Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, vali είπε

Και μισό ευρώ να κάνει δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ 1 Τζόκερ και 2 δελτία Κίνο συνολικής αξίας 2 ευρώ, έπαιξα και η ανταμοιβή  (55 ευρώ) πιστώθηκε.

Πρέπει να έχουν αυξήσει τα όρια, κάλεσα τον προηγούμενο μήνα ένα φιλαράκι και έκανε 3 αγορές από playstore αγορά ebook με 0,01€ και πήρα την ανταμοιβή, 

το ίδιο πήγα να κάνω χθες και δεν έλαβα αμοιβή, στην εξυπηρέτηση πελατών μας είπαν ότι η κάθε συναλλαγή πρέπει να είναι τουλάχιστον 5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, Raylan είπε

Όταν προσκαλείς κάποιον φίλο παίρνεις αμοιβή, ο φίλος σου πρέπει να κάνει 3 αγορές, ξέρετε πόσο πρέπει να είναι η ελάχιστη αξία συναλλαγής?

Κάποτε ήταν οποιαδήποτε αξία συναλλαγής, τώρα πλέον είναι τουλάχιστον 5 ευρώ ανά συναλλαγή, δηλαδή στο σύνολο 15 ευρώ σε 3 συναλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, V3NDETTA είπε

Κάποτε ήταν οποιαδήποτε αξία συναλλαγής, τώρα πλέον είναι τουλάχιστον 5 ευρώ ανά συναλλαγή, δηλαδή στο σύνολο 15 ευρώ σε 3 συναλλαγές. 

Ναι αυτό διάβασα και εγώ τώρα, βγήκα με τον φίλο παραγγείλαμε κάναμε τρεις συναλλαγές των 5 ευρώ αλλά ακόμα δεν έχω πάρει την αμοιβή.. 

 

Άργησε αλλά τα πήρα..

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα (χθες) 20 Αυγ 2021, μετά από 30 μήνες!! "ξεπάγωσε" ο λογαριασμός μου στη Revolut.

...είχε "κλειδώδει" ξαφνικά το Φλεβάρη του 2019, χωρίς να μού παρασχεθεί κάποιος λόγος ή να ζητηθεί κάποιο έγγραφο...είχα διαβάσει πως είχε συμβεί και σ' άλλους, με διάρκεια από λίγες ώρες μέχρι 3-4 μήνες...

Κάθε 3 μήνες ξαναρωτούσα α) ποιά συναλλαγή οφείλεται για το παγωμα του λογαριασμού, β) για τί είδους παράβαση ελέγχεται, γ) τί μπορώ να κάνω εγώ για την επίλυση
...η απάντηση: η αρμόδια υπηρεσία κάνει τους πρέποντες ελέγχους, δεν έχουμε/παρέχουμε πληροφορίες για τους ελέγχους που κάνει το σύστημά μας, είναι ανεξάρτητες οι ομάδες ασφαλείας κ εξυπηρέτησης, προωθούμε το αίτημά σας στην αρμόδια ομάδα ωστε να εξεταστεί (κατά προτεραιότητα) και λοιπά και λοιπά.

Πριν λίγους μήνες πήγα να υποβάλω παράπονο / αίτημα επίλυσης σε μια βρετανική υπηρεσία διακανονισμών, ψάχνοντας βρήκα ότι η Revolut είχε αδειοδοτηθεί από τη ΤτΕ για υπηρεσίες, υπέβαλα ένα παράπονο αλλά σε λάθος διεύθυνση (η ιστοσελίδα της ΤτΕ έτρωγε ένα κώλυμα όταν πήγαινα να επικοινωνήσω με το αρμόδιο τμήμα), τελικά έλαβα απάντηση με το σωστό email για προώθηση του παραπόνου, αλλά είπα να μαζέψω όλο το υλικό πρώτα (κάθε επικοινωνία που είχα με τη REvolut για το θέμα).
...αφου είχε περάσει λίγος καιρός είπα ας κάνω άλλη μια δοκιμή, να έχω τη πιο πρόσφατη επικοινωνία να επισυνάψω στη ΤτΕ...

Επικοινώνησα με τη Revolut στις 18 Αυγ, σήμερα το μεσημέρι έλαβα ενημέρωση ότι προωθήθηκε το θέμα προς εξέταση κ 1-2 ώρες μετά ξεκλειδώθηκε ο λογαριασμός.

Όταν είχε κλειδώσει μόνο κατά τύχη (βαρεμάρα δική μου) δεν είχα στείλει τη προηγούμενη μέρα ένα έμβασμα 2.000€ για τα οδοντιατρικά των δικών μου στη Γευγελή.

...όλο αυτό το διάστημα κρατούσαν και γύρω στα ~10€ που είχαν μείνει μέσα, και ασφαλώς αρνούνταν να απελευθερώσουν τα χρήματα κι ας έκλειναν το λογαριασμό.

...

Τώρα ξεκλειδώθηκε, αλλά άντε να την εμπιστευθείς να ξαναστείλεις ποσό για αγορές...από τη μια σκέφτομαι "κράτα το λογαριασμό μηπως...", από την άλλη και μόνο να τον έχω ανοιχτό φαίνεται ως επιβράβευση μιας απολύτως απαράδεκτης συμπεριφοράς.

