Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις ελαβα email απο REVOLUT οτι παγωνει το trading κομματι της λογω BREXIT.
Βεβαια εγω ειμαι στην αγορα του Βελγιου, αλλα φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για την αγορα της Ελλαδας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 minutes ago, tz3s said:

Μολις ελαβα email απο REVOLUT οτι παγωνει το trading κομματι της λογω BREXIT.
Βεβαια εγω ειμαι στην αγορα του Βελγιου, αλλα φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για την αγορα της Ελλαδας...

 

Είχες πατήσει agree terms ότι δεν έχεις πλέον ασφάλεια λόγο του brexit και ότι συνεχίζεις μόνος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tz3s είπε

Μολις ελαβα email απο REVOLUT οτι παγωνει το trading κομματι της λογω BREXIT.
Βεβαια εγω ειμαι στην αγορα του Βελγιου, αλλα φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για την αγορα της Ελλαδας...

 

Τί e-mail ειναι αυτο; Δεν μου εχει ερθει κατι. Τι εννοεις παγωνει το trading κομματι;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω λάβει τίποτα. Τι διάολο; τελευταία μέρα περιμένουν;

11 ώρες πριν, tz3s είπε

Μολις ελαβα email απο REVOLUT οτι παγωνει το trading κομματι της λογω BREXIT.

Αν μπορείς ανέβασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο..

 

Αναφορά σε κείμενο

To prepare for Brexit, we’ve updated our Terms of Business, which will become effective on 1 January 2021. The main change is that our UK company, Revolut Trading Limited (RTL), will not promote or market its Trading Service in any Member State of the European Economic Area other than the United Kingdom. RTL will only provide the Trading Service at the exclusive initiative of the customer outside of the United Kingdom.

In order for RTL to maintain a record of customers in the EEA who avail of the Trading Service at their own exclusive initiative from 1 January 2021, all customers in the EEA will be required to confirm so via the pop-up box in the latest version of the Revolut App.

You’ll find more information in our Brexit FAQ’s and blog.

Thanks,

Team Revolut

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι τα ωραία με την Αγγλία.

Με αυτες τις εταιρείες τύπου ρεβο μπορεις να μεταφέρεις το χαρτοφυλάκιο σε αλλη εταιρεία;

Δεν εχω μετοχες στην ρεβο απλα ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτα ειναι τα ωραία με την Αγγλία.

Με αυτες τις εταιρείες τύπου ρεβο μπορεις να μεταφέρεις το χαρτοφυλάκιο σε αλλη εταιρεία;

Δεν εχω μετοχες στην ρεβο απλα ρωταω.

Αγοράζεις μετοχές ή cfds στη Revolut; 

 

EDIT 

Αγοράζεις μετοχές και ο broker είναι η Drivewealth. Λογικά θα μπορείς να τις μεταφέρεις κανονικά. Δεν ξέρω τι έξοδα έχει και βαριέμαι να ψάχνω στους όρους χρήσης. 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο δε νομιζω να ισχυει για εμας που δεχθηκαμε τους ορους και καναμε αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση. Δε νομιζω να επηρεαστουμε σε κατι. Προχθες εκανα μια μεγαλη καταθεση και αγορασα μετοχες. Ημερες που βρηκα και εγω.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Lazostat said:

Αυτο δε νομιζω να ισχυει για εμας που δεχθηκαμε τους ορους και καναμε αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση. Δε νομιζω να επηρεαστουμε σε κατι. Προχθες εκανα μια μεγαλη καταθεση και αγορασα μετοχες. Ημερες που βρηκα και εγω.

Το μήνυμα με την επιβεβαίωση των νέων όρων το έβγαλε στην πρώτη φορά που πηγές να αγοράσεις/ πωλήσεις μετοχές μετά την αναβάθμιση. Όποτε συνεχίζεις κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε. 
Οσοι κανετε trading μεσω revolut και θελετε να συνεχισετε θα πρεπει να δεχτειτε τους νεους ορους στο app μεχρι 31/12/20. Οσοι δεν το εχετε κανει θα μπλοκαρουν τον λογαριασμο σας. Στους περισσοτερους, τους ορους αυτους τους ανακοινωνουν με το previous update που ειχαν. Σε αλλους ομως οπως σε εμενα και ας εχω κανει update αλλα τοτε δεν τους αποδεχτηκα, το εμφανιζει στο app οταν πας να κανεις buy ή sell μια μετοχη και εκει πρεπει να πατησεις  Ι agree. 
Τονιζω πως θα μπλοκαρουν accounts που δεν εχουν αποδεχτει τους νεους ορους αρα ελέγξτε το καλυτερα. Για οσους δεν θελουν να συνεχισουν θα πρεπει να πουλησουν τα παντα και να κλεισει ο trading λογαριασμος.


