Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://support.google.com/pay/answer/10173490
Φαίνεται πως και η Revolut πλεον μπαίνει στο GPay. Μόνο Mastercard ομως και που το δοκίμασα με την virtual που έβγαλα μόλις, δεν την δέχτηκε!

Μόλις δέχτηκε και την visa και την master

Επεξ/σία από t-shock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, t-shock είπε

https://support.google.com/pay/answer/10173490
Φαίνεται πως και η Revolut πλεον μπαίνει στο GPay. Μόνο Mastercard ομως και που το δοκίμασα με την virtual που έβγαλα μόλις, δεν την δέχτηκε!

Μόλις δέχτηκε και την visa και την master

Σου έβγαλε virtual νέα Visa ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, forisp2004 είπε

Σου έβγαλε virtual νέα Visa ;

mastercard μου εβγαλε 
visa ειναι η πλαστικη που εχω και αυτή έγινε δεκτή στο gpay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ΚΑι τις δύο δέχεται,σε εμένα τουλάχιστον,φυσική μάστερ και άυλη βιζα.

και εγώ είχα και τις 2 visa (φυσική και άυλη) αλλά επειδή το πρωί, το google support έγραφε μόνο mastercard revolut, έσβησα την άυλη και την ξανα-έκανα και μου έβγαλε mastercard (η οποία έχει ελληνικό bin και μάλλον δεν θα έχει θέμα με το dcc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, t-shock είπε

και εγώ είχα και τις 2 visa (φυσική και άυλη) αλλά επειδή το πρωί, το google support έγραφε μόνο mastercard revolut, έσβησα την άυλη και την ξανα-έκανα και μου έβγαλε mastercard (η οποία έχει ελληνικό bin και μάλλον δεν θα έχει θέμα με το dcc)

Και εγώ visa virtual είχα με γερμανική διεύθυνση αγγλικό bin και δεν είχα θέμα με dcc, ούτε σε εθνικής pos. Σήμερα έβγαλα νέα virtual mastercard με ελληνικό bin. Την φοβάμαι λίγο την mastercard για dcc σε pos εθνικής,  ας έχει ελληνικό bin.

Βλέπετε τις διαφορές;

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχει θέμα. 

Screenshot_20201117-231704_Samsung Internet Beta_compress77.jpg

Screenshot_20201117-231517_Samsung Internet Beta_compress32.jpg

Επεξ/σία από forisp2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, forisp2004 είπε

Και εγώ visa virtual είχα με γερμανική διεύθυνση αγγλικό bin και δεν είχα θέμα με dcc, ούτε σε εθνικής pos. Σήμερα έβγαλα νέα virtual mastercard με ελληνικό bin. Την φοβάμαι λίγο την mastercard για dcc σε pos εθνικής,  ας έχει ελληνικό bin.

Βλέπετε τις διαφορές;

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχει θέμα. 

Screenshot_20201117-231704_Samsung Internet Beta_compress77.jpg

Screenshot_20201117-231517_Samsung Internet Beta_compress32.jpg

Πάντως έχω είχα θέμα με την Visa virtual με το DCC παντού. Είτε PayPal είτε POS Εθνικής. Με την ελληνική mastercard, αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω μέχρι στιγμής είναι ότι το PayPal δεν σου εμφανίζει καν την επιλογή να πληρώσεις σε λίρες. Οπότε μάλλον δεν θα έχει θέμα με της εθνικής

 

Edit: το ίδιο bin είχα στην visa με εσένα, και πάλι είχα θέμα

Επεξ/σία από t-shock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, t-shock είπε

Πάντως έχω είχα θέμα με την Visa virtual με το DCC παντού. Είτε PayPal είτε POS Εθνικής. Με την ελληνική mastercard, αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω μέχρι στιγμής είναι ότι το PayPal δεν σου εμφανίζει καν την επιλογή να πληρώσεις σε λίρες. Οπότε μάλλον δεν θα έχει θέμα με της εθνικής

Edit: το ίδιο bin είχα στην visa με εσένα, και πάλι είχα θέμα

Περίεργο, εμένα περνούσε σε όλα τα pos και εθνικής και δεν είχα θέμα ποτέ με dcc. Για PayPal δεν ξέρω γιατί είχα περάσει την mastercard φυσική της revolut με ελληνικό bin και είχα επιλέξει από τότε που είχε την επιλογή να χρεώνεται η κάρτα τις μετατροπές πάντα , μετά την κατάργησε το PayPal την επιλογή αυτή και πρέπει να το επιλέγεις σε κάθε συναλλαγή. Έτσι δεν πέρασα την virtual αφού δεν υπήρχε πλέον αυτή η επιλογή αυτή. 

