Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lakomi είπε

Γεια σας παιδια.

Αν εχω καταλαβει καλα μπορείς μέσω ρεβολουτ (με την EMI άδεια, οχι με τραπεζικό λογαρισμό-IBAN) να παιζεις κρυπτονομισματα, παραγωγα κλπ. Αυτά πώς τα δηλωνεις στην εφορια?

Υποθετικό παράδειγμα: Βάζω τώρα 1000 ευρω στη ρέβολουτ και παιζω και στο τελος του χρονου εχω 30.000. Πώς θα φορολογηθουν αυτά, αν

α) κάθονται στο πορτοφολι της ρεβολουτ χωρις να παιζονται εκεινη τη στιγμή σε παραγωγα κλπ

β) τα μεταφέρω σε ελληνικη τράπεζα

Ψαχνω μια απαντηση και δεν μπορω να βρω πουθενα σχετικα με αυτό το ενδεχομενο φορολογιας..

Βγάλε φίλτατε πρωτα με το καλό τα 30.000 ευρω  με 1.000 αρχικό κεφάλαιο 😃 και μετά λυνεις το προβλημα 😇 Τι ανησυχίες έχει ο κόσμος! 

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lakomi είπε

Αν εχω καταλαβει καλα μπορείς μέσω ρεβολουτ (με την EMI άδεια, οχι με τραπεζικό λογαρισμό-IBAN) να παιζεις κρυπτονομισματα, παραγωγα κλπ. Αυτά πώς τα δηλωνεις στην εφορια?

Υποθετικό παράδειγμα: Βάζω τώρα 1000 ευρω στη ρέβολουτ και παιζω και στο τελος του χρονου εχω 30.000. Πώς θα φορολογηθουν αυτά, αν

α) κάθονται στο πορτοφολι της ρεβολουτ χωρις να παιζονται εκεινη τη στιγμή σε παραγωγα κλπ

β) τα μεταφέρω σε ελληνικη τράπεζα

Ψαχνω μια απαντηση και δεν μπορω να βρω πουθενα σχετικα με αυτό το ενδεχομενο φορολογιας..

Σταμάτα να το ψάχνεις και άσε να σε ψάξει εκείνο.

Δουλειά σου και δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 ώρες πριν, turbat0s είπε

Όχι βέβαια,  δεν προσμετρώνται οι δαπάνες με κάρτες που έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό.

Σε ερωτηση μου στην ΑΑΔΕ με παρέπεμψαν στην απόφαση Α.1163/2020 του Υπ. Οικ. για την εφαρμογή των διατάξεων που αφορούν τις δαπάνες που αποδεικνύονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής οπου αναφέρει ότι:

Αναφορά σε κείμενο

Με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 15 και της παρ. 4 του άρθρου 40 του ν. 4172/2013, οι οποίες προστέθηκαν με το άρθρο 7 του ν. 4646/2019, σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 66 του ν. 4646/2019, ορίζεται ότι, από το φορολογικό έτος 2020 και εφεξής, οι δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., που πραγματοποιούν οι φορολογούμενοι, πρέπει να καταβάλλονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης. Ως ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ενδεικτικά μεταξύ άλλων νοούνται οι κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες [χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid cards)], η πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), paypal κ.λπ., καθώς και η καταβολή μετρητών προς Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (σε γκισέ ή σε μηχάνημα easy-pay).

όλη η απόφαση εδώ

https://www.taxheaven.gr/news/50042/dapanes-poy-apodeiknyontai-me-hlektronika-mesa-plhrwmhs-kathgories-dapanwn-forologoymenoi-poy-apallassontai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hotb είπε

 

Σε ερωτηση μου στην ΑΑΔΕ με παρέπεμψαν στην απόφαση Α.1163/2020 του Υπ. Οικ. για την εφαρμογή των διατάξεων που αφορούν τις δαπάνες που αποδεικνύονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής οπου αναφέρει ότι:

όλη η απόφαση εδώ

https://www.taxheaven.gr/news/50042/dapanes-poy-apodeiknyontai-me-hlektronika-mesa-plhrwmhs-kathgories-dapanwn-forologoymenoi-poy-apallassontai

Εσυ είσαι που πας και μας καρφώνεις εε😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, molot12 είπε

Βγάλε φίλτατε πρωτα με το καλό τα 30.000 ευρω  με 1.000 αρχικό κεφάλαιο 😃 και μετά λυνεις το προβλημα 😇 Τι ανησυχίες έχει ο κόσμος! 

