Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγω που άλλαξα συσκευή μου έστειλε sms και τον έβαλα όταν τον ζήτησε.

Διαλέγεις αν θυμάμαι καλά ότι έχεις ήδη λογαριασμό και δεν ανοίγεις νέο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα έχω κάνει όλα αυτά και απεκτατασταση έκανα και τα πάντα την έχω χρόνια την κάρτα ξαφνικά μουτο εμφάνισε και δεν έχω το παλιό κινητό για να το ξανακανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σήμερα το πρωί, προσπάθησα να αγοράσω ενα καφε χρησιμοποιώντας τον  αριθμό της φυσικής κάρτας Revolut την οποία έχω περασμένη στην Curve, χρησιμοποιώντας την Curve κάρτα μεσω Google Pay.

Η συνναλαγη απορρίφθηκε και μου ηρθε μήνυμα απο τη Revolut ότι η κάρτα μπλοκαριστηκε λογω ύποπτης συνναλαγης. Επιβεβαίωσα εκ των υστέρων ότι ήμουν εγώ ο ίδιος που έκανα την συνναλαγη μέσω της εφαρμογής και η κάρτα επανήλθε.

Χθες αγορασα εναν καφε απο άλλο κατάστημα με τον ιδιο ακριβώς τρόπο και ολα λειτούργησαν κανονικά.

3,90€ ξεχασμένα είχα, με την χθεσινή συνναλαγη πηγε στο 2,20€ και σήμερα θα πήγαινε 0,20€ υπόλοιπο, εν τέλει απορρίφθηκε.

Καμιά ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμής δεν μου εχει τυχει αναλογο θέμα. Χτες πλήρωσα καφέ από Everest με παρόμοιο τρόπο (Curve με χρέωση στην φυσική κάρτα της Revolut). Μπορεί να ήταν τυχαίο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SkiLopSaRo είπε

Καλημέρα, σήμερα το πρωί, προσπάθησα να αγοράσω ενα καφε χρησιμοποιώντας τον  αριθμό της φυσικής κάρτας Revolut την οποία έχω περασμένη στην Curve, χρησιμοποιώντας την Curve κάρτα μεσω Google Pay.

Η συνναλαγη απορρίφθηκε και μου ηρθε μήνυμα απο τη Revolut ότι η κάρτα μπλοκαριστηκε λογω ύποπτης συνναλαγης. Επιβεβαίωσα εκ των υστέρων ότι ήμουν εγώ ο ίδιος που έκανα την συνναλαγη μέσω της εφαρμογής και η κάρτα επανήλθε.

Χθες αγορασα εναν καφε απο άλλο κατάστημα με τον ιδιο ακριβώς τρόπο και ολα λειτούργησαν κανονικά.

3,90€ ξεχασμένα είχα, με την χθεσινή συνναλαγη πηγε στο 2,20€ και σήμερα θα πήγαινε 0,20€ υπόλοιπο, εν τέλει απορρίφθηκε.

Καμιά ιδεα;

 

36 λεπτά πριν, prometheas είπε

Μεχρι στιγμής δεν μου εχει τυχει αναλογο θέμα. Χτες πλήρωσα καφέ από Everest με παρόμοιο τρόπο (Curve με χρέωση στην φυσική κάρτα της Revolut). Μπορεί να ήταν τυχαίο..

 

πως και δεν πληρώσατε απευθείας με revolut (gpay)? 

πάντως όλα μπορείς να τα περιμένεις με την curve. εγώ πλήρωνα με αυτή και alpha από πίσω και σε ένα σουπερ μαρκετ που δεν είχα ποτέ θέμα ,μια μέρα την απέρριψε και δεν έμαθα ποτέ γιατί.

η revolut μια φορά με βοήθησε με μπλοκάρισμα για ύποπτη συναλλαγή σε ένα eshop που τελικά δεν φάνηκε και πολύ σόι. αλλά για το καφέ πολύ άκυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Καλημέρα, σήμερα το πρωί, προσπάθησα να αγοράσω ενα καφε χρησιμοποιώντας τον  αριθμό της φυσικής κάρτας Revolut την οποία έχω περασμένη στην Curve, χρησιμοποιώντας την Curve κάρτα μεσω Google Pay.

