Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
26 λεπτά πριν, AgMa είπε

Είναι πιο γρήγορη η εφαρμογή μέσω ip.

Σίγουρα αλλά δεν νομίζω ότι έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Επίσης, όταν είσαι σπίτι τα κάνεις μέσω κινητού; εγω είτε αυτόματα είτε μέσω φωνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, αυτόματα εννοείται. Τι νόημα θα είχε εξάλλου αν ήμουν μόνιμα με το κιν. στο χέρι;

Απλά συνέχεια σκαλίζω το ΗΑ, μέχρι να μου τα δώσει στο χέρι η sd 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, AgMa είπε

Όχι, αυτόματα εννοείται. Τι νόημα θα είχε εξάλλου αν ήμουν μόνιμα με το κιν. στο χέρι;

Απλά συνέχεια σκαλίζω το ΗΑ, μέχρι να μου τα δώσει στο χέρι η sd 😄

Οταν το σκαλιζεις ομως το κανεις μεσω τοπικου δικτυου .. Καποια στιγμη παρε ενα NUC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη ερώτηση πριν κάνω την αγορά.

Θέλω να βάλω smart πρίζες με μέτρηση κατανάλωσης όπως αυτή σε διάφορες συσκευές, όπως πχ. στην τηλεόραση ώστε να ξέρω πότε είναι ανοιχτή και να αλλάζει η κατάσταση του broadlink στο ΗΑ. Γίνεται κάτι τέτοιο; Θα υπάρχει η δυνατότητα το ΗΑ μέσω της κατανάλωσης να δείχνει την συσκευή ως ενεργή; 

Στο smartir component που έχω για το broadlink, υπάρχει έτοιμος κώδικας για sensor σε αναμονή:

media_player:
  - platform: smartir
    name: Τηλεόραση
    unique_id: living_room_tv
    device_code: 1100
    controller_data: 192.168.1.108
#    power_sensor: binary_sensor.tv_power

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Άλλη ερώτηση πριν κάνω την αγορά.

Θέλω να βάλω smart πρίζες με μέτρηση κατανάλωσης όπως αυτή σε διάφορες συσκευές, όπως πχ. στην τηλεόραση ώστε να ξέρω πότε είναι ανοιχτή και να αλλάζει η κατάσταση του broadlink στο ΗΑ. Γίνεται κάτι τέτοιο; Θα υπάρχει η δυνατότητα το ΗΑ μέσω της κατανάλωσης να δείχνει την συσκευή ως ενεργή; 

Στο smartir component που έχω για το broadlink, υπάρχει έτοιμος κώδικας για sensor σε αναμονή:


media_player:
  - platform: smartir
    name: Τηλεόραση
    unique_id: living_room_tv
    device_code: 1100
    controller_data: 192.168.1.108
#    power_sensor: binary_sensor.tv_power

λογικα ναι θα γινεται αυτο που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Θέλω να βάλω smart πρίζες με μέτρηση κατανάλωσης όπως αυτή σε διάφορες συσκευές,

Θα σου πρότεινα αυτή εδώ. Την έχω και μπορώ να σου πώ πως έχει την καλύτερη ενσωμάτωση στο home assistant μέσω mqtt. 
Αυτή χρησιμοποιώ για να ελέγχω πότε ανοίγει ή κλείνει το κλιματιστικό μέσω smartir ή πότε τελειώνει το πρόγραμμα στο πλυντήριο με ειδοποίηση push στο iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ και τους δύο σας. @_filippos_ δεν έχω ιδέα από mqtt και ούτε θέλω να ασχοληθώ στην προκειμένη φάση. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, AgMa είπε

Αρχικά ευχαριστώ και τους δύο σας. @_filippos_ δεν έχω ιδέα από mqtt και ούτε θέλω να ασχοληθώ στην προκειμένη φάση. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει;

Η θα πρέπει να βρεις κάποια πρίζα που να έχει integration με home assistant κια να δείχνει απευθείας την κατανάλωση ή mqtt. Δεν είναι κάτι δύσκολο, μια φορά το ρυθμίζεις και τελείωσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, AgMa είπε