φιλε μου molot...

22-1-2021 897€ αγορα για ενα eth
18-2-2021 σημερινη αξια 1583€

Απορεις ακομα πως μπορεις να βγαλεις 30.000 ???

Παντως και εγω το εχω απορια πως θα τα φερω τα λεφτα πισω...

Απο την αλλη παντα λεω οτι, αν ανησυχω γιατι ολες τις πιθανοτητες τοτε δεν αξιζει να ζεις

στην τελικη ειναι υποχρεωση της εφοριας να με βρει...οτι κανω κατι παρανομο, αν κανω

Επεξ/σία από verylife78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hotb είπε

Σε ερωτηση μου στην ΑΑΔΕ με παρέπεμψαν στην απόφαση Α.1163/2020 του Υπ. Οικ. για την εφαρμογή των διατάξεων που αφορούν τις δαπάνες που αποδεικνύονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής οπου αναφέρει ότι:

Πολύ ενδιαφέρον, αν ισχύει.

Κάποιος να ενημερώσει το εγχώριο τραπεζικό λόμπι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hotb είπε

Σε ερωτηση μου στην ΑΑΔΕ με παρέπεμψαν στην απόφαση Α.1163/2020 του Υπ. Οικ. για την εφαρμογή των διατάξεων που αφορούν τις δαπάνες που αποδεικνύονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής οπου αναφέρει ότι:

Αναφορά σε κείμενο

Με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 15 και της παρ. 4 του άρθρου 40 του ν. 4172/2013, οι οποίες προστέθηκαν με το άρθρο 7 του ν. 4646/2019, σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 66 του ν. 4646/2019, ορίζεται ότι, από το φορολογικό έτος 2020 και εφεξής,

Αυτό σημαίνει πως θα δηλωθούν φέτος. Να δούμε πως..

2 ώρες πριν, verylife78 είπε

Παντως και εγω το εχω απορια πως θα τα φερω τα λεφτα πισω...

Επειδή είμαστε στο θέμα Ρέβολουτ, μπορείς να πληρώνεις με την κάρτα σου απευθείας, δεν χρειάζεται να φέρεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, verylife78 είπε

φιλε μου molot...

22-1-2021 897€ αγορα για ενα eth
18-2-2021 σημερινη αξια 1583€

Απορεις ακομα πως μπορεις να βγαλεις 30.000 ???

Παντως και εγω το εχω απορια πως θα τα φερω τα λεφτα πισω...

Απο την αλλη παντα λεω οτι, αν ανησυχω γιατι ολες τις πιθανοτητες τοτε δεν αξιζει να ζεις

στην τελικη ειναι υποχρεωση της εφοριας να με βρει...οτι κανω κατι παρανομο, αν κανω

