Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε, γι'αυτο υπαρχουν τοσα προιοντα κ υπηρεσιες, για να διαλεξει ο καθενας οτι θελει.

Οι περισσοτεροι δεν εχουμε τετοια προβληματα αλλα ολα ειναι σεβαστα.

Αν δεν σου κανει το βαιμπερ γι αυτον τον λογο ξηλωσε το.

Αν σου κανει το σκαιπ, κρατα αυτο.

Αν δεν σου κανει η ρεβο, ξηλωσε την και διαλεξε αλλη καρτα, υπαρχουν τοσες πολλες αλλωστε πλεον.

Αλλος αγαπαει φβ, αλλος μισει φβ, αλλος ουδετερος.

Δεν χρειαζεται να το κανουμε σηριαλ.

Χρησιμη η ενημερωση για οσους τυχον δεν το ηξεραν και θελουν επιλογη, απο κει και περα, δεν νομιζω οτι αγγιζει την πλειοψηφια χρηστων, καθως δεν ειναι προβλημα χρησης.

Γενικα, ειναι αδιαφορη στο μεγαλυτερο ποσοστο του αναγνωστικου κοινου η προσωπικη γνωμη του καθενος για προιοντα η υπηρεσιες.

Παμε παρακατω.

 

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, 9-11 said:

OXI!

Επέλεξα να ΜΗΝ βάλω Viber για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δουλεύω μόνο Skype που δεν απαιτεί τηλ. αριθμό.

Απλά θα ζητήσεις το iban των φίλων σου και θα τους στέλνεις εκεί τα χρήματα μέσω revolut, θα φτάνουν ακαριαία γιατί των iban των θα είναι και αυτών στη revolut. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις στη revolut share των επαφών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ πάντως έχω κάνει και έχω λάβει χρήματα από άλλους χρήστες revolut χωρίς να έχω επιτρέψει στην εφαρμογή να έχει πρόσβαση στον κατάλογο

στο send απλά γράφεις το "username" του άλλου (που μπορείς είτε να το γράψεις με το χέρι είτε να στο στείλει ο άλλος με ένα μήνυμα/email/κλπ και να το κάνεις copy paste)

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @atrias θα κάνω μερικές δοκιμές και θα επανέλθω. Το δοκίμασα και δουλεύει άψογα! 👍

Βρήκα την 1η συναλλαγή που είχα κάνει εν μέσω capital controls τον Μάρτιο του 2016, έκανα tap, μου εμφάνισε Ονοματεπώνυμο (χωρίς όμως User Name), επέλεξα "Send", έλαβα authentication e-mail, έκανα confirm και τα λεφτά (υπέρογκο ποσό: €1,50 😛) εστάλησαν. Φαντάζομαι πως τώρα θα έχει αποθηκευτεί *κάπου* και το User Name για να μην ψάχνω παλιές κινήσεις κάθε φορά...

Συμπέρασμα: Μια χαρά δουλεύει και χωρίς να του παραχωρήσουμε πρόσβαση στα contacts. Απλώς απαιτεί ένα-δύο βήματα παραπάνω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια παρακαλώ γιατί μπορεί να κατάφερα να στείλω χρήματα σε Revolut χρήστη εντός δευτερολέπτων, αυτός όμως τρώει άκυρα όταν επιχειρεί να κάνει το ίδιο. Δείτε το screenshot:

1620452341_Revolut-Receivemoney(2).jpg.45aee79b5ffd0dfe4937c8875f571b60.jpg

Τις πταίει;

Επίσης, ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση όσον αφορά στις μεταφορές από τραπεζικό λογαριασμό της N26 προς Revolut; (πάντα σε Ευρώ)

Στο FAQ της Revolut αναφέρουν πως δεν χρεώνουν fees για inbound transfers ενδέχεται ωστόσο να υπάρξουν προμήθειες από την άλλη πλευρά. Εδώ όμως μιλάμε για ευρωπαϊκά πιστωτικά ιδρύματα/SEPA συναλλαγές - θεωρητικά θα πρέπει να είναι άμεσες και ανέξοδες. Το επισημαίνω γιατί σε post του περασμένου Νοεμβρίου, o @spartak1 αναφέρει πως ενώ οι μεταφορές από Revolut προς N26 πραγματοποιούνταν άμεσα, υπήρχε πρόβλημα με το αντίστροφο.

Στις 15/11/2020 στις 10:56 ΜΜ, spartak1 είπε

Υπ’ όψιν ότι το ανάποδο δε φαίνεται να ισχύει. Δηλαδή από N26 Προς Revolut. Άγνωστο γιατί...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω πως δεν έχει τύχει κάτι ανάλογο σε άλλο μέλος...

