Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια απο το app της εθνικης το εκανα δεν ελεγε κατι για ελευθερα κεφαλαια και 4000...Πρεπει δηλαδη να το κανω απο το σαιτ?

edit: Νταξει ολα καλα απλα ηθελε να μπεις απτο σαιτ...Παλι καλα επειδη η αναπηρη στην εθνικη μου ειχε βαλει λαθος email...οποτε μια χαρα μας εκατσε που το σωσαμε κ αυτο

Επεξ/σία από TheTourist098
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε 1 μηνα ληγει η virtual καρτα που εχω. Αλλα εχω παρει στο χερι και μια πλαστικη καρτα. Να συνεχισω μονο με αυτη; Θελει ενεργοποιηση μεσω atm; Και τι ακριβως συμβαινει με τις διαφορες επιλογες ασφαλειας που υπαρχουν; Τις επιλεγω για να ενεργοποιηθουν  ή το αντιθετο; Ποιες να επιλεξω; Ειναι δυνατον να μπορει να ενεργοποιηθει η μαγνητικη ασφαλεια με το πατημα ενος κουμπιου απλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Σε 1 μηνα ληγει η virtual καρτα που εχω. Αλλα εχω παρει στο χερι και μια πλαστικη καρτα. Να συνεχισω μονο με αυτη; Θελει ενεργοποιηση μεσω atm; Και τι ακριβως συμβαινει με τις διαφορες επιλογες ασφαλειας που υπαρχουν; Τις επιλεγω για να ενεργοποιηθουν  ή το αντιθετο; Ποιες να επιλεξω; Ειναι δυνατον να μπορει να ενεργοποιηθει η μαγνητικη ασφαλεια με το πατημα ενος κουμπιου απλα;

Οι απαντήσεις εξαρτώνται από τις ανάγκες σου και τη χρήση που εσύ κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να μπλοκάρω πληρωμές προς κάποια συγκεκριμένη εταιρεία;;

Πλήρωσα την συνδρομή μου κάπου, μου κλείσαν τον λογαριασμό μου και τώρα προσπαθούν να ανανεώσουν την συνδρομή του κλειστού λογαριασμού οι μάγκες! Ευτυχώς που είχα κάνει freeze την άυλη κάρτα αλλά τώρα φοβάμαι μην πάω να πληρώσω καμιά μέρα τίποτα άλλο και σπάσει ο διαολος το ποδάρι του και δώσουν εντολή για χρέωση εκείνη την στιγμή

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Υπάρχει τρόπος να μπλοκάρω πληρωμές προς κάποια συγκεκριμένη εταιρεία;;

Πλήρωσα την συνδρομή μου κάπου, μου κλείσαν τον λογαριασμό μου και τώρα προσπαθούν να ανανεώσουν την συνδρομή του κλειστού λογαριασμού οι μάγκες! Ευτυχώς που είχα κάνει freeze την άυλη κάρτα αλλά τώρα φοβάμαι μην πάω να πληρώσω καμιά μέρα τίποτα άλλο και σπάσει ο διαολος το ποδάρι του και δώσουν εντολή για χρέωση εκείνη την στιγμή

Στείλε ένα ραπόρτο στη revolut και άσε να τους κυνηγήσουν εκείνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE:

Εδώ και λίγες μέρες, τα pooled accounts της Lloyds για SWIFT transfers καταργούνται και αντικαθιστούνται από το ίδιο IBAN και BIC που είχαμε και για SEPA.

Άρα μην ψάχνετε άλλο για "reference number", δεν θα τον χρειαστείτε πλέον γιατί έχουμε individual IBAN accounts και για SWIFT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitrislitsikakis είπε

UPDATE:

Εδώ και λίγες μέρες, τα pooled accounts της Lloyds για SWIFT transfers καταργούνται και αντικαθιστούνται από το ίδιο IBAN και BIC που είχαμε και για SEPA.

Άρα μην ψάχνετε άλλο για "reference number", δεν θα τον χρειαστείτε πλέον γιατί έχουμε individual IBAN accounts και για SWIFT.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, καλό θα ήταν να αλλάξει το μήνυμα που λέει Only SEPA transfers are accepted, SWIFT payments will be automatically rejected. και αντίστοιχα Only SWIFT transfers are accepted μιας και αφού τα στοιχεία είναι πλέον ίδια δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια (πιθανότατα) βλακώδη ερώτηση;

Θέλω να προπληρώσω ένα ξενοδοχείο στη Δανία. Μου έστειλαν λοιπόν ένα PDF για να συμπληρώσω τα στοιχεία της κάρτας μου (Πειραιώς)  και να πάρουν τα χρήματα. Αν γίνει από αυτούς κίνηση για μεταφορά χρημάτων μέσω της κάρτας μου, θα χρεωθώ σα να πλήρωνα με την κάρτα εκεί (με όλες τις χρεώσεις που αυτό συνεπάγεται) ή θα είναι κάτι σαν online αγορά και θα χρεωθώ μόνο με το ποσό του ξενοδοχείου; 

Αν ισχύει το πρώτο, συμφέρει να βάλω χρήματα στη Revolut και να χρησιμοποιήσω αυτή;

Sorry αν είμαι εντελώς off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katergaris79 είπε

Μου έστειλαν λοιπόν ένα PDF για να συμπληρώσω τα στοιχεία της κάρτας μου (Πειραιώς)  και να πάρουν τα χρήματα

Πολύ "περίεργος"τρόπος πληρωμής και επικίνδυνος...