Αν έβγαιναν τόσο εύκολα τέτοια κέρδη με τέτοιο αρχικό κεφάλαιο θα ήμασταν όλοι πλούσιοι. Για να βγάλεις τέτοια πόσα όπως 30κ, θα πρέπει να βάλεις και μεγάλα ποσά. Αυτό θα πρέπει να σε προβληματίζει, αν είσαι διατεθειμένος δηλαδή να βάλεις και να δικαιολογησεις υψηλά ποσά που θα φύγουν από τον ελληνικό λογαριασμό σου, όχι πως θα τα βγάλεις. Αν το 1κ το κάνεις 2κ ή 3κ δεν θα ασχοληθεί ούτε η revo ούτε η εφορία. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω κι εγώ μια παρατήρηση-ερώτηση. Κατέβασα την εφαρμογή, έβαλα κανονικά τα στοιχεία μου, selfie, ανέβασα και φωτογραφίες της ταυτότητας (δεν είναι χειρόγραφη και έχει λατινικούς χαρακτήρες), την οποία όμως δεν δέχεται. Τώρα έχει κολλήσει σε μια σελίδα που λέει "χρειαζόμαστε άλλο κρατικό έγγραφο για να σας ταυτοποιήσουμε", αλλά δεν μου δίνει καμία επιλογή. Να πάω πίσω να αλλάξω τα στοιχεία μου επίσης δεν επιτρέπει. Ξεκινώντας την διαδικασία από την αρχή, με το που βάζω το τηλέφωνο με βγάζει κατευθείαν στη σελίδα που ζητάει κρατικό έγγραφο (και πάλι δεν με αφήνει να επιλέξω). Προσπάθησα να συνδεθώ από browser αλλά μου λέει οτι το pin δεν αντιστοιχεί στο τηλέφωνο μου. Από ότι βλέπω είναι συχνό το θέμα με τις ταυτότητες αλλά δεν περίμενα να μην με αφήσει να δημιουργήσω λογαριασμό. Έχει κανείς ιδέα για το πως προχωράω;

Επεξ/σία από Nakligan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nakligan είπε

Καλησπέρα, έχω κι εγώ μια παρατήρηση-ερώτηση. Κατέβασα την εφαρμογή, έβαλα κανονικά τα στοιχεία μου, selfie, ανέβασα και φωτογραφίες της ταυτότητας (δεν είναι χειρόγραφη και έχει λατινικούς χαρακτήρες), την οποία όμως δεν δέχεται. Τώρα έχει κολλήσει σε μια σελίδα που λέει "χρειαζόμαστε άλλο κρατικό έγγραφο για να σας ταυτοποιήσουμε", αλλά δεν μου δίνει καμία επιλογή. Να πάω πίσω να αλλάξω τα στοιχεία μου επίσης δεν επιτρέπει. Ξεκινώντας την διαδικασία από την αρχή, με το που βάζω το τηλέφωνο με βγάζει κατευθείαν στη σελίδα που ζητάει κρατικό έγγραφο (και πάλι δεν με αφήνει να επιλέξω). Προσπάθησα να συνδεθώ από browser αλλά μου λέει οτι το pin δεν αντιστοιχεί στο τηλέφωνο μου. Από ότι βλέπω είναι συχνό το θέμα με τις ταυτότητες αλλά δεν περίμενα να μην με αφήσει να δημιουργήσω λογαριασμό. Έχει κανείς ιδέα για το πως προχωράω ή παρατάω την ιδέα;

Ουτε επιλογη να βγαλεις photo την ταυτοτητα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nakligan είπε

Καλησπέρα, έχω κι εγώ μια παρατήρηση-ερώτηση. Κατέβασα την εφαρμογή, έβαλα κανονικά τα στοιχεία μου, selfie, ανέβασα και φωτογραφίες της ταυτότητας (δεν είναι χειρόγραφη και έχει λατινικούς χαρακτήρες), την οποία όμως δεν δέχεται. Τώρα έχει κολλήσει σε μια σελίδα που λέει "χρειαζόμαστε άλλο κρατικό έγγραφο για να σας ταυτοποιήσουμε", αλλά δεν μου δίνει καμία επιλογή. Να πάω πίσω να αλλάξω τα στοιχεία μου επίσης δεν επιτρέπει. Ξεκινώντας την διαδικασία από την αρχή, με το που βάζω το τηλέφωνο με βγάζει κατευθείαν στη σελίδα που ζητάει κρατικό έγγραφο (και πάλι δεν με αφήνει να επιλέξω). Προσπάθησα να συνδεθώ από browser αλλά μου λέει οτι το pin δεν αντιστοιχεί στο τηλέφωνο μου. Από ότι βλέπω είναι συχνό το θέμα με τις ταυτότητες αλλά δεν περίμενα να μην με αφήσει να δημιουργήσω λογαριασμό. Έχει κανείς ιδέα για το πως προχωράω;

Μίλα στο chat μαζί τους να σου πουν την διαδικασία για να ξεμπλοκάρει ο λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...