Αρχικά ευχαριστώ και τους δύο σας. @_filippos_ δεν έχω ιδέα από mqtt και ούτε θέλω να ασχοληθώ στην προκειμένη φάση. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει;

Κοίτα, οποιαδήποτε συσκευή κι αν πάρεις δεν θα αποφύγεις τις ρυθμίσεις εφόσον θέλεις να έχεις ενσωμάτωση στο home assistant. 
Η όλη λογική του home assistant έχει να κάνει με την εξατομίκευση και προγραμματισμό των ρυθμίσεων με ένα αστεράκι στο τέλος διότι ήδη ξεκίνησαν αλλαγές ωστε να το κάνουν πιο αυτοματοποιημένο λογικής works-out-of-the-box.
Η επόμενη συσκευή που έχει μια τέτοια ενσωμάτωση έτοιμη είναι της TP-Link αλλά δεν στην συνιστώ. Αυτή που είχα λειτουργούσε καλά όσο δεν κολλούσε και είχε συχνά θεματάκια (πχ τυχαίες αποσυνδέσεις στο wifi ενώ το router έδινε full σήμα). Την αντικατέστησα με shelly και ηρέμησα. 
Έτσι κι αλλιώς θα βρεις βοήθεια σε ό,τι σε δυσκολεύει στο ιντερνετ. Δεν είναι κατι εξειδικευμένο αυτό που θέλεις να κάνεις. Υπάρχουν πολλά tutorial για mqtt κ έτοιμος κώδικας που θα κάνεις απλα copy-paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

εχει καταφερει κανεις να κανει τα warning για τα custom component να μην εμφανιζονται στα logs?

Για τα warning της κάμερας, έχω αυτό:

logger:
  default: warn
  logs:
    urllib3.connectionpool: fatal

Μήπως αντικαθιστώντας την urllib3 βιβλιοθήκη με το component που θες, κάνεις δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, AgMa είπε

Για τα warning της κάμερας, έχω αυτό:


logger:
  default: warn
  logs:
    urllib3.connectionpool: fatal

Μήπως αντικαθιστώντας την urllib3 βιβλιοθήκη με το component που θες, κάνεις δουλειά;

Θα το δοκιμάσω αν και δε νομίζω γιατί δεν είναι του component αλλά του HA που σε ενημερώνει ότι χρησιμοποιείς custom component. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Θα το δοκιμάσω αν και δε νομίζω γιατί δεν είναι του component αλλά του HA που σε ενημερώνει ότι χρησιμοποιείς custom component. 

Σε ποια έκδοση του ΗΑ είσαι; Θυμάμαι και τέτοια warnings είχα παλιότερα για τα custom components αλλά έχω καιρό να τα δω.

Screenshot_20200708_081421_io.homeassistant.companion.android.jpg

Screenshot_20200708_081449_io.homeassistant.companion.android.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Σε ποια έκδοση του ΗΑ είσαι; Θυμάμαι και τέτοια warnings είχα παλιότερα για τα custom components αλλά έχω καιρό να τα δω.

Screenshot_20200708_081421_io.homeassistant.companion.android.jpg

Screenshot_20200708_081449_io.homeassistant.companion.android.jpg

Στην τελευταία. Μου το εμφανίζει για το Samsung_tizen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σ όλους. Θα ήθελα μια βοήθεια μ ένα python script. Έχω έναν αισθητήρα που μέσω MQTT παίρνω τιμές στο HA τιμές από 1 έως το 10. Η κάθε μία απ’ αυτές αντιστοιχεί σ μία άλλη τιμή. Έχω φτιάξει στην python ένα πρόγραμμά με πολυώνυμο για να κάνω την αντιστοίχιση. Πως θα ενεργοποιήσω αυτό το script και να βλέπω το αποτέλεσμα στο Lovelace UI

 Import numpy as mp

Def f(v):

     Import numpy as np

     X=np.array([1,2,3,4,5,6,7,8,9,10])

     Y=np.array([1.4,3.9,7.2,11,15.3,20,25.3,36.1,42.1,48.3])

     g=np.polyld(np.polyfit(x, y, 25))

     return np.round(g(v), decimals=1, out=None)

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...