Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα να κανω αναληψη απο ελληνικο atm. Ο λογαριασμος μου στη revolut ειναι ευρω.

Με ρωτησε αν θελω να κανω την αναληψη σε euro η σε home currency το οποιο ελεγε οτι ειναι Αμερικανικο Δολλαριο.

Πρεπει να επιλεξω ευρω για μικροτερη χρεωση;

Γιατι λεει home currency το Αμερικανικο Δολλαριο; Κι εγω και το ατμ της  τραπεζης  εχουμε ευρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, Tempor είπε

Γιατι λεει home currency το Αμερικανικο Δολλαριο; Κι εγω και το ατμ της  τραπεζης  εχουμε ευρω.

Για κάποιο λόγο είδε την κάρτα σου ως αμερικάνικη, έχει ξαναγίνει νομίζω.

Ποιας τράπεζας είναι το μηχάνημα για να ξέρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nek4d είπε

Να επιλεγεις παντου εκει πληρωμη σε Δηναρια (και οχι σε ευρω).

Αν βγαλεις λεφτα απο ΑΤΜ εκει, να επιλεγεις την μετατροπη να την κανει η τραπεζα της καρτας σου και οχι η τοπικη τραπεζα.

Επισης εννοειται πως ξερεις ρυθμισεις ασφαλειας αναλογα την χρηση εκει, πχ μπορεις να ανοιγοκλεινεις χρηση ΑΤΜ οταν το χρειαζεσαι και μονο και παρομοιως κατα βουληση και στις αλλες χρησεις.

@nek4d πριν φύγω να μετατρέψω τα ευρώ που έχω στη revolut σε Δηνάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιήσω την υπεραναληψη? (να μην πεφτει το balance στα αρνητικα)

Επεξ/σία από spH3RiCal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, spH3RiCal είπε

Καλησπέρα,

Ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιήσω την υπεραναληψη? (να μην πεφτει το balance στα αρνητικα)

Έχει η revolut υπεραναληψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2021 στις 3:52 ΜΜ, Hapatingo είπε

Μέσα από την εφαρμογή πατάς skip και βάζεις το ΑΦΜ.

Λέει ότι εάν δεν έχεις τον 10 dss code πατάς skip.

Δοκιμασμένο bro?

 

Γιατί δεν νομίζω να έχω 10 digit dss και κοτεψα να πατήσω skip

 

Έχω πάρει κάτι μετοχές και φοβήθηκα να επιλέξω κάτι αφού δεν ηξερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2021 στις 1:41 ΜΜ, Lazostat είπε

Δεν ξερω.. Παντως σιγουρα προβλημα δεν υπαρχει με τον λογαριασμο μου, τον εχω χρονια. Σκεφτομαι τα χειροτερα, ελπιζω απλα να ειναι καποιο bug.

Πού να σού πάγωναν το λογαριασμό για 2.5 χρόνια, με ό,τι κεφάλαια έχεις μέσα, χωρίς καμία αιτιο/αιτολογία, χωρίς να ζητήσουν ποτέ έγγραφα κτλ (κ χωρίς να παίζεις με μετοχές, κρυπτο, πολλαπλές εικονικές κάρτες κοκ)...

από ~Φλεβάρη 2019 μέχρι Αύγουστο 2021...

Στο τσακ δεν είχα μεταφέρει εκεί τα χρήματα για τα οδοντιατρικά των γονιών μου , θα κλαίγαμε...

Λογοδοσία μηδέν, αδιαφάνεια πίσσα σκοτάδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, spH3RiCal είπε

Καλησπέρα,

Ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιήσω την υπεραναληψη? (να μην πεφτει το balance στα αρνητικα)

Δεν μου εχει τυχει ποτέ αλλά αυτό που κανω ειναι να βάζω όριο συναλλαγών  στην κάρτα (μηνιαιο) που να ειναι μικρότερο από το συνολικό υπολοιπο του λογαριασμού. Ειναι πολύ ευκολο (απο τις ρυθμισεις της κάρτας) ,

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ήξερα οτι αν δεν είχε τα απαραίτητα χρήματα ο λογαριασμός, δε γινόταν η συναλλαγή. Αντιθέτως χθες με χρέωσε κανονικά και μου ήρθε ειδοποίηση για αρνητικό υπόλοιπο και οτι πρέπει να να βάλω τα χρήματα εντός 7 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, turbat0s είπε

Στον ενεργοποίησαν πάλι έτσι ξαφνικά?

