Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nikomania-- είπε

Καλημέρα σας,

Είμαι σε διαδικασία έναρξης ατομικής επιχείρησης και σκέφτομαι να κάνω δημιουργία και revolut business παράλληλα με τον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό διότι θα έρχονται προϊόντα από Αγγλία πχ και θέλω το καλύτερο δυνατό συνάλλαγμα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, μιας και η ρεβολουτ δεν είναι τράπεζα, τα invoice και οι κινήσεις που θα κάνω θα μπορώ να τα εμφανίζω ως έξοδα στην εφορία ή θέλει απαραίτητα ελληνική τράπεζα για όλα τα διαδικαστικά?

Ευχαριστώ

Ειναι απλο, ας πουμε ότι πληρωνεις μέσω της εθνικης ενα τιμολογιο αγορας, μπορεις να καταθεσεις την μεταφορα του ποσου που εκανες απο την εθνικη στον εμπορο ΟΧΙ.

Το τιμολόγιο ειναι το παραστατικό.

 

3 ώρες πριν, nikomania-- είπε

Καλημέρα σας,

Είμαι σε διαδικασία έναρξης ατομικής επιχείρησης και σκέφτομαι να κάνω δημιουργία και revolut business παράλληλα με τον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό διότι θα έρχονται προϊόντα από Αγγλία πχ και θέλω το καλύτερο δυνατό συνάλλαγμα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, μιας και η ρεβολουτ δεν είναι τράπεζα, τα invoice και οι κινήσεις που θα κάνω θα μπορώ να τα εμφανίζω ως έξοδα στην εφορία ή θέλει απαραίτητα ελληνική τράπεζα για όλα τα διαδικαστικά?

Ευχαριστώ

Ειναι απλο, ας πουμε ότι πληρωνεις μέσω της εθνικης ενα τιμολογιο αγορας, μπορεις να καταθεσεις την μεταφορα του ποσου που εκανες απο την εθνικη στον εμπορο ΟΧΙ.

Το τιμολόγιο ειναι το παραστατικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, nikomania-- είπε

Καλημέρα σας,

Είμαι σε διαδικασία έναρξης ατομικής επιχείρησης και σκέφτομαι να κάνω δημιουργία και revolut business παράλληλα με τον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό διότι θα έρχονται προϊόντα από Αγγλία πχ και θέλω το καλύτερο δυνατό συνάλλαγμα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, μιας και η ρεβολουτ δεν είναι τράπεζα, τα invoice και οι κινήσεις που θα κάνω θα μπορώ να τα εμφανίζω ως έξοδα στην εφορία ή θέλει απαραίτητα ελληνική τράπεζα για όλα τα διαδικαστικά?

Ευχαριστώ

φυσικα και μπορεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και το statement της τραπεζας (πχ revolut) για τις προμηθειες που θα του κραταει (ακομα και για τα εμβασματα) εξοδα της επιχειρησης ειναι

5 ώρες πριν, bjj-p είπε

Σαν εξοδα θελεις τα τιμολογια απο τις αγορες σου, που θα στα δινουν οι προμηθευτες σου, οχι η revo. Δεν  γνωριζω αν μετραει ως τιμολογιο και το αποδεικτικο απο χαρακτηρισμενο επαγγελματικο σε επαγγελματικο λογαριασμο στις Ελληνικες τραπεζες, αλλα ακομη και να ισχυει, χλωμο να ισχυει για παγκοσμιους λογαριασμους αφου το Ελληνικο δημοσιο δεν μπορει να εξακριβωσει οτι οι ξενοι λογαριασμοι ειναι επαγγελματικοι.

η revo δινει LT IBAN και ειναι εντος ΕΟΧ τον οποιο δηλωνει κανονικα στο Ε3 ως επαγγελματικος λογαριασμος εξωτερικου στους κωδικους 040 & 041

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εγινε κατι που δεν καταλαβα ακριβως

Μου μπλοκαρε η revolut την εικονικη καρτα λογο μιας συναλλαγης 20 € που εγινε αλλα δεν εκανα εγω, ολα καλα εδω

Επειδη την ειχα συνδενδεμενη με paypal μπαινω paypal και μου γραφει -20 στο balance ενω δεν αγορασα κατι και ουσιαστικα η revolut την μπλοκαρε 

Πηγα να αγορασω κατι πραγματα που ηθελα σημερα και μου βγαζει +τα 20 ευρω που τους "χρωσταω"  τι μπορω να κανω ρε παιδια εχει κανεις παθει κατι παρομοιο αν μπορει να βοηθησει γιατι δεν ξερω τι να κανω 

Επισης η συναλλαγη φαινεται μονο στην revolut και οχι στο paypal

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgedas είπε

καλησπερα παιδια εγινε κατι που δεν καταλαβα ακριβως

Μου μπλοκαρε η revolut την εικονικη καρτα λογο μιας συναλλαγης 20 € που εγινε αλλα δεν εκανα εγω, ολα καλα εδω

Επειδη την ειχα συνδενδεμενη με paypal μπαινω paypal και μου γραφει -20 στο balance ενω δεν αγορασα κατι και ουσιαστικα η revolut την μπλοκαρε 

