Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Bruno44 είπε

Φίλος η νέα ταυτότητα την οποία κ θα χρειαστείς στα ταξίδια σου γιατί ειδάλλως θα χάνεις πολύ ώρα σε ελέγχους κοστίζει 9€ ...Και δεν θα το κανείς φυσικά για την Revolut  αλλά για να έχεις ένα πιο προηγμένο και καθαρό ευανάγνωστο έγγραφο 

εαν η ταυτότητα σου ειναι άνω των 15 ετών, τότε δικαιούσαι δωρεάν αντικατάσταση καθώς έχει λήξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Raylan είπε

Να η απάντηση που περίμενα, σε ευχαριστώ πολύ, να σε ρωτήσω κάτι άλλο, μήπως ξέρεις αν ακυρώσω την συνδρομή της Metal εντός 14 ημερών πόσο τελικά θα με χρεώσει για το κόστος της κάρτας και των μεταφορικών?

Κοίταξε τι λέει το παρακάτω για τις 14 ημέρες

you may have to pay a card delivery fee and 40 € for the Metal card itself if you cancel your subscription within 14 days of signing up and a Metal card has been sent

 

Οπότε ίσως σε χρεώσουν. Τα έξοδα αποστολής πρέπει να ναι γύρω στα 16 γιατί είναι πάντα express, δεν μπορείς να παραγγείλεις Metal με απλή αποστολή.

Το πιο πιθανό είναι να σε χρεώσουν αλλά μέσω chat μπορείς να το συζητήσεις για κάποιο refund. Γενικότερα δεν είναι τόσο αυστηροί πάντα. Εγώ τη μία από τις 2 metal δεν την είχα ενεργοποιήσει εδώ και μήνες και επειδή είχε το παλιό λογότυπο, λέω δεν τη δηλώνω ότι δεν την παρέλαβα? και ότι γίνει. 

Τελικά ακυρώθηκε αυτόματα και απ το support μου είπαν θα σου παραγγείλουμε νέα δωρεάν. Αυτό το έκανα μέσα από τη βοήθεια που έχει και σου βγάζει έτοιμα μηνύματα "Δεν έχω παραλάβει την τάδε κάρτα". Όχι από τις Κάρτες. Αν το έκανα μόνος μου νομίζω θα πλήρωνα σαν εφεδρική κάρτα.

Οπότε κάποιες φορές το συζητάς και γλιτώνεις fees. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάνω συχνά αγορές από το Amazon.co.uk & από το Amazon.com.  Για να μην κάνει τις μετατροπές το Amazon κ έχω κερατιάτικα πως προτείνετε να το κάνω;

Αυτή τη στιγμή έχω φορτώσει τη Revolut με €. 
1. Κάνω κανονικά τις αγορές μου στα παραπάνω με το τοπικό τους νόμισμα κ κερδίζω από την αλλαγή ισοτιμίας που θα κάνει η Revolut?

2. Η κάνω top up (από ελληνική τράπεζα πάντα) στο Revolut wallet με $ και £ αντίστοιχα κ κερδίζεται η παρτίδα από εκεί;

Επίσης αν αυτές οι «μετατροπές» όπως περιγράφονται κ στις 2 άνω περιπτώσεις γίνουν Σαββατοκύριακο τότε βγαίνουμε λίγο χαμένοι η λάθος κατάλαβα;

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kontow είπε

Καλησπέρα, κάνω συχνά αγορές από το Amazon.co.uk & από το Amazon.com.  Για να μην κάνει τις μετατροπές το Amazon κ έχω κερατιάτικα πως προτείνετε να το κάνω;

Αυτή τη στιγμή έχω φορτώσει τη Revolut με €. 
1. Κάνω κανονικά τις αγορές μου στα παραπάνω με το τοπικό τους νόμισμα κ κερδίζω από την αλλαγή ισοτιμίας που θα κάνει η Revolut?

2. Η κάνω top up (από ελληνική τράπεζα πάντα) στο Revolut wallet με $ και £ αντίστοιχα κ κερδίζεται η παρτίδα από εκεί;

Επίσης αν αυτές οι «μετατροπές» όπως περιγράφονται κ στις 2 άνω περιπτώσεις γίνουν Σαββατοκύριακο τότε βγαίνουμε λίγο χαμένοι η λάθος κατάλαβα;

Ευχαριστω

 

Ναι ΣΚ δεν μετατρέπεις γιατί ρίχνει αλλάζει τις ισοτιμίες η ρεβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, Bruno44 είπε

Φίλος η νέα ταυτότητα την οποία κ θα χρειαστείς στα ταξίδια σου γιατί ειδάλλως θα χάνεις πολύ ώρα σε ελέγχους κοστίζει 9€ ...Και δεν θα το κανείς φυσικά για την Revolut  αλλά για να έχεις ένα πιο προηγμένο και καθαρό ευανάγνωστο έγγραφο 

Φίλος δεν ξέρω αν σου τα είπανε τα νέα ή αν τα ξέρεις

Η νέα ταυτότητα με τους λατινικούς χαρακτήρες θα αντικατασταθεί με νέα ταυτότητα σε μορφή πλαστικής κάρτας όπως είναι τα νέα διπλώματα οδήγησης όπως είναι και της Ε.Ε.

