Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και χρόνια πολλά όλους τους συμφορουμιτες :)

Γνωριζει κάποιος τώρα με το Βrexit η Revο χρησιμοποιεί πλέον IBAN Λιθουανίας για τα ευρώ, ισχύει και για τους λογαριασμούς σε GBP ; 

Θελω να στείλω με έμβασμα από Ελλάδα από λογαριασμό σε GBP στον λογαριασμό μου σε GBP στη Revolut, θα επιλέξω μέσω SEPA, η SWIFT ;

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, molot12 said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά όλους τους συμφορουμιτες :)

Γνωριζει κάποιος τώρα με το Βrexit η Revο χρησιμοποιεί πλέον IBAN Λιθουανίας για τα ευρώ, ισχύει και για τους λογαριασμούς σε GBP ; 

Θελω να στείλω με έμβασμα από Ελλάδα από λογαριασμό σε GBP στον λογαριασμό μου σε GBP στη Revolut, θα επιλέξω μέσω SEPA, η SWIFT ;

Θα τα στείλεις στον iban λογαριασμό. Sepa δηλαδή.

Δεν γράφω στον gbp λογαριασμό μιας και είναι υβριδικός ο λογαριασμός της revolut, εάν στείλεις δολάρια θα πάει στο πορτοφόλι των δολαρίων, εάν στείλεις λίρες Αγγλίας στο πορτοφόλι των λιρών κοκ.

Απλά να προσέξεις η δικιά σου τράπεζα να μην κάνει καμία μετατροπή κατά την μεταφορά νομιζόμενη ότι είναι λογαριασμός του ευρώ, λόγο εμβάσματος sepa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Hapatingo από Ελληνικό λογαριασμό συναλλάγματος GBP ως Sepa εμβασμα  στο "υβριδικό Λιθουανικο IBAN " της Revo και εκεί μπαίνουν ανάλογα με το νόμισμα . Την ίδια άποψη έχω και εγώ , θα στείλω από βδομαδα και θα ενημερωσω.

Το αντίθετο το έχω κάνει πχ να στείλω προ Brexit GBP από Revolut σε ελληνική τραπεζα σε λογαριασμό συναλλάγματος.

Τον Αγγλικό τοπικό λογαριασμό της Revolut τον είχα χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά εγχώρια ας πουμε για να μου πιστωσει η Τράπεζα της Αγγλίας κάτι παλιες στερλίνες που είχα στείλει ταχυδρομικά !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2018 στις 11:09 ΠΜ, greg4 είπε

Ναι δεν μπορείς. Αφήνει μάλλον μόνο κάρτες από ΔΙΑΣ. (4 συστημικές + συνεταιριστικές) 

Εχω πληρώσει με Revolut, αλλα μεσω Curve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, molot12 said:

Δηλαδή Hapatingo από Ελληνικό λογαριασμό συναλλάγματος GBP ως Sepa εμβασμα  στο "υβριδικό Λιθουανικο IBAN " της Revo και εκεί μπαίνουν ανάλογα με το νόμισμα . Την ίδια άποψη έχω και εγώ , θα στείλω από βδομαδα και θα ενημερωσω.

Το αντίθετο το έχω κάνει πχ να στείλω προ Brexit GBP από Revolut σε ελληνική τραπεζα σε λογαριασμό συναλλάγματος.

Τον Αγγλικό τοπικό λογαριασμό της Revolut τον είχα χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά εγχώρια ας πουμε για να μου πιστωσει η Τράπεζα της Αγγλίας κάτι παλιες στερλίνες που είχα στείλει ταχυδρομικά !!!

 

Σωστά, ούτως ή άλλως ο τραπεζικός λογαριασμός της revolut είναι πλέον στην Λιθουανία και το iban είναι κοινό οπότε δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά.

Είμαι χρόνια στην revolut αλλά δεν την δούλευα για περίπου ένα χρόνο ,έχει αλλάξει τίποτα σημαντικό;

Με ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι που αφορά την αλλαγή νομισμάτων με μικρό κόστος.

Είδα ότι μπορείς να στείλεις χρήματα στην revolut και μέσω πιστωτικής ,έχει τίποτα παγίδες αυτό;

Καλές γιορτές everybody :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Seldon68 είπε

Χρόνια πολλά.

Είμαι χρόνια στην revolut αλλά δεν την δούλευα για περίπου ένα χρόνο ,έχει αλλάξει τίποτα σημαντικό;

Με ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι που αφορά την αλλαγή νομισμάτων με μικρό κόστος.

