Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/7/2021 στις 12:40 ΜΜ, Hapatingo είπε

Όσοι είχαν κάνει εγγραφή με χειρόγραφη ταυτότητα εάν επιβίωσαν από τα απανωτά spam για κλείσιμο λογαριασμού τότε δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα και εξακολουθούν να χρησιμοποιούν την revolut χωρίς διακρίσεις. 

Η εγγραφή νέου χρήστη με χειρόγραφη ταυτότητα είναι που δεν επιτρέπεται.

Πάντως η αλλαγή ταυτότητας περνάει αυτόματα στα συστήματα.

Σε μένα ποτέ δεν ήρθαν spam μηνύματα για την χειρόγραφη. Και φέτος έβγαλα στη σύζυγο κάρτα με χειρόγραφη ταυτότητα χωρίς πρόβλημα. Στην αρχή δεν την δέχτηκε, επικοινώνησα με το support τους και τη δέχτηκαν μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλου σας, λοιπόν, έχω linkαρει την revolut με το ebay. Το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ εδώ και χρόνια πουλάω στο ebay. Com οπότε οι συναλλαγές όλες ήταν σε δολάρια. Στο PayPal είχα και έχω δολάρια. 

 Τώρα όταν το eBay με πληρώνει απευθείας στην revolut η πληρωμή γίνεται σε euro κρατώντας προμήθεια αρκετή για την μετατροπή από δολάρια σε ευρό. 

 Τι κάνω λάθος? Σε ποιον να απευθυνθώ? 

Στην revolut δεν μπορώ να έχω δολάρια? Δολάρια και ευρό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paganinigr είπε

Γειά σε όλου σας, λοιπόν, έχω linkαρει την revolut με το ebay. Το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ εδώ και χρόνια πουλάω στο ebay. Com οπότε οι συναλλαγές όλες ήταν σε δολάρια. Στο PayPal είχα και έχω δολάρια. 

 Τώρα όταν το eBay με πληρώνει απευθείας στην revolut η πληρωμή γίνεται σε euro κρατώντας προμήθεια αρκετή για την μετατροπή από δολάρια σε ευρό. 

 Τι κάνω λάθος? Σε ποιον να απευθυνθώ? 

Στην revolut δεν μπορώ να έχω δολάρια? Δολάρια και ευρό? 

Δεν μπορείς να κανεις κατι απο οσο ξερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν ο αδερφός μου που είναι Γερμανία μου στειλει από την δική του revolut στην δική μου ένα ποσό πχ >2000 και εγω το κάνω ανάληψη από Ελλάδα, είμαι υποχρεωμένος  να το δηλώσω στην εφορία μου;

Κανονικά σε άλλη περίπτωση εισερχόμενο έμβασμα από ελληνική τραπεζα πρεπει να δηλωθεί και έχει την εξής φορολογία 

Απο συγγενείς Α βαθμού 10%

Απο συγγενείς Β βαθμού 20 %

Απο λοιπά πρόσωπα 40%. 

Με την revolut τι γίνεται; 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sam_GR είπε

Καλησπέρα,

Αν ο αδερφός μου που είναι Γερμανία μου στειλει από την δική του revolut στην δική μου ένα ποσό πχ >2000 και εγω το κάνω ανάληψη από Ελλάδα, είμαι υποχρεωμένος  να το δηλώσω στην εφορία μου;

Κανονικά σε άλλη περίπτωση εισερχόμενο έμβασμα από ελληνική τραπεζα πρεπει να δηλωθεί και έχει την εξής φορολογία 

Απο συγγενείς Α βαθμού 10%

Απο συγγενείς Β βαθμού 20 %

Απο λοιπά πρόσωπα 40%. 

Με την revolut τι γίνεται; 

 

Δεν ξέρω που τα βρήκες τα στοιχεία, αλλά θα σου απαντήσω στην πράξη "μη δηλώσεις τίποτα". Για 2-3 χιλιάρικα ουδείς θα ασχοληθεί.

Από την άλλη, αν καίγεσαι να πληρώσεις, ο δρόμος ανοιχτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, paganinigr είπε

Γειά σε όλου σας, λοιπόν, έχω linkαρει την revolut με το ebay. Το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ εδώ και χρόνια πουλάω στο ebay. Com οπότε οι συναλλαγές όλες ήταν σε δολάρια. Στο PayPal είχα και έχω δολάρια. 

