Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έβαλε στο παιχνίδι ένα σωρό καινούργια κρυπτονομίσματα η Ρεβολουτ, αξίζει κανένα;

Μόνο το κάρντανο ξέρω, από το όνομα μόνο.

οπως ειπα και λιγο πιο πανω απο την αρχη του χρονου επαιξα με 3 XRP, XLM και φυσικα ETH.
αυτα τα 3 λοιπον μου εχουν αποδοσει πανω απο 24% της αρχικης επενδυσης μου απο την αρχη του χρονου 3/1 πρωτη αγορα crypto.
Εγω θα βαλω λεφτα στο ETH αλλα τωρα δεν καταφερα που ειχε πεσει, πηρα μονο 100€, οταν ειχε πεσει κατω απο 1200€, τωρα ειναι στα 1761€. οποτε σκεψουν να ειχα λεφτα και ειχα αγορα 1ΕΤΗ με 1200 σε εναν μηνα θα τα ειχα κανει 1700€!!! καλο ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, verylife78 είπε

οπως ειπα και λιγο πιο πανω απο την αρχη του χρονου επαιξα με 3 XRP, XLM και φυσικα ETH.
αυτα τα 3 λοιπον μου εχουν αποδοσει πανω απο 24% της αρχικης επενδυσης μου απο την αρχη του χρονου 3/1 πρωτη αγορα crypto.
Εγω θα βαλω λεφτα στο ETH αλλα τωρα δεν καταφερα που ειχε πεσει, πηρα μονο 100€, οταν ειχε πεσει κατω απο 1200€, τωρα ειναι στα 1761€. οποτε σκεψουν να ειχα λεφτα και ειχα αγορα 1ΕΤΗ με 1200 σε εναν μηνα θα τα ειχα κανει 1700€!!! καλο ε?

 

Κι εγώ κερδισμένος είμαι και αρκετά μάλιστα, αλλά δεν θα είναι πάντα έτσι.

Αυτά που αναφέρεις τα έχω, σήμερα είδα ένα σωρό καινούργια. (μερικά τα τίμησα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξτε μια βοήθεια σήμερα σε φίλο τράβηξαν 800 ευρω από την κάρτα του χωρίς να το πάρει χαμπάρι. Σε κάρτα revolut μέσω εθνικής. Η συναλλαγή είναι ακόμα σε εκκαθάριση δεν μπορούμε να κάνουμε αμφισβήτηση όμως. Έκανα απώλεια κλοπής κάρτας τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να μην χαθούν τα λεφτά. Οι 2 συναλλαγές από 400 ευρω γράφουν e commerce εξουσιοδότηση σε revolut x519x είναι ο κωδικός της καρτας δεν φαίνεται ολόκληρος. Πηραμε εθνική αλλά δεν ασχολείται κανείς να κόψει τις συναλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Doubt είπε

Κι εγώ κερδισμένος είμαι και αρκετά μάλιστα, αλλά δεν θα είναι πάντα έτσι.

Αυτά που αναφέρεις τα έχω, σήμερα είδα ένα σωρό καινούργια. (μερικά τα τίμησα)

τι πηρες δηλαδη?? ετσι για να περνουμε ιδεες

Επεξ/σία από verylife78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι ακριβώς σημαίνει αυτο;

 

Γραφουν οι συναλλαγες εξουσιοδοτηση e-commerce σε revolut. Πρεπει να εγινε με phising με link στο mail. Η τραπεζα ειπαν οτι θα παρουν revolut να δουν. Υπαρχει περιπτωση να ακυρωσουν τη συναλλαγη και να επιστραφουν τα χρηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Για ρίξτε μια βοήθεια σήμερα σε φίλο τράβηξαν 800 ευρω από την κάρτα του χωρίς να το πάρει χαμπάρι. Σε κάρτα revolut μέσω εθνικής. Η συναλλαγή είναι ακόμα σε εκκαθάριση δεν μπορούμε να κάνουμε αμφισβήτηση όμως. Έκανα απώλεια κλοπής κάρτας τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να μην χαθούν τα λεφτά. Οι 2 συναλλαγές από 400 ευρω γράφουν e commerce εξουσιοδότηση σε revolut x519x είναι ο κωδικός της καρτας δεν φαίνεται ολόκληρος. Πηραμε εθνική αλλά δεν ασχολείται κανείς να κόψει τις συναλλαγές. 

