εχω θεμα στις πληρωμες εξωτερικου?Μου ειπαν οτι οι πληρωμες εξωτερικο με προπκληρωμενη καρτα δεν φαινονται πουθενα,καμια σχεση δηλαδη με χρεωστικη

Δεν υπάρχει λόγος να φαίνονται κάπου οι αγορές με μια προπληρωμένη κάρτα την οποία έχεις φορτίσει κατα πάσα πιθανότητα με χρήματα, από τον λογαριασμό τράπεζας, που έχεις ήδη φορολογηθεί ή θα φορολογηθείς. Οπότε δεν έχει σημασία. Οι προπληρωμένες είναι αποδεκτές σχεδόν παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Μονο οι ελληνικες δηλαδη εχουν?Τις δεχονται ομως για αγορες [ειναι βισα master δηλαδη] η θα εχω θεμα στις πληρωμες εξωτερικου?Μου ειπαν οτι οι πληρωμες εξωτερικο με προπκληρωμενη καρτα δεν φαινονται πουθενα,καμια σχεση δηλαδη με χρεωστικη

Δεν έχει σχέση με τις προπληρωμενες των ελληνικών τραπεζών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...