...αν είναι το κρατήσω, το tax residency πρέπει να το δηλώσω, αν έχω Payments λογαριασμό μόνο (κι όχι πλήρη) ;

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το πρωί "ανέβασα" € 10,00 στην Revolut από τον λογαριασμό της Εθνικής, και πριν από λίγο που δοκίμασα να "ανεβάσω" άλλα € 15,00 μου έβγαλε fail, και έγραφε κάτι για 3DS (αν πρόλαβα να διαβάσω καλά) και authentication.

Να δοκιμάσω ξανά;

Τί πρόβλημα είναι αυτό; Ήταν κάτι της στιγμής; Γνωρίζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manost είπε

Το πρωί "ανέβασα" € 10,00 στην Revolut από τον λογαριασμό της Εθνικής, και πριν από λίγο που δοκίμασα να "ανεβάσω" άλλα € 15,00 μου έβγαλε fail, και έγραφε κάτι για 3DS (αν πρόλαβα να διαβάσω καλά) και authentication.

Να δοκιμάσω ξανά;

Τί πρόβλημα είναι αυτό; Ήταν κάτι της στιγμής; Γνωρίζετε;

Εχει παρα πολλα σχολια σχετικα στις προηγουμενες σελιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manost είπε

Το πρωί "ανέβασα" € 10,00 στην Revolut από τον λογαριασμό της Εθνικής, και πριν από λίγο που δοκίμασα να "ανεβάσω" άλλα € 15,00 μου έβγαλε fail, και έγραφε κάτι για 3DS (αν πρόλαβα να διαβάσω καλά) και authentication.

Να δοκιμάσω ξανά;

Τί πρόβλημα είναι αυτό; Ήταν κάτι της στιγμής; Γνωρίζετε;

γενικά η revolut εβγαλε ανακοίνωση οτι έχει θέματα με τις καταθέσεις ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις.

Έπειτα από την αναβάθμιση μπόρεσα να περάσω το δίπλωμα της οδήγησης που κάποτε δεν γινόταν και ήταν πρόβλημα για εμάς που έχουμε χειρόγραφες ταυτότητες. Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός πως λόγο της μεταφοράς της από την Αγγλίας ίσως να άλλαξαν τα μέτρα της;

Γνωρίζω πως δεν μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο με την revolut, στο θέμα όμως του εισοδήματος και του πόθεν έσχες, δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με την ελληνική κάρτα; Θέλω να πω, ναι μεν μπορεί η αγορά να μην φανεί στην Εθνική και να φανεί στην revolut άλλα αυτό σημαίνει πως κάπου βρήκες τα χρήματα για να αγοράσεις, άρα αν τα κάνεις μεταφορά από την Εθνική μετράει ως δαπάνη ή αλλιώς ηλεκτρονική αγορά;

To top up από την revolut με την μεταφορά από το e-banking της εθνικής διαφέρει σε κάτι άλλο εκτός από την χρέωση που γλυτώνεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4mage είπε

To top up από την revolut με την μεταφορά από το e-banking της εθνικής διαφέρει σε κάτι άλλο εκτός από την χρέωση που γλυτώνεις;

Γίνεται σχεδόν άμεσα, ενώ το έμβασμα θέλει το χρόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατί σου δεχτηκαν το δίπλωμα.Λόγω ΗΒ το δέχονταν παλιά.Τωρα γιατί το δεχτηκαν σε εσενα........?

Το φορτισμα δεν μετράει στο αφορολόγητο,σαν μεταφορά μετράει .

Είναι και άμεσο εκτός απο ανέξοδο το top up.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν ξερω γιατί σου δεχτηκαν το δίπλωμα.Λόγω ΗΒ το δέχονταν παλιά.Τωρα γιατί το δεχτηκαν σε εσενα........?

Το φορτισμα δεν μετράει στο αφορολόγητο,σαν μεταφορά μετράει .

Είναι και άμεσο εκτός απο ανέξοδο το top up.

Μου πέταξε το γνωστό μήνυμα που απ` ότι κατάλαβα τους ενδιαφέρει περισσότερο να ανανεώνεις τα στοιχεία σου κι ας μην είναι αποδεκτά διότι από ένα σημείο και μετά η χειρόγραφη θα έπρεπε να μην περνάει γενικά και αν ήταν αυστηροί να σου δίναν προθεσμία για το κλείσιμο του λογαριασμού (καθόλου απίθανο να συμβεί μελλοντικά). Πέρασα λοιπόν δίπλωμα και και το δέχτηκαν δεν μου εμφανίστηκε ξανά μήνυμα ταυτοποίησης.

Ναι είναι άμεσο και ανέξοδο επειδή αποθηκεύεις την κάρτα και τέλος.

Απλά είχα απορία για το είδος της μεταφοράς, επειδή το top up το περνάει ως δαπάνη οπότε λες τι δαπάνη είναι αυτή; Δηλαδή δεν είναι πως έχεις μια κάρτα της εθνικής με χρήματα ως μισθοδοσία και έπειτα αναλυτικές κατηγορίες αγορών (φαγητό, κλπ).

