Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To atm μου κραταει προμηθεια αλλα η revolut λεει οτι οι πρωτες αναληψεις ειναι δωρεαν. Πρεπει να παω σε καποιο ειδικο ατμ;

Οι καταθεσεις στο revolut iban μου φαινονται αυτοματα στην εφορια ή πρεπει να τις δηλωσω; 

Τι ισχυει για τη δικαιολογηση του αφορολογητου με ηλεκτρονικες αγορες; Πρεπει να δηλωσω τις αγορες απο revolut ή φαινονται στο taxis αυτοματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Tempor είπε

To atm μου κραταει προμηθεια αλλα η revolut λεει οτι οι πρωτες αναληψεις ειναι δωρεαν. Πρεπει να παω σε καποιο ειδικο ατμ;

Οι καταθεσεις στο revolut iban μου φαινονται αυτοματα στην εφορια ή πρεπει να τις δηλωσω; 

Τι ισχυει για τη δικαιολογηση του αφορολογητου με ηλεκτρονικες αγορες; Πρεπει να δηλωσω τις αγορες απο revolut ή φαινονται στο taxis αυτοματα;

Oι αναλήψεις είναι δωρεάν απο την πλευρά της revolut. Εμεις πληρώνουμε την χρήση του ΑΤΜ στην τράπεζα του.

Οχι δεν φαίνονται αυτόματα,τα βάζεις μονος σου στην φορολογική σου δήλωση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tempor είπε

Τι ισχυει για τη δικαιολογηση του αφορολογητου με ηλεκτρονικες αγορες; Πρεπει να δηλωσω τις αγορες απο revolut ή φαινονται στο taxis αυτοματα;

Δεν ισχύει αυτό για κάρτες εξωτερικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους 

Έχει κάνει κάποιος την ασφάλεια του κινητού? Την έχει χρειαστεί? 

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν έχεις ασφάλεια κινητού αυτόματα με το που επιλέγεις κάποιο πλάνο plus κτλ η το αγοράζεις έξτρα ανεξάρτητα 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αγοράζεις έξτρα. Η μόνη διαφορά είναι οτι στα premium πακέτα (premium, metal)  ειναι πιο φτηνή.  

https://www.revolut.com/en-GR/mobile-phone-insurance

Βλεποντας λιγο τις τιμές (δοκιμάζοντας πακέτα) φαινεται οτι συμφέρει σε ακριβά κινητά (πάνω από 700 Ευρώ). 

Υπόψιν δεν καλύπτει κλοπή.

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, prometheas said:

Την αγοράζεις έξτρα. Η μόνη διαφορά είναι οτι στα premium πακέτα (premium, metal)  ειναι πιο φτηνή.  

https://www.revolut.com/en-GR/mobile-phone-insurance

Βλεποντας λιγο τις τιμές (δοκιμάζοντας πακέτα) φαινεται οτι συμφέρει σε ακριβά κινητά (πάνω από 700 Ευρώ). 

Υπόψιν δεν καλύπτει κλοπή.

Μμ νόμιζα ότι καλύπτει και κλοπή, αλλά οκ.. Έχω ακούσει ότι έχει και η curve συμφέροντα πακέτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές αγόρασα από ένα ψιλικατζίδικο ένα πακέτο τσιγάρα, και ενώ το κόστος ήταν € 4,00, για πρώτη φορά είδα χρέωση στη εφαρμογή της Revolut € 4,06.

Φυσικά και δεν έχει να κάνει με τα € 0,06, αλλά επειδή δεν έχω δει extra χρέωση σε προηγούμενες αγορές, σας έχει τύχει κι εσάς κάτι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manost είπε

Προχτές αγόρασα από ένα ψιλικατζίδικο ένα πακέτο τσιγάρα, και ενώ το κόστος ήταν € 4,00, για πρώτη φορά είδα χρέωση στη εφαρμογή της Revolut € 4,06.

Φυσικά και δεν έχει να κάνει με τα € 0,06, αλλά επειδή δεν έχω δει extra χρέωση σε προηγούμενες αγορές, σας έχει τύχει κι εσάς κάτι παρόμοιο;

Μαλλον τόσο σε χρέωσε ο ψιλικατζης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, manost said:

Προχτές αγόρασα από ένα ψιλικατζίδικο ένα πακέτο τσιγάρα, και ενώ το κόστος ήταν € 4,00, για πρώτη φορά είδα χρέωση στη εφαρμογή της Revolut € 4,06.

