Προς το περιεχόμενο

Εχουν γινει πολυ ενοχλητικες (κλήσεις για προσφορές)...


vounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η γυναικα εχει βρει συστημα και λεει "εγω δεν ασχολουμε με εταιριες και δεν ξερω τι εχουμε και δεν ειναι κανεις στο σπιτι τωρα"

εγω αναλογα τα κεφια,

αν δεν πιεζομαι πιανω κουβεντα λεγωντας τους οτι ειναι ακριβοι κλπ κλπ

αν πηζω, λεω συγνωμη δεν μπορω κλικ.

Θεωρω αγενες να μην καταλαβαινεις οτι μιλας με καποιον που προσπαθει να βγαλει (εστω και ετσι) ενα μεροκαματο και να μιλας ασχημα.

 

Υγ εσυ με την τεραστια που την κοπανας στο ακουστικο και μετα σου φερνει τσιγαρα απο το περιπτερο,

θα ηθελες μετα απο Χ χρονια να δουλευει εκει η κορη σου?

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Στο μητρωο του αρθρου 11 εδω και 2.5 χρονια, με εχουν παρει τουλαχιστον 30 φορες για προωθηση τηλεπικ. εταιριες.

Ευτυχως εχει το σταθερο μου ενα πανασονικ 5ετιαςσχεδον,  block list και γειωνω το 20% απο τις ενοχλητικες αυτες κλησεις την επομενη φορα που δοκιμαζουν να ξαναενοχλησουν!

Σε εμάς ζήτημα αν έχουν καλέσει 10 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει σπασει τα νευρα μια της cosmote. πολυ καλη λυση το πεσιμο.θα το εφαρμοσω για να σταματησουν να παιρνουν. η΄' θα κανω τον βαρηκοο , τι ποιος δεν ακου καλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας παίρνουν τηλέφωνο να ξέρετε ότι δεν έχετε μπει στο άρθρο 11 κατά πάσα πιθανότητα. Μπορεί η αίτηση να έχει γίνει άλλα δεν την προώθησε εκεί π πρέπει, ο υπάλληλος. Εγώ μια φορά τους είπα στο τηλέφωνο ότι είμαι στο άρθρο 11 και δεν με ξαναενόχλησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ratpack3 είπε

''Σας ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι - κλείσιμο τηλεφώνου'' 

3'' απο τον χρόνο σου χαμένα δεν χρειάζεται ούτε καφρίλες ούτε αγένεια...

Και εγώ αυτό κάνω, αλλά πολλές φορές με διακόπτουν και συνεχίζουν το ποίημα. Τότε τους το κλείνω.

Αν έχω κέφια τους πιάνω στην ανάκριση, που με βρήκαν, αν έχουν ελέγξει ότι ο αριθμός μου είναι στο άρθρο 11, πότε τους έδωσα την συγκατάθεσή μου να με καλούν για προωθητικές ενέργειες και τέλος να με διαγράψουν από τη λίστα τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ratpack3 said:

''Σας ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι - κλείσιμο τηλεφώνου'' 

3'' απο τον χρόνο σου χαμένα δεν χρειάζεται ούτε καφρίλες ούτε αγένεια...

Ναι συμφωνώ κι εγώ.

Απλά εκείνους που κατανοώ να εκνευρίζονται είναι όσοι λόγω πχ δουλειάς σε βάρδιες έχουν περίεργα ωράρια στον ύπνο και πρέπει να κοιμούνται σε ώρες που μπορεί να σε πάρουν τηλέφωνο και να σου διακόψουν τον ύπνο. ( Το να βάλεις αθόρυβο ή λειτουργία πτήσης κλπ δεν είναι λύσεις γιατί μπορεί να το χρειάζεσαι για ώρα ανάγκης)

Οπότε εκεί αίτηση για άρθρο 11, μπλοκάρισμα όλων των αριθμών που σε παίρνουν (αν και πάντα ξεπετιουνται άλλοι).