Τέλος πάντων, έκανα και μια μεταφορά μικρού ποσού (μονοψήφιος αριθμός) από N26 🡒 Revolut γύρω στις 19:30 αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει πιστωθεί στο λογαριασμό μου. Στη N26 το balance είναι ενημερωμένο και μάλιστα κατέβασα και το Transfer confirmation σε pdf (στις λεπτομέρειες της συναλλαγής προστέθηκαν αυτόματα και τα tags #revolut, #weekend). Είμαι περίεργος να δω πόσο διάστημα θα πάρει μέχρι να ολοκληρωθεί - ίσως να παίζει ρόλο πως σήμερα είναι Κυριακή (αργία). Όταν αυτό συμβεί, θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Υποθέτω πως δεν έχει τύχει κάτι ανάλογο σε άλλο μέλος...

Τέλος πάντων, έκανα και μια μεταφορά μικρού ποσού (μονοψήφιος αριθμός) από N26 🡒 Revolut γύρω στις 19:30 αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει πιστωθεί στο λογαριασμό μου. Στη N26 το balance είναι ενημερωμένο και μάλιστα κατέβασα και το Transfer confirmation σε pdf (στις λεπτομέρειες της συναλλαγής προστέθηκαν αυτόματα και τα tags #revolut, #weekend). Είμαι περίεργος να δω πόσο διάστημα θα πάρει μέχρι να ολοκληρωθεί - ίσως να παίζει ρόλο πως σήμερα είναι Κυριακή (αργία). Όταν αυτό συμβεί, θα ενημερώσω.

Κανα μισάωρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Χμμμμ, μισάωρο; Έχουν περάσει 2½ ώρες κι ακόμη τίποτα. Επαναλαμβάνω πως ίσως να οφείλεται στο γεγονός πως είναι Σ/Κ.

Χαχα,εχεις δίκιο.Το πήγα με την τοπική ωρα,είμαστε 2 ωρες πίσω εδω.

Οσες φορές εχω στείλει λεφτά πάντως σε ρεβο κλπ ποτέ δεν μου έκαναν πάνω απο μισή ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε μια στιγμή, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Αναφέρεσαι σε top-up από τραπεζικό λογαριασμό της N26 ή τη MasterCard; Γιατί στη 2η περίπτωση, και κρίνοντας από το πόσο πήρε με debit card της Πειραιώς, είμαι βέβαιος πως η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί άμεσα. Εγώ έκανα το πρώτο.

Έχω την αίσθηση πως δεν θα ολοκληρωθεί πριν το μεσημέρι της Δευτέρας και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες μεταφορά από Ν26 (Γερμανια) σε Revolut (Λιθουανια) με έμβασμα μέσα σε 12 ώρες το πολυ, για ελληνική τραπεζα σε 24 ώρες το πολυ. 

Ενδεικτικά αναφέρω προσφατα έμβασμα από Revolut (Λιθουανία) -->Vivid (Γερμανία) λιγότερο από 12ωρες.

Έμβασμα από Vivid (Γερμανία) ---> Bitpanda (Αυστρία) σε λιγότερο από 5-6ωρες

===============================

Αν έκανες μεταφορά μέσω κάρτας Ν26-->  Revolut λογικά άμεσα! Δεν έχει σημασία αν είναι Σ/Κ. Εκτός και αν ...απορρίφθηκε η συναλλαγή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Κάτσε μια στιγμή, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Αναφέρεσαι σε top-up από τραπεζικό λογαριασμό της N26 ή τη MasterCard; Γιατί στη 2η περίπτωση, και κρίνοντας από το πόσο πήρε με debit card της Πειραιώς, είμαι βέβαιος πως η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί άμεσα. Εγώ έκανα το πρώτο.

Έχω την αίσθηση πως δεν θα ολοκληρωθεί πριν το μεσημέρι της Δευτέρας και αν...

Πως τα έστειλες εσύ;Top up ή έμβασμα;Αν το έκανες με εμβασμα θα πάρει κάμποσες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bank account transfer με Beneficiary, IBAN, τα πάντα όλα. BIC δεν μου ζήτησε, το εμφάνισε αυτόματα στο τελευταίο στάδιο.

Πρέπει κάποια στιγμή να αποσαφηνίσουμε τους όρους σε ελληνικά & αγγλικά. Εγώ το “Top-up” το μεταφράζω (γενικώς) ως έμβασμα ανεξάρτητα εάν προέρχεται από τραπεζικό λογαριασμό (π.χ. SEPA transfer όπως στην περίπτωσή μου) ή κάρτα. Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Bank account transfer με Beneficiary, IBAN, τα πάντα όλα. BIC δεν μου ζήτησε, το εμφάνισε αυτόματα στο τελευταίο στάδιο.

Πρέπει κάποια στιγμή να αποσαφηνίσουμε τους όρους σε ελληνικά & αγγλικά. Εγώ το “Top-up” το μεταφράζω (γενικώς) ως έμβασμα ανεξάρτητα εάν προέρχεται από τραπεζικό λογαριασμό (π.χ. SEPA transfer όπως στην περίπτωσή μου) ή κάρτα. Κάνω λάθος;

ναι,λάθος το λες.Αμεση μεταφορά είναι,σαν να πληρωνεις σε pos.Pos είναι η revolut  σε αυτή τη περίπτωση.

Το έμβασμα είναι μέσω iban και θέλει ώρες.Yπαρχει και το google pay  για αμεση μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...