Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως το καταλαβα εγω που ειμαι θεατης και βοηθαω οσο μπορω.

Στις 4 η ωρα ηρθαν κατι sms οτι και καλα μπλοκαριστηκε η καρτα και ειχε ενα link της εθνικης. Το παιδι μπηκε με τα στοιχεια του και εκεινη την ωρα τον πεταξε αμεσως ηταν το fake link μου εστειλε screenshot εγραφε πανω bng αντι για nbg ηθελε προσοχη εκει. Επειτα στο καπακι ηρθαν κωδικοι επιβεβαιωσης για τις 2 συναλλαγες και οτι εγραφηκε μια συσκευη λογικα ηταν αυτη του απατεωνα. Στο καπακι μπαινει στο κανονικο ibank και αμεσα του βγαζει εγκριση απορριψη για τις συναλλαγες των 400 ευρω. Παταει απορριψη αμεσως αλλα ειχαν γινει αποδοχη λογικα απο του κλεφτη το κινητο δεν προλαβε. Προσπαθω και εγω να καταλαβω τι εγινε. Ειναι phising σιγουρα. Οι συναλλαγες φαινονται στο ebanking στις 13:25 και 13:27 αυτο δεν καταλαβαινω ενω οι κωδικοι ηρθαν στις 4.

1 λεπτό πριν, minotavros είπε

Εύχομαι να ξεμπερδέψει, θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι τελικά θα γίνει. 

Αν μπορείς κράτα μας ενήμερους 

Θα ενημερωνω εννοειται οτι μαθαινω και οτι γινει. Μακαρι να ξεμπερδεψει γιατι 800 ευρω ειναι ενας μηνας σκληρης δουλειας ειναι πολλα χρηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια γρήγορη αν ξερει καποιος, στα κρυπτο, υπάρχει οριο σε χρήμα που μπορείς να αγοράσεις συνολικα, και αν ναι ποιο ειναι αυτο

Για απλούς λογαριασμούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

...Θα ενημερωνω εννοειται οτι μαθαινω και οτι γινει. Μακαρι να ξεμπερδεψει γιατι 800 ευρω ειναι ενας μηνας σκληρης δουλειας ειναι πολλα χρηματα. 

Revo, εγιναν οι αμφισβητησεις συναλλαγων?

Τι λεει το support τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nek4d είπε

Revo, εγιναν οι αμφισβητησεις συναλλαγων?

Τι λεει το support τους?

Θα μιλήσει άμεσα από εθνική μας είπαν με revolut να γίνει αμφισβήτηση. Εγώ δεν μίλησα είπα να πάρω Αγγλία αλλά μας είπαν αφήστε το σε μας. Μια βδομάδα έδωσαν για να ενημερώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ απλά λόγια έδωσε τους κωδικούς του λογαριασμού του, πήραν τα στοιχεία της κάρτας αφού μπορείς να δεις τα στοιχεία της μέσω του e-banking και έκαναν της μεταφορές. Μπορεί και το Revolut να είναι "Ψεύτικο Revolut" έχει αναφερθεί στο παρελθόν απατεώνες να έχουν ένα ψεύτικο έμπορο με την επωνυμία "Revolut" ( Αυτοί βρίσκονται από πίσω φυσικά ) και απευθείας το μυαλό σου να πηγαίνει στην Revolut. 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αφού έδωσε τους κωδικούς, είναι στην κρίση της αμφισβήτησης άμα θα επιστραφούν μιας και αυτοί βλέπουν ότι δόθηκε και κανονικά έγκριση για την συνναλαγή μέσω του app.