Θα στείλεις τα στοιχεία της κάρτας σου χύμα? Δεν νομίζω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katergaris79 είπε

Να κάνω μια (πιθανότατα) βλακώδη ερώτηση;

Θέλω να προπληρώσω ένα ξενοδοχείο στη Δανία. Μου έστειλαν λοιπόν ένα PDF για να συμπληρώσω τα στοιχεία της κάρτας μου (Πειραιώς)  και να πάρουν τα χρήματα. Αν γίνει από αυτούς κίνηση για μεταφορά χρημάτων μέσω της κάρτας μου, θα χρεωθώ σα να πλήρωνα με την κάρτα εκεί (με όλες τις χρεώσεις που αυτό συνεπάγεται) ή θα είναι κάτι σαν online αγορά και θα χρεωθώ μόνο με το ποσό του ξενοδοχείου; 

Αν ισχύει το πρώτο, συμφέρει να βάλω χρήματα στη Revolut και να χρησιμοποιήσω αυτή;

Sorry αν είμαι εντελώς off-topic.

Το ξενοδοχείο θα σε χρεώσει σε κορώνες Δανίας οπότε ναι, βάλε στην Revolut λεφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό κάνει να έρθει η φυσική κάρτα; Μου έστειλαν μια στις 5 του μηνός με ημερομηνία παραλαβής έως 15 Δεκεμβρίου , αλλά δεν έχει έρθει ακόμα . Να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katergaris79 είπε

Να κάνω μια (πιθανότατα) βλακώδη ερώτηση;

Θέλω να προπληρώσω ένα ξενοδοχείο στη Δανία. Μου έστειλαν λοιπόν ένα PDF για να συμπληρώσω τα στοιχεία της κάρτας μου (Πειραιώς)  και να πάρουν τα χρήματα. Αν γίνει από αυτούς κίνηση για μεταφορά χρημάτων μέσω της κάρτας μου, θα χρεωθώ σα να πλήρωνα με την κάρτα εκεί (με όλες τις χρεώσεις που αυτό συνεπάγεται) ή θα είναι κάτι σαν online αγορά και θα χρεωθώ μόνο με το ποσό του ξενοδοχείου; 

Αν ισχύει το πρώτο, συμφέρει να βάλω χρήματα στη Revolut και να χρησιμοποιήσω αυτή;

Sorry αν είμαι εντελώς off-topic.

δηλαδή θα συμπληρώσεις τα στοιχεία της καρτας σου σε ενα απλό pdf; δεν την βαζεις καλύτερα εδώ να στηρίξεις τουλάχιστον τα πατριωτάκια σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι μεγάλη αλυσίδα  και η επικοινωνία έχει γίνει μέσω Booking. Τους ρώτησα μέσω booking αν μπορώ να προπληρώσω και μου είπαν (πάλι μέσω booking) ότι θα στείλουν στο mail μου  μια φόρμα όπως και έκαναν. Λέτε να την πατήσω; Αν είναι να γίνει μέσω Revolut έτσι κι αλλιώς, δεν προχωράω. Τα βάζω στη Revolut και πληρώνω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

Παιδιά είναι μεγάλη αλυσίδα  και η επικοινωνία έχει γίνει μέσω Booking. Τους ρώτησα μέσω booking αν μπορώ να προπληρώσω και μου είπαν (πάλι μέσω booking) ότι θα στείλουν στο mail μου  μια φόρμα όπως και έκαναν. Λέτε να την πατήσω; Αν είναι να γίνει μέσω Revolut έτσι κι αλλιώς, δεν προχωράω. Τα βάζω στη Revolut και πληρώνω εκεί.

Αν και δεν εφαρμόζεται τόσο συχνά, το τυπικό είναι όντως να συμπληρώσεις την σχετική φόρμα, για να είναι κατοχυρωμένο το Ξενοδοχείο, σε περίπτωση αμφισβήτησης της συναλλαγής απο τη μεριά του εκάστοτε πελάτη..

Κάποια Ξενοδοχεία πάντως, σε συνεργασία με την Booking, σου δίνουν τη δυνατότητα να πληρώσεις με PayPal, οπότε αν έχεις λογαριασμό, ίσως είναι μια καλή λύση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...