Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Και η ερώτηση μου είναι η εξής, έχω συνδέσει κάπως εγώ ο ίδιος τους 2 λογαριασμούς; Έχω παραχωρήσει άθελα μου την άδειά μου για κάτι τέτοιο; Ή να επικοινωνήσω με το customer service να τους ξεχέσω (λέμε τώρα).

Να επικοινωνήσεις και να τους ρωτήσεις που λέει στους όρους χρήσης πως μπορούν να το κάνουν αυτό.

Αν η απάντηση δε σε ικανοποιήσει, κάνε καταγγελία στον Εγγλέζο ombudsman.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Λοιπόν, έχουμε και λέμε, για κάποιο λόγο έμεινα με αρνητικό υπόλοιπο,  -2,58 Ευρώ στη Revolut.

Στο λογαριασμό είχα και 1 GBP την όποια και μετέτρεψε σε ευρώ για να "ξεχρεώσω" το παραπάνω ποσό, και τα υπόλοιπα τα τράβηξε ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ Ή ΕΡΩΤΗΣΗ από τραπεζικό μου λογαριασμό Εθνικής τράπεζας. Συγκεκριμένα πριν λίγες μέρες μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό από το app της εθνικής για χρέωση ποσού 1,48 ευρώ. Λόγω του μεγέθους του ποσού δεν έδωσα σημασία καθώς αρκετές φορές μετά από πληρωμή με κάρτα αργεί να μου έρθει ειδοποίηση στο κινητό.

Εν τέλει το 1,48 που δεν ήξερα τι ήταν, το τράβηξε η Revolut. Παρακάτω επισυνάπτω αντίστοιχα screenshots.

117803870_658979664975445_2892071830988216970_n.jpg.9e3848712c431b1cc16e8d57fa1fe592.jpg117543011_874176333112604_7618007828518724383_n.jpg.4c39579aff75a60f6ee4132c35056d49.jpg

Στην κίνηση λογαριασμού που κατέβασα από το app της Revolut την παραπάνω χρέωση την έχει καταχωρημένη ως: Περιγραφή: Top-Up by ***** (αριθμός κάρτας)

Και η ερώτηση μου είναι η εξής, έχω συνδέσει κάπως εγώ ο ίδιος τους 2 λογαριασμούς; Έχω παραχωρήσει άθελα μου την άδειά μου για κάτι τέτοιο; Ή να επικοινωνήσω με το customer service να τους ξεχέσω (λέμε τώρα).

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

Σε παρομοια κατασταση ως προς το 1ο σκελος, εχω γραψει πιο πανω οτι παιρνουν απο οποιοδηποτε λογαριασμο εχει χρηματα και τα μετατρεπουν. Ακομη και απο κρυπτονομισματα. Εχω βαλει και λινκ που το αναφερουν. Ομως δεν λεει για συνδεδεμενους λογαριασμους και καρτες. αυτο ειναι παρανομο και πολυ επιφοβο.

γιαυτο πριν λιγο καιρο που εκανα τοπ-απ δεν μου ζητησε επικυρωση της συναλλαγης η τραπεζα και το ειχα ρωτησει εδω.

τι ειδους εξαιρεση κανει στα αιτηματα της revolut ως συναλλαγη και δεν ζηταει κωδικο επιβεβαιωσης;. αυτο βεβαια τους δινει την ευχερεια να τραβανε οποτε θελουν οτι θελουν.

αν εχεις νεοτερα γραψε εδω, ειναι ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Λοιπόν, έχουμε και λέμε, για κάποιο λόγο έμεινα με αρνητικό υπόλοιπο,  -2,58 Ευρώ στη Revolut.

Στο λογαριασμό είχα και 1 GBP την όποια και μετέτρεψε σε ευρώ για να "ξεχρεώσω" το παραπάνω ποσό, και τα υπόλοιπα τα τράβηξε ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ Ή ΕΡΩΤΗΣΗ από τραπεζικό μου λογαριασμό Εθνικής τράπεζας. Συγκεκριμένα πριν λίγες μέρες μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό από το app της εθνικής για χρέωση ποσού 1,48 ευρώ. Λόγω του μεγέθους του ποσού δεν έδωσα σημασία καθώς αρκετές φορές μετά από πληρωμή με κάρτα αργεί να μου έρθει ειδοποίηση στο κινητό.

Εν τέλει το 1,48 που δεν ήξερα τι ήταν, το τράβηξε η Revolut. Παρακάτω επισυνάπτω αντίστοιχα screenshots.