άρα ποιος ο λόγος να το κάνω τώρα (ταξίδια στο εξωτερικό δεν κάνω)

απλά θα περιμένω όσο για την REVOLUT και την ICARD/LEYPAY έφαγαν άκυρο από μένα προς το παρών έχω μόνο την CURVE με την οποία κάνω την δουλειά μου και τις ελληνικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Η νέα ταυτότητα με τους λατινικούς χαρακτήρες θα αντικατασταθεί με νέα ταυτότητα σε μορφή πλαστικής κάρτας όπως είναι τα νέα διπλώματα οδήγησης όπως είναι και της Ε.Ε.

Σε τρία τέρμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σε τρία τέρμενα

όποτε την κάνουν δεν έχω θέμα να περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρηγορη ερωτηση παιδια, που ισως εχει ξανασυζητηθει.

Θελει η φιλη μου να στειλει λεφτα στην μητερα της απο Ελλαδα στην Ρωσια (και συγκεκριμενα Κριμαια αν παιζει καποιον εξτρα ρολο).

Οι κλασσικοι τροποι μεσω western union/moneygram εχουν τεραστιες προμηθειες μου λεει.

Ξερει κανεις καποιον αλλο τροπο?

(Η μητερα της ειναι μεγαλη γυναικα, δεν ξερει απο νεες καρτες σαν την revolut κλπ, εχει μονο τραπεζικο λογαριασμο εκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nek4d είπε

Μια γρηγορη ερωτηση παιδια, που ισως εχει ξανασυζητηθει.

Θελει η φιλη μου να στειλει λεφτα στην μητερα της απο Ελλαδα στην Ρωσια (και συγκεκριμενα Κριμαια αν παιζει καποιον εξτρα ρολο).

Οι κλασσικοι τροποι μεσω western union/moneygram εχουν τεραστιες προμηθειες μου λεει.

Ξερει κανεις καποιον αλλο τροπο?

(Η μητερα της ειναι μεγαλη γυναικα, δεν ξερει απο νεες καρτες σαν την revolut κλπ, εχει μονο τραπεζικο λογαριασμο εκει).

moneygram  μεταφορά απο λογαριασμό σε λογαριασμό τι έξοδα έχει;

Με wise(ex transferwise) που θα τα πάρει απο κάρτα της και θα πάνε σε λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

moneygram  μεταφορά απο λογαριασμό σε λογαριασμό τι έξοδα έχει;

Με wise(ex transferwise) που θα τα πάρει απο κάρτα της και θα πάνε σε λογαριασμό;

Θα την ρωτησω για τα εξοδα.

Wise ειχα βγαλει καρτα εγω πριν καιρο και μπορω να μεσολαβησω.

 

Update: Western Union δεν λειτουργει πλεον στην Κριμαια!

Μην με ρωτησετε γιατι, ετσι μου λεει η φιλη μου.
Παλια επαιζε, καπου στο 2015 που ρωτησε της ειπαν, οχι πια.
Moneygram θα ρωτησουμε σε τοπικο ταχυδρομειο.

Θα ζητησω επισης αρ. τραπεζικου λογαριασμου εκει για να δω αν παιζει η wise.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, nek4d said:

Θα την ρωτησω για τα εξοδα.

Wise ειχα βγαλει καρτα εγω πριν καιρο και μπορω να μεσολαβησω.

 

Update: Western Union δεν λειτουργει πλεον στην Κριμαια!

Μην με ρωτησετε γιατι, ετσι μου λεει η φιλη μου.
Παλια επαιζε, καπου στο 2015 που ρωτησε της ειπαν, οχι πια.
Moneygram θα ρωτησουμε σε τοπικο ταχυδρομειο.

Θα ζητησω επισης αρ. τραπεζικου λογαριασμου εκει για να δω αν παιζει η wise.

Συνήθως στη Ρωσία παίζει μεταφορά χρημάτων από κάρτα σε κάρτα. Δηλαδή δεν στέλνουν χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό αλλά απευθείας στην τραπεζική τους κάρτα. 

Η Κριμαία λόγο πολιτικών κυρώσεων δυστυχώς δεν υποστηρίζεται από πολλές εταιρίες. 

Πέραν από την wise μπορείς να δεις και την paysend. Παλαιότερα την χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για συναλλαγές με Ρωσία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Από Revolut δηλαδή δεν παίζει μεταφορά;;

Αυτο θα ελεγα κι εγω. 

Μεταφορά απο την revolut στο ρωσικό ΙΒΑΝ. 

Δωρεάν απο πλευρά της revolut και χρεωση εισερχομενου εμβασματος, αν υπάρχει, σπο την ρωσική τραπεζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...