Αν και εγώ βλέπω ότι έχει χαλαρώσει πολύ η κατάσταση σε αυτό το θέμα. Χωρίς να έχω μπει σε άρθρο 11 κλπ ζήτημα να με παίρνουν 1 φορά το τρίμηνο. Θεωρώ ότι η αγορά είνα πλέον σε μεγάλο βαθμό κορεσμένη από συνδέσεις, επίσης ο περισσότερος κόσμος ξέρει να μπει στο σαιτ να δει τα προγράμματα κλπ. Δε νομίζω οι εταιρείες να έχουν μεγάλο όφελος να πληρώνουν άτομα να παίρνουν τηλέφωνα.

Με τους παρόχους ρεύματος ίσως είναι ανάποδη η κατάσταση , αν και δεν έχω λαβει κλήση, λογικά αυτοί παίρνουν φουλ τηλέφωνα αυτό το καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η λύση.... Block ALL εκτός από τα δικά σου νούμερα.. aka "Whitelist mode" (και όχι "Blacklist mode", αφού δε ξέρεις όλες τις εταιρείες πωλήσεων), όταν θες το απενεργοποιείς και το θέτεις σε "Blacklist mode" το τηλέφωνο (ή σε "All mode",  που είναι και το default, να δέχεσαι κλήσεις από όλους).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dim_mnia said:

Μια είναι η λύση.... Block ALL εκτός από τα δικά σου νούμερα.. aka "Whitelist mode" (και όχι "Blacklist mode", αφού δε ξέρεις όλες τις εταιρείες πωλήσεων), όταν θες το απενεργοποιείς και το θέτεις σε "Blacklist mode" το τηλέφωνο (ή σε "All mode",  που είναι και το default, να δέχεσαι κλήσεις από όλους).

Εντάξει, αυτό όμως δεν είναι ιδανική λύση. Ίσως μόνο για τις ώρες που κοιμάσαι. Γιατί γενικά τηλέφωνο μπορεί να σε πάρει ένα κατάστημα που έχεις παραγγείλει κάτι να σε ενημερώσουν για τη παραγγελία σου, μπορεί να σε πάρουν από δουλειά που έχεις κάνει αίτηση, μπορεί και δικό σου άτομο να σε πάρει από άλλον αριθμό αν χρειαστεί και άπειρα άλλα παραδείγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Με τους παρόχους ρεύματος ίσως είναι ανάποδη η κατάσταση , αν και δεν έχω λαβει κλήση, λογικά αυτοί παίρνουν φουλ τηλέφωνα αυτό το καιρό.

Εγώ έχω λάβει, και ορισμένοι εξ' αυτών προσπαθούν να διαφημιστούν με τον χειρότερο τρόπο. Μου έχει τύχει 2-3 φορές να με καλέσει κάποιος και να σηκώσω το τηλέφωνο, μου λένε "γεια σας παίρνουμε για τον λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος", εγώ για λίγο τα έχασα γιατί νόμιζα μήπως ήταν απ' την ΔΕΗ, τους λέω ναι, αρχίζουν να λένε, λέω μέσα μου ε πες ρε παπάρα οτι είσαι από τον τάδε πάροχο πρώτα. Πολύ άκομψος ο τρόπος που σου λένε οτι σε πήραν τηλέφωνο και το έχουν κάνει από συγκεκριμένο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Βασίλης_29 said:

Αν έχεις σταθερό τηλέφωνο ζήτα να μπείς άρθρο 11, δοκίμασε αν υπάρχει δυνατότητα να μπλοκάρεις τον αριθμό από τις λειτουργίες του τηλεφώνου.

Αν έχεις κινητό βάλε έναν call blocker και ξεκίνα να γεμίζεις την λίστα με όσα νούμερα σε ενοχλούν και σε βάθος χρόνου θα έχεις την ηρεμία σου.

Εγώ 2.5 χρόνια πλέον με call blocker έχω προσθέσει 77 αριθμούς στο κινητό.

τρελέ μου και εγώ αυτό κάνω !! Εξάλλου αργούν αρκετά να αλλάξουν τηλέφωνα οπότε μπορεί να περάσει και χρόνος χωρίς να με πρήξουν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Σαν χιουμορ, μετριο κατα τ'αλλα.

