Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Κυριλέ, άρα τώρα το μόνο που λείπει είναι να ανοίξουν οι καφετέριες και τα εστιατόρια 😁

Ναι τώρα είμαι κυριλέ, έκανα και την πρώτη μου ανέπαφη αγορά σε σουβλατζίδικο της γειτονιάς.. :P

Δεν είναι το ίδιο όμως όπως σε μια καφετέρια με παρέα και βγάζεις την μεταλλική και κάνεις λεζάντα :P

Και λες έχω τα λεφτά μου Λετονία είναι φορολογικός παράδεισος.. :P

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Raylan είπε

Ήρθε κανονικά η metal απλά δεν ήθελα να πληρώνω κάθε μήνα 13,99€. Προσπάθησα να ακυρώσω την συναλλαγή και μου ζητούσαν 59,98€(κόστος καρτών) -13,99€ η επιστροφή της συνδρομής..

Τελικά ακύρωσα τις κάρτες και πήρα τα χρήματα μου πίσω χωρίς το έξτρα κόστος, και μου έμεινε η μεταλλική στο χέρι, τους εξήγησα ότι έγινε κατά λάθος η ακύρωση της κάρτας και μου την ενεργοποίησαν ξανά χωρίς να είμαι συνδρομητής metal και χωρίς να πληρώσω το έξτρα κόστος και το σημαντικό είναι ότι πήρα και τα χρήματα μου πίσω :)

ορίστε. είδες?? αμα συζητήσεις μαζί τους σε φτιάχνουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Raylan είπε

Ναι τώρα είμαι κυριλέ, έκανα και την πρώτη μου ανέπαφη αγορά σε σουβλατζίδικο της γειτονιάς.. :P

Δεν είναι το ίδιο όμως όπως σε μια καφετέρια με παρέα και βγάζεις την μεταλλική και κάνεις λεζάντα :P

Και λες έχω τα λεφτά μου Λετονία είναι φορολογικός παράδεισος.. :P

Στη Λιθουανία είναι. Ούτε για φορολογικό παράδεισο πρόκειται, ούτε βλέπω κανένα ιδιαίτερο πρεστίζ, αλλά ΟΚ. Εφόσον καλύφθηκε η ανάγκη, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Top up στην revolut μέσω χρεωστικής κάρτας ελληνικής τράπεζας (όχι έμβασμα, από κάρτα κανονικά σαν να αγοράζεις από μαγαζί) μετράει προς το αφορολόγητο?, και τι fees έχει? (από πλευρά Πειραιώς)

Επεξ/σία από giorgoskoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Top up στην revolut μέσω χρεωστικής κάρτας ελληνικής τράπεζας (όχι έμβασμα από κάρτα κανονικά σαν να αγοράζεις από μαγαζί) μετράει προς το αφορολόγητο, και τι fees έχει? (από πλευρά Πειραιώς)

1. οχι

2, 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Και τότε ποιος ο λόγος να προτιμήσει κάποιος να κάνει top up μέσω εμβάσματος και όχι κάρτας?

Έχει fees αν στείλεις με έμβασμα, με βάση την τιμολογιακή τακτική της κάθε τράπεζας. Με κάρτα δεν έχει έξοδα οπότε συμφέρει να κάνεις top up με κάρτα. Μπορεί να μην μετράει στο αφορολόγητο αλλά γλυτώνεις τα έξοδα αποστολής του εμβάσματος. Επίσης με έμβασμα θα κάνει κάποιες εργάσιμες μέρες να φανούν τα χρήματα ενώ με κάρτα γίνεται άμεσα η μεταφορά.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Και τότε ποιος ο λόγος να προτιμήσει κάποιος να κάνει top up μέσω εμβάσματος και όχι κάρτας?

Κατα τη γνωμη μου, κανενας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Το γράφω και εδώ προκειμένου να λάβω απάντηση πιο γρήγορα]

Η μεταφορά χρημάτων (σε Ευρώ) από την MasterCard της N26 προς Revolut λογαριασμό έχει fees; (η απάντηση κατά 99% είναι όχι, απλώς περιμένω μια επιβεβαίωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 9-11 είπε

[Το γράφω και εδώ προκειμένου να λάβω απάντηση πιο γρήγορα]

Η μεταφορά χρημάτων (σε Ευρώ) από την MasterCard της N26 προς Revolut λογαριασμό έχει fees; (η απάντηση κατά 99% είναι όχι, απλώς περιμένω μια επιβεβαίωση)

Οχι δεν έχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, τελικά δεν χρειάστηκε γιατί το ποσό που είχα στη N26 ήταν κάτω των €10 και δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις μεταφοράς μέσω debit card που θέτει η Revolut. Αυτό είναι ένα πρόβλημα, όχι μεγάλο, ούτε dealbreaker που λένε και στο χωριό μου, αλλά θα μπορούσαν να μειώσουν το ελάχιστο ποσό.

Υπάρχει τρόπος να παρακάμψουμε το φακέλωμα προκειμένου να λάβουμε ή να στείλουμε χρήματα από άλλους εγγεγραμμένους χρήστες της Revolut;

Εγώ τουλάχιστον, αρνούμαι να κάνω share ΟΛΟΥΣ όσους έχω στα contacts για ένα τέτοιο app. Σε τελική ανάλυση, οι συναλλαγές που πρόκειται να κάνω αφορούν ένα ελάχιστο ποσοστό από αυτούς, μιλάμε για μονοψήφιο αριθμό for crying out loud!

350644828_Revolut-Enablecontactspermissiontomakepaymentswithfriends2021-03-19.jpg.ceb0095e7f37cb660dba19129223f198.jpg

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OXI!

Επέλεξα να ΜΗΝ βάλω Viber για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δουλεύω μόνο Skype που δεν απαιτεί τηλ. αριθμό.

Να διευκρινίσω λίγο τι εννοώ για το Viber: Όταν είδα πως λειτουργούσε σε συσκευή συγγενή πριν χρόνια, έφριξα. Ερχόντουσαν ειδοποιήσεις πως ο/η τάδε έκανε/πρόσθεσε [κάτι, δεν με ενδιαφέρει κιόλας]. Για ΑΣΧΕΤΑ άτομα.

Έστω ότι έχεις 500 ονόματα στην ατζέντα σου, με τους μισούς (και λίγους λέω) εκ των οποίων έχεις να μιλήσεις μια δεκαετία. Δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να ενημερωθούν πως ο Φούφουτος έχει Viber. Τώρα θα μου πεις, μπορείς απλά και να τους σβήσεις από τα contacts. Ε, εδώ υπεισέρχονται τα ψυχαναγκαστικά σύνδρομα που με/μας (;) κατατρέχουν.

Γενικώς, δεν θέλω να μπλέκονται πράγματα ή να δημιουργούνται καταστάσεις εκ του μηδενός.

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...