 Τώρα όταν το eBay με πληρώνει απευθείας στην revolut η πληρωμή γίνεται σε euro κρατώντας προμήθεια αρκετή για την μετατροπή από δολάρια σε ευρό. 

 Τι κάνω λάθος? Σε ποιον να απευθυνθώ? 

Στην revolut δεν μπορώ να έχω δολάρια? Δολάρια και ευρό? 

Θα στείλεις στο support τους ότι θες σαν κύριο νόμισμα για την κάρτα σου το δολάριο. Και θα στο αλλάξουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με την revolut και μου είπαν ότι έτσι τους πλήρωσε το ebay, γενικά δεν τους εμπιστεύομαι. Ούτε τον ένα ούτε τον άλλο. Μόνο για πακέτα με πρήζουν, όταν θέλω εγώ βοήθεια με αποφεύγουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, paganinigr said:

Μίλησα με την revolut και μου είπαν ότι έτσι τους πλήρωσε το ebay, γενικά δεν τους εμπιστεύομαι. Ούτε τον ένα ούτε τον άλλο. Μόνο για πακέτα με πρήζουν, όταν θέλω εγώ βοήθεια με αποφεύγουν. 

Έτσι δουλεύει το νέο σύστημα πληρωμών του ebay. Εφόσον έχεις δηλώσει τρ. λογαριασμό σε Ευρώπη τότε θα βάζουν ευρώ. Μπορείς να το λύσεις με το να ανεβάζεις τα εμπορεύματά σου με ευρωπαϊκή τιμολόγηση, δηλαδή αντί για δολάρια σε ευρώ.

Είναι λίγο μπελάς μίας και κανένα ευρωπαϊκό ebay δεν είναι στην αγγλική γλώσσα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το γερμανικό. Θα γνωρίζεις ότι δεν παίζει ρόλο η τοποθεσία του ebay εάν θες να πουλάς σε Αμερική παράδειγμα. Οπότε θα πληρώνεσαι κανονικά σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 11:15 ΜΜ, Hapatingo είπε

Έτσι δουλεύει το νέο σύστημα πληρωμών του ebay. Εφόσον έχεις δηλώσει τρ. λογαριασμό σε Ευρώπη τότε θα βάζουν ευρώ. Μπορείς να το λύσεις με το να ανεβάζεις τα εμπορεύματά σου με ευρωπαϊκή τιμολόγηση, δηλαδή αντί για δολάρια σε ευρώ.

Είναι λίγο μπελάς μίας και κανένα ευρωπαϊκό ebay δεν είναι στην αγγλική γλώσσα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το γερμανικό. Θα γνωρίζεις ότι δεν παίζει ρόλο η τοποθεσία του ebay εάν θες να πουλάς σε Αμερική παράδειγμα. Οπότε θα πληρώνεσαι κανονικά σε ευρώ.

Από ότι είδα υπάρχει το ιρλανδικό.

Δεν έχω καταλάβει αν βάλω κάτι πχ στο γερμανικό αν θα μπορούν να το βλέπουν στο αμερικανικό ή οπουδήποτε αλλού. 

Θα το δω και θα σας πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση παιδιά,έψαξα πολύ και απάντηση δεν βρίσκω(τουλάχιστον πρόσφατη).Η revolut μετράει στο αφορολόγητο;Πέρυσι πολλοί βλέπω έλεγαν δεν μετράει,άλλοι λέγανε οτι θα μετράει σύντομα,τελικά τι ισχύει;Εμένα θα με βόλεβε να μη μετράει πάντως μιας και έχω ήδη πολλά μαζεμένα στις ελληνικές κάρτες..

ΥΣ Εχω δώσει και ΑΦΜ κατα την εγγραφή

Επεξ/σία από mad15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, δεν μετραει.

Να ξερεις ομως οτι οι αρμοδιες αρχες εχουν προσβαση σε ολους τους λογαριασμους σου, αλλο που δεν ασχολουνται λογω ελλειψης πορων, αφου ασχολουνται με τους μεγαλυτερους καρχαριες και οχι με τα λιγα χιλιαρικα που μπορει να εχει μαυρα ο κοσμακης.

Επεξ/σία από efib
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράνε αλλά χειροκίνητα. Εάν κάνεις top up στην revolut σαφώς και δεν μετράει ούτε χειροκίνητα. Αν όμως αυτά τα 100 ευρώ με την κάρτα της revolut τα ξοδέψεις σε ελληνικά καταστήματα, τότε κρατώντας τις αποδείξεις μπορείς χειροκίνητα να τα περάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...