Ειδικα ο ορος 3 μου θυμιζει τι εγινε πριν χρονια με τις στοιχηματικες που δεν ειχαν αδεια Ελλαδα και λειτουργουσαν παρανομα για λιγο καιρο μεχρι που η ΕΕΕΠ τις απαγορευσε ολες και επισης δεν ειχες δικαιωμα να διεκδικησεις ΤΙΠΟΤΑ απο την αρμοδια εποπτικη αρχη εφοσον λειτουργουσαν παρανομα στην Ελλαδα.
Εαν η revolut δεν εχει την αδειοδοτηση να λειτουργει ΝΟΜΙΜΑ στην Ελλαδα τοτε επρεπε να ειχαμε ηδη βγαλει τα χρηματα μας. Τωρα θα αναγκαστουμε τελευταια στιγμη να "συμφωνησουμε" σε ορους που δεν θελουμε με οποιο ρισκο συνεπαγεται. 
Πιο πανω καποιος ανεφερε για μεταφορα μετοχων σε αλλο broker. Να ενημερωσω πως οπως αναφερθηκε ενας χρηστης στο reddit αλλαξαν τους ορους εδω και καποιους μηνες και πλεον δεν επιτρεπεται η μεταφορα μετοχων σε αλλο broker. 
https://www.revolut.com/en-GR/help/wealth/stocks/getting-started-with-trading/can-i-transfer-my-account-from-to-another-broker
Οποιος γνωριζει περισσοτερα να μας ενημερωσει εστω και τελευταια στιγμη.

Παραθετω τους νεους ορους.

As you know, the UK will formally leave the EU after 31 December 2020. As a result, our trading company, Revolut Trading Limited (RTL) will no longer be able to passport its services across the EEA, from 1 January 2021, as an appointed representative of its UK principal firm which is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority.

This means that RTL will no longer be authorised on behalf of its principal firm to advertise, promote or otherwise provide the trading service to you under EU law after this date. You can, however, choose to continue trading with RTL - see how to below.

From early November you can download the latest version of the Revolut App and confirm via the Revolut App that from 1 January 2021:

  1. You are trading with RTL at your own initiative
  2. You are trading with RTL on the basis of an ongoing relationship
  3. You have been made aware that the Trading service is not provided by an investment entity authorised in the EU
  4. You are aware that you do not have the benefit of any EU regulatory protections or investor compensation schemes by Trading with RTL.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Πριν λίγο..

 

 

Το πέρασα από μετάφραση Google

Αναφορά σε κείμενο

Για να προετοιμαστούμε για το Brexit, ενημερώσαμε τους Όρους Επιχειρηματικής μας δραστηριότητας, οι οποίοι θα τεθούν σε ισχύ την 1η Ιανουαρίου 2021. Η κύρια αλλαγή είναι ότι η βρετανική εταιρεία μας, η Revolut Trading Limited (RTL), δεν θα προωθήσει ή εμπορεύσει την Υπηρεσία Συναλλαγών της σε κανένα Μέλος Κράτος του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου εκτός του Ηνωμένου Βασιλείου. Η RTL θα παρέχει την Υπηρεσία Συναλλαγών μόνο με αποκλειστική πρωτοβουλία του πελάτη εκτός του Ηνωμένου Βασιλείου. Προκειμένου η RTL να διατηρήσει ένα αρχείο πελατών στον ΕΟΧ που κάνουν χρήση της Υπηρεσίας Συναλλαγών με δική τους αποκλειστική πρωτοβουλία από την 1η Ιανουαρίου 2021, όλοι οι πελάτες στον ΕΟΧ θα πρέπει να το επιβεβαιώσουν μέσω του αναδυόμενου πλαισίου στην τελευταία έκδοση της εφαρμογής Revolut.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση 

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή revolut στο κινητό και θέλω να τη βάλω και στο ταμπλετ. 

Αλλά όταν πάω να την εγκαταστήσω στο ταμπλετ με βάζει να κάνω εγγραφή νέου χρήστη 

Δεν γίνεται να είναι σε 2 συσκευες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alan boy είπε

Παιδιά μια ερώτηση 

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή revolut στο κινητό και θέλω να τη βάλω και στο ταμπλετ. 

Αλλά όταν πάω να την εγκαταστήσω στο ταμπλετ με βάζει να κάνω εγγραφή νέου χρήστη 

Δεν γίνεται να είναι σε 2 συσκευες; 

https://app.revolut.com/start για να μπαίνεις απο browser .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...