Προς το περιεχόμενο

Η Apple ενδέχεται με τα νέα μοντέλα iPhone να προσφέρει υποστήριξη Dual SIM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Istros είπε

Η apple δεν εβαλε απλά το notch. Έβαλε ένα ολοκληρωμένο, αξιόπιστο και ασφαλές συστημα αναγνώρισης προσώπου, το face id το οποίο δεν χωρούσε αλλιώς εφόσον ήθελαν να κάνουν το Χ όσο πιο bezelless γινόταν. Οι άλλες εταιρείες έβαλαν απλά ένα notch αφού το μόνο που έχουν σε αυτό είναι μια κάμερα απλά και μόνο για να ακολουθήσουν την apple.

Τι επιχeiρhματα θες ακριβως εδω μου παρουσιαζεις την πατατα με το notch ως την ανακαλυψη του αιωνα και θες επιχειρηματα?καινοτομια θα ηταν να τα βaλει ολα αυτα χωρις notch.η ευκολη και τζαμπα λυση πεταμε ενα notch και ασε τους χαζους (βλεπε mi mix )να ταλαιπωρουνται.

Το Mi mix έχει face id σαν αυτό της apple; Το ίδιο γρήγορο και ασφαλές; Σοβαρα τώρα; Καταρχήν το πρώτο mi mix ΔΕΝ ειχε συστημα αναγνώρισης προσωπου(τουλάχιστον όχι κάποιο άξιο αναφορας) και ακόμα και αν έχει το mi mix 2s και πάλι αυτό βγήκε μετα το iphone X οπότε η καινοτομία και πάλι είναι της apple. Απλά πραγματα...

 

ΥΓ: Αν σου φαίνεται η εικόνα που έβαλα προηγουμένως, δεν ξέρω γιατί το κάνει, αλλά για κάποιο λόγο αν και τη σβήνω, πάλι εμφανίζεται. Είχε συμβει και παλιοτερα και μου το επισημανε το μέλος με το συζητουσα τότε, για αυτό το αναφέρω...

Επεξ/σία από greekfox1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Είχε κάποια αλλη εταιρεία σύστημα face id όπως αυτό που έβγαλε η apple; Εφόσον όχι, ναι είναι καινοτομία είτε σου αρέσει είτε όχι.

Και δεν είναι καινοτομία το notch φυσικα που λες ειρωνικά, αλλά το συστημα του face id που μπορείς να δεις και σε αυτή την εικόνα:

screen-shot-2017-11-28-at-11-53-28-am-720x720.jpg

Το Face id είναι μεγάλη καινοτομία. την οποία ομως για να καταφέρει η Apple, επέλεξε μια κακόγουστη λύση οπως το Notch, απλά για να γράψει 0.9% παραπάνω στο Screen to body ratio. Δεν υπήρχε κανείς απολύτως λόγος να βάλει το σεμέν, και να μην πιάσει ολο το πάνω μέρος, κάτι που στην πράξη μπορεί να σήμαινε οτι το Notch θα μπορούσε να γίνει πιο λεπτό, οπότε να είχαμε ένα κανονικό αποτέλεσμα, όχι αυτό το πράγμα.  

Οι Android κατασκευαστές που ακολουθούν το ίδιο μοτίβο, είναι ΣΑΦΩΣ χειρότεροι απο την Apple που το ξεκίνησε, αυτό δε σημαίνει ομως οτι η Apple είναι εκτός κριτικής. Όσοι δεν έχουν την παραμικρή όρεξη να προσπαθήσουν κάτι, σχεδιαστικά, νεο, που θα μας πάει ένα βήμα παραπέρα, απλά κόβουν κομμάτι της οθόνης, γιατι "αφου το έκανε η Apple, σιγά μην γκρινιάξουν εμάς".

