Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, AgMa είπε

Πώς στο καλό γίνεται αυτό; Μπορείς να βοηθήσεις με μερικά βήματα; Δεν έχω εμπειρία από linux.

Ποιο το Kodi...αν έχεις περάσει raspbian, περνιέται πολύ εύκολα, ανοίγεις το τερματικό και γράφειςsudo apt update και sudo apt install kodi...για το netflix είναι λίγο πιο περίεργο, αλλά παίζει, μέσω του Kodi....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, userAnon είπε

Και εγω πλέον δεν έχω smartir - ουτε broadlink.. δεβ εχω ιδέα πως πρεπει να σεταριστει

Πλεον το broadlink μπήκε στο home assistant ως integration.
Αυτό σημαίνει πως σβήνεις τις ρυθμίσεις στο config που δηλωνες το host και type (κρατάς μονο το switch)  και πηγαινεις στις ενσωματώσεις οπου δηλώνεις την ip εκει πέρα και τέλος.

Integrations ->Broadlink -> IP 


Σου δημιουργεί το entity ως remote και το δηλώνεις μετά αυτό στο smartir

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, AgMa είπε

Ναι όντως, βαρέθηκα να διαβάζω... Και έχει πολλά breaking changes όπου θα χρειαστούμε τη βοήθεια του @vpnmaster γιατί δεν μπορώ να κάνω με τίποτα πλέον το smartir να δουλέψει. Στο github διάβασα για αλλαγή του controller_data  αλλά σε τι; Σε bedroom που γράφεις; Δεν εμφανίζει τίποτα στα εργαλεία προγραμματιστή.

Χρειάζεται να προσθέσουμε το καινούριο integration της broadlink;

Πώς στο καλό γίνεται αυτό; Μπορείς να βοηθήσεις με μερικά βήματα; Δεν έχω εμπειρία από linux.

 

5 ώρες πριν, userAnon είπε

Και εγω πλέον δεν έχω smartir - ουτε broadlink.. δεβ εχω ιδέα πως πρεπει να σεταριστει

Οτι έγραψε ο Φίλιππος απο πάνω τα βήματα που έκανα εγω 

  • Πας integrations 
  • Λογικά θα έχει βρει ηδη την συσκευή οπότε πατάς configure.
  • Βάζεις το όνομα που θές και πατάς submit.

Μετά πας στο configuration του SmartIR και αλλάζεις το data controller απο την IP του broadlink που είχες στο όνομα του entity που δημιουργήθηκε, εμενα είναι έτσι πλέον. Το όνομα σε έσας θα είναι διαφορετικό. Τέλος ενα restart και ετοιμο!

climate:
  - platform: smartir
    name: AC
    unique_id: ac
    device_code: 8000
    controller_data: remote.rm_mini_3_remote

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου εμφανίζει την ενσωμάτωση από μόνο του και όταν την προσθέσω χειροκίνητα, δεν μου δημιουργεί νέα οντότητα. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να το σετάρω απ' την αρχή.

Edit: τα black bean μοντέλα είναι ακόμη στο ψάξιμο:

https://github.com/home-assistant/core/issues/40191

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 λεπτά πριν, AgMa είπε

Δεν μου εμφανίζει την ενσωμάτωση από μόνο του και όταν την προσθέσω χειροκίνητα, δεν μου δημιουργεί νέα οντότητα. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να το σετάρω απ' την αρχή.

Edit: τα black bean μοντέλα είναι ακόμη στο ψάξιμο:

https://github.com/home-assistant/core/issues/40191

τι εκδοση ΗΑ εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, AgMa είπε

0.115, πριν απ' το update έπαιζαν άψογα.