Ελπίζω να έχει θετική κατάληξη το συγκεκριμένο θέμα. Θα μας ενδιέφερε να μας κρατήσεις ενήμερους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asdfnikos είπε

Με πολύ απλά λόγια έδωσε τους κωδικούς του λογαριασμού του, πήραν τα στοιχεία της κάρτας αφού μπορείς να δεις τα στοιχεία της μέσω του e-banking και έκαναν της μεταφορές. Μπορεί και το Revolut να είναι "Ψεύτικο Revolut" έχει αναφερθεί στο παρελθόν απατεώνες να έχουν ένα ψεύτικο έμπορο με την επωνυμία "Revolut" ( Αυτοί βρίσκονται από πίσω φυσικά ) και απευθείας το μυαλό σου να πηγαίνει στην Revolut. 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αφού έδωσε τους κωδικούς, είναι στην κρίση της αμφισβήτησης άμα θα επιστραφούν μιας και αυτοί βλέπουν ότι δόθηκε και κανονικά έγκριση για την συνναλαγή μέσω του app.

Ελπίζω να έχει θετική κατάληξη το συγκεκριμένο θέμα. Θα μας ενδιέφερε να μας κρατήσεις ενήμερους. 

Ετσι πρεπει να εγινε ναι δυστυχως. Και μακαρι να ειναι η κανονικη revolut και οχι καμια fake για να βγει ακρη. Και το θεμα ειναι οτι μολις τον πεταξε το fake link μπηκε στο καπακι στο κανονικο και εβγαλε αμεσως εγκριση η απορριψη. Πατησε απορριψη αλλα μαλλον προλαβαν οι αλλοι και εκαναν εγκριση. Με προτειναν και για action fraud εφοσον ειναι revolut στην Αγγλια και το ψαχνουν πολυ. Μου φαινεται πολυ παραλογο να μην μπορει η εθνικη να κανει αμφισβητηση συναλλαγης εφοσον το ζητησε ο κατοχος του λογαριασμου με στοιχεια δηλαδη τοσο ευκολα μπορουν να σε φανε χρηματα? Ειχε μεσα 865 ευρω αφησαν τα 65. Πια η προστασια της τραπεζας γιατι με phising την πατανε πολυ που δεν γνωριζουν και δινουν τα στοιχεια τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι και πως έγινε.. Ή κάπου το έχασα.
Αν δεν είχε κάνει κάποια ενέργεια (προσπάθεια) αγοράς, πως μετά άνοιξε ένα (έστω και fake) link που του ήρθε και του ζήταγε να βάλει τα στοιχεία του; Δεν τον προβλημάτισε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, soiramk είπε

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι και πως έγινε.. Ή κάπου το έχασα.
Αν δεν είχε κάνει κάποια ενέργεια (προσπάθεια) αγοράς, πως μετά άνοιξε ένα (έστω και fake) link που του ήρθε και του ζήταγε να βάλει τα στοιχεία του; Δεν τον προβλημάτισε αυτό;

Ολες οι τράπεζες λενε δεν θα σας ζητήσουμε στοιχεία ποτέ σε email  ή τηλεφωνο,ο chrome οταν μπαίνεις σε τέτοιες σελίδες βγάζει προειδοποίηση.Το gmail το πάει στο spam κατευθείαν.

Εντάξει τι άλλο να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ολες οι τράπεζες λενε δεν θα σας ζητήσουμε στοιχεία ποτέ σε email  ή τηλεφωνο,ο chrome οταν μπαίνεις σε τέτοιες σελίδες βγάζει προειδοποίηση.Το gmail το πάει στο spam κατευθείαν.

Εντάξει τι άλλο να γίνει;

Ακριβώς αυτό λέω. Απορώ πως κάποιος που δεν έχει κάνει κάποια τραπεζική ενέργεια/αγορά, ανοίγει ένα λινκ επαλήθευσης. Με το που έρχεται αυτό το λινκ δεν προβληματίζεσαι άμα δεν το περιμένεις; Π.χ. στο mail κάποιες φορές πάιρνω τέτοια μηνύματα χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια δική μου ενέργεια/αγορά. Δεν το ανοίγω καν και το σβήνω. Και όλα αυτά τα λέω επειδή μιλάμε για Revolut, με την έννοια πως κάποια επαφή θα έχεις με τεχνολογία/αγορές για να είσαι κάτοχος. Μπορεί να κάνω και λάθος, σε καμια περίπτωση δεν κρίνω κανέναν και μακάρι να μη χάσει τα λεφτά του ο άνθρωπος. Απλά δεν έχω καταλάβει πως έγινε όλο αυτό.

