Προς το περιεχόμενο

Cosmote VDSL απορεία περί voip


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 02/08/2018 at 23:51, jkoukos said:

Αν δεν μπορείς να περάσεις άλλο καλώδιο ή δεν υπάρχει τουλάχιστον 1 ελεύθερο ζεύγος από το εξωτερικό κουτί μέχρι την πρίζα που είναι ο router, τότε ξεχνάς την βέλτιστη καλωδίωση και παραμένεις με την παραπάνω συνδεσμολογία. Άλλη λύση/επιλογή δεν υπάρχει.

Το παραπάνω πως μπορεί να το μάθει κάποιος; Χρειάζεται ηλεκτρολόγο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάνουν τα χέρια σου κι έχεις τα κατάλληλα εργαλεία (τίποτα σπουδαίο) μπορείς και μόνος σου. Διαφορετικά ηλεκτρολόγος.

Το παν είναι να γνωρίζεις την όδευση της εσωτερικής σου εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά χωρίς να κάνεις τίποτα αποκλείεται. Προηγουμένως στο splitter συνέδεες τις τηλεφωνικές συσκευές ενώ τώρα το συνδέεις στο PHONE του router (αν κάνεις την επιστροφή μέσω του splitter που υποπτεύομαι). Και λογικά έχεις και φίλτρο στις άλλες πρίζες (όσες έχουν τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες σε αυτές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, jkoukos said:

Αν πιάνουν τα χέρια σου κι έχεις τα κατάλληλα εργαλεία (τίποτα σπουδαίο) μπορείς και μόνος σου. Διαφορετικά ηλεκτρολόγος.

Το παν είναι να γνωρίζεις την όδευση της εσωτερικής σου εγκατάστασης.

εγω τωρα κλειδωνω με ενα thomson tg 585 

1.023 / 13.143 .

αν δω οτι ειναι στα ιδια δεν θα πειραξω κατι...σωστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μου το εκαναν voip 

η απορια μου ειναι οτι συγχρονιζε "κανονικα" το Modem στα 1023/13600  και εγραψε Modulation type ADSL_2PLUS

τωρα που ειναι voip  εγινε  Modulation type VDSL2 και attainable rate 40000/60000   actual rate 1023/24500

ειναι φυσιολογικο αυτο?

δεν αλλαξα ταχυτητα γραμμης  24 ειχα πριν το voip και 24 τωρα ουτε ειπα να το κανουνε vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ το γυρνάει σε VDSL σε πολλούς, με όριο στην ταχύτητα. Οπότε τώρα θα έχεις ακριβώς 24 Mbps και δεν θα αλλάξει κάτι στην τιμή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,
Την Παρασκευή θα μου στείλουν το router που δείχνει το παραπάνω βίντεο, αλλα η τηλεφωνία δεν θα γίνει Voip, την σύνδεση θα την κάνω όπως δείχνει το βίντεο μονο που δεν θα συνδέσω το μαύρο καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις δεν θα γινει καθολου voip η θα γινει απλα θα καθυστερησει η ενεργοποιηση?

αν δεν γινει καθολου το συνδεεις οπως εχεις το παλιο σου μοντεμ τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γίνει καθόλου,
Δηλαδή αν δεν πειράξω τίποτα από την μπρίζα, διαχωριστή κτλ, και απλά συνδέσω το καινούργιο router με τη συνδεσμολογία που έχω τώρα, θα δουλέψει κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα θα παξει αν το βαλεις οπως ακριβως εχεις το παλιο σου τωρα σαν οποιοδηποτε αλλο modem ειναι εχει απλα εχει επιπλεον την δυνατοτητα για voip

Μαλιστα οταν το συνεδεσα(πριν γινει κιολας η γραμμη voip) επειδη ειναι της cosmote παιρναει αυτοματα τους κωδικους και τις ρυθμισεις

δεν χρειαζεται να τα βαζεις δηλαδη μονος σου οπως με αλλο ρουτερ του εμποριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...