117803870_658979664975445_2892071830988216970_n.jpg.9e3848712c431b1cc16e8d57fa1fe592.jpg117543011_874176333112604_7618007828518724383_n.jpg.4c39579aff75a60f6ee4132c35056d49.jpg

Στην κίνηση λογαριασμού που κατέβασα από το app της Revolut την παραπάνω χρέωση την έχει καταχωρημένη ως: Περιγραφή: Top-Up by ***** (αριθμός κάρτας)

Και η ερώτηση μου είναι η εξής, έχω συνδέσει κάπως εγώ ο ίδιος τους 2 λογαριασμούς; Έχω παραχωρήσει άθελα μου την άδειά μου για κάτι τέτοιο; Ή να επικοινωνήσω με το customer service να τους ξεχέσω (λέμε τώρα).

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

Αν δεν κάνω λάθος κάπου γράφει ότι αν είσαι σε plan και δεν έχεις χρήματα μέσα μπορούν να τραβήξουν από κάποια αποθηκευμένη κάρτα. Οπότε κάτι παρόμοιο μπορεί να γίνεται και με το αρνητικό υπόλοιπο το οποίο είναι περίεργο το πως συνέβη. Αυτό πρέπει να ψάξεις βασικά και στους όρους χρήσης σε ποια περίπτωση τραβάνε χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω πως νομίζω πως κατέληξα με αρνητικό υπόλοιπο. Είχαν μείνει στη Revolut 12 ευρώ, πήγα σούπερ μάρκετ όπως φαίνεται και στο screenshot πάνω και πλήρωσα 11,93.

Μετά για κάποιο λόγο το ποσό δεν αφαιρέθηκε από το υπόλοιπο μου, και θεώρησα πως είχα κάποια εξαργύρωση πόντων από το σούπερ μάρκετ. Οπότε και πλήρωσα ξανά μετά με τη Revolut. Και μετά από λίγες μέρες συνειδητοποίησα ότι έχω αρνητικό υπόλοιπο.

Υπάρχει περίπτωση το υπόλοιπο που αναγράφει στο app να είναι το λογιστικό; Γιαυτό και δεν αφαιρέθηκε το 11,93 απευθείας;

 

Προφανώς το θέμα μου δεν είναι ότι μετέτρεψε τη μοναδική μου λίρα σε ευρώ για να "ξεχρεώσω", ίσα ίσα που το βρίσκω ψιλολογικό. Το θέμα είναι ότι τράβηξε από άλλο λογαριασμό μου.

Όταν βρώ χρόνο θα ψάξω να επικοινωνήσω μαζί τους.

34 λεπτά πριν, vagstef είπε

Αν δεν κάνω λάθος κάπου γράφει ότι αν είσαι σε plan και δεν έχεις χρήματα μέσα μπορούν να τραβήξουν από κάποια αποθηκευμένη κάρτα. Οπότε κάτι παρόμοιο μπορεί να γίνεται και με το αρνητικό υπόλοιπο το οποίο είναι περίεργο το πως συνέβη. Αυτό πρέπει να ψάξεις βασικά και στους όρους χρήσης σε ποια περίπτωση τραβάνε χρήματα.

Πως βρίσκω αν έχω αποθηκευμένη κάρτα μέσα; Γιατί εγώ πέρα από μια μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό της εθνικής δεν έχω κάνει κάτι άλλο.

Εκτός κι αν ήταν ο λογαριασμός που είχα φορτώσει τα 10 ευρώ αρχικά, όταν και παράγγειλα τη Revolut και την αποθήκευσαν αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Θα σας πω πως νομίζω πως κατέληξα με αρνητικό υπόλοιπο. Είχαν μείνει στη Revolut 12 ευρώ, πήγα σούπερ μάρκετ όπως φαίνεται και στο screenshot πάνω και πλήρωσα 11,93.

Μετά για κάποιο λόγο το ποσό δεν αφαιρέθηκε από το υπόλοιπο μου, και θεώρησα πως είχα κάποια εξαργύρωση πόντων από το σούπερ μάρκετ. Οπότε και πλήρωσα ξανά μετά με τη Revolut. Και μετά από λίγες μέρες συνειδητοποίησα ότι έχω αρνητικό υπόλοιπο.

Υπάρχει περίπτωση το υπόλοιπο που αναγράφει στο app να είναι το λογιστικό; Γιαυτό και δεν αφαιρέθηκε το 11,93 απευθείας;

Προφανώς το θέμα μου δεν είναι ότι μετέτρεψε τη μοναδική μου λίρα σε ευρώ για να "ξεχρεώσω", ίσα ίσα που το βρίσκω ψιλολογικό. Το θέμα είναι ότι τράβηξε από άλλο λογαριασμό μου.

Όταν βρώ χρόνο θα ψάξω να επικοινωνήσω μαζί τους.

Πως βρίσκω αν έχω αποθηκευμένη κάρτα μέσα; Γιατί εγώ πέρα από μια μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό της εθνικής δεν έχω κάνει κάτι άλλο.

