Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Alekos_37 είπε

Σε ποιά επιλογή αναφέρεσαι; Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος;

Αν το είχα μπροστά μου, ευχαρίστως. Από μνήμης δυστυχώς δεν μπορώ.

Έχει ξαναγίνει πάντως, δεν είσαι ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Alekos_37 είπε

Σε ποιά επιλογή αναφέρεσαι; Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος;

Κάποια στιγμή το ΑΤΜ σου προτείνει να κάνει αυτό την μετατροπή του συναλλάγματος μιας και βλέπει ότι είναι κάρτα σε διαφορετικό νόμισμα από ευρω. Σε εκείνο το σημείο πρέπει να πατήσεις decline για να κανει την μετροπη η Revolut. 

Ωστόσο και μόνο που λέει decline μοιαζει σαν την λαθος επιλογη, οποτε συνηθως πολλοι πατουν accept χωρις να διαβασουν τι λεει η οθονη. 

Η ισοτιμία του ΑΤΜ είναι προφανώς χειρότερη από την Revolut άρα και βγάζουν χρήματα με το να δεχτείς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, georgerov είπε

Κάποια στιγμή το ΑΤΜ σου προτείνει να κάνει αυτό την μετατροπή του συναλλάγματος μιας και βλέπει ότι είναι κάρτα σε διαφορετικό νόμισμα από ευρω. Σε εκείνο το σημείο πρέπει να πατήσεις decline για να κανει την μετροπη η Revolut. 

Ωστόσο και μόνο που λέει decline μοιαζει σαν την λαθος επιλογη, οποτε συνηθως πολλοι πατουν accept χωρις να διαβασουν τι λεει η οθονη. 

Η ισοτιμία του ΑΤΜ είναι προφανώς χειρότερη από την Revolut άρα και βγάζουν χρήματα με το να δεχτείς.  

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Το θέμα είναι ότι ο λογαριασμός της revolut  είναι σε ευρώ και όχι σε δολάρια. Μήπως φταίει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Alekos_37 είπε

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Το θέμα είναι ότι ο λογαριασμός της revolut  είναι σε ευρώ και όχι σε δολάρια. Μήπως φταίει κάτι άλλο;

Ο λογαριασμος ειναι σε ευρω αλλά η κάρτα φαίνεται εξωτερικού για το μηχανημα (ατμ).

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alekos_37 είπε

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Το θέμα είναι ότι ο λογαριασμός της revolut  είναι σε ευρώ και όχι σε δολάρια. Μήπως φταίει κάτι άλλο;

 

59 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Ο λογαριασμος ειναι σε ευρω αλλά η κάρτα φαίνεται εξωτερικού για το μηχανημα (ατμ).

Ακριβώς αυτό. Συνήθως η κάρτα της Revolut φαίνεται ότι έχει ως κύριο νόμισμα την Λίρα, αλλά έχω ακούσει και άλλους να λένε ότι σε μερικά ΑΤΜ ίσως φαίνεται ως δολάριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο, εδώ και 1 χρόνο δεν έχω καταφέρει να παραλάβω ποτέ κάρτα της Revolut. Συγκεκριμένα έχω κάνει 7 αποστολές σε 3 διαφορετικά σπίτια (2 Λάρισα και ένα Χανιά) αλλά ποτέ δεν είδα κάρτα. Έχω δοκιμάζει με Ελληνικούς χαρακτήρες και με αγγλικούς χαρακτήρες αλλά τίποτα. Σε πρόσφατη επίσκεψη στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι πρέπει να ξέρουν χώρα και εταιρεία αποστολής για να το βρουν. Ρωτάω έχει κάποιος καμιά ιδέα από αυτά;

Επεξ/σία από searching
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, searching είπε

Καλησπέρα σας αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο, εδώ και 1 χρόνο δεν έχω καταφέρει να παραλάβω ποτέ κάρτα της Revolut. Συγκεκριμένα έχω κάνει 7 αποστολές σε 3 διαφορετικά σπίτια (2 Λάρισα και ένα Χανιά) αλλά ποτέ δεν είδα κάρτα. Έχω δοκιμάζει με Ελληνικούς χαρακτήρες και με αγγλικούς χαρακτήρες αλλά τίποτα. Σε πρόσφατη επίσκεψη στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι πρέπει να ξέρουν χώρα και εταιρεία αποστολής για να το βρουν. Ρωτάω έχει κάποιος καμιά ιδέα από αυτά;

Τον Απρίλιο του 2020 που είχα παραλάβει την δικιά μου είχε έρθει με απλό ταχυδρομείο Deutsche post και ΕΛΤΑ χωρίς tracking από Γερμανία.