Κινητό με Notch κρατάω, και μάλιστα κλώνο κακής ποιότητας σχεδιαστικά, ένα Asus Zenfone 5, το οποίο ευτυχώς η δυστυχώς σε ολους τους άλλους τομείς με καλύπτει απόλυτα, και αυτά τα "μετά απο λίγο καιρό το Notch το ξεχνάς" τα ακούω βερεσέ. Είναι μια τρύπα στην οθόνη σου. Δεν μπορείς να το ξεχάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Istros είπε

Η apple δεν εβαλε απλά το notch. Έβαλε ένα ολοκληρωμένο, αξιόπιστο και ασφαλές συστημα αναγνώρισης προσώπου, το face id το οποίο δεν χωρούσε αλλιώς εφόσον ήθελαν να κάνουν το Χ όσο πιο bezelless γινόταν. Οι άλλες εταιρείες έβαλαν απλά ένα notch αφού το μόνο που έχουν σε αυτό είναι μια κάμερα απλά και μόνο για να ακολουθήσουν την apple.

Τι επιχeiρhματα θες ακριβως εδω μου παρουσιαζεις την πατατα με το notch ως την ανακαλυψη του αιωνα και θες επιχειρηματα?καινοτομια θα ηταν να τα βaλει ολα αυτα χωρις notch.η ευκολη και τζαμπα λυση πεταμε ενα notch και ασε τους χαζους (βλεπε mi mix )να ταλαιπωρουνται.

Απορω πως δεν σε έχει διορθώσει ο haha. Το notch το ανακάλυψε η google στο pixel. Μετά το αντέγραψε η Apple όπως λέει ο haha για να βάλει αυτά που περιγράφεις. Οι υπόλοιποι γιατί δεν αντιγράψανε κατευθείαν την google αλλά προτίμησαν την “αντιγραφη» της Apple αυτό πάλι μόνο ο haha το ξέρει....

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfox1 είπε

Το Mi mix έχει face id σαν αυτό της apple; Το ίδιο γρήγορο και ασφαλές; Σοβαρα τώρα; Καταρχήν το πρώτο mi mix ΔΕΝ ειχε συστημα αναγνώρισης προσωπου(τουλάχιστον όχι κάποιο άξιο αναφορας) και ακόμα και αν έχει το mi mix 2s και πάλι αυτό βγήκε μετα το iphone X οπότε η καινοτομία και πάλι είναι της apple. Απλά πραγματα...

screen-shot-2017-11-28-at-11-53-28-am-720x720.jpg

δεν σας κλεβει κανενας τη δοξα για το face id.για το notch αναφερομαι που το παρουσιαζεις καινοτομια.οταν στο μελλον φτιαξει κατι παρομοιο μρ mi mix,oppo τοτε το συζηταμε.Εδω που πηγαν οι ασθητηρες?

Oppo-Launches-Find-X-A-Bezel-Less-Smartphone-With-Pop-Up-Camera-and-No-Notches-800x480.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Istros είπε

δεν σας κλεβει κανενας τη δοξα για το face id.για το notch αναφερομαι που το παρουσιαζεις καινοτομια.οταν στο μελλον φτιαξει κατι παρομοιο μρ mi mix,oppo τοτε το συζηταμε.Εδω που πηγαν οι ασθητηρες?

Oppo-Launches-Find-X-A-Bezel-Less-Smartphone-With-Pop-Up-Camera-and-No-Notches-800x480.jpeg

Άπατο. 

Με μηχανικά μέρη. Που σημαίνει αν το ξεκλειδώνεις 10 φορές την ώρα σε 6 μήνες θα έχει κλατάρει. Αν πέσει κάτω πας για άλλο , αν θες να τραβήξεις γρήγορα κάτι δεν παίζει.

Επεξ/σία από alprio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το Face id είναι μεγάλη καινοτομία. την οποία ομως για να καταφέρει η Apple, επέλεξε μια κακόγουστη λύση οπως το Notch, απλά για να γράψει 0.9% παραπάνω στο Screen to body ratio. Δεν υπήρχε κανείς απολύτως λόγος να βάλει το σεμέν, και να μην πιάσει ολο το πάνω μέρος, κάτι που στην πράξη μπορεί να σήμαινε οτι το Notch θα μπορούσε να γίνει πιο λεπτό, οπότε να είχαμε ένα κανονικό αποτέλεσμα, όχι αυτό το πράγμα.  

