Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμένα μου ήρθε. Δεν έχω κάνει ούτε εγώ τη μετάβαση σε Bank.
Μέσα έχω €1,29... και έχω να την χρησιμοποιήσω από το Σεπτέμβριο του '19 στην Αμερική.
Δεν θα ήθελα να την χάσω όμως λόγω των ταξιδιών που ελπίζω να επιστρέψουν κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη τη στιγμη 15 ευρω εχω και συνολικα χαλαω γυρω στα 150 το μηνα με τη ρεβο
Εγω ηξερα πως για αφμ και τα σχετικα ηθελε να εισαι μελος της bank
Αν ειναι υποχρωτικο να δηλωσουμε αφμ, την παραταω και βρισκουμε αλλη

Επεξ/σία από Ribakos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι μενα μου ηρθε mail σημερα χωρις να εχω κανει bank. Ειχα μηδενικο υπολοιπο χωρις καποια κινηση εδω και 2-3 χρονια, μεχρι προχτες που πηρα xrp.

Ασχετο αλλα μου ειχαν ερθει παλια καποια mail για να κανω verification επειδη ειχα χειρογραφη ταυτοτητα. Δεν εκανα ποτε, δεν μου ξαναηρθε ειδοποιηση και προχτες που ρωτησα στο chat μου ειπαν οτι ο λογαριασμος δεν χρειαζεται verification. Περιεργο.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα ζητησε φορολογικη εδρα και αφμ χωρις να εχω εγγραφει στη ρεβο μπανκ, και τα εδωσα, δεν εχω κατι να φοβηθω... αντιθετως αν δεν τα δωσω εχουν λογο να κλειδωσουν τον λογαριασμο, δεν καταλαβαινω γιατι το ρισκαρετε

Νομιζω ειναι θεμα χρονου να ζητηθουν αντιστοιχα στοιχεια απο ολες τις αντιστοιχες υπηρεσιες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pp6210 είπε

Και σε μενα ζητησε φορολογικη εδρα και αφμ χωρις να εχω εγγραφει στη ρεβο μπανκ, και τα εδωσα, δεν εχω κατι να φοβηθω... αντιθετως αν δεν τα δωσω εχουν λογο να κλειδωσουν τον λογαριασμο, δεν καταλαβαινω γιατι το ρισκαρετε

Νομιζω ειναι θεμα χρονου να ζητηθουν αντιστοιχα στοιχεια απο ολες τις αντιστοιχες υπηρεσιες

και που τα δηλώνεις αυτά τα στοιχεία γιατί στο email δεν μου ήρθε καποιο link ακομα και στην mobile και web εφαρμογή δεν έχει κάπου να τα δηλωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oκ το έβγαλε η εφαρμογή και το έκανα. ετσι και αλλιώς πάντα ψιλικατζής ήμουν με αυτές τις εφαρμογές ας τα δώσουν και στην εφορία να πληρώσω και τον φορο δεν με νοιάζει :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 9:32 ΠΜ, fagoura είπε

Και οι Ελληνικες καρτες εχουν χρεωση εξοδων αναληψης, οταν κανεις αναληψη σε διαφορετικης τραπεζας ΑΤΜ απο την τραπεζα της καρτας σου.

Υπάρχει κάποια ελληνική τράπεζα που να χρεώνει λιγότερα στις αναλήψεις; Γενικά απο ποιά τράπεζα συμφέρει περισσότερο να τραβάω λεφτά όταν χρειάζομαι; 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alekos_37 είπε

Υπάρχει κάποια ελληνική τράπεζα που να χρεώνει λιγότερα στις αναλήψεις; Γενικά απο ποιά τράπεζα συμφέρει περισσότερο να τραβάω λεφτά όταν χρειάζομαι; 

Ευχαριστώ!

Σε συμφέρει να κάνεις πολλές μεταφορές μικροποσών, κάτω από το όριο χρέωσης εισερχόμενου εμβάσματος, που είναι διαφορετικό για κάθε τράπεζα (5-15€).

Μετά τα σηκώνεις με την ελληνική σου κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Alekos_37 said:

Υπάρχει κάποια ελληνική τράπεζα που να χρεώνει λιγότερα στις αναλήψεις; Γενικά απο ποιά τράπεζα συμφέρει περισσότερο να τραβάω λεφτά όταν χρειάζομαι; 

Ευχαριστώ!

Από την N26 και τα καταστήματα bazzar έχεις δωρεάν ανάληψη. Από revolut θα τα στείλεις στην N26.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται η revolut θα επικεντρωθεί στο κομμάτι btc και κρυπτονομίσματα.

Για πρώτη φορά από το 2015 που δημιουργήθηκε είχε κέρδη χάρη στα κρυπτονομίσματα. Σε μερικούς άρχισε να εμφανίζει και wallet για αποστολή και λήψη κρυπτονομισμάτων από άλλες εταιρείες ενώ αναφέρονται και μειώσεις σε fees σε μερικά πλάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Από την N26 και τα καταστήματα bazzar έχεις δωρεάν ανάληψη. Από revolut θα τα στείλεις στην N26.

Πολύ ενδιαφέρον!! Αναφέρεσαι στα καταστήματα super market bazaar και ανάληψη απο τα ΑΤΜ που έχουν μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Alekos_37 said:

Πολύ ενδιαφέρον!! Αναφέρεσαι στα καταστήματα super market bazaar και ανάληψη απο τα ΑΤΜ που έχουν μέσα;

Όχι αναφέρομαι στην υπηρεσία cash26 της N26 που δουλεύει με τα ταμεία των supermarket bazaar.
Καταθέτεις μετρητά κατευθείαν στον N26 λογαριασμό με 1.5% χρέωση ή κάνεις ανάληψη δωρεάν. 

https://n26.com/en-eu/blog/cash26-launches-in-greece

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μυνήματα  τα στέλνουν σε όλους ,είτε είσαι στην Bank είτε την χρησιμοποποιείς σαν ηλεκτρονικό πορτοφόλι. 

Κάποια στιγμή θα γίνει υποχρεωτική η αναγραφή και ΑΦΜ και φορολογικής κατοικίας  για όλες τις χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες και για όλες τις εταιρείες . Είτε δώστε ΑΦΜ είτε όχι αφού σε έχουν ταυτοποιήσει με ταυτότητα είναι το ίδιο πράγμα. Άσε που αν αποφεύγεις να δώσεις ΑΦΜ δείχνει και πιο ύποπτο . Ο καθένας αποφασίζει μόνος του στην τελική, προσέξτε μόνο μην σας μπλοκάρουν ξαφνικά καναν λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, evkar είπε

τα μυνήματα  τα στέλνουν σε όλους ,είτε είσαι στην Bank είτε την χρησιμοποποιείς σαν ηλεκτρονικό πορτοφόλι. 

Κάποια στιγμή θα γίνει υποχρεωτική η αναγραφή και ΑΦΜ και φορολογικής κατοικίας  για όλες τις χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες και για όλες τις εταιρείες . Είτε δώστε ΑΦΜ είτε όχι αφού σε έχουν ταυτοποιήσει με ταυτότητα είναι το ίδιο πράγμα. Άσε που αν αποφεύγεις να δώσεις ΑΦΜ δείχνει και πιο ύποπτο . Ο καθένας αποφασίζει μόνος του στην τελική, προσέξτε μόνο μην σας μπλοκάρουν ξαφνικά καναν λογαριασμό.

Ναι σε έχουν ταυτοποιήσει, αλλά εγώ προσωπικά έχω 4 αφμ σε 4 χωρες, οπότε θα δώσω αυτό που με συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...