Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Που θες να φαίνονται ή να μην φαίνονται ακριβώς οι κινήσεις; Θα φαίνονται οι κινήσεις που θα κάνεις από την Ελληνική τράπεζα ή την Ελληνική κάρτα σου προς την Revolut. Από εκεί και πέρα, ότι κινήσεις κάνεις από την Revolut αυτή καθεαυτή, δεν θα φαίνονται κάπου όπως πχ στην εφορία ή στις Ελληνικές τράπεζες. Το τι ποσά μπορείς να μεταφέρεις από την τράπεζά σου στην Ελλάδα ή την Ελληνική κάρτα, εξαρτάται από τα όρια που έχει η ελληνική τράπεζα ανα ημέρα ή ανα μήνα, οπότε αν θες να μεταφέρεις μεγαλύτερα ποσά τότε τα σπας σε κομμάτια και τα στέλνεις ανα μερικές μέρες. Οι ελληνικές κάρτες ανεξαρτήτως αν είναι χρεωστικές, προπληρωμένες ή πιστωτικές, είναι συνδεδεμένες με το ΑΦΜ σου, και οι κινήσεις καταγράφονται από τις Ελληνικές τράπεζες.

Για τις ελληνικες προπληρωμενες μου εχουν πει οτι δεν φαινονται πουθενα .Αλλα οπως ειπες  οτι φαινονται οτι μεταφερεις λεφτα απο την τραπεζα στην revolut αλλα απο την revolut δεν φαινεται τιποτα και δεν μπορει να δει τι πληρωνεις με καλυψες πραγματικα ,αυτο ηθελα.Τα δικα μου λεφτα ειναι δικα μου και μπορω να γεμισω μια καρτα ,απλα αν θελω να πληρωσω κατι που αγοραζω απο εξω δεν θελω να φαινεται[οτι εδωσα χ ποσο στον Γιωργο που ειναι στην Αγγλια].Αν το εκανα μεσω καταθεσης φαινεται απο revolut οχι αποτι καταλαβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Για τις ελληνικες προπληρωμενες μου εχουν πει οτι δεν φαινονται πουθενα .Αλλα οπως ειπες  οτι φαινονται οτι μεταφερεις λεφτα απο την τραπεζα στην revolut αλλα απο την revolut δεν φαινεται τιποτα και δεν μπορει να δει τι πληρωνεις με καλυψες πραγματικα ,αυτο ηθελα.Τα δικα μου λεφτα ειναι δικα μου και μπορω να γεμισω μια καρτα ,απλα αν θελω να πληρωσω κατι που αγοραζω απο εξω δεν θελω να φαινεται[οτι εδωσα χ ποσο στον Γιωργο που ειναι στην Αγγλια].Αν το εκανα μεσω καταθεσης φαινεται απο revolut οχι αποτι καταλαβα 

Από όσο ξέρω ακόμη και οι προπληρωμένες κάρτες είναι προσωποποιημένες, δηλαδή συνδέονται με το πρόσωπό σου και το ΑΦΜ σου.

Όπως και να έχει, η εφορία κοιτάει τι μπαίνει στον λογαριασμό σου (εισερχόμενο έμβασμα), όχι τι βγαίνει από τον λογαριασμό σου (εξερχόμενο έμβασμα). Δηλαδή αν μπουν 5.000 ευρώ στον λογαριασμό σου η εφορία θα σου ζητήσει να εξηγήσεις που τα βρήκες, ενώ αν στείλεις κάπου 5.000 ευρώ τότε δεν την ενδιαφέρει την εφορία μιας και θα έχεις δώσει εξηγήσεις από παλιότερα που τα είχες λάβει (πχ αποδεικτικό μισθοδοσίας).

Αλλά αν θες να στείλεις χρήματα σε κάποιον στο εξωτερικό, αυτός που θα τα λάβει θα πρέπει να εξηγήσει στην δική του τράπεζα και στην εφορία της χώρας που κατοικεί για το πως τα βρήκε τα χρήματα, εκτός αν έχει και αυτός revolut οπότε δεν ξέρω τι παίζει σε αυτή την περίπτωση.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsiletra είπε

Και δεν σου έχουν ζητήσει αποδεικτικά; 

Φιλος μου εχει στειλει 10 χιλιαρικα, απο δικο του λογαριασμο. Τι αποδεικτικα θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έστειλα ένα link για πληρωμή 40 ευρώ σε ένα γνωστό μου, πλήρωσε με την κάρτα του,  και με χρέωσε 51 σεντς..

Δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν, χωρίς προμήθεια;

5 λεπτά πριν, xakou είπε

Καλησπέρα, έστειλα ένα link για πληρωμή 40 ευρώ σε ένα γνωστό μου, πλήρωσε με την κάρτα του,  και με χρέωσε 51 σεντς..

Δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν, χωρίς προμήθεια;

Και η απάντηση... Τι εννοεί ο ποιητής εταιρική κάρτα ή επαγγελματική;

Screenshot_20200616_230822_com.revolut.revolut.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, xakou είπε

Καλησπέρα, έστειλα ένα link για πληρωμή 40 ευρώ σε ένα γνωστό μου, πλήρωσε με την κάρτα του,  και με χρέωσε 51 σεντς..

Δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν, χωρίς προμήθεια;

Και η απάντηση... Τι εννοεί ο ποιητής εταιρική κάρτα ή επαγγελματική;

Screenshot_20200616_230822_com.revolut.revolut.jpg

Εταιρική κάρτα η επαγγελματική είναι αυτό που λέει . Χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες για εταιρίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Μονο οι ελληνικες δηλαδη εχουν?Τις δεχονται ομως για αγορες [ειναι βισα master δηλαδη] η θα εχω θεμα στις πληρωμες εξωτερικου?Μου ειπαν οτι οι πληρωμες εξωτερικο με προπκληρωμενη καρτα δεν φαινονται πουθενα,καμια σχεση δηλαδη με χρεωστικη

ζω uk εχω MasterCard δεν είχα ποτέ θέμα με πληρωμές

3 ώρες πριν, katsiletra είπε

Και δεν σου έχουν ζητήσει αποδεικτικά; 

τι αποδεικτικά να μου ζητήσουν αφού έκανα top up τα ποσά απο την κάρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. ακουστε λιγο το θεμα μου που νομιζω δεν εχει αναφερθει.

εκανα 2 αγορες στο ιμπει ψιλοπραγματα του ευρω. δεν ηρθαν ποτε. πηρα ριφαντ.

το ενα το ειχα πληρωσει σε καναδεζικα δολλαρια το αλλο σε αμερικανικα. τα ειχα πληρωσει με πειπαλ στο οποιο ειχα συνδεσει την ρεβολουτ. επελεξα να πληρωσω και τη μετατροπη να την κανει η ρεβολουτ και οχι το πειπαλ. και φαινεται οτι πληρωσα στο ενα σε καναδεζικα δολλαρια στο αλλο σε αμερικανικα. κανονικα. στο ριφαντ, το πειπαλ ανεστρεψε  τα ποσα που πληρωσα. τα ποσα που εστειλε ομως το πειπαλ πισω στην ρεβολουτ, ηταν σε βρετανικες λιρες. αρα εφαγα εγω μια μετατροπη απο το πειπαλ με τις κακες χρεωσεις του πειπαλ(νομιζω), χωρις λογο. και μετα το πιο πιθανο ειναι ολα αυτα να τα ξανακανω σσε ευρω αρα φαε αλλη μια μετατροπη.

σε ενα γκρουπ στο φεισμπουκ για ρεβολουτ, μου ειπαν να μιλησω με πειπαλ και να ζητησω να μου κανουν τα ριφαντ στο currency τοθ merchant. αυτο θελω και εγω. να μην υπαρχει conversion παρα μονο οτι κανει η ρεβολουτ.

στο πειπαλ ο καθε υπαλληλος τα εξηγουσε οπως ναναι. ενας πιο σωστος μου ειπε οτι λογω sepa regulations, "Eurozone countries can only withdraw their funds in EUR to a bank account. This is the requirement for PayPal, a licensed bank within the EU, to comply with these regulations and operate within financial laws."

του λεω εγω, γιατι ρε μαγκα μου εστειλες λιρες τοτε? μου λεει να στο γυρισουμε σε ευρω αν θελεις. ειπα πως θελω αλλα παλι δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος. τη μετατροπη με πια ισοτιμια την κανουν. με του πειπαλ ή της ρεβολουτ? και γιατι να μην παρω το ριφαντ στο νομισμα που πληρωσα?

εχει καποιος εμπειρια στο ολο θεμα? να με κατατοπισει καλυτερα? το εχει συναντησει αλλος, ολο αυτο?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katsiletra είπε

Σε πολλούς έχουν ζητήσει και για 100€.

Αν είναι να ζητάνε αποδεικτικό για φόρτιση 100 ευρώ νομίζω δεν έχει κανένα νόημα. Αφου κανεις φορτιση με δικά σου χρήματα, απαγορεύεται να φορτίσεις με κάρτα αλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, vagstef είπε

απαγορεύεται να φορτίσεις με κάρτα αλλου.

Σίγουρα ισχύει αυτό;

Είχε αναφερθεί περιστατικό κακόβουλης φόρτισης από κάρτα άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σίγουρα ισχύει αυτό;

Είχε αναφερθεί περιστατικό κακόβουλης φόρτισης από κάρτα άλλου.

Με απευθείας top-up στον λογαριασμό με κάρτα άλλου απαγορεύεται. Μέσω Payment link επιτρέπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, για τα αποδεικτικα που λετε, τι ακριβως θελουν? μου εστειλε πχ η μανα μου στο λογαριασμο ρεβολουτ, 200 ευρω. δεν μου ειπε η ρεβολουτ τιποτα. σε περιπτωση που μου ζηταγε κατι τι τους ελεγες? ναι καταλαβαινω εχουν ασφαλιστικες δυκλειδες για να μη γινεται ξεπλυμα, αλλα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εφτιαξα μια καρτουλα και εκανα και παραγγελια την μεταλικη 13 ευρω τον μηνα.Η μεταλικη εχει καμια διαφορα απο την απλη?Υπηρχε καρτα που πληρωνεις μονο μια φορα και οχι καθε μηνα?Τα εξτρα της μεταλικης θα τα χρησιμοποιησω η τσαμπα λεφτα εδωσα?Μαλλον το δευτερο με κοβω αλλα δεν πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...