Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, userAnon είπε

με όλα τα παραπάνω έχω ασχοληθεί για τις τέντες μου.

Έχω δοκιμάσει το dark sky και πλέον με δικές μου μετρήσεις θα έλεγα ότι είναι αξιόπιστο κατά 70%-80% 

χάνει το 20% και σε λίγο φεύγει τελείως από ΗΑ γιατί το εξαγόρασε η apple

Δοκίμασα και web scraping με live σταθμούς όπως αναφέρεις. είναι και αυτοί αρκετά αξιόπιστοι 80% αλλά εξαρτάται πόσο κοντά στο σπίτι σου θα είναι ο σταθμός. 

το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι όλοι αυτοί οι σταθμοί κάποια στιγμή σταματάνε να δίνουν στοιχεία.. πχ το βράδυ ή για κάποιες ώρες και εκεί μένεις ξεκρέμαστος

κατέληξα να ακριβώς σε αυτό που προτείνει ο @Spect~ https://github.com/sbiermann/esp8266-anemometer

είναι πολύ αξιόπιστη λύση το έχω βάλει όταν ο αέρας είναι πάνω από 25km/h να τις κλείνει και δουλεύει μια χαρά.

Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να βρω μόνο μια δικλείδα ασφαλείας, όταν πχ πέσει το internet ή αποσυνδεθεί από το mosquito broker να με ειδοποιεί για να δω τι θα κάνω :)

Μπορεις By default στην αποσυνδεση να τις μαζευει για να εισαι σιγουρος και οταν συνδεθει ξανα αν εχει χαμηλη ταχυτητα να τις ανοιγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μπορεις By default στην αποσυνδεση να τις μαζευει για να εισαι σιγουρος και οταν συνδεθει ξανα αν εχει χαμηλη ταχυτητα να τις ανοιγει

πρέπει να δω πως θα καταλαβαίνει την αποσύνδεση.. δεν γνωρίζω και πολλα από mqtt

έχεις ιδέα πως γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Παιδιά έστησα χθες homeassistant στο raspberry, μέσω docker! Ευκολάκι, 4 εντολές και ΜΠΑΜ! Ήταν έτοιμο.

Σήμερα μιας και μας επισκέπτεται ο Ιανός, μου γεννήθηκε η απορία...Όπως έχει ένδειξη για τον καιρό, μπορεί να πάρει την ένδειξη από το δελτίο πχ για υψηλό άνεμο, και αν είναι η πρόβλεψη για πάνω από 6 μποφόρ πχ, να σηκώσει την τέντα για να μην μου την σκίσει!
Ή ακόμα καλύτερα, αν μπορώ να του βάλω εγώ μέσω κάποιου τρόπου, να διαβάζει την τιμή από κάποιον live αισθητήρα, υπάρχουν μετεωρολογικοί σταθμοί στην ευρύτερη περιοχή που έχουν ανοικτά τα δεδομένα τους και μπορούμε να τα διαβάσουμε, έτσι θα έχει την πραγματική τιμή σχεδόν σε πραγματικό χρόνο και όχι μόνο βάσει πρόβλεψης!

Noobs έκδοση ή την άλλη έκδοση pi os;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, userAnon είπε

πρέπει να δω πως θα καταλαβαίνει την αποσύνδεση.. δεν γνωρίζω και πολλα από mqtt

έχεις ιδέα πως γίνεται?

Λογικα κατι τετοιο και αναλογα σε τι κατασταση ειναι κανεις ιτς αναλογες κινησεις

binary_sensor:
  - platform: ping  
    host: google.com  
    count: 5  
    scan_interval: 30  
    name: "Internet Status"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Λογικα κατι τετοιο και αναλογα σε τι κατασταση ειναι κανεις ιτς αναλογες κινησεις


binary_sensor:
  - platform: ping  
    host: google.com  
    count: 5  
    scan_interval: 30  
    name: "Internet Status"

θα το ψάξω μόλις βρω χρόνο.. 

μου φαίνεται περίεργο όμως σαν λογική, αν αποσυνδεθεί και να το καταλάβω πως θα εκτελέσει την εντολή αφου είναι αποσυνδεμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, userAnon είπε

θα το ψάξω μόλις βρω χρόνο.. 

μου φαίνεται περίεργο όμως σαν λογική, αν αποσυνδεθεί και να το καταλάβω πως θα εκτελέσει την εντολή αφου είναι αποσυνδεμένο?

