Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/3/2023 στις 4:04 ΜΜ, liakjim είπε

Προτιμώ το webrtc με μηδενικό lag https://github.com/AlexxIT/WebRTC

 

Καλησπέρα! Είδα ένα δικό σας θέμα με ups πριν 5-6 χρόνια, έχετε τώρα να προτείνετε κάτι για να είναι συμβατό και με το HA?απαιτήσεις δεν υπάρχουν καθώς το φορτίο θα είναι μόνο μέχρι 50watt το μέγιστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/3/2023 στις 7:46 ΜΜ, skaros1 είπε

προσθεσα WebRTC το θεμα μου ειναι πως το εμφανιζουμε  σαν καρτα στην αρχικη οθονη του home assistant

 

Επεξεργασία Dashboard και προσθέτεις την κάρτα της εικόνας επιλέγεις σαν entity το stream της κάμερας και είσαι έτοιμος.

 

Την Tapo c200 μπορείς να την προσθέσεις επίσης μέσω hacs με το σχετικό add on που το μόνο που χρειάζεται είναι τον κωδικό που έχεις στην εφαρμογή στο κινητό σου την ip της κάμερας και username και password του λογαριασμού της κάμερας που φτιάχνεις πάλι μέσα στην εφαρμογή.

Και με webrtc δουλέυει και με onvif απλά με το add on σου περνάει και όλα τα entities της κάμερας στο HA για κίνηση πάνω κάτω σε preset και τα λοιπά άνοιγμα κλεισιμο κτλ οπου όπως καταλαβαίνεις μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα σε αυτοματισμούς και να την συνδιάσεις και με άλλους αισθητήρες που έχεις στον χώρο σου.Άν θέλεις κάτι πιό συγκεριμένο πές μου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να κάνω μια ερώτηση 

Εντελώς άσχετος από home assistant

Μένω Αθήνα και  στο σπίτι στο χωριό το δικό μου και στο σπίτι στο χωριό της κοπέλας μου έχουμε βάλει αρκετές έξυπνες συσκευές κυρίως στο οικοσύστημα της Xiaomi

Από ότι έχω καταλάβει και διορθώστε με αν κάνω λάθος το ΗΑ δουλεύει στον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο ρούτερ του σπιτιού και στον οποίο ρούτερ είναι συνδεδεμένες και οι έξυπνες συσκευές (τοπικό δίκτυο)

Μπορει να στηθεί ΗΑ για κάθε σπίτι και να το παρακολουθώ από το κινητό (ή τον υπολογιστή ) στην Αθήνα;;;

Ανοίγοντας port και με remote access ui , βρήκα στο site 

Πόσο εύκολο είναι αυτό για κάποιον που δεν έχει στήσει ΗΑ μέχρι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, st2 είπε

Να κάνω μια ερώτηση 

Εντελώς άσχετος από home assistant

Μένω Αθήνα και  στο σπίτι στο χωριό το δικό μου και στο σπίτι στο χωριό της κοπέλας μου έχουμε βάλει αρκετές έξυπνες συσκευές κυρίως στο οικοσύστημα της Xiaomi

Από ότι έχω καταλάβει και διορθώστε με αν κάνω λάθος το ΗΑ δουλεύει στον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο ρούτερ του σπιτιού και στον οποίο ρούτερ είναι συνδεδεμένες και οι έξυπνες συσκευές (τοπικό δίκτυο)

Μπορει να στηθεί ΗΑ για κάθε σπίτι και να το παρακολουθώ από το κινητό (ή τον υπολογιστή ) στην Αθήνα;;;

Ανοίγοντας port και με remote access ui , βρήκα στο site 

Πόσο εύκολο είναι αυτό για κάποιον που δεν έχει στήσει ΗΑ μέχρι τώρα;

Εγώ χρησιμοποιώ το zerotier. Ουσιαστικά φτιάχνει ένα εικονικό τοπικό δίκτυο και μπορείς να αποκτήσεις εύκολα πρόσβαση.

Είναι αρκετά απλό είναι η αλήθεια.