Επεξ/σία από alexpag80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, searching είπε

Καλησπέρα σας αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο, εδώ και 1 χρόνο δεν έχω καταφέρει να παραλάβω ποτέ κάρτα της Revolut. Συγκεκριμένα έχω κάνει 7 αποστολές σε 3 διαφορετικά σπίτια (2 Λάρισα και ένα Χανιά) αλλά ποτέ δεν είδα κάρτα. Έχω δοκιμάζει με Ελληνικούς χαρακτήρες και με αγγλικούς χαρακτήρες αλλά τίποτα. Σε πρόσφατη επίσκεψη στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι πρέπει να ξέρουν χώρα και εταιρεία αποστολής για να το βρουν. Ρωτάω έχει κάποιος καμιά ιδέα από αυτά;

Πολύ περίεργο, το πως θα γράψεις τη διεύθυνση δεν παίζει ρόλο, λατινικούς ή ελληνικούς. Παλιά τις έστελναν από Αγγλία, μετά Πολωνία νομίζω. Πλέον ότι και να έχω πάρει, metal, premium, απλή τις στέλνουν από τον Αγ. Δημήτριο. Ψάξε με αυτή τη διεύθυνση

 178548236_761560024530772_383005476337489557_n.jpg.d6d2aed291a5b4666e5e8a1bfc4d9962.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, spartak1 είπε

Ο λογαριασμος ειναι σε ευρω αλλά η κάρτα φαίνεται εξωτερικού για το μηχανημα (ατμ).

 

21 ώρες πριν, georgerov είπε

 

Ακριβώς αυτό. Συνήθως η κάρτα της Revolut φαίνεται ότι έχει ως κύριο νόμισμα την Λίρα, αλλά έχω ακούσει και άλλους να λένε ότι σε μερικά ΑΤΜ ίσως φαίνεται ως δολάριο. 

Και τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε το ΑΤΜ να βλέπει ότι ο λογαριασμός που αντιστοιχεί η κάρτα είναι όντως σε ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Alekos_37 είπε

 

Και τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε το ΑΤΜ να βλέπει ότι ο λογαριασμός που αντιστοιχεί η κάρτα είναι όντως σε ευρώ;

Απλά να μην αποδέχεσαι της μετατροπές συναλλάγματος που σε προτείνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους . Διάβασα τον οδηγό αλλά θα ήθελα μια διευκρίνιση αν ξέρει κάποιος.

Θα πάω να δουλεψω στην Κύπρο αλλά ο εργοδότης μου είναι Αγγλία και θα με πληρώνει από Αγγλία. Μου είπε ότι άμα θέλω ασφάλιση θα πρέπει να κάνω μόνος μου και ότι μπορεί να βάζει τα χρήματα σε οποιοδήποτε χώρα θέλω.

 

Άμα διαλέξω revolut αυτά τα λεφτά θα φαίνονται Ελλάδα ή Αγγλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, searching είπε

Καλησπέρα σας αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο, εδώ και 1 χρόνο δεν έχω καταφέρει να παραλάβω ποτέ κάρτα της Revolut. Συγκεκριμένα έχω κάνει 7 αποστολές σε 3 διαφορετικά σπίτια (2 Λάρισα και ένα Χανιά) αλλά ποτέ δεν είδα κάρτα. Έχω δοκιμάζει με Ελληνικούς χαρακτήρες και με αγγλικούς χαρακτήρες αλλά τίποτα. Σε πρόσφατη επίσκεψη στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι πρέπει να ξέρουν χώρα και εταιρεία αποστολής για να το βρουν. Ρωτάω έχει κάποιος καμιά ιδέα από αυτά;

Στέλνουν απο Ελλάδα πλέον,καπου το είχα διαβάσει.

 

1 ώρα πριν, Kowalski28 είπε

Καλησπέρα σε όλους . Διάβασα τον οδηγό αλλά θα ήθελα μια διευκρίνιση αν ξέρει κάποιος.

Θα πάω να δουλεψω στην Κύπρο αλλά ο εργοδότης μου είναι Αγγλία και θα με πληρώνει από Αγγλία. Μου είπε ότι άμα θέλω ασφάλιση θα πρέπει να κάνω μόνος μου και ότι μπορεί να βάζει τα χρήματα σε οποιοδήποτε χώρα θέλω.

 

Άμα διαλέξω revolut αυτά τα λεφτά θα φαίνονται Ελλάδα ή Αγγλία?

Τι εννοείς που θα φαίνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν είναι μπερδεμένης προέλευσης  και σκουρου χρωματος ,δεν θα έχεις payslip? ,προβλέπω να ψάχνεις τρόπο να ξεμπλοκάρεις τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...