Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, smpetros said:

Αν θέλεις να μου εξηγήσεις το λόγο, να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ.

Ευχαριστως 

 

Η Miui κανει οτι μπορει ουτως ωστε το κινητο σου να ειναι συνεχεια σε beta Μορφη.Πολλες εφαρμογες συνιστουν την απενεργοποιηση του optomization γιατι δεν μπορουν να λειτουργησουν σωστα.Δεν λεω οτι θα ειναι η λυση στο προβλημα σου,αλλα ειναι παρα πολυ πιθανο αυτο και αλλα που αντιμετωπιζεις να ειναι αυτη η αιτια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση οπου αλλαζει και το ui παρατηρησα μια περιεργη συναλλαγη. Πριν μερικους μηνες εκανε προσπαθεια το netflix, να τραβηξει την μηνιαια συνδρομη οπου και δεν βρηκε λεφτα. Δεν ασχοληθηκα γιατι θεωρησα οτι θα διακοψει αυτοματα τη συνδρομη. Δεν εβλεπα πουθενα πληρωμη-συναλλαγη.

τωρα παω στα κρυπτονομισματα και βλεπω πληρωμη netflix απο εκεινη την περιοδο. Εχει τραβηξει απο ενα κρυπτονομισμα, λογικα εκανε αλλαγη σε χρηματα και πληρωμη το Netflix.

ερωτηματα
1. αφου εγινε πληρωμη τελικα γιατι δεν εμφανιζοταν στο ιστορικο του λογαριασμου; Και που ηταν τοσο καιρο κρυμμενη αυτη η συναλλαγη;

2. με ποια λογικη παιρνει οτι βρει διαθεσιμο και το μετατρεπει, χανοντας και απο τη μετατροπη;

3. Αν τελικα ισχυει αυτο και παιρνει απο οπου βρει, μπορω να διακοψω αυτη τη λειτουργια;

4. Με ποια σειρα τραβαει λεφτα; Πχ κρυπτονομισματα, μετοχες, αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με support

10 ώρες πριν, bjj-p είπε

1. αφου εγινε πληρωμη τελικα γιατι δεν εμφανιζοταν στο ιστορικο του λογαριασμου; Και που ηταν τοσο καιρο κρυμμενη αυτη η συναλλαγη;

Ελα μου ντε! Το προωθησε στο αντιστοιχο τμημα.

10 ώρες πριν, bjj-p είπε

2. με ποια λογικη παιρνει οτι βρει διαθεσιμο και το μετατρεπει, χανοντας και απο τη μετατροπη;

Το να γινεται για τα fiat currencies θεωρειται λογικο αφου αυτο αντιπροσωπευει η revo, αλλα οχι και για τα cryptos. Παντως με παρεπεμψε Εδω που το αναφερει οτι συμπεριλαμβανονται και τα κρυπτονισματα. Δεν λεει τη σειρα προτιμησης ομως! Δεν κρατα προμηθει απο την μετατροπη παντως.

10 ώρες πριν, bjj-p είπε

3. Αν τελικα ισχυει αυτο και παιρνει απο οπου βρει, μπορω να διακοψω αυτη τη λειτουργια;

Ναι γινεται να διακοπει. Πας σε καθε νομισμα που δεν θες να συμμετεχει και κανεις deactivate.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακοίνωσε η Revolut Άμεσες πιστώσεις σε λογαριασμούς με Ευρώ. Καμία ελληνική τράπεζα δεν συμμετέχει. πολύ προχωρημένα πράγματα για εμας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

ανακοίνωσε η Revolut Άμεσες πιστώσεις σε λογαριασμούς με Ευρώ. Καμία ελληνική τράπεζα δεν συμμετέχει. πολύ προχωρημένα πράγματα για εμας... 

Οι "άμεσες πιστώσεις" τι είναι; Κάτι σαν έμβασμα στο λεπτό ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Οι "άμεσες πιστώσεις" τι είναι; Κάτι σαν έμβασμα στο λεπτό ας πούμε;

Ναι κάτι σαν το iris online payment η το iris 24/7 στην Ελλάδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We’ve got great news: we’ve introduced instant EUR transfers!

If you’re sending or receiving a EUR transfer from your Revolut account to an external bank within Europe, which also supports instant EUR transfers, the money will arrive within seconds.

You can find out here if a bank supports instant EUR transfers.

In keeping with our commitment to cut fees wherever possible, this payment method will be free to you.

How to make a transfer 📲

  • Make sure you have the latest version of the app
  • Tap on the Payments tab
  • Tap on ‘Bank transfer’
  • Choose an existing beneficiary or create a new one
  • Hit ‘Send’
  • Type in the amount
  • Hit ‘Send’
  • Check the ETA
  • Enjoy the buzz of instant payments

 

How to find your IBAN if you want receive a transfer 📲

  • Go to your EUR pocket
  • Click on the European flag

 

As always, if you have any issues while making a transfer, please check our FAQs or get in touch with us via our in-app chat support.

 

Thank you,

Team Revolut

Ελληνική τράπεζα ούτε για δείγμα.πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

We’ve got great news: we’ve introduced instant EUR transfers!