Οι Android κατασκευαστές που ακολουθούν το ίδιο μοτίβο, είναι ΣΑΦΩΣ χειρότεροι απο την Apple που το ξεκίνησε, αυτό δε σημαίνει ομως οτι η Apple είναι εκτός κριτικής. Όσοι δεν έχουν την παραμικρή όρεξη να προσπαθήσουν κάτι, σχεδιαστικά, νεο, που θα μας πάει ένα βήμα παραπέρα, απλά κόβουν κομμάτι της οθόνης, γιατι "αφου το έκανε η Apple, σιγά μην γκρινιάξουν εμάς".

Κινητό με Notch κρατάω, και μάλιστα κλώνο κακής ποιότητας σχεδιαστικά, ένα Asus Zenfone 5, το οποίο ευτυχώς η δυστυχώς σε ολους τους άλλους τομείς με καλύπτει απόλυτα, και αυτά τα "μετά απο λίγο καιρό το Notch το ξεχνάς" τα ακούω βερεσέ. Είναι μια τρύπα στην οθόνη σου. Δεν μπορείς να το ξεχάσεις.

Δεν διαφωνώ ότι το notch είναι κακόγουστο, ούτε και μένα μου αρέσει. Αλλά η apple δεν έβαλε απλά ένα notch όπως επιμενει ο istros, αλλά ολόκληρο συστημα αισθητήρων που αποτελει το face id. Αυτό λεω...

 

6 λεπτά πριν, Istros είπε

δεν σας κλεβει κανενας τη δοξα για το face id.για το notch αναφερομαι που το παρουσιαζεις καινοτομια.οταν στο μελλον φτιαξει κατι παρομοιο μρ mi mix,oppo τοτε το συζηταμε.Εδω που πηγαν οι ασθητηρες?

Oppo-Launches-Find-X-A-Bezel-Less-Smartphone-With-Pop-Up-Camera-and-No-Notches-800x480.jpeg

ΕΣΥ είπες ειρωνικά ότι η apple ότι η apple, έβαλε απλά ένα notch, εγώ απλά σε διόρθωσα. Εδώ πήγαν σε ένα κινούμενο μέρος χάρη στο οποίο το κινητο αυτό λυγίζει και καταστρέφεται πανεύκολα όπως μπορείς να δεις στο βίντεο του jerryrigeverything, και που δεν ξέρουμε την αντοχή του στον χρόνο. Δεν διαφωνώ όμως ότι είναι όντως καινοτόμο και ενδιαφέρον. 

Επεξ/σία από greekfox1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfox1 είπε

Δεν διαφωνώ ότι το notch είναι κακόγουστο, ούτε και μένα μου αρέσει. Αλλά η apple δεν έβαλε απλά ένα notch όπως επιμενει ο istros, αλλά ολόκληρο συστημα αισθητήρων που αποτελει το face id. Αυτό λεω...

screen-shot-2017-11-28-at-11-53-28-am-720x720.jpg

και οι αλλες εταιρειες εχουν αισθητηρες δεν εχει μονο το iphone!

 

6 λεπτά πριν, alprio είπε

Άπατο. 

ασε να το παρουμε εμεις οι κοινοι θνητοι εσυ πηγαινε να γιορτασεις το τρις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Istros είπε

και οι αλλες εταιρειες εχουν αισθητηρες δεν εχει μονο το iphone!

ασε να το παρουμε εμεις οι κοινοι θνητοι εσυ πηγαινε να γιορτασεις το τρις!

Όχι τους αισθητήρες που έχει το face id της apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Δεν διαφωνώ ότι το notch είναι κακόγουστο, ούτε και μένα μου αρέσει. Αλλά η apple δεν έβαλε απλά ένα notch όπως επιμενει ο istros, αλλά ολόκληρο συστημα αισθητήρων που αποτελει το face id. Αυτό λεω...