Τους "ενοχλούσα" τακτικά ζητώντας ενημερώσεις, λέγανε "όταν έχουμε νέα, θα σας ειδοποιήσουμε" κτλ.

Είχα δει προ μηνών ότι είχε αδειοδοτηθεί από τη ΤτΕ η Revolut και τον Αύγουστο απείλησα ότι θα υποβάλλω καταγγελία στην Ελλάδα (μέχρι τότε έψαχνα μέσω Αγγλίας, σε έναν οργανισμό εξωδικαστικού διακανονισμού).
Είχα ετοιμάσει τα χαρτιά, τις καταγεγραμμένες συνομιλίες κοκ από την άνοιξη, αρχικά έστειλα μια σύντομη καταγγελία σε λάθος διοικητική διεύθυνση της ΤτΕ, μετά το ξέχασα λίγο
...το καλοκαίρι απλώς έστειλα ξανά στη Revolut μήνυμα για να έχω μια πιο πρόσφατη συνομιλία/απάντηση στα αιτήματά μου για την καταγγελία στην ΕΤΕ κ κατέληξε στο απροσδόκητο ξεπάγωμα του λογαριασμού.

Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο η (αξιόπιστη/υπό ελληνικό δίκαιο) απειλή καταγγελίας, αν προωθήθηκε σε κάποιον που τελικά ασχολήθηκε να δει τί γίνεται...μετά από λίγες ώρες μετά τη τελευταία απάντηση, μού το ενεργοποίησαν ξαφνικά χωρίς ερωτήσεις ή απαντήσεις...

Απέσυρα τα λίγα λεφτά που είχα μέσα στο Paypal...δεν ξέρω αν θα το ξαναχρησιμοποιήσω, δε τους εμπιστεύομαι καθόλου...

..πέρα από το ίδιο το μπλοκάρισμα, είναι η απόλυτη αδιαφάνεια...
...φαντάσου μια μέρα να πάγωνε η ΕΤΕ/Πειραιώς/Αlpha/Eurobank το λογαριασμό σου κ να μην είχες καμία πρόσβαση στη διαδικασία, για τους λόγους ή τρόπους αμφισβήτησης ή ακύρωσης ή εστω πληροφόρηση, κι ασφαλώς καμία πρόσβαση στα χρήματα, ούτε δέχονταν να το κλείσουν κ να τα επιστρέψουν...

...κι άλλοι λένε εδώ, βάλε εκεί τη μισθοδοσία, βάλε το ΚΕΑ και κουραφέξαλα...να μη σου τύχει

Αν ποτέ ζητήσουν χρήματα για επανέκδοση κάρτας θα το κλείσω...

...εξάλλου έπαψα να αγοράζω κι από Κίνα, λίγο ο κορωνοϊός (κι η απροθυμία να στέκομαι ουρά στα ΕΛΤΑ), λίγο τη λαδιά που μού έκανε το Banggood, που αγόρασα διάδρομο γυμναστικής (~400€) κατόπιν δεσμεύσεων για εγγύηση/doa κ αφού έφτασε σπασμένος/χτυπημένος/DOA δεν ήθελαν να επιστρέψουν τίποτα, παρά ένα ελάχιστο ποσό, δε δέχονταν ούτε στο δικό τους το ψευτονόμισμα, ούτε τα μισά, ούτε λιγότερα (το δε Paypal απαιτούσε να στείλω πίσω καμιά 30κιλά διάδρομο, που θα στοίχιζε το ίδιο, οπότε τη λύση την έδωσε πολύ καθυστερημένα η ΕΤΕ μέσω αμφισβήτησης συναλλαγής)...ότι έδωσα κ στο banggod έδωσα τόσα χρόνια, εξάλλου οι τιμές τελικά συγκλίνουν αρκετά συχνά σε κάποια smartphone

...ταξίδια εξωτερικό δε προβλέπονται στο άμεσο μέλλον (λόγω καρδειαγγειακού νοσήματος/υψηλού κινδύνου) οπότε μένει στο συρτάρι μήπως και...

...γι αυτό παρακολουθώ ακόμη το νήμα, να δω πώς συμπεριφέρεται η Revolut γενικά, αλλά δε βλέπω πολύ θετικό το μέλλον.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...