Η συνναλαγη απορρίφθηκε και μου ηρθε μήνυμα απο τη Revolut ότι η κάρτα μπλοκαριστηκε λογω ύποπτης συνναλαγης. Επιβεβαίωσα εκ των υστέρων ότι ήμουν εγώ ο ίδιος που έκανα την συνναλαγη μέσω της εφαρμογής και η κάρτα επανήλθε.

Χθες αγορασα εναν καφε απο άλλο κατάστημα με τον ιδιο ακριβώς τρόπο και ολα λειτούργησαν κανονικά.

3,90€ ξεχασμένα είχα, με την χθεσινή συνναλαγη πηγε στο 2,20€ και σήμερα θα πήγαινε 0,20€ υπόλοιπο, εν τέλει απορρίφθηκε.

Καμιά ιδεα;

Βαλε τη revolut πλεον πισω απο τη gpay και αφηστε τη curve μονο για τις ελληνικες τραπεζες. Αν σου βγαλει παλι πρόβλημα στο ιδιο καταστημα μηπως παιζει τιποτα με το pos του; Να ειναι για ξενη χωρα και να το κοβει η revolut ;

Μου αρχισε να κοβει η Ν26 μέσω gpay συναλλαγες σε σκλαβενιτη γιατι δεν ειχα ενεργοποημενη την επιλογη για συναλλαγες στο εξωτερικο! Παλιοτερα περνουσαν κανονικα με κλειστη τη ρυθμιση. Δεν το καταλαβα αυτο γιατί αλλά μολις το ενεργοποιησα, περασαν και παλι οι συναλλαγες.

 

Edit η revolut εχει ρυθμιση για συναλλαγη μεσω τοποθεσιας στις καρτες, τσεκαρε να ειναι απενεργοποιημενη η ρυθμιση.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα καινούργιο κινητό και πάω να βάλω την Revolut. Ελα ντε που δεν μπαίνει όμως. Βάζω τον αριθμό μου (προφανώς σωστά) και μου πετάει το εξής " the verification code or phone number you entered is incorrect ". 

Μπήκα μέσω του website και εκανα log in και προσπάθησα να έρθω σε επικοινωνία με το support μεσω chat. 10 ωρες έχουν περάσει και τίποτα. Τίποτα και στο twitter. Στο fb μου είπαν να περιμένω το support chat......

Edit: Να σημειώσω, όπως και ο συμφουρίτης, δεν είναι η πρώτη φορά που ξανακάνω log in στην εφαρμογή. Έχω ρίξει πολλά format σε συσκευές μου με την πάροδο του χρόνου

Edit2: Κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους και όντως είναι θέμα που το γνωρίζουν και προσπαθούν να το λύσουν. Άγνωστο το πότε θα λυθεί

Επεξ/σία από t-shock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , έχω κατεβάσει την εφαρμογή της Revolut στο κινητό και έχω προσπαθήσει πάνω απο 10 φορές να κάνω επαλήθευση της ταυτότητας μου. Και κάθε φορά μου λέει οτι δεν μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία μου. Εχω ταυτότητα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες και δεν έχω διαβατήριο. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω επαλήθευση στοιχείων;

Συν ότι στην ταυτότητα είμαι 16 χρόνων και στην selfie που ζητάει 47 , καμία σχέση όπως καταλαβαίνετε!!! ( δεν ξέρω άν αυτό παίζει ρόλο...)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zchrisz είπε

Καλημέρα , έχω κατεβάσει την εφαρμογή της Revolut στο κινητό και έχω προσπαθήσει πάνω απο 10 φορές να κάνω επαλήθευση της ταυτότητας μου. Και κάθε φορά μου λέει οτι δεν μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία μου. Εχω ταυτότητα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες και δεν έχω διαβατήριο. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω επαλήθευση στοιχείων;

Συν ότι στην ταυτότητα είμαι 16 χρόνων και στην selfie που ζητάει 47 , καμία σχέση όπως καταλαβαίνετε!!! ( δεν ξέρω άν αυτό παίζει ρόλο...)