εχεις κανει update και το supervisor? εεγω χτες τα κανα και τα δυο και μου εβγαλε αμεσως το integration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, supervisor έκδοση 245. Έχει να κάνει με το μοντέλο των rm μου, θυμάμαι είχα θέματα και στην αρχή που τα πήρα. Έχουν έναν ιδιαίτερο τρόπο να τα αναγνωρίσει το ΗΑ, ξεκινάς το setup μέσω της εφαρμογής της broadlink και σε ένα συγκεκριμένο σημείο σταματάς χωρίς τίποτα άλλο. Αν θυμάμαι καλά στο σημείο που σου ζητάει να βάλεις τον κωδικό του WiFi σου.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, AgMa είπε

Ναι, supervisor έκδοση 245. Έχει να κάνει με το μοντέλο των rm μου, θυμάμαι είχα θέματα και στην αρχή που τα πήρα. Έχουν έναν ιδιαίτερο τρόπο να τα αναγνωρίσει το ΗΑ, ξεκινάς το setup μέσω της εφαρμογής της broadlink και σε ένα συγκεκριμένο σημείο σταματάς χωρίς τίποτα άλλο. Αν θυμάμαι καλά στο σημείο που σου ζητάει να βάλεις τον κωδικό του WiFi σου.

Εγω δεν εκανα κατι τώρα απλα στο integration πηγα το εμφάνισε πατησα configure και αλλαξα αυτο που εγραψα πριν. Στα integrations τι βλεπεις; ανεβασε μια φωτογραφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγω δεν εκανα κατι τώρα απλα στο integration πηγα το εμφάνισε πατησα configure και αλλαξα αυτο που εγραψα πριν. Στα integrations τι βλεπεις; ανεβασε μια φωτογραφια

Αυτό το οποίο το πρόσθεσα χειροκίνητα, δεν μου το αναγνώρισε όπως εσένα. Αλλά και πάλι δεν μου δημιουργεί τη νέα οντότητα και εμφανίζει λάθη το log.

Screenshot_20200918_085610_io.homeassistant.companion.android.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μπα και σε εμένα δεν το βρίσκει με τίποτα.

όταν κάνω την διαδικασία μου βγάζει συνεχώς το παρακάτω και δεν δημιουργεί κανένα entity

Screenshot 2020-09-18.jpg

Εμένα δεν θυμαμαι να μου το εμφανισε αυτο

5 λεπτά πριν, AgMa είπε

Αυτό το οποίο το πρόσθεσα χειροκίνητα, δεν μου το αναγνώρισε όπως εσένα. Αλλά και πάλι δεν μου δημιουργεί τη νέα οντότητα και εμφανίζει λάθη το log.

Screenshot_20200918_085610_io.homeassistant.companion.android.jpg

Σβησε το integration, κανε restart και δοκίμασε ξανα. Πριν κανεις την διαδικασία στειλε παλί ενα Screen shot. Εχεις ακομη στο yaml το switch για το broadlink?

 

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου δημιουργεί στα integration to broadlink. Όταν πατάω + δείχνει μήνυμα ότι κανει installation το broadling και αμέσως μου ζητάει να δηλώσω ip και βγάζει το παραπάνω μήνυμα όταν την δηλώσω. έχω 3 mini και είναι όλα online. παρόλα αυτά δεν βρίσκει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, userAnon είπε

δεν μου δημιουργεί στα integration to broadlink. Όταν πατάω + δείχνει μήνυμα ότι κανει installation το broadling και αμέσως μου ζητάει να δηλώσω ip και βγάζει το παραπάνω μήνυμα όταν την δηλώσω. έχω 3 mini και είναι όλα online. παρόλα αυτά δεν βρίσκει τίποτα.

Δοκιμάσε να σβήσεις το switch του broadlink απο το yaml και προσπάθησε ξανα. Ισως αν το εχεις ηδη σεταρισμενο να φαίνεται σαν να εχει γίνει ηδη συνδεση και να μην επιτρέπει άλλη. Εννοειται κανεις restart οταν αλλαξεις το yaml και μετα προσπαθεις το integration ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εμένα δεν θυμαμαι να μου το εμφανισε αυτο

Σβησε το integration, κανε restart και δοκίμασε ξανα. Πριν κανεις την διαδικασία στειλε παλί ενα Screen shot. Εχεις ακομη στο yaml το switch για το broadlink?

Καταγραφή.JPG

Ναι αλλά χωρίς το host και το type. Αν και μου βγάζει μήνυμα στα logs ότι και το switch θα πρέπει να είναι μόνο για χειροκίνητες εντολές, μέσω εκμάθησης δηλαδή.

 Screenshot από όλο το integration menu μετά από διαγραφή και restart:

 

Screenshot_20200918_091719.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...