Απλά στην εφαρμογή του κινητού ή στο pc θα βάζεις την IP που έχει η συσκευή στο zerotier και θα συνδεθείς, φυσικά πρέπει οι συσκευές να είναι συνδεδεμένες και εκείνες στο zerotier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σ όλους. Έχω έναν αισθητήρα απόστασης HC-SR04 σε Esp8266 και tasmota με τον οποίο ελέγχω το νερό σε μια δεξαμενή. Θα ήθελα να παίρνω ειδοποίηση στο κινητό μου μέσω του app του ΗΑ όταν η τιμή του αισθητήρα περάσει κάποιο όριο. Έχω φτιάξει έναν αυτοματισμό καλώντας Send a notification via mobile_app_my_phone αλλά δεν στέλνει ειδοποίηση. Υπάρχει κάποιος οδηγός γι αυτό;  Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα σ όλους. Έχω έναν αισθητήρα απόστασης HC-SR04 σε Esp8266 και tasmota με τον οποίο ελέγχω το νερό σε μια δεξαμενή. Θα ήθελα να παίρνω ειδοποίηση στο κινητό μου μέσω του app του ΗΑ όταν η τιμή του αισθητήρα περάσει κάποιο όριο. Έχω φτιάξει έναν αυτοματισμό καλώντας Send a notification via mobile_app_my_phone αλλά δεν στέλνει ειδοποίηση. Υπάρχει κάποιος οδηγός γι αυτό;  Ευχαριστώ

O ίδιος αισθητήρας με esp32 σε esphome παίρνω κανονικά ειδοποίηση στο κινητό αν η ένδειξη πέσει κάτω από 1 μέτρο.

description: ""
mode: single
trigger:
  - type: value
    platform: device
    device_id: 0812cebeb602ce8553b6087ab7e58547
    entity_id: sensor.tank_esp32_tank_esp32
    domain: sensor
    below: 1
condition: []
action:
  - service: notify.mobile_app_phone
    data:
      message: μπλα μπλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2023 στις 6:12 ΜΜ, G.U.S+ είπε

O ίδιος αισθητήρας με esp32 σε esphome παίρνω κανονικά ειδοποίηση στο κινητό αν η ένδειξη πέσει κάτω από 1 μέτρο.

description: ""
mode: single
trigger:
  - type: value
    platform: device
    device_id: 0812cebeb602ce8553b6087ab7e58547
    entity_id: sensor.tank_esp32_tank_esp32
    domain: sensor
    below: 1
condition: []
action:
  - service: notify.mobile_app_phone
    data:
      message: μπλα μπλα

 

Καλησπέρα σ όλους. Με το signal (αν και ήθελα να το φτιάξω λόγω της κρυπτογράφησης) αντιμετώπισα πρόβλημα και σταμάτησα να το ψάχνω.  Σύμφωνα με το παρακάτω video έφτιαξα λογαριασμό στο Telegram και στέλνω τις ειδοποιήσεις σ αυτό. Έτσι δεν χρειάζεται να έχω το app του ΗΑ ανοικτό. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=sHdWirJ2v8M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μιας και σε μια εβδομάδα θα έχω χρόνο να ασχοληθω με τον ΗΑ ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κανείς με τις φωνητικές εντολές. Κυρίως με ενδιαφέρει το hardware: μικρόφωνο και ηχείο. Υπάρχει κάποια οικονομική και αξιόπιστη πρόταση? 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα παλιό κινητό σαν μικρόφωνο (κάπως σαν τον google assistant? πχ)

Το σεταπ μου είναι HAOS σε NUC αν αυτό βοηθάει κάποιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μπορώ να συνδέσω κάμερες στο Home assistant να βλέπω feed, παράλληλα με το DOODS και να στέλνω και σε καταγραφικό; Το έχει στήσει κανένας έτσι; Είναι εφικτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μόλις ξεκίνησα λίγο με το home assisant αφού το έστησα στο server που έχω στο υπόγειο. Αγόρασα κάποια ikea symfonisk remote https://www.ikea.gr/en/products/smart-home/speakers/wi-fi-speakers/symfonisk-sound-remote/60370480/ και θα ήθελα να τα χρησιμοποιήσω ως dimmer για τα φώτα. Από το ψάξιμο που έκανα κατάλαβα οτι γίνεται μόνο με home assisant. έχω ένα moes tuya zigbee Gateway αλλά προφανώς είναι κλειδωμένο με tuya προϊόντα και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με τα συγκεκριμένα. 

Θα πρέπει να αγοράσω κάποιο zigbee cordinator αν το λέω καλά αλλά θα ήθελα να είναι ethernet γιατί είμαι στο 2 όροφο (ο server στο υπόγειο) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια.

Ασφαλώς θα ήθελα την γνώμη αν ο συλλογισμός μου είναι σωστός γιατί τώρα τα ψάχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, samtwo είπε

Καλησπέρα παιδιά μόλις ξεκίνησα λίγο με το home assisant αφού το έστησα στο server που έχω στο υπόγειο. Αγόρασα κάποια ikea symfonisk remote https://www.ikea.gr/en/products/smart-home/speakers/wi-fi-speakers/symfonisk-sound-remote/60370480/ και θα ήθελα να τα χρησιμοποιήσω ως dimmer για τα φώτα. Από το ψάξιμο που έκανα κατάλαβα οτι γίνεται μόνο με home assisant. έχω ένα moes tuya zigbee Gateway αλλά προφανώς είναι κλειδωμένο με tuya προϊόντα και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με τα συγκεκριμένα. 