Επειδή είχα παραπάνω αγορές απ`ότι έπρεπε στην κάρτα ήθελα να το ξεκαθαρίσω για να ξέρω τι μου γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 11:44 ΠΜ, d4mage είπε

Μου πέταξε το γνωστό μήνυμα που απ` ότι κατάλαβα τους ενδιαφέρει περισσότερο να ανανεώνεις τα στοιχεία σου κι ας μην είναι αποδεκτά διότι από ένα σημείο και μετά η χειρόγραφη θα έπρεπε να μην περνάει γενικά και αν ήταν αυστηροί να σου δίναν προθεσμία για το κλείσιμο του λογαριασμού (καθόλου απίθανο να συμβεί μελλοντικά). Πέρασα λοιπόν δίπλωμα και και το δέχτηκαν δεν μου εμφανίστηκε ξανά μήνυμα ταυτοποίησης.

Ναι είναι άμεσο και ανέξοδο επειδή αποθηκεύεις την κάρτα και τέλος.

Απλά είχα απορία για το είδος της μεταφοράς, επειδή το top up το περνάει ως δαπάνη οπότε λες τι δαπάνη είναι αυτή; Δηλαδή δεν είναι πως έχεις μια κάρτα της εθνικής με χρήματα ως μισθοδοσία και έπειτα αναλυτικές κατηγορίες αγορών (φαγητό, κλπ).

Επειδή είχα παραπάνω αγορές απ`ότι έπρεπε στην κάρτα ήθελα να το ξεκαθαρίσω για να ξέρω τι μου γίνεται.

To διπλωμα πως το περασες δηλ? Εχει επιλογή για ταυτότητα η διαβατηριο όταν πας να καταχωρίσεις!!!

Επίσης για περιμενε και τη Δευτερα λιγο γιατι και εγω ειχα καταχωρισει σαββατο στο παρελθόν και τη Δευτερα ενω ολα φαινονταν καλα το ακυρωσανε και ζητησαν εκ νεου ταυτοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχουν ξαναρωτήσει σίγουρα, αλλά για να μη ψάχνω όλο το νήμα, γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η προμήθεια για μεταφορά από Revolut σε Alpha και πόση σε Πειραιώς?

Ρωτάω γιατί έχω κάνει μόνο μία φορά μεταφορά σε Πειραιώς παλιότερα και θυμάμαι χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μου είχε κρατήσει 4 ευρώ. Μίλησα με φίλο όμως που έχει Alpha και μου πε ότι δεν υπάρχει καν προμήθεια.

Κάτι σίγουρο λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Θα έχουν ξαναρωτήσει σίγουρα, αλλά για να μη ψάχνω όλο το νήμα, γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η προμήθεια για μεταφορά από Revolut σε Alpha και πόση σε Πειραιώς?

Ρωτάω γιατί έχω κάνει μόνο μία φορά μεταφορά σε Πειραιώς παλιότερα και θυμάμαι χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μου είχε κρατήσει 4 ευρώ. Μίλησα με φίλο όμως που έχει Alpha και μου πε ότι δεν υπάρχει καν προμήθεια.

Κάτι σίγουρο λοιπόν?

Αν έχεις την μισθοδοσία σου στην αλφα ναι είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Θα έχουν ξαναρωτήσει σίγουρα, αλλά για να μη ψάχνω όλο το νήμα, γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η προμήθεια για μεταφορά από Revolut σε Alpha και πόση σε Πειραιώς?

Ρωτάω γιατί έχω κάνει μόνο μία φορά μεταφορά σε Πειραιώς παλιότερα και θυμάμαι χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μου είχε κρατήσει 4 ευρώ. Μίλησα με φίλο όμως που έχει Alpha και μου πε ότι δεν υπάρχει καν προμήθεια.

Κάτι σίγουρο λοιπόν?

1.Ο φιλος σου απαντησε χωρις να ξερει

2. Μεταφορα απο Revolut για οποιαδηποτε τραπεζα σε IBAΝ ειναι χωρις χρεωση απο την Revolut

3. Οι ελληνικες τραπεζες εφαρμοζου χρεωση εισερχομενου εμβασματος γυρω στα 3 με 4 € για καθε εισερχδομενο εμβασμα

4 Καθε τραπεζα εχει διαφορετικο οριο που ξεκιναει την χρεωση. Στην Alpha bank χρεωνονται ολα τα εισερχομενα απο 5,01€ και πανω, στην Eurobank χρεωνονται ολα τα εισερχομενα απο 20,01€ και πανω

5 μπορεις να κανεις οσα εμβασματα θελεις. Για παραδειγμα αν θελεις να μεταφερεις 120€ απο Revolut σε Alpha bank μπορεις να το σπασεις σε 24 εμβασματα των 5€ για να αποφυγεις την χρεωση

Υ.Γ. Το ερωτημα εχει απαντηθει πανω απο 20 φορες εδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...