Εισαι στις καλες σου ε; Δεν εκπλησσομαι απο το "χιουμορ" αν σκεφτεις ποιος ειναι ο συγγραφεας.

 

Ontopic,εγω συνηθως δε μιλαω,το απανταω και το κλεινω.
Εαν απαντησω απο βιασυνη δεν εχει ευγενιες,δεν ενδιαφερομαι και κλεινω.

Μονο σε κατι εισπρακτικες που επαιρναν και απειλουσαν εχω ασχοληθει,που εκει εβγαζα ολο  το αχτι μου.

Εκει εχει πεσει τρελο καντηλι,ειδικα γυρω στις 4 το μεσημερι  που κοιμομαστε..

Ξερω,ειναι δουλεια σου να παιρνεις τηλ και να φορτωνεσαι τον κοσμο,αλλα δε μπορεις να παιρνεις με υφακι και να απειλεις λες και χρωσταω σε εσενα.

Αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι παιρνουν και απειλουν με δικαστηρια τον κοσμακη που ηδη ειναι φτωχος,εχει που εχει τις εννοιες του και ξαφνικα εχει και μια ακομα εννοια. Θα μου πεις,τα χρωσταει αρα καλα του κανουν;
Μεγαλη συζητηση αυτη. Αυτος που θα αγχωθει με τις απειλες συνηθως ειχε καποιο λογο που δεν πληρωσε.

 

1 ώρα πριν, dim_mnia είπε

Μια είναι η λύση.... Block ALL εκτός από τα δικά σου νούμερα.. aka "Whitelist mode" (και όχι "Blacklist mode", αφού δε ξέρεις όλες τις εταιρείες πωλήσεων), όταν θες το απενεργοποιείς και το θέτεις σε "Blacklist mode" το τηλέφωνο (ή σε "All mode",  που είναι και το default, να δέχεσαι κλήσεις από όλους).

Fail.. Και αν σε παρει καποιος δικος σου που εχει αναγκη και εχει μεινει απο μπαταρια;

Και αλλα 100 σεναρια.

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dim_mnia είπε

Μια είναι η λύση.... Block ALL εκτός από τα δικά σου νούμερα.. aka "Whitelist mode" (και όχι "Blacklist mode", αφού δε ξέρεις όλες τις εταιρείες πωλήσεων), όταν θες το απενεργοποιείς και το θέτεις σε "Blacklist mode" το τηλέφωνο (ή σε "All mode",  που είναι και το default, να δέχεσαι κλήσεις από όλους).

μη πρακτικό. για 16 χρόνους ίσως πιάσει

2 απλά παραδείγματα:

μου τελειώνει η μπαταρία και αναγκάζομαι να πάρω μια τηλεκάρτα για να καλέσω γνωστό μου. Κατα κάποιον τρόπο ήταν κλήση ανάγκης. το καρτοτηλέφωνο έβγαζε απόκρυψη και ο πανέξυπνος γνωστός μου δε σηκώνει νούμερα με απόκρυψη. το τι μπινελίκι έπεσε μετά δε λέγεται

παραγγέλνουμε σουβλάκια και ο deliveras δε μας βρίσκει, αναγκάζεται να καλέσει στο κινητό. νούμερο άγνωστο και ο πανηλίθιος φίλος μου δε το σηκώνει.

εγώ πχ που μπορεί να με πάρουν κάποιοι πελάτες τηλέφωνο δε μπορώ να μη το σηκώσω.

επίσης κάτι που δε μπορώ να καταλάβω.

αφήνουμε την περίπτωση κάποιος να δέχεται πολλές ενοχλητικές κλήσεις ή φάρσες, για ποιο λόγο πολλοί δε σηκώνετε το τηλέφωνο αν βλέπετε άγνωστο νούμερο; δώστε μου μια λογική εξήγηση.

μου έχει τύχει να βλέπω τον άλλον να κοιτάει το κινητό του και να μαδάει μαργαρίτες για τον αν θα πρέπει να το σηκώσει ή όχι. ρε πανίβλακα, τι θα πάθεις αν το σηκώσεις; θα σου κοστίσει κάτι;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...