Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, panoskir είπε

Όταν θέλετε να καρφώσετε ip  δεν πατε μεσα απο την κάθε συσκευή αλλά κάνετε dhcp lease και βάζετε εκέι την ip με βάση την mac address.

εγω τουλαχιστον εχω κανει ολες τις δοκιμες, ειτε με καρφωτη στο ipv4 της καθε καρτας, ειτε μεσα απο το ρουτερ ακομα και μεσα απο το pi-hole . (Static DHCP leases configuration). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
16 λεπτά πριν, panoskir είπε

To router σε ενα σημειο εχει dns settings, το αλλαξατε με την ip του rasberry;

Ναι. Για μένα το adguard με καρφβτη ip στο λαπτοπ δούλευε κατά κάποιο τρόπο. Περισσότερο με νοιάζει για την τηλεόραση γιατί κάθε δύο βίντεο παίζει διαφήμιση και μου σπάει τα νεύρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ...και εχω δωσει και static ip στο raspberry απο dhcpcd.conf, εχω κανει clear cache,μολις βγαλω το add block απο το chrome και μπω π.χ. gr.yahoo.com εχει διαφημίσεις .

εβαλα και μερικες blacklist lists επιπλεον και παλι τιποτα ...

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Ναι. Για μένα το adguard με καρφβτη ip στο λαπτοπ δούλευε κατά κάποιο τρόπο. Περισσότερο με νοιάζει για την τηλεόραση γιατί κάθε δύο βίντεο παίζει διαφήμιση και μου σπάει τα νεύρα 

και εγω για την τηλεοραση το θελω !! σε ολα τα pc εχω adblock Οποτε ειμαι οκ σε αυτο το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς long term users, έχετε παρατηρήσει degradation σε sd card μετά από μεγάλο διάστημα χρήσης; Βασικά φαντάζομαι το home assistant θα γράφει συνέχεια στο database όλες τις τιμές από sensors, αλλαγές states κλπ, οπότε αν έχεις κάτι με έντονη χρήση (πχ εγγραφή συνέχεια τιμών από weather station ή όπως είχα την φαεινή ιδέα εγώ να βάλω με auto discovery το netgear router και κατέγραφε κίνηση up/down, πακέτα κλπ), κάποια στιγμή λογικά η κάρτα θα τα φτύσει. Δεν είναι ότι έχω και κάποια τρελά fancy κάρτα, μια class 10 32gb kingston που είχα πάρει προ ετών βρήκα και έβαλα.

Εγώ στις αρχές είμαι ακόμα, αλλά για την ώρα το μόνο που έχω βάλει είναι μέσω rest να παίρνω τιμές από thingspeak κάθε 5 λεπτά, στο οποίο thingspeak στέλνω πληροφορίες από ένα DHT11 για θερμοκρασία/υγρασία. Το DHT11 το έχω σε ένα άλλο raspberry, το οποίο το έχω κουμπωμένο πάνω στο usb του router ως τροφοδοσία και  σε ένα ethernet port, και τα μόνα που τρέχει είναι το python script για DHT11/thingspeak και ένα pi hole (και γενικά θα το έχω για χαμαλοδουλειές για να μην επιβαρύνω το rpi3 που έχει το home assistant). Σκέφτομαι να το βάλω να στέλνει τις πληροφορίες και μέσω MQTT στο home assistant σε πιο μικρά διαστήματα αλλά καθώς είμαι σε φάση ακόμα σύνδεσε/αποσύνδεσε πράγματα, το rpi3 κάποια φορές το βγάζω off και δεν είναι κακό να υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες στο thingspeak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά, 

Μπορεί το hassio να εγκατασταθεί σε rasp zero w; Δεν βρήκα κάποιο image στο net αλλά βρήκα κάποια παλιά threads στο reddit που αναφέρουν ότι έχουν εγκαταστήσει αλλά χωρίς να δίνουν κάποια άλλη πληροφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν καποιος εχει θεματα με κολλήματα του HA ας δοκιμασει να διαγράψει το αρχειο με τα log ή/και το db. Εγω δεν μπορουσα να μπω 2 μερες και με το που εσβησα το log μπηκε και πεταει ξανα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα καινούριος στο HA, έχω σεταρει κάποιες συσκευές xiaomi και RM mini kai chromecast!

δεν έχω καταλάβει όμως την διαφορά μεταξύ το conbee και το zigbee2mqtt ποιο αξίζει να αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, panosz750 είπε

Καλησπέρα καινούριος στο HA, έχω σεταρει κάποιες συσκευές xiaomi και RM mini kai chromecast!

δεν έχω καταλάβει όμως την διαφορά μεταξύ το conbee και το zigbee2mqtt ποιο αξίζει να αγοράσω?

Διαφορετικές συσκευές για το ιδιο πράγμα. Ισως το 2ο υποστηρίζει περισσότερες συσκευές αλλα δεν ξερω σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω πολυ! μαλλον θα παω σε αυτο μιας και μ' αρεσουν τα πειραματα ετσι θα μάθουμε και τι υποστηρίζει  :)  

εχω βρεί έναν τύπο που τα δίνει έτοιμα... 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αλλα δεν έχει λεει αυτη την περιοδο :(  οποτε θα παω με το safe way  και θα επανέλθω με ερωτήσεις μααλλον  :)

Επεξ/σία από panosz750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosz750 είπε

Σε ευχαριστω πολυ! μαλλον θα παω σε αυτο μιας και μ' αρεσουν τα πειραματα ετσι θα μάθουμε και τι υποστηρίζει  :)  

εχω βρεί έναν τύπο που τα δίνει έτοιμα... 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αλλα δεν έχει λεει αυτη την περιοδο :(  οποτε θα παω με το safe way  και θα επανέλθω με ερωτήσεις μααλλον  :)

αν επιτρέπεται, τι εννοείς έτοιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, gasoliner είπε

αν επιτρέπεται, τι εννοείς έτοιμα;

κανονικα πρεπει να παρεις το zigbee stick + καλωδια + flasher για να του flashareis καποιο firmware προφανως αυτος τα flasharei και τα στελνει ετοιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Spect~ είπε

κανονικα πρεπει να παρεις το zigbee stick + καλωδια + flasher για να του flashareis καποιο firmware προφανως αυτος τα flasharei και τα στελνει ετοιμα

Κανονικά παιρνεις τα parts και το στηνεις μονος σου ο τυπος που εχω βρει σε ενα φορουμ το δινει ετοιμο και δοκιμασμένο λεει και ετσι λενε και στο φορουμ εκεινο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, panosz750 είπε

Κανονικά παιρνεις τα parts και το στηνεις μονος σου ο τυπος που εχω βρει σε ενα φορουμ το δινει ετοιμο και δοκιμασμένο λεει και ετσι λενε και στο φορουμ εκεινο!

Ναι το ξερω αυτο εγραψα και γω :p 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια έχω περασει το Home assistant σε ενα raspberry pi3 με raspbian και προσπαθησα να συνδέσω μια xiaomi xiaofang camera (με custom firmware) μεσω rtsp. Περασα τις ρυθμίσεις που βρηκα καπου στο ιντερνετ στο configuration.yaml και το streaming της καμερας φαινεται πλεον οταν παω στο overview. Απο εκει και πέρα ομως εχω κολλησει. Πως γινεται να ενεργοποιησω το motion detection ωστε να με ειδοποιει στο κινητο και να βλεπω Live feed οταν ανιχνευει κινηση? Πριν ξεκινησω να στηνω dyndns και να ανοιγω ports στο router, υπαρχει καποιος τροπος να το τεσταρω μεσα απο το εσωτερικο δικτυο με την εφαρμογη του κινητου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...