ΕΣΥ είπες ειρωνικά ότι η apple ότι η apple, έβαλε απλά ένα notch, εγώ απλά σε διόρθωσα. Εδώ πήγαν σε ένα κινούμενο μέρος χάρη στο οποίο το κινητο αυτό λυγίζει και καταστρέφεται πανεύκολα όπως μπορείς να δεις στο βίντεο του jerryrigeverything, και που δεν ξέρουμε την αντοχή του στον χρόνο. Δεν διαφωνώ όμως ότι είναι όντως καινοτόμο και ενδιαφέρον. 

Ειπα οτι ειναι η ευολη λυση οταν οι υπολοιποι παιδευονται και χαλανε χρηματα για κατι καλυτερ.ολα αχρηστα μονο το notch ειναι καινοτομια.στο mi mix με το ηχειο σ ακουει ο διπλα,το oppo χαλαει ο μηχανισμος και λυγιζει.οποτε ειχε δικιο η apple με το nocth.Φοβερη καινοτομια και το κακο ειναι οτι ακολουθοθν και οι αλλοι.εφοσον πουλαει γιατι να παιδευονται?

αυτο ειναι καινοτομια.καθηστε με το notch

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Istros είπε

Ειπα οτι ειναι η ευολη λυση οταν οι υπολοιποι παιδευονται και χαλανε χρηματα για κατι καλυτερ.ολα αχρηστα μονο το notch ειναι καινοτομια.στο mi mix με το ηχειο σ ακουει ο διπλα,το oppo χαλαει ο μηχανισμος και λυγιζει.οποτε ειχε δικιο η apple με το nocth.Φοβερη καινοτομια και το κακο ειναι οτι ακολουθοθν και οι αλλοι.εφοσον πουλαει γιατι να παιδευονται?

Ώστε ήταν εύκολο για την Apple να φτιάξει ολο αυτο το συστημα που απαιτείται για το face id και να το κάνει ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και ΑΣΦΑΛΕΣ ετσι; Οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει έτσι; Και για τον μηχανισμό του oppo, δεν το λέω εγώ, ασε με μενα εγώ είμαι πρόβατο της apple, sheeple, έτσι δεν μας λετε; Πάνε δες επαναλαμβανω το βιντεο του jerryrigeverything, μη μου πεις ότι είναι apple fanboy και αυτός...

 

Καινοτομια συμφωνα με τη wikipedia, ειναι:

"Με τον όρο καινοτομία εννοείται η νέα και πρωτοποριακή ιδέα για την υλοποίηση κάποιου πράγματος ή η νέα διαδικασία αυτής της υλοποίησης, καθώς επίσης και η εφαρμογή νέων εφευρέσεων ή ανακαλύψεων για την πραγματοποίηση κάποιου αποτελέσματος. Συχνά ο όρος χρησιμοποιείται σε οικονομικό/επιχειρηματικό/εμπορικό πλαίσιο.

Σύμφωνα με τον ορισμό της καινοτομίας, που προτείνει ο ΟΟΣΑ στο «εγχειρίδιο Frascati», πρόκειται για την μετατροπή μιας ιδέας σε εμπορεύσιμο προϊόν ή υπηρεσία, λειτουργική μέθοδο παραγωγής ή διανομής - νέα ή βελτιωμένη - ή ακόμα σε νέα μέθοδο παροχής κοινωνικής υπηρεσίας. Με τον τρόπο αυτόν ο όρος αναφέρεται στην διαδικασία. Από την άλλη μεριά, όταν με τη λέξη «καινοτομία» υποδηλώνεται ένα νέο ή βελτιωμένο προϊόν, εξοπλισμός, η υπηρεσία που διαχέεται επιτυχώς στην αγορά, η έμφαση δίνεται στο αποτέλεσμα της διαδικασίας."

Το τι είναι καινοτομία λοιπόν δεν καθορίζεται από τις προτιμησεις και τις απέχθειες οποιουδήποτε, υπάρχει σαφής ορισμός....

Επεξ/σία από greekfox1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Istros said:

και το X και τo στειλε με email

Καλό΄το αστειάκι και μάλλον έχεις δίκιο. Εξάλλου ο σχεδιασμός των συσκευών γίνεται 5-6 μήνες πριν κυκλοφορήσουν και όχι 1-2 χρόνια που νόμιζα εγώ. Sorry.