 

 

 

κανονικά ούτε στην Ελλάδα θα έπρεπε να σου την δεχόντουσαν.. Άμα δεν αλλάξεις ταυτότητα δεν θα μπορέσεις να κάνεις ταυτοποίηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zchrisz είπε

Καλημέρα , έχω κατεβάσει την εφαρμογή της Revolut στο κινητό και έχω προσπαθήσει πάνω απο 10 φορές να κάνω επαλήθευση της ταυτότητας μου. Και κάθε φορά μου λέει οτι δεν μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία μου. Εχω ταυτότητα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες και δεν έχω διαβατήριο. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω επαλήθευση στοιχείων;

Συν ότι στην ταυτότητα είμαι 16 χρόνων και στην selfie που ζητάει 47 , καμία σχέση όπως καταλαβαίνετε!!! ( δεν ξέρω άν αυτό παίζει ρόλο...)

 

 

 

Πρέπει να αλλάξεις ταυτότητα, 

Έχων το ίδιο πρόβλημα,  και μόλις λήξει η καραντινα σκοπεύω να το κάνω. 

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zchrisz είπε

Καλημέρα , έχω κατεβάσει την εφαρμογή της Revolut στο κινητό και έχω προσπαθήσει πάνω απο 10 φορές να κάνω επαλήθευση της ταυτότητας μου. Και κάθε φορά μου λέει οτι δεν μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία μου. Εχω ταυτότητα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες και δεν έχω διαβατήριο. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω επαλήθευση στοιχείων;

Συν ότι στην ταυτότητα είμαι 16 χρόνων και στην selfie που ζητάει 47 , καμία σχέση όπως καταλαβαίνετε!!! ( δεν ξέρω άν αυτό παίζει ρόλο...)

 

 

 

Aυτή η ταυτότητα που έχεις δεν περνάει πουθενά.

Πρέπει να την αλλάξεις με νέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, alfeios said:

Εχει εμφανιστεί σε ολους το μήνυμα για προεραιτική καταχώρηση του ΑΦΜ ; Σε μενα οχι

 

Θα πρέπει να γίνει εγγραφή στην τράπεζα για να το ζητήσει, αλλιώς δεν ζητάει κανείς τίποτα. Εφόσον καταχωρίσεις το ΑΦΜ στην τράπεζα, μετά θα εμφανίζονται στο προφίλ και οι 2 εταιρίες bank και e-money. 

Spoiler

EECF86B5-61A2-4B9A-A1D2-7D3BA4BC7217.jpeg.8eb3040f925635dc5bb487d533ef35ca.jpeg
 

845A6F94-02CE-4825-ABAE-E610A2DD858C.jpeg.0f48210ccbc179c43f766a3e6c4c4425.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Θα πρέπει να γίνει εγγραφή στην τράπεζα για να το ζητήσει, αλλιώς δεν ζητάει κανείς τίποτα. Εφόσον καταχωρίσεις το ΑΦΜ στην τράπεζα, μετά θα εμφανίζονται στο προφίλ και οι 2 εταιρίες bank και e-money. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

EECF86B5-61A2-4B9A-A1D2-7D3BA4BC7217.jpeg.8eb3040f925635dc5bb487d533ef35ca.jpeg
 

845A6F94-02CE-4825-ABAE-E610A2DD858C.jpeg.0f48210ccbc179c43f766a3e6c4c4425.jpeg

 

Το ιδιο λεμε Την πρόταση εγγραφης στην τραπεζα δεν μου εχει βγαλει

39 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

σε εμενα ουτε την επιλογή για τράπεζα έχει βγάλει.

εκδοση 7.34-beta-910

Αυτο λεω κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...