Φυσικά και δεν έχει να κάνει με τα € 0,06, αλλά επειδή δεν έχω δει extra χρέωση σε προηγούμενες αγορές, σας έχει τύχει κι εσάς κάτι παρόμοιο;

Το pos χρέωσε σε δολάρια ή λίρες Αγγλίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Μου έστειλε φίλος sms για να εγγραφώ στην revolut. Μου είπε οτι με την εγγραφή μου θα έχει κέρδος αυτός 30Ε. Και οτι εγώ δεν έχω να χάσω κάτι, δηλαδή αποκτώ την κάρτα και αν δεν θέλω δεν βάζω καθόλου χρήματα μέσα. Ισχύει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να βάλω κάποια χρήματα ή να δώσω κάποια χρήματα? (εστω και πολύ λίγα)?

Επίσης επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας θα πρέπει να την δηλώνω στην φορολογική δήλωση? 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε αλλα αν μπορεί κάποιος να διαφωτίσει. Πηρα ενα mail απο revolut και λέει "The document number we currently have from when you opened your Revolut Trading account seems to be incorrect." 

Έχει κανείς ιδέα τι θέλουν να τους στείλεις και γιατι τώρα; το εχω κανα χρόνο κάνω κανονικά συναλλαγές, πρώτη φορά λαμβάνω τέτοιο mail... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. Μου έστειλε φίλος sms για να εγγραφώ στην revolut. Μου είπε οτι με την εγγραφή μου θα έχει κέρδος αυτός 30Ε. Και οτι εγώ δεν έχω να χάσω κάτι, δηλαδή αποκτώ την κάρτα και αν δεν θέλω δεν βάζω καθόλου χρήματα μέσα. Ισχύει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να βάλω κάποια χρήματα ή να δώσω κάποια χρήματα? (εστω και πολύ λίγα)?

Επίσης επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας θα πρέπει να την δηλώνω στην φορολογική δήλωση? 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Τι πρέπει να κάνουν οι φίλοι μου;

  1. Να δημιουργήσουν λογαριασμό Revolut χρησιμοποιώντας τον μοναδικό σύνδεσμο σύστασης που τους στείλατε.
  2. Να επαληθεύσουν την ταυτότητά τους και να περάσουν με επιτυχία τη διαδικασία ελέγχου «Γνώρισε τον πελάτη σου» ή Know Your Customer - KYC.
  3. Να φορτίσουν τον λογαριασμό τους συνδέοντας έναν άλλον τραπεζικό λογαριασμό ή χρησιμοποιώντας μια τραπεζική κάρτα.
  4. Να παραγγείλουν μια φυσική κάρτα Revolut (μπορεί να ισχύουν χρεώσεις παράδοσης).
  5. Να πραγματοποιήσουν 3 συναλλαγές αγοράς με τη νέα κάρτα Revolut (μπορεί να γίνει μέσω εικονικής κάρτας, ενώ περιμένουν τη φυσική κάρτα τους) ύψους τουλάχιστον €5 εκάστη.
  6. Και φυσικά, προτού λήξει η προωθητική ενέργεια στις 26 Οκτωβρίου 2021 11:59 μ.μ. GMT.

 

  1. Αυτά λεει η Revolut οτι πρεπει να κανεις εσυ για να παρει αυτος τα 30€
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, activex είπε

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε αλλα αν μπορεί κάποιος να διαφωτίσει. Πηρα ενα mail απο revolut και λέει "The document number we currently have from when you opened your Revolut Trading account seems to be incorrect." 

Έχει κανείς ιδέα τι θέλουν να τους στείλεις και γιατι τώρα; το εχω κανα χρόνο κάνω κανονικά συναλλαγές, πρώτη φορά λαμβάνω τέτοιο mail... 

 

Τα ιδια και εγω .Εβγαλες καμια ακρη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. Μου έστειλε φίλος sms για να εγγραφώ στην revolut. Μου είπε οτι με την εγγραφή μου θα έχει κέρδος αυτός 30Ε. Και οτι εγώ δεν έχω να χάσω κάτι, δηλαδή αποκτώ την κάρτα και αν δεν θέλω δεν βάζω καθόλου χρήματα μέσα. Ισχύει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να βάλω κάποια χρήματα ή να δώσω κάποια χρήματα? (εστω και πολύ λίγα)?

Επίσης επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας θα πρέπει να την δηλώνω στην φορολογική δήλωση? 

Ευχαριστώ πολύ!

Πρέπει να κάνεις κατάθεση 10 ευρώ τουλάχιστον. Τα 5 θα στα κρατήσουν σαν έξοδα αποστολής της κάρτας που θα σου στείλουν και μετά πρέπει να κάνεις τρεις συναλλαγές (π.χ. να πας σε ένα περίπτερο και να αγοράσεις τρεις σοκολάτες με ξεχωριστή χρέωση κάθε φορά). Οπότε πες τον φίλο σου να σου δώσει 10 ευρώ για να εισπράξει αυτός τα 30. Εσύ θα έχεις κέρδος τις 3 σοκολάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...