Χωρίς καμία ειρωνεία ή διάθεση διακωμώδησης γιατί το θέμα είναι σοβαρό και πάντα αισθάνομαι ένα σφίξιμο στην καρδιά όταν διαβάζω για τέτοια περιστατικά, πόσο τεχνολογικά καταρτισμένος είναι ο φίλος σου;

Τις περισσότερες φορές που συναντώ ανάλογα μηνύματα (εκκλήσεις για βοήθεια) τα κείμενα είναι ασύντακτα, γραμμένα σε greeklish, κεφαλαία λες και πρόκειται για αλλοδαπούς. Ίσως πάλι να είναι αποτέλεσμα πανικού, «Ωχ, Παναγία μου, μου φάγανε τα λεφτά!» «Και τώρα τι κάνω;», σπασμωδικές κινήσεις.

Στη θέση του φίλου σου, και δεδομένου πως ενεργήσατε άμεσα και καταγγείλατε την απάτη, δεν θα ανησυχούσα και τόσο.

Οι ασφαλιστικές δικλείδες που χρησιμοποιούν οι τράπεζες διαρκώς εξελίσσονται. Πολύ πρόσφατα η Alpha Bank εισήγαγε πρόσθετο μέτρο για τους πελάτες που δεν έχουν (ή δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν) smartphones στις ηλεκτρονικές αγορές τους, το e-com PIN. Εκεί που λάμβανες ένα 6ψήφιο -αν θυμάμαι καλά- νούμερο και καθάριζες, τώρα σου λέει «Θες επιβεβαίωση μέσω SMS αντί για push notifications; Από 1η Απριλίου σε υποχρεώνω να συμπληρώνεις και έναν ΕΠΙΠΛΕΟΝ αριθμό που έχεις επιλέξει εσύ». Για να προχώρησαν σε μια τέτοια κίνηση, μάλλον είχαν αυξηθεί τα κρούσματα και το σκέτο PIN δεν αρκούσε πια...

Κάτι τελευταίο: Γράφεις «τράβηξαν» ρήμα που παραπέμπει σε ανάληψη μετρητών και όχι σε αγορά προϊόντων/υπηρεσιών. Παρακάτω βλέπω «e-commerce» όρο τον οποίο ερμηνεύω (ΔΕΝ είμαι ειδικός) ως αγορά, όχι ανάληψη σε ATM της Εθνικής. Τι απ’ τα δύο ισχύει; Ποντάρω σε αγορά που έχει πραγματοποιηθεί σε κάποια εξωτική χώρα ενώ ο νόμιμος κάτοχος βρισκόταν στην Ελλάδα.

 

Επεξ/σία από 9-11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 9-11 είπε

Χωρίς καμία ειρωνεία ή διάθεση διακωμώδησης γιατί το θέμα είναι σοβαρό και πάντα αισθάνομαι ένα σφίξιμο στην καρδιά όταν διαβάζω για τέτοια περιστατικά, πόσο τεχνολογικά καταρτισμένος είναι ο φίλος σου;

Τις περισσότερες φορές που συναντώ ανάλογα μηνύματα (εκκλήσεις για βοήθεια) τα κείμενα είναι ασύντακτα, γραμμένα σε greeklish, κεφαλαία λες και πρόκειται για αλλοδαπούς. Ίσως πάλι να είναι αποτέλεσμα πανικού, «Ωχ, Παναγία μου, μου φάγανε τα λεφτά!» «Και τώρα τι κάνω;», σπασμωδικές κινήσεις.

Στη θέση του φίλου σου, και δεδομένου πως ενεργήσατε άμεσα και καταγγείλατε την απάτη, δεν θα ανησυχούσα και τόσο.

Οι ασφαλιστικές δικλείδες που χρησιμοποιούν οι τράπεζες διαρκώς εξελίσσονται. Πολύ πρόσφατα η Alpha Bank εισήγαγε πρόσθετο μέτρο για τους πελάτες που δεν έχουν (ή δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν) smartphones στις ηλεκτρονικές αγορές τους, το e-com PIN. Εκεί που λάμβανες ένα 6ψήφιο -αν θυμάμαι καλά- νούμερο και καθάριζες, τώρα σου λέει «Θες επιβεβαίωση μέσω SMS αντί για push notifications; Από 1η Απριλίου σε υποχρεώνω να συμπληρώνεις και έναν ΕΠΙΠΛΕΟΝ αριθμό που έχεις επιλέξει εσύ». Για να προχώρησαν σε μια τέτοια κίνηση, μάλλον είχαν αυξηθεί τα κρούσματα και το σκέτο PIN δεν αρκούσε πια...

Κάτι τελευταίο: Γράφεις «τράβηξαν» ρήμα που παραπέμπει σε ανάληψη μετρητών και όχι σε αγορά προϊόντων/υπηρεσιών. Παρακάτω βλέπω «e-commerce» όρο τον οποίο ερμηνεύω (ΔΕΝ είμαι ειδικός) ως αγορά, όχι ανάληψη σε ATM της Εθνικής. Τι απ’ τα δύο ισχύει; Ποντάρω σε αγορά που έχει πραγματοποιηθεί σε κάποια εξωτική χώρα ενώ ο νόμιμος κάτοχος βρισκόταν στην Ελλάδα.