21 hours ago, Istros said:

Οταν δινεις 1200Ε για μια συσκευη που κοστιζει 400Ε και πληρωνεις 80Ε για το φορτιστη αυτο θεωρηται αισχροκερδεια

Ενώ αν έκανε 1280 με το φορτιστή μέσα δεν θα ήταν αισχροκέρδεια;
Ή μήπως τα 1280 για iPhone X (με φορτιστή) είναι, ενώ τα 1200 (με φορτιστή) όχι;
Και αν το θεωρείς αισχροκέρδεια γιατί δεν κάνεις μια μήνυση στην Apple να τα κονομήσεις και να γουστάρεις κιόλας;
Ή μήπως δεν εννοείς "αισχροκέρδεια" αλλά "είναι πολύ ακριβό για τα γούστα και την τσέπη μου";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισχροκερδεια ειναι οταν πουλαει το συγκεκριμενο 1200Ε χωρις φορτιστη και αισχροκερδεια οταν ζηταει +80Ε για το φορτιστη.Αλλα καλα κανει αφου βρισκει τα παιρνει και γω να ημουν το ιδιο θα τα πουλαγα μη σου πω και περισσοτερο.Ο καθενας μπορει να βαλει 700 δοσεις και να παρει ενα iphone δεν αγοραζετε και κανενα σπιτι μην εχετε την εντυπωση οτι οσοι εχετε iphone ειστε και πλουσιοι και οι υπολοιποι φτωχοι.Το iphone X ειναι πολυ καλη συσκευη αλλα μεχρι 700Ε δεν αξιζει περισσοτερα.Δεν υπαρχει αδικημα για να κανεις μυνηση,ελευθερη αγορα ειναι και πουλαει ο καθενας οσο θελει και αφου βρισκει και τα παιρνει καλα κανει.Αισχροκερδεια δεν το λεω μονο εγω ολος ο πλανητης ακομα καο πολλοι πελατες της apple.διαβασε το αρθρο της Metro.co.uk

Apple is taking home £425 profit for every iPhone 7 you buy, you suckers

https://metro.co.uk/2016/09/26/apple-is-taking-home-425-profit-for-every-iphone-7-you-buy-you-suckers-6153801/amp/

και πες μου τι καταλαβαινεις!υπαρχουν και αλλα στο ιντερνετ αν ψαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Istros είπε

Αισχροκερδεια ειναι οταν πουλαει το συγκεκριμενο 1200Ε χωρις φορτιστη και αισχροκερδεια οταν ζηταει +80Ε για το φορτιστη.Αλλα καλα κανει αφου βρισκει τα παιρνει και γω να ημουν το ιδιο θα τα πουλαγα μη σου πω και περισσοτερο.Ο καθενας μπορει να βαλει 700 δοσεις και να παρει ενα iphone δεν αγοραζετε και κανενα σπιτι μην εχετε την εντυπωση οτι οσοι εχετε iphone ειστε και πλουσιοι και οι υπολοιποι φτωχοι.Το iphone X ειναι πολυ καλη συσκευη αλλα μεχρι 700Ε δεν αξιζει περισσοτερα.Δεν υπαρχει αδικημα για να κανεις μυνηση,ελευθερη αγορα ειναι και πουλαει ο καθενας οσο θελει και αφου βρισκει και τα παιρνει καλα κανει.Αισχροκερδεια δεν το λεω μονο εγω ολος ο πλανητης ακομα καο πολλοι πελατες της apple.διαβασε το αρθρο της Metro.co.uk

Apple is taking home £425 profit for every iPhone 7 you buy, you suckers

https://metro.co.uk/2016/09/26/apple-is-taking-home-425-profit-for-every-iphone-7-you-buy-you-suckers-6153801/amp/

και πες μου τι καταλαβαινεις!υπαρχουν και αλλα στο ιντερνετ αν ψαξεις.

Μας παραθέτεις συνέχεια ένα άρθρο που υπολογίζει μπακαλίστικα το κόστος ενος iphone και αποκαλεί στον τίτλο του όσους αγοράζουν iphone, suckers; Σοβαρα τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...