Είδα ότι μπορείς να στείλεις χρήματα στην revolut και μέσω πιστωτικής ,έχει τίποτα παγίδες αυτό;

Καλές γιορτές everybody :)

 

Χρόνια πολλά.

Μπορείς να φορτίσεις απευθείας από χρεωστική κάρτα ελληνική με κόστος 0 και άμεσα. Το ΙΒΑΝ πλέον είναι Λιθουανίας, λόγω Brexit. Δεν ξέρω αν τα πρόλαβες αυτά;

Επίσης έχουν προστεθεί αρκετά νέα κρυπτονομίσματα και μετοχές από ΗΠΑ.

Στην ανταλλαγή συναλλάγματος νομίζω δεν έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2020 στις 11:39 ΠΜ, Doubt είπε

Δεν ισχύει στο free πρόγραμμα; Τι συζητάμε τότε, φυσικά και δεν συμφέρει αν το κάνεις μόνο για αυτό. Καλύτερα μέρισμα από μια κορυφαία μετοχή μέσω του επενδυτικού τους, ακόμα και με το -30% του αμερικάνικου φόρου.

Επειδη θελω να αγορασω καποιες μετοχες μεσω revolut, τι ακριβως εννοεις οταν λες -30% αμερικανικος φορος; Αν και βασικα εγω θα αγορασω ολοκληρες μετοχες, οχι μερισματα.

 

Παιδια πως μπορω να επιβεβαιωσω οτι ειμαι ταυτοποιημενος 100% στον λογαριασμο μου στη revolut; Θυμαμαι πριν λιγο καιρο ζητουσε ξανα καποια εγγραφα για επιβεβαιωση, αλλα δεν θυμαμαι εαν τα ειχα στειλει. Στην εφαρμογη δε βλεπω κατι.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Επειδη θελω να αγορασω καποιες μετοχες μεσω revolut, τι ακριβως εννοεις οταν λες -30% αμερικανικος φορος; Αν και βασικα εγω θα αγορασω ολοκληρες μετοχες, οχι μερισματα.

https://capital.com/el/merisma-orismos

Από το κάθε μέρισμα η Ρεβολουτ αφαιρεί 30% το οποίο αποδίδεται στο Αμερικάνικο δημόσιο, βάσει νόμου.

 

Screenshot_2020-12-28-18-24-55-962_com.revolut.revolut.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

https://capital.com/el/merisma-orismos

Από το κάθε μέρισμα η Ρεβολουτ αφαιρεί 30% το οποίο αποδίδεται στο Αμερικάνικο δημόσιο, βάσει νόμου.

 

Screenshot_2020-12-28-18-24-55-962_com.revolut.revolut.jpg

Οκ, αλλα καμια γνωστη εταιρια δεν βαζει μερισματα στις μετοχες τις, σωστα; Οποτε δεν μας αφορα αμεσα εαν θελουμε να αγορασουμε μετοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Οκ, αλλα καμια γνωστη εταιρια δεν βαζει μερισματα στις μετοχες τις, σωστα; Οποτε δεν μας αφορα αμεσα εαν θελουμε να αγορασουμε μετοχες.

Αναφορά σε κείμενο

Οι επενδυτές που αναζητούν έσοδα θα επιδιώξουν να επενδύσουν σε εταιρείες που, ιστορικά, καταβάλλουν αξιόλογα μερίσματα ανά τακτά διαστήματα.

https://capital.com/el/merisma-orismos

 

https://www.marketbeat.com/dividends/high-yield/

Αν δεν είσαι έτοιμος, μην προχωρήσεις. Οι τιμές πλέον είναι ψηλά, ξεπεράστηκε η κρίση Covid19.

Ή τουλάχιστον βάλε κάποιο ποσό που σε παίρνει να το ρισκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Οκ, αλλα καμια γνωστη εταιρια δεν βαζει μερισματα στις μετοχες τις, σωστα; Οποτε δεν μας αφορα αμεσα εαν θελουμε να αγορασουμε μετοχες.

Τι εννοείς, πως το εχεις καταλάβει το μέρισμα

μέρισμα = https://el.wiktionary.org/wiki/μέρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση έμφαση για το μέρισμα? 

Ένα χαρτζιλικάκι είναι που δεν πρόκειται ποτέ να πλουτίσει κάποιος, να αφήσει την δουλειά του και να αποσυρθεί στα ιδιαίτερα διαμερίσματα του βλέποντάς τις ειδοποιήσεις του κινητού του για έσοδα από μετοχές και πίνοντας κρασί του 1938.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...