Χωρίς καμία ειρωνεία ή διάθεση διακωμώδησης γιατί το θέμα είναι σοβαρό και πάντα αισθάνομαι ένα σφίξιμο στην καρδιά όταν διαβάζω για τέτοια περιστατικά, πόσο τεχνολογικά καταρτισμένος είναι ο φίλος σου;

Τις περισσότερες φορές που συναντώ ανάλογα μηνύματα (εκκλήσεις για βοήθεια) τα κείμενα είναι ασύντακτα, γραμμένα σε greeklish, κεφαλαία λες και πρόκειται για αλλοδαπούς. Ίσως πάλι να είναι αποτέλεσμα πανικού, «Ωχ, Παναγία μου, μου φάγανε τα λεφτά!» «Και τώρα τι κάνω;», σπασμωδικές κινήσεις.

Στη θέση του φίλου σου, και δεδομένου πως ενεργήσατε άμεσα και καταγγείλατε την απάτη, δεν θα ανησυχούσα και τόσο.

Οι ασφαλιστικές δικλείδες που χρησιμοποιούν οι τράπεζες διαρκώς εξελίσσονται. Πολύ πρόσφατα η Alpha Bank εισήγαγε πρόσθετο μέτρο για τους πελάτες που δεν έχουν (ή δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν) smartphones στις ηλεκτρονικές αγορές τους, το e-com PIN. Εκεί που λάμβανες ένα 6ψήφιο -αν θυμάμαι καλά- νούμερο και καθάριζες, τώρα σου λέει «Θες επιβεβαίωση μέσω SMS αντί για push notifications; Από 1η Απριλίου σε υποχρεώνω να συμπληρώνεις και έναν ΕΠΙΠΛΕΟΝ αριθμό που έχεις επιλέξει εσύ». Για να προχώρησαν σε μια τέτοια κίνηση, μάλλον είχαν αυξηθεί τα κρούσματα και το σκέτο PIN δεν αρκούσε πια...

Κάτι τελευταίο: Γράφεις «τράβηξαν» ρήμα που παραπέμπει σε ανάληψη μετρητών και όχι σε αγορά προϊόντων/υπηρεσιών. Παρακάτω βλέπω «e-commerce» όρο τον οποίο ερμηνεύω (ΔΕΝ είμαι ειδικός) ως αγορά, όχι ανάληψη σε ATM της Εθνικής. Τι απ’ τα δύο ισχύει; Ποντάρω σε αγορά που έχει πραγματοποιηθεί σε κάποια εξωτική χώρα ενώ ο νόμιμος κάτοχος βρισκόταν στην Ελλάδα.

Κατα 99% παιχτηκε περιπτωση phising με link σε μυνημα το οποιο πηγαινε σε περιβαλλον εθνικης αλλα ηταν phising link και εστειλε τα στοιχεια στους κλεφτες. Μιλησαμε με τραπεζα η συναλλαγη ειναι ακομα σε εκκαθαριση αλλα λεει οτι εφυγαν τα λεφτα. Μας ειπαν οτι θα μιλησουν με revolut. Δεν ξερω τι πιθανοτητες υπαρχουν να γλιτωσουμε τα 800 ευρω και να επιστραφουν μακαρι να ασχοληθει η τραπεζα. 

 

Επισης επειδη ειμαι καταρτισμενος δεν καταλαβα ακριβως τι παιχτηκε. 

 

Οι συναλλαγες φαινονται στις 13:25 13:27 απο 400 ευρω η καθε μια. Το phising sms ηρθε στις 4 η ωρα. Μπηκε το παιδι με τα στοιχεια του και εκεινη την ωρα του ηρθε μηνυμα επιβεβαιωσης οτι εγγραφηκε καποια συσκευη. Λογικα του κλεφτη που πηρε τους κωδικους και εγκρινε τις 2 συναλλαγες. Δεν καταλαβα πως εγιναν οι συναλλαγες σε πρωτη θεση στις 13:25 και 13:27 και περιμεναν μετα να στειλουν τα sms για να ψαρεψουν τους κωδικους. Οι συναλλαγες φαινονται ως e-commerce εξουσιοδοτηση revolut και ενας κωδικος τετραψηφιος λογικα ειναι η καρτα αλλα εχει αστερακια αριστερα δεξια. Ειπα να παρω revolut αγγλια αλλα χωρις κωδικο καρτας revolut τι να τους πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Για ρίξτε μια βοήθεια σήμερα σε φίλο τράβηξαν 800 ευρω από την κάρτα του χωρίς να το πάρει χαμπάρι. Σε κάρτα revolut μέσω εθνικής. Η συναλλαγή είναι ακόμα σε εκκαθάριση δεν μπορούμε να κάνουμε αμφισβήτηση όμως. Έκανα απώλεια κλοπής κάρτας τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να μην χαθούν τα λεφτά. Οι 2 συναλλαγές από 400 ευρω γράφουν e commerce εξουσιοδότηση σε revolut x519x είναι ο κωδικός της καρτας δεν φαίνεται ολόκληρος. Πηραμε εθνική αλλά δεν ασχολείται κανείς να κόψει τις συναλλαγές. 