Ξερεις πως δουλευει το ping ? Ολα γίνονται σε τοπικο επιπεδο. Δηλαδη το οτι δεν εχεις WAN (ιντερνετ) δεν σημαινει οτι δεν εχεις LAN( τοπικο δικτυο). οι συσκευες μεσα στο σπιτι ακομη επικοινωνουν μεταξυ τους απλα δεν μπορουν να επικοινωνησουν με τον εξω κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Ξερεις πως δουλευει το ping ? Ολα γίνονται σε τοπικο επιπεδο. Δηλαδη το οτι δεν εχεις WAN (ιντερνετ) δεν σημαινει οτι δεν εχεις LAN( τοπικο δικτυο). οι συσκευες μεσα στο σπιτι ακομη επικοινωνουν μεταξυ τους απλα δεν μπορουν να επικοινωνησουν με τον εξω κοσμο

η αλήθεια είναι ότι δεν το γνώριζα.. το mqtt δουλεύει έτσι και αλλιώς τοπικά άρα γίνεται..

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, userAnon είπε

η αλήθεια είναι ότι δεν το γνώριζα.. το mqtt δουλεύει έτσι και αλλιώς τοπικά άρα γίνεται..

ευχαριστώ

Ακριβως, ολα τοπικα γινονται, αναφερομαι στις επικοινωνιες μεταξυ HA και συσκευων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Ακριβως, ολα τοπικα γινονται, αναφερομαι στις επικοινωνιες μεταξυ HA και συσκευων.

αρκετές φορές τρώω κόλλημα και σκέφτομαι όταν λείπω και γίνει κάτι δεν θα μπορώ να επέμβω απομακρυσμένα (manual)..

ακόμα δεν το έχω κάνει register 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, userAnon είπε

αρκετές φορές τρώω κόλλημα και σκέφτομαι όταν λείπω και γίνει κάτι δεν θα μπορώ να επέμβω απομακρυσμένα (manual)..

ακόμα δεν το έχω κάνει register 

τι δεν εχεις κανει register?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο μυαλό μου ότι δεν χρειάζεται πάντα το internet :)

 

** μόλις έβγαλαν καινούργια version 0.115 και έχει πολλά νέα καλούδια

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, userAnon είπε

στο μυαλό μου ότι δεν χρειάζεται πάντα το internet :)

ααα :P  ναι το ιντερνετ το θες μονο για απομακρυσμένη διαχείριση και αυτο ειναι το καλο το HA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Noobs έκδοση ή την άλλη έκδοση pi os;

Raspbian noobs, αυτή είχα από πέρυσι τέτοια εποχή. Docker με homeassistant συμβιώνουν αρμονικά με το kodi που παίζει και Netflix. Βέβαια ακόμα δεν έχω περάσει καμία συσκευή και κανένα αυτοματισμό, ώστε να δω πχ, αν απαιτεί μνήμη ή καταναλώνει CPU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, userAnon είπε

στο μυαλό μου ότι δεν χρειάζεται πάντα το internet :)

** μόλις έβγαλαν καινούργια version 0.115 και έχει πολλά νέα καλούδια

Ναι όντως, βαρέθηκα να διαβάζω... Και έχει πολλά breaking changes όπου θα χρειαστούμε τη βοήθεια του @vpnmaster γιατί δεν μπορώ να κάνω με τίποτα πλέον το smartir να δουλέψει. Στο github διάβασα για αλλαγή του controller_data  αλλά σε τι; Σε bedroom που γράφεις; Δεν εμφανίζει τίποτα στα εργαλεία προγραμματιστή.

Χρειάζεται να προσθέσουμε το καινούριο integration της broadlink;

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Raspbian noobs, αυτή είχα από πέρυσι τέτοια εποχή. Docker με homeassistant συμβιώνουν αρμονικά με το kodi που παίζει και Netflix. Βέβαια ακόμα δεν έχω περάσει καμία συσκευή και κανένα αυτοματισμό, ώστε να δω πχ, αν απαιτεί μνήμη ή καταναλώνει CPU...

Πώς στο καλό γίνεται αυτό; Μπορείς να βοηθήσεις με μερικά βήματα; Δεν έχω εμπειρία από linux.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AgMa είπε

Ναι όντως, βαρέθηκα να διαβάζω... Και έχει πολλά breaking changes όπου θα χρειαστούμε τη βοήθεια του @vpnmaster γιατί δεν μπορώ να κάνω με τίποτα πλέον το smartir να δουλέψει. Στο github διάβασα για αλλαγή του controller_data  αλλά σε τι; Σε bedroom που γράφεις; Δεν εμφανίζει τίποτα στα εργαλεία προγραμματιστή.

Χρειάζεται να προσθέσουμε το καινούριο integration της broadlink;

Πώς στο καλό γίνεται αυτό; Μπορείς να βοηθήσεις με μερικά βήματα; Δεν έχω εμπειρία από linux.

Και εγω πλέον δεν έχω smartir - ουτε broadlink.. δεβ εχω ιδέα πως πρεπει να σεταριστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...