Πηγα να αγορασω κατι πραγματα που ηθελα σημερα και μου βγαζει +τα 20 ευρω που τους "χρωσταω"  τι μπορω να κανω ρε παιδια εχει κανεις παθει κατι παρομοιο αν μπορει να βοηθησει γιατι δεν ξερω τι να κανω 

Επισης η συναλλαγη φαινεται μονο στην revolut και οχι στο paypal

 

 

Εχεις λεφτά μέσα;Γιατί αν εχεις δεν μπορεί να είναι το υπόλοιπο -20€

Αν το υπόλοιπο είναι -20€ τοτε για να ξεμπλοκαρει θα σου λεει ότι πρεπει να κανεις θετικό το υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχεις λεφτά μέσα;Γιατί αν εχεις δεν μπορεί να είναι το υπόλοιπο -20€

Αν το υπόλοιπο είναι -20€ τοτε για να ξεμπλοκαρει θα σου λεει ότι πρεπει να κανεις θετικό το υπόλοιπο.

0 ήταν το υπόλοιπο δεν βάζω λεφτά στο balance  πληρώνω απευθείας τώρα πήγε -20

Επεξ/σία από georgedas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgedas είπε

καλησπερα παιδια εγινε κατι που δεν καταλαβα ακριβως

Μου μπλοκαρε η revolut την εικονικη καρτα λογο μιας συναλλαγης 20 € που εγινε αλλα δεν εκανα εγω, ολα καλα εδω

Επειδη την ειχα συνδενδεμενη με paypal μπαινω paypal και μου γραφει -20 στο balance ενω δεν αγορασα κατι και ουσιαστικα η revolut την μπλοκαρε 

Πηγα να αγορασω κατι πραγματα που ηθελα σημερα και μου βγαζει +τα 20 ευρω που τους "χρωσταω"  τι μπορω να κανω ρε παιδια εχει κανεις παθει κατι παρομοιο αν μπορει να βοηθησει γιατι δεν ξερω τι να κανω 

Επισης η συναλλαγη φαινεται μονο στην revolut και οχι στο paypal

 

 

Το -20 ειναι γιατι το ππ δεν καταφερε να αντλησει το κεφαλαια απο την ρεβο

Τωρα το οτι η ρεβο σου μποκαρε την καρτα δεν εχει να κανει με το ππ, πρεπει λοιπον να αποδείξεις και στο ππ οτι ή αγορα αυτη(ή οτι ηταν αυτη η χρέωση) ηταν κακόβουλη και δεν εγινε απο σενα, ανοιξε λοιπον dispute στην συνναλαγη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το -20 ειναι γιατι το ππ δεν καταφερε να αντλησει το κεφαλαια απο την ρεβο

Τωρα το οτι η ρεβο σου μποκαρε την καρτα δεν εχει να κανει με το ππ, πρεπει λοιπον να αποδείξεις και στο ππ οτι ή αγορα αυτη(ή οτι ηταν αυτη η χρέωση) ηταν κακόβουλη και δεν εγινε απο σενα, ανοιξε λοιπον dispute στην συνναλαγη

 

Δεν υπάρχει δραστηριότητα από το Paypal εκείνη την μέρα  και δεν μου βγάζει ότι έχω πληρώσει κάτι άρα δεν μπορώ να ανοίξω dispute

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ξαφνικά μου εμφανίζει μύνημα ότι το κινητό είναι root και δεν ανοίγει η revolut.

Επειδή φοράω magisk έκανα hide αλλα και διαγραφή data στην revolut .

Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται.

Είμαι με την τελευταία beta στην revo. Να βάλω την stable μπας και η υπάρχει άλλη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, drdedus είπε

Καλημέρα.

Ξαφνικά μου εμφανίζει μύνημα ότι το κινητό είναι root και δεν ανοίγει η revolut.

Επειδή φοράω magisk έκανα hide αλλα και διαγραφή data στην revolut .

Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται.

Είμαι με την τελευταία beta στην revo. Να βάλω την stable μπας και η υπάρχει άλλη λύση?

Φίλε εγώ εχω lineage είμαι  με magisc (hide) δεν έχει κάποιο θέμα αλλά δεν έχω μπει σε beta προγραμμα δοκίμασε να βάλεις stable 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, drdedus είπε

Ακόμα και με update στο magisk δεν δουλεύει η beta εκτός αν υπάρχει το κάτι παραπάνω ππυ πρέπει να γίνει.

Μόνο με stable η με δεύτερο user

Σε εμένα δουλεύει κανονικά με Android 11.

Στην αρχή που έκανα αναβάθμιση το Android και magisk 21.2 beta δε δούλευε η revolut. 

Μετά έκανα από την αρχή hide την εφαρμογή στο magisk και άνοιξε. 

Revolut επίσης beta έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ότι εγκατέστησα την εφαρμογή της Revolut, σε κινητό με "εργοστασιακό root" αλλά και σε δεύτερο κινητό με custom rom & magisk που και στα δυο δεν μου το επέτρεπε.

Για έναν χρόνο έπαιρνα το μήνυμα ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή με την εφαρμογή και δεν είχα καταφέρει να την εγκαταστήσω ούτε με sideload.

Το συγκεκριμένο γεγονός πιστοποιεί ότι η εγκατάσταση αλλά και η αναβάθμιση της εφαρμογής κρύβει εκπλήξεις σε χρήστες που θέλουν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της συσκευής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...