Η εθνική ζητάει επιβεβαίωση όταν στέλνεις χρήματα στη revolut. Πως είχαν τους κωδικούς επιβεβαίωσης? 

Κακώς κάνατε απώλεια - κλοπή κάρτας, καλύτερα να λέγατε την αλήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, minotavros είπε

Η εθνική ζητάει επιβεβαίωση όταν στέλνεις χρήματα στη revolut. Πως είχαν τους κωδικούς επιβεβαίωσης? 

Κακώς κάνατε απώλεια - κλοπή κάρτας, καλύτερα να λέγατε την αλήθεια 

Οι κωδικοι σταλθηκαν με sms στο κινητο του παιδιου εκεινη τη στιγμη με το phising link εκαναν την επιβεβαιωση. Την απωλεια την εκανα μπας και διακοπουν οι συναλλαγες προς την καρτα της revolut. Στο τηλεφωνο μιλησαμε και εξηγησαμε οτι το καναμε για αυτο και οτι δεν εγινε κλοπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οι κωδικοι σταλθηκαν με sms στο κινητο του παιδιου εκεινη τη στιγμη με το phising link εκαναν την επιβεβαιωση. Την απωλεια την εκανα μπας και διακοπουν οι συναλλαγες προς την καρτα της revolut. Στο τηλεφωνο μιλησαμε και εξηγησαμε οτι το καναμε για αυτο και οτι δεν εγινε κλοπη. 

Δηλαδή ήρθαν κωδικοί επιβεβαίωσης χωρίς να έχει κάνει συναλλαγή εκείνος και μετά έδωσε τους κωδικούς αυτούς σε άλλους χωρίς να πονηρευτει ότι πρασπαθει να γίνει συναλλαγή με την κάρτα του? 

Δεν καταλαβαίνω 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, minotavros είπε

Δηλαδή ήρθαν κωδικοί επιβεβαίωσης χωρίς να έχει κάνει συναλλαγή εκείνος και μετά έδωσε τους κωδικούς αυτούς σε άλλους χωρίς να πονηρευτει ότι πρασπαθει να γίνει συναλλαγή με την κάρτα του? 

Δεν καταλαβαίνω 

Ετσι ακριβως εγινε ναι ετσι την παταει ο απλος κοσμος το phising παει πανω απο 20 χρονια δυστυχως και ο κοσμος ακομα δεν ξερει τι ειναι. Το θεμα ειναι τωρα τι γινεται και αν οντως μπορει η εθνικη να μιλησει με revolut και να ακυρωθει η συναλλαγη η να κλεισει το λογαριασμο του απατεωνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ έχω καταλάβει ακριβώς.

Αν μπορείτε να γράψετε απλά, κατανοητά και με μια χρονολογική σειρά τι έγινε επακριβώς ίσως κάποιος άλλος να γλιτώσει παρόμοιες περιπέτειες.

sms, email, κωδικοί, phishing μετά τις συναλλαγές(!)

γενικά αχταρμάς.

Αν δεν μπορεί να τα γράψει ο ίδιος και να δώσει και ντοκουμέντα, άδικος κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ετσι ακριβως εγινε ναι ετσι την παταει ο απλος κοσμος το phising παει πανω απο 20 χρονια δυστυχως και ο κοσμος ακομα δεν ξερει τι ειναι. Το θεμα ειναι τωρα τι γινεται και αν οντως μπορει η εθνικη να μιλησει με revolut και να ακυρωθει η συναλλαγη η να κλεισει το λογαριασμο του απατεωνα. 

Εύχομαι να ξεμπερδέψει, θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι τελικά θα γίνει. 

Αν μπορείς κράτα μας ενήμερους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, verylife78 είπε

τι πηρες δηλαδη?? ετσι για να περνουμε ιδεες

Τελικά μόνο NMR δεν πήρα, ήταν πολύ ανεβασμένο. Στα υπόλοιπα από λίγο "ψώνισα" και πήρα και από μια άλλη εφαρμογή με μικρότερες προμήθειες.

https://blockfolio.com/

(έχουν και μετοχές, λίγες προς το παρόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...