Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Ναι σε έχουν ταυτοποιήσει, αλλά εγώ προσωπικά έχω 4 αφμ σε 4 χωρες, οπότε θα δώσω αυτό που με συμφέρει

😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, alfeios είπε

😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮

Μη σου κάνει εντύπωση, αν δουλέψεις σε 4 χωρες έχεις αυτόματα και 4 αφμ.

Το πρόβλημα είναι ποια χώρα θα πάει να τσεκαρει το αφμ μου? Αν με τσεκαρει η Ελλάδα ναι θα έχω πρόβλημα γιατί δηλώνω 0 

Αν με τσεκαρει άλλη χώρα όμως , τι θα με κάνουν? Θα μου πάρουν περιουσιακά στοιχεία που δεν έχω?

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Ναι σε έχουν ταυτοποιήσει, αλλά εγώ προσωπικά έχω 4 αφμ σε 4 χωρες, οπότε θα δώσω αυτό που με συμφέρει

προφανώς κ δεν θα δηλώσεις οτι σε συμφέρει αλλά της χώρας που εχεις δηλώσει στην ρεβο ότι ζεις.

χώρια ότι φορολογικός κάτοικος είσαι μόνο σε μια χώρα κ όχι κ στις 4.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, bilya είπε

προφανώς κ δεν θα δηλώσεις οτι σε συμφέρει αλλά της χώρας που εχεις δηλώσει στην ρεβο ότι ζεις.

χώρια ότι φορολογικός κάτοικος είσαι μόνο σε μια χώρα κ όχι κ στις 4.

Προφανώς και θα δηλώσω ότι με συμφέρει

Οι γιατροί και οι δικηγόροι δηλώνουν λίγα , οι Ελ επ δηλώνουν 10 χιλιάρικα, η μισή χώρα δουλεύει μαύρα. Και εγώ θα δηλώσω την αλήθεια? Για μ@λ.. με πέρασες? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Μη σου κάνει εντύπωση, αν δουλέψεις σε 4 χωρες έχεις αυτόματα και 4 αφμ.

Το πρόβλημα είναι ποια χώρα θα πάει να τσεκαρει το αφμ μου? Αν με τσεκαρει η Ελλάδα ναι θα έχω πρόβλημα γιατί δηλώνω 0 

Αν με τσεκαρει άλλη χώρα όμως , τι θα με κάνουν? Θα μου πάρουν περιουσιακά στοιχεία που δεν έχω?

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στις απορίες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Προφανώς και θα δηλώσω ότι με συμφέρει

Οι γιατροί και οι δικηγόροι δηλώνουν λίγα , οι Ελ επ δηλώνουν 10 χιλιάρικα, η μισή χώρα δουλεύει μαύρα. Και εγώ θα δηλώσω την αλήθεια? Για μ@λ.. με πέρασες? 

 

 

αν την ρεβο την έχεις με ελληνική διεύθυνση θέλω να δω πως θα δηλώσεις αφμ άλλης χώρας.

ο παρακάτω συνδέσμος έχει κάποιες πληροφορίες.

https://www.revolut.com/en-IT/help/profile-plan/profile-settings/how-do-i-change-my-country-of-residence#:~:text=The countries you can change,your account is registered with.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bilya είπε

αν την ρεβο την έχεις με ελληνική διεύθυνση θέλω να δω πως θα δηλώσεις αφμ άλλης χώρας.

Κανεις edit και τα αλλαζεις στις επιλογες... λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα σκεφτούν τα κράτη να κάνουν κάτι που θα ονομάσουν ας πούμε Συβάσεις Αποφυγής Διπλής Φορολόγησης.. που θα πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Κανεις edit και τα αλλαζεις στις επιλογες... λολ

δες το λινκ που ανέβασα παραπάνω μπορείς να αλλάξεις μόνο σε συγκεκριμένες χώρες.

" if you are a Revolut Bank customer, you can change your country only between Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czechia, Estonia, Greece, Hungary, Latvia, Lithuania, Malta, Poland, Romania, Slovakia, Slovenia."

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Adrian είπε

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα σκεφτούν τα κράτη να κάνουν κάτι που θα ονομάσουν ας πούμε Συβάσεις Αποφυγής Διπλής Φορολόγησης.. που θα πάει..

Sarcasm detected.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bilya είπε

προφανώς κ δεν θα δηλώσεις οτι σε συμφέρει αλλά της χώρας που εχεις δηλώσει στην ρεβο ότι ζεις.

χώρια ότι φορολογικός κάτοικος είσαι μόνο σε μια χώρα κ όχι κ στις 4.

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι απόλυτα σωστό. Μπορεί κάποιος να μην συμπληρώνει 181 μέρες το χρόνο σε μια συγκεκριμένη χώρα και μπορεί επίσης να έχει εισοδήματα από πολλές χώρες ταυτόχρονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, georgerov είπε

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι απόλυτα σωστό. Μπορεί κάποιος να μην συμπληρώνει 181 μέρες το χρόνο σε μια συγκεκριμένη χώρα και μπορεί επίσης να έχει εισοδήματα από πολλές χώρες ταυτόχρονα. 

φορολογικός κάτοικος είσαι εκεί που ζεις 181 μέρες άσχετα αν έχεις εισοδήματα κ απο τις 26 άλλες χώρες της ΕΕ πχ. 

Δεν σε συμφέρει να μην έχεις φορολογική κατοικία γιατί παίζει να φορολογηθείς 2 φορές. 

περισσότερες πληροφορίες εδώ για να κλείσει κ το offtopic. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα έναν γνωστό μου στη revolut και είδα πως το κόστος αποστολής της κάρτας έχει ανέβει στα €7. Εγώ πριν χρόνια είχα πάρει δωρεάν και την πρώτη και την επόμενη κάρτα όταν η πρώτη έληξε.

Ποιο είναι το κόστος της επόμενης κάρτας τώρα όταν λήξει η πρώτη; Ισχύει αυτό που λέει στη σελίδα ως replacement card (€6 + μεταφορικά) ή είναι μόνο για απώλεια κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...