Επεξ/σία από soiramk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, soiramk είπε

Ακριβώς αυτό λέω. Απορώ πως κάποιος που δεν έχει κάνει κάποια τραπεζική ενέργεια/αγορά, ανοίγει ένα λινκ επαλήθευσης. Με το που έρχεται αυτό το λινκ δεν προβληματίζεσαι άμα δεν το περιμένεις; Π.χ. στο mail κάποιες φορές πάιρνω τέτοια μηνύματα χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια δική μου ενέργεια/αγορά. Δεν το ανοίγω καν και το σβήνω. Και όλα αυτά τα λέω επειδή μιλάμε για Revolut, με την έννοια πως κάποια επαφή θα έχεις με τεχνολογία/αγορές για να είσαι κάτοχος. Μπορεί να κάνω και λάθος, σε καμια περίπτωση δεν κρίνω κανέναν και μακάρι να μη χάσει τα λεφτά του ο άνθρωπος. Απλά δεν έχω καταλάβει πως έγινε όλο αυτό.

Η ρεβολουτ στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο παραλήπτης ,αν είναι αλήθεια η δικαιολογία που υπάρχει στις κινήσεις.Απο την Εθνική του τα πήραν.Αν το κατάλαβα σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η ρεβολουτ στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο παραλήπτης ,αν είναι αλήθεια η δικαιολογία που υπάρχει στις κινήσεις.Απο την Εθνική του τα πήραν.Αν το κατάλαβα σωστά.

 

Ναι, ναι... Άρα θα πρέπει να ήρθε από εθνική κάτι για επαλήθευση. Και αφού δεν είχε κάνει ο ίδιος κάποια ενέργεια (και άρα δεν περίμενε κάτι αντίστοιχο), δεν προβληματίστηκε να μην το ανοίξει; Αυτό δεν καταλαβαίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η τράπεζα (η οποίος άλλος θεσμός θέλετε) δεν δώσει μαζί με την κάρτα/κωδικούς και έναν τύπο με ρόπαλο να σε κοπανάει όταν πας να κάνεις βλακεία αυτά θα γίνονται πάντα..

Λύνουμε και την ανεργία έτσι..

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στείλω δολάρια στην ρεβο με εμβασμα απο ελληνικό λογαριασμο, τι γίνεται στην περίπτωση αυτη, πάνε στην ρεβο σε δολάρια, μετατρέπονται σε ευρω ή μπορει και να απορροφηθεί η συναλλαγή, γιατι η ρεβο λεει καπου έμβασμα σε ευρω, μιλαω για τον λογαριασμό Λιθουανίας.

Ξερει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Αν στείλω δολάρια στην ρεβο με εμβασμα απο ελληνικό λογαριασμο, τι γίνεται στην περίπτωση αυτη, πάνε στην ρεβο σε δολάρια, μετατρέπονται σε ευρω ή μπορει και να απορροφηθεί η συναλλαγή, γιατι η ρεβο λεει καπου έμβασμα σε ευρω, μιλαω για τον λογαριασμό Λιθουανίας.

Ξερει καποιος;

Αν στείλεις Δολάρια θα πιστωθούν στον λογαριασμό σου στα Δολάρια στην Revolut απλά νομίζω ότι πρέπει να είναι SWIFT το έμβασμα για να το δεχτεί η Revolut με Δολάρια. Μην σε πάρω και στον λαιμό μου δεν είμαι 100% σίγουρος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω κάνει έμβασμα από εθνική στο IBAN του λογαριασμού μου στη Revolut στις 2 Απριλίου (την Παρασκευή) κι ακόμα δεν έχουν φανεί τα λεφτά. Είναι φυσιολογικό; Τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...