If you’re sending or receiving a EUR transfer from your Revolut account to an external bank within Europe, which also supports instant EUR transfers, the money will arrive within seconds.

You can find out here if a bank supports instant EUR transfers.

In keeping with our commitment to cut fees wherever possible, this payment method will be free to you.

How to make a transfer 📲

  • Make sure you have the latest version of the app
  • Tap on the Payments tab
  • Tap on ‘Bank transfer’
  • Choose an existing beneficiary or create a new one
  • Hit ‘Send’
  • Type in the amount
  • Hit ‘Send’
  • Check the ETA
  • Enjoy the buzz of instant payments

How to find your IBAN if you want receive a transfer 📲

  • Go to your EUR pocket
  • Click on the European flag

As always, if you have any issues while making a transfer, please check our FAQs or get in touch with us via our in-app chat support.

Thank you,

Team Revolut

Ελληνική τράπεζα ούτε για δείγμα.πάντως 

Θα το ανακοινώσουν σαν Πρωτοτυπία σε κανένα 2 χρόνια ... 

Δίνουμε που δίνουμε τόσες προμήθειες ας παρέχουν και λίγο προχωρημένη τραπεζική τεχνολογία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν έχει περιορισμό ποσο παλιά έκδοση android μπορείς να έχεις για να εγκαταστησεις την εφαρμογή;

Φίλη είχε κάποιο πρόβλημα,της είπαν στο chat να κάνει απεγκατάσταση και εγκατάσταση πάλι και δεν μπορεί να την εγκαταστήσει ξανά.Ενα samsung s6 νομίζω έχει.Δεν έχω προσβαση για να δω ,ότι προσπαθώ να βοηθήσω είναι μέσω viber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέβη κάτι περίεργο πριν λίγες μέρες. Τέλος Ιουλίου κατάφερα κάπως και είχα αρνητικό υπόλοιπο στη revolut (-2,xx ευρω). Συνειδητοποίησα ότι μετά από κάποιες μέρες το υπόλοιπο μηδενίστηκε. Είχα 1 αγγλική λίρα την οποία ύστερα από πρωτοβουλία του, την έκανε ευρώ για να ξεχρεώσω (μέχρι εδώ ψιλολογικό) και πήγε και τράβηξε το υπόλοιπο ποσό 1,48 ευρώ από το λογαριασμό της Εθνικής μου!!

Και η ερώτηση είναι, πώς έγινε αυτό; Δε θυμάμαι να έχω συνδέσει τους λογαριασμούς κάπως. Μόνο μια φορά είχα στείλει λεφτά από τη revolut στην Εθνική. Πώς γίνεται να τράβηξε μόνο του λεφτά από άλλη τράπεζα; Πριν τους "δικάσω", μήπως παραλείπω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Και η ερώτηση είναι, πώς έγινε αυτό; Δε θυμάμαι να έχω συνδέσει τους λογαριασμούς κάπως. Μόνο μια φορά είχα στείλει λεφτά από τη revolut στην Εθνική. Πώς γίνεται να τράβηξε μόνο του λεφτά από άλλη τράπεζα; Πριν τους "δικάσω", μήπως παραλείπω κάτι;

Αν έχεις ντοκουμέντα, ανέβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, έχουμε και λέμε, για κάποιο λόγο έμεινα με αρνητικό υπόλοιπο,  -2,58 Ευρώ στη Revolut.

Στο λογαριασμό είχα και 1 GBP την όποια και μετέτρεψε σε ευρώ για να "ξεχρεώσω" το παραπάνω ποσό, και τα υπόλοιπα τα τράβηξε ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ Ή ΕΡΩΤΗΣΗ από τραπεζικό μου λογαριασμό Εθνικής τράπεζας. Συγκεκριμένα πριν λίγες μέρες μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό από το app της εθνικής για χρέωση ποσού 1,48 ευρώ. Λόγω του μεγέθους του ποσού δεν έδωσα σημασία καθώς αρκετές φορές μετά από πληρωμή με κάρτα αργεί να μου έρθει ειδοποίηση στο κινητό.

Εν τέλει το 1,48 που δεν ήξερα τι ήταν, το τράβηξε η Revolut. Παρακάτω επισυνάπτω αντίστοιχα screenshots.

117803870_658979664975445_2892071830988216970_n.jpg.9e3848712c431b1cc16e8d57fa1fe592.jpg117543011_874176333112604_7618007828518724383_n.jpg.4c39579aff75a60f6ee4132c35056d49.jpg

Στην κίνηση λογαριασμού που κατέβασα από το app της Revolut την παραπάνω χρέωση την έχει καταχωρημένη ως: Περιγραφή: Top-Up by ***** (αριθμός κάρτας)

Και η ερώτηση μου είναι η εξής, έχω συνδέσει κάπως εγώ ο ίδιος τους 2 λογαριασμούς; Έχω παραχωρήσει άθελα μου την άδειά μου για κάτι τέτοιο; Ή να επικοινωνήσω με το customer service να τους ξεχέσω (λέμε τώρα).

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

 

 

Επεξ/σία από kostask91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...