Αντιθέτως με Curve σε εθνικής pos πάντα βγάζει επιλογή το pos για νόμισμα 1.λίρες 2. Ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, forisp2004 είπε

Περίεργο, εμένα περνούσε σε όλα τα pos και εθνικής και δεν είχα θέμα ποτέ με dcc. Για PayPal δεν ξέρω γιατί είχα περάσει την mastercard φυσική της revolut με ελληνικό bin και είχα επιλέξει από τότε που είχε την επιλογή να χρεώνεται η κάρτα τις μετατροπές πάντα , μετά την κατάργησε το PayPal την επιλογή αυτή και πρέπει να το επιλέγεις σε κάθε συναλλαγή. Έτσι δεν πέρασα την virtual αφού δεν υπήρχε πλέον αυτή η επιλογή αυτή. 

Αντιθέτως με Curve σε εθνικής pos πάντα βγάζει επιλογή το pos για νόμισμα 1.λίρες 2. Ευρώ

Έχεις δοκιμάσει την φυσική mastercard με ελληνικό bin? Εχω την visa σε φυσική και μου κάνει συνέχεια DCC. Άμα η mastercard δεν κανει, χαλαλι τα 5-6 ευρώ

 

Edit: καλά και εγώ με την curve έχω θέμα. Η δικιά μου έχει bin 53759000 και μου κάνει DCC. Φυσικά δεν την δέχεται το GPay και τώρα μιλάω με το CC μπας και μου στείλουν τζάμπα καμιά με ελληνικό bin (μιας και που βγάζουν πλέον)

Επεξ/σία από t-shock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, t-shock είπε

Έχεις δοκιμάσει την φυσική mastercard με ελληνικό bin? Εχω την visa σε φυσική και μου κάνει συνέχεια DCC. Άμα η mastercard δεν κανει, χαλαλι τα 5-6 ευρώ

Edit: καλά και εγώ με την curve έχω θέμα. Η δικιά μου έχει bin 53759000 και μου κάνει DCC. Φυσικά δεν την δέχεται το GPay και τώρα μιλάω με το CC μπας και μου στείλουν τζάμπα καμιά με ελληνικό bin (μιας και που βγάζουν πλέον)

Η φυσική mastercard δεν πέρναγε σε pos εθνικής και την είχα παρκάρει από τότε.  Μόνο στο PayPal την χρησιμοποιώ λόγω του ότι είχε πάρει από τότε την ρύθμιση για την μετατροπή. 

Και ένα bin από την φυσική

Screenshot_20201118-011335_Samsung Internet Beta_compress91.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Άσχετο με την κουβέντα από πανω αλλα top up με πιστωτική Πειραιώς γίνεται; Η το θεωρει ανάληψη χρημάτων;

γίνεται και δεν χρεώνεται σαν ανάληψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, forisp2004 είπε

Η φυσική mastercard δεν πέρναγε σε pos εθνικής και την είχα παρκάρει από τότε.  Μόνο στο PayPal την χρησιμοποιώ λόγω του ότι είχε πάρει από τότε την ρύθμιση για την μετατροπή. 

Και ένα bin από την φυσική

Screenshot_20201118-011335_Samsung Internet Beta_compress91.jpg

Είναι από τις παλιές mastercard που είναι prepaid. Ενώ οι καινούργιες έχουν το ίδιο bin με τις virtual και είναι debit. Γι'αυτό μάλλον δεν θα υπάρχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εχω καιροβνα ασχοληθώ με την revolut και έλεγα να ξεκινήσω να τη χρησιμοποιώ πάλι.

Ο πιο σύντομος τρόπος φόρτισης είναι μεσω εμβάσματος η από κάρτα?Πειραιώς πάντα.

Επί Κάπιταλ κοντρόλ ,έκανα έμβασμα μέσω Πειραιώς.

Υπάρχει χρέωση?

Σε πόσες μέρες βλέπω τα χρήματα ?

Ο λογαριασμός μου είναι ακόμα GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...