Εκτός κι αν ήταν ο λογαριασμός που είχα φορτώσει τα 10 ευρώ αρχικά, όταν και παράγγειλα τη Revolut και την αποθήκευσαν αυτόματα.

Γενικά το υπόλοιπο ανανεώνεται αμέσως, μπορεί να έφαγε κάποιο σκάλωμα. πχ παλιά έκανες top up και to ποσό εμφανιζόταν μετά από λίγο, τώρα εμφανίζεται αμέσως.

αν δεν έχεις κάνει Top up με κάρτα δεν θα έχει κάποια αποθηκευμένη, για να το δεις πας Προσθήκη χρημάτων και επιλέγεις χρεωστική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vagstef είπε

Γενικά το υπόλοιπο ανανεώνεται αμέσως, μπορεί να έφαγε κάποιο σκάλωμα. πχ παλιά έκανες top up και to ποσό εμφανιζόταν μετά από λίγο, τώρα εμφανίζεται αμέσως.

αν δεν έχεις κάνει Top up με κάρτα δεν θα έχει κάποια αποθηκευμένη, για να το δεις πας Προσθήκη χρημάτων και επιλέγεις χρεωστική...

Όντως ήταν αποθηκευμένη για προσθήκη χρημάτων. Ευχαριστώ! Άρα δε βρίσκω λόγο να ασχοληθώ περαιτέρω.

Αυτό το "Top up" τι σημαίνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Όντως ήταν αποθηκευμένη για προσθήκη χρημάτων. Ευχαριστώ! Άρα δε βρίσκω λόγο να ασχοληθώ περαιτέρω.

Αυτό το "Top up" τι σημαίνει;

top-up σημαίνει φόρτωμα/γέμισμα.

Πάντως η ρεβο το γράφει ξεκάθαρα οτι τραβάει λεφτά απο την κάρτα αν έχεις αρνητικό υπόλοιπο.

https://www.revolut.com/en-US/help/my-accounts/managing-my-account/what-happens-if-my-balance-goes-negative

Revolut will notify you following a negative balance, and allow you up to 7 business days to add money. After that, Revolut will attempt to correct the balance automatically by exchanging funds between accounts or adding money from your registered card.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Eπίσης κάπου έχει αν πέσεις χαμηλότερα απο κάποιο όριο να τραβάει μονο του απο καρτα που έχεις ξαναβάλει λεφτά.

Αυτό τι είναι πάλι; Εννοείς πως υπάρχει τέτοια ρύθμιση στην εφαρμογή;

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Αυτό τι είναι πάλι; Εννοείς πως υπάρχει τέτοια ρύθμιση στην εφαρμογή;

Ναι,το είχα βρει πέρυσι που άνοιξα την revolut και το απενεργοποίησα,ούτε και θυμάμαι που ήταν.Είμαι σε ΒΕΤΑ έκδοση απο την αρχή,αν παίζει ρόλο. 

https://community.revolut.com/t/auto-top-up-out-now/118

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αυτό τι είναι πάλι; Εννοείς πως υπάρχει τέτοια ρύθμιση στην εφαρμογή;

Ναι υπάρχει λέγετε Auto Top-up και άμα πέσεις κάτω απο ένα ποσό χρημάτων (50,100,150,200 κλτπ) να κάνει αυτόματα top-up απο την κάρτα που θα επιλέξεις το ποσό που θα επιλέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις αποθηκευμένη καρτα και δεν ξέρεις τι ειναι το top;

Το πιθανότερο ειναι να το έκανες μονος σου και να μην το θυμάσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, NikosKallithea said:

Εχεις αποθηκευμένη καρτα και δεν ξέρεις τι ειναι το top;

Το πιθανότερο ειναι να το έκανες μονος σου και να μην το θυμάσαι

Βασικά δεν μπορείς να κάνεις top up κάτω απο 10 ευρώ, οπότε η revolut τα έχει πάρει όπως γράφει και στους όρους χρήσης.

Από την άλλη σκέφτεσαι ότι ίσως ετοιμάζουν και άλλα προϊόντα, όπως υπερανάληψη, credit κοκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα , αλλα θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται αν αγορασεις μετοχες και την φορολογια?

Πχ αν επενδυσεις ενα ποσο 200ε και κερδισεις η χασεις 50ε ,τι γινεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, harisv είπε

Πχ αν επενδυσεις ενα ποσο 200ε και κερδισεις η χασεις 50ε ,τι γινεται? 

Κανονικά τα δηλώνεις, αλλιώς κάνεις την "πάπια" κι αν σε πιάσουν σε έπιασαν.(δύσκολο να ασχοληθούν με τη "μαρίδα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...