Θα πρέπει να αγοράσω κάποιο zigbee cordinator αν το λέω καλά αλλά θα ήθελα να είναι ethernet γιατί είμαι στο 2 όροφο (ο server στο υπόγειο) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια.

Ασφαλώς θα ήθελα την γνώμη αν ο συλλογισμός μου είναι σωστός γιατί τώρα τα ψάχνω

Καλησπέρα! Δείτε για  zigstar lan , Ethernet+ wifi 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για αγορά θερμομέτρου / υγρασιόμετρου για χρήση σε εξωτερικό και εσωτερικό χώρο. Αν και επειδή εκεί που θα το βάλω δεν θα βρέχεται, δεν θα το βλέπει ο ήλιος κτλ., θεωρώ ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και ένα εσωτερικού. Όλα αυτά θα συνδεθούν στο Home Assistant που έχω στήσει. Ιδανικά θα ήθελα κάτι με wifi γιατί το Bluetooth δεν θα επαρκεί (λόγο αποστάσεων, τοίχων κτλ.). Ωστόσο εδώ, πρέπει να αναφέρω πως το ha, είναι στημένο πάνω σε Synology NAS σαν vm (με supervisor). Έχω δει κάποια βίντεο όπου συνδέεις κάποια usb με πρωτόκολλα Zigbee κτλ. πάνω στο NAS (πιστεύω ότι θα τα καταφέρω). Επίσης θα ήθελα να μην χρειάζεται παροχή ρεύματος και να λειτουργεί με μπαταρίες, ιδανικά επαναφορτιζόμενες. Έχω δει πχ τα Sonoff SNZB-02 αλλά δεν διαβάζω και τα καλύτερα σχόλια. Οπότε θα ήθελα αν είναι εύκολο, την βοήθειά σας και τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από flampouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες το thread και γενικά ψάχνομαι να ξεκινήσω να τρέξω homeassistant πάνω σε ένα rpi4 4gb με sd card σαν αποθηκευτικό χώρο που το έχω και κάθεται. Θέλω λίγο τις συμβουλές σας για το τι να επιλέξω για την υλοποίηση. Από μπλιμπλίκια ακόμα δεν έχω αγοράσει κάτι αλλά έχω για αρχή στο νου μου έξυπνες πρίζες, φώτα και αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας, τα πολύ βασικά.

Το λοιπόν.

Προτείνετε native install με supervised ha ή docker ; Ίσως θέλω να τρέξω και pihole ταυτόχρονα γι' αυτό σκέφτομαι το 2ο. (επίσης δεν έχω χρησιμοποιήσει docker και με ψήνει ο πειραματισμός). Αν ναι, τι distro θα χρησιμοποιούσατε; (Debian/Ubuntu/DietPi ?)

Ποιό zigbee dongle ; Τείνω προς το Sonoff ZigBee 3.0 USB Dongle-E που είναι σχετικά φθηνό και υπάρχει για άμεση αγορά στην περιοχή μου.

Τέλος, ZHA ή Zigbee2MQTT ;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, maxuris είπε

Καλησπέρα

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες το thread και γενικά ψάχνομαι να ξεκινήσω να τρέξω homeassistant πάνω σε ένα rpi4 4gb με sd card σαν αποθηκευτικό χώρο που το έχω και κάθεται. Θέλω λίγο τις συμβουλές σας για το τι να επιλέξω για την υλοποίηση. Από μπλιμπλίκια ακόμα δεν έχω αγοράσει κάτι αλλά έχω για αρχή στο νου μου έξυπνες πρίζες, φώτα και αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας, τα πολύ βασικά.

Το λοιπόν.

Προτείνετε native install με supervised ha ή docker ; Ίσως θέλω να τρέξω και pihole ταυτόχρονα γι' αυτό σκέφτομαι το 2ο. (επίσης δεν έχω χρησιμοποιήσει docker και με ψήνει ο πειραματισμός). Αν ναι, τι distro θα χρησιμοποιούσατε; (Debian/Ubuntu/DietPi ?)

Ποιό zigbee dongle ; Τείνω προς το Sonoff ZigBee 3.0 USB Dongle-E που είναι σχετικά φθηνό και υπάρχει για άμεση αγορά στην περιοχή μου.

Τέλος, ZHA ή Zigbee2MQTT ;

Ευχαριστώ.

Σε rpi πας για haos. Αν θες docker κλπ μόνο σε mini pc και πανω για να έχει δύναμη. 

Το dongle είναι μία χαρά. 

Ότι σου αρέσει. Πάνω κάτω τις ίδιες συσκευές  υποστηρίζουν